Lwi piesek

lwi piesek portret z profilu

Lwi piesek: Niegdyś luksusowy pies, a dziś popularny towarzysz dla rodzin lub singli, młodych lub starych, czyli dla wszystkich miłośników psów, którzy chcą szczęśliwego, zabawnego i nieskomplikowanego towarzysza u swojego boku!

Wygląd

Lew w małym formacie

Ten piesek nie imponuje wprawdzie postawą drapieżnika, gdyż rasa ta zawdzięcza swoją nazwę przede wszystkim typowej sierści. Ważący od 5 do 8 kilogramów przy wysokości w kłębie od 26 do 32 cm lwi piesek to lekki czworonóg. Pomimo swoich wprawdzie poręcznych rozmiarów, emanuje godnością i elegancją – zwłaszcza gdy jest strzyżony jak lew. Sierść strzyże się w przedniej części ciała, natomiast od talii w dół pozostaje nienaruszona. Na nogach pozostają jedynie kłębki wokół kostek. Końcówka ogona jest również bardziej „upierzona”. Drobny ogon nosi zawinięty nad plecami bez dotykania ich. Średniej długości, lekko falista sierść może być we wszystkich kolorach i składa się z jedwabistej sierści zewnętrznej bez podszerstka.

Historia

Były ulubieniec szlachty niemalże popadł w zapomnienie

Już jego przodkowie charakteryzowali się lwim wyglądem, którego ślady sięgają średniowiecza: W gotyckiej katedrze w Amiens, zbudowanej w XIII wieku, znajdują się dwa psy wyrzeźbione w kamieniu w standardzie dzisiejszego lwiego pieska – z typową grzywą. Rasa ta jest blisko spokrewniona z innymi bichonami. Długo była popularna wśród arystokratów, dzięki czemu można ją podziwiać na wielu XVII-wiecznych obrazach gdy siedzi na kanapie lub kolanach możnych. Jednak wraz z rewolucją francuską i upadkiem arystokracji dla małego lwa nastały trudne czasy, aż w połowie XX wieku popadł prawie całkowicie w zapomnienie. Na szczęście miłośnicy psów podjęli się wyzwania i odbudowali świetność tej rasy. Obecnie „Petit chien lion” – jak określa się go we francuskiej ojczyźnie – jest popularny na całym świecie.

Charakter

Urok lwa

Lwi piesek to idealny towarzysz, z którym można konie kraść. Jest zawsze w dobrym humorze, świetnie dogaduje się z ludźmi, psami i innymi zwierzętami domowymi. Uwielbia swoje dwunożne stado i często skupia się szczególnie na jednej osobie. Wobec obcych lwi piesek jest raczej zdystansowany, ale nie agresywny. Każdy, kto widzi w nim tylko „kanapowca”, zdecydowanie nie docenia tego czworonoga, ponieważ jest on pełen temperamentu i żywotności. Lewek jest jednak również bardzo inteligentny. Lubi się bawić i potrzebuje regularnie wyzwań dla swojej sprytnej główki. Wyróżnia się również odwagą oraz ciekawością i zawsze jest gotowy wyruszyć z Tobą na wycieczkę.

Łatwy w szkoleniu

Jeśli nie poddasz się urokowi tego psa, możesz go łatwo wyszkolić i nauczyć posłuszeństwa. Ważne jest, aby zachować konsekwencję. Na przykład, jeśli chcesz wyegzekwować, żeby Twój mały lew nie wchodził do łóżka, nie pozwalaj mu na to. Nie, nawet nie jako mały szczeniaczek z uroczymi oczami, które wie jak wykorzystać. Wszyscy członkowie rodziny powinni tutaj być konsekwentni, bo wyjątki dezorientują tego sprytnego małego lwa, co jest w sumie zrozumiałe. Chociaż jest bardzo towarzyski, nauczy się wiele podczas uczęszczania do szkoły dla psów. Tam lewek może poznać psy różnych ras i rozmiarów, a tym samym poszerzyć swój repertuar zachowań społecznych w sposób odpowiedni dla gatunku. Mimo swoich niewielkich rozmiarów lwi piesek powinien przejść podstawy kursu szkolenia psa. Najlepiej jest poszukać szkoły dla psów, która Ci się spodoba i dostarczy praktycznych wskazówek.

lwi piesek rasa psa w ruchu © Dogs / stock.adobe.com

Solidne zdrowie lwa

Ten pierwotny kanapowiec to bardzo wytrzymały pies, który do późnej starości jest zazwyczaj aktywny i żądny przygód. Choroby typowe dla rasy prawie nie występują, o ile kupuje się od poważnego hodowcy, który przywiązuje wagę do profilaktyki zdrowotnej. Wybierając hodowcę, upewnij się, że możesz poznać rodziców i że sprawiają oni przyjazne, zrównoważone wrażenie. Psy ostrzyżone na lwa mogą potrzebować płaszczyka dla psa w zimie, natomiast w lecie trzeba zadbać o to, by nie dostał poparzenia słonecznego.

Pielęgnacja

Zadbany lwi piesek – ze strzyżeniem lub bez

Typowe dla lwa futerko to z pewnością kwestia gustu. Jeśli nie chcesz brać udziału w wystawach ze swoim czworonożnym przyjacielem, możesz po prostu pozwolić jego sierści rosnąć równomiernie. Jedwabista sierść nie ma podszerstka i traci bardzo mało włosów. Należy szczotkować lub czesać swojego lwiego pieska co dwa dni, gdyż w przeciwnym razie może się kołtunić. Szczególnie za uszami, pod “pachami” czy na pośladkach – jeśli nie są zostały przystrzyżone na lwa – szybko mogą powstać kołtuny. Jeśli wzrok towarzysza jest ograniczony przez włosy, należy w razie potrzeby przyciąć sierść na mostku nosa, a także na grzywce. Wskazane jest również przycinanie sierści na opuszkach łap, gdyż w przeciwnym razie zimą szybko może się tu zbierać brud, a nawet grudki lodu. Włosy w uszach można wyrwać, aby uniknąć podrażnień skóry i stanów zapalnych. Najlepiej jest zasięgnąć w tym zakresie informacji od hodowcy lub weterynarza.

Sprawdzaj pazury swojego lwa co dwa miesiące. Jeśli staną się zbyt długie, Twój czworonożny przyjaciel może się o coś zaczepić, co spowoduje silny ból. Może to nastąpić zwłaszcza u starszych psów, które są mniej aktywne, lub przy dużej ilości ruchu na miękkim podłożu. Następnie skrócić pazury specjalnymi cążkami do pazurów dla małych psów.

Wskazówka: Jeśli przyzwyczaisz szczeniaka do czyszczenia zębów i będziesz dbać o jego uzębienie za pomocą pasty do zębów dla psów oraz szczoteczki dla psów raz lub dwa razy w tygodniu, możesz skutecznie zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego.

Żywienie lwiego pieska

Posiłki dla głodnego lwa

Ten mały lewek nie potrzebuje dużo pokarmu, ale jak w przypadku każdego psa należy zwrócić uwagę na jego jakość. Wybierz karmę bez zbóż i cukru, ale z dużą zawartością mięsa, bo nawet milusiński lewek jest „drapieżnikiem” z organizmem odpowiednio przystosowanym do diety bogatej w białko zwierzęce. Z uwagi na to, że Twój mały czworonożny przyjaciel nie potrzebuje dużo kalorii, szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na właściwy skład pokarmu. Jeśli wybierzesz suchą karmę, zadbaj o to, by krokiety nie były zbyt duże – przyda się więc specjalna sucha karma dla małych psów. Karma mokra dla małych psów jest dobrą alternatywą o wysokiej przyswajalności, która dodatkowo dostarcza Twojemu czworonożnemu przyjacielowi wody. W przypadku smakołyków do pielęgnacji zębów lub kości do żucia ze skóry wołowej należy również korzystać z mniejszych wariantów, które będą odpowiednie dla Twojego małego towarzysza. Najlepiej wliczać wszystkie smakołyki do całkowitej racji pokarmowej dostępnej na dany dzień, aby Twój mały lew nie przytył za bardzo. Na koniec warto wspomnieć, żeTwój towarzysz powinien mieć zawsze dostęp do wystarczającej ilości świeżej wody pitnej.

Gdy i zabawy z lwem

Czy lwi piesek to kanapowiec? Chętnie odpowie on sam na to pytanie, oczywiście przecząco! Ten wesoły mały czworonóg uwielbia przytulać się na kanapie, ale potrzebuje też pobiegać na zewnątrz bez względu na pogodę. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie muszą to być rozległe wędrówki, ale dorosły i wytrenowany lew wybierze się z Tobą chętnie i na długie wycieczki. To samo dotyczy biegania po południu – o ile nie jesteś maratończykiem. Dorosły lwi piesek, który nie był przeciążany w młodości, chętnie pobiegnie u Twojego boku. Twój towarzysz doceni również uczenie się sztuczek, które stanowią wyzwanie dla jego małego mózgu. Uwielbia też zabawy z innymi psami, dlatego można go trzymać w parze, aby towarzysz zabaw był zawsze w pobliżu. Należy szczególnie uważać na młode osobniki, aby nie przeceniły swoich umiejętności i nie skaleczyły się. Z młodym szczeniakiem należy chodzić tylko na krótkie spacery i uważać, by nie zranił się skacząc, bo w takich sytuacjach budzi się czasem jego „lwie serce”, co może skutkować złamaniem kości.

lwi piesek mordka kufa © Dogs / stock.adobe.com

Czy lwi piesek pasuje do Ciebie?

Ta wesoła rasa pasuje do miłośnikom psów, którzy chcą mieć wiernego towarzysza, z którym będą spędzać dużo czasu – bowiem mały lew uwielbia być z nimi wszędzie! Ten towarzyski piesek nie lubi być sam. Może jak najbardziej mieszkać z seniorami, jeśli często będą przebywać z nim na łonie natury, ale także wspaniale wpasuje się w rodzinne gospodarstwo domowe, gdzie zaprzyjaźni się także z dziećmi. Upewnij się jednak, że Twój czworonożny przyjaciel ma miejsce do wycofania się, a Twoje dzieci zawsze traktują futrzanych przyjaciół z szacunkiem. Osoby pracujące, które mogą zabrać psa ze sobą do pracy – co ostatnio zdarza się coraz częściej – mają również dobre warunki do trzymania lewka, pod warunkiem, że mogą wykorzystać przerwę obiadową na krótki spacer i zapewnić, że czworonożny przyjaciel od czasu do czasu będzie miał zajęcie w postaci zabawek i sztuczek.

Lwi piesek się dostosuje do sytuacji, jeśli otrzyma wystarczająco dużo uwagi. Może być szczęśliwy zarówno w mieście, jak i na wsi. Każdy, kto mieszka w wysokim mieszkaniu bez windy, może po prostu wnieść pieska po schodach.

Mimo wszystkich przyjemnych cech, nie należy lekceważyć ogromnej odpowiedzialności, jaka wiąże się z życiem z psem. Bez względu na to, jak mały i przyjazny jest Twój czworonożny przyjaciel, to wymaga on sporo czasu i wydatków. Musisz o tym pamiętać, zanim zdecydujesz się na „lwa” w domu. Jeśli lwi piesek jest Twoim pierwszym psem, potrzebujesz podstawowego wyposażenia, w tym miski, smyczy i szelek lub obroży, koszyka do spania, transportera, zabawek i akcesoriów do pielęgnacji, takich jak grzebienie lub szczotka, łagodnego szamponu dla psów oraz preparatu do czyszczenia uszu dla psów, szczypiec do kleszczy i nożyczek do pazurów. Do tego dochodzi cena zakupu psa z renomowanej hodowli. Oprócz jednorazowych kosztów, dochodzą jeszcze regularne wydatki na wizyty u weterynarza, wysokiej jakości karmę, a także ubezpieczenie OC i ewentualnie podatek od posiadania psa.

Gdzie mogę znaleźć mojego wymarzonego lewka?

Większość przedstawicieli tej rasy mieszka we Francji, ale również w innych krajach można znaleźć swojego lwiego pieska u renomowanego hodowcy. Skontaktuj się z poważnym hodowcą, który oferuje tylko szczeniaki wyłącznie z papierami z uznanego związku. Nigdy nie kupuj psa od hodowców, którzy sprzedają szczenięta bez papierów lub nawet „hodują” rasy mieszane, ponieważ odpowiedzialna hodowla wymaga doświadczenia, dużo czasu na socjalizację i imprinting (wdrukowanie) szczeniąt, tak aby wyrosły na spokojne, pewne siebie małe lwy.

Twój mały towarzysz wprowadzi się do Ciebie najwcześniej w wieku ośmiu tygodni. Oprócz dokumentów powinien być wyposażony w świadectwo szczepień i unijny paszport dla zwierząt domowych. Odwiedź wkrótce swojego weterynarza z nowym współlokatorem, aby omówić następujące terminy szczepień, a także odrobaczanie.

Jeśli szukasz starszego lwa, najlepiej rozejrzeć się w Internecie. Czasami można tu spotkać dorosłych przedstawicieli tej rasy, którzy szukają nowego opiekuna ze względu na zmienione warunki życia. Wskazówka: Lwi piesek jest blisko spokrewniony z innymi rasami Bichon, które są do niego częściowo bardzo podobne pod względem charakteru. Jeśli więc chcesz wybrać starsze zwierzę, możesz również rozejrzeć się za maltańczykiem, hawańczykiem, Bichon Frisé, Coton de Tuléar lub bolończykiem, który szuka nowego domu. Niektóre słodkie mieszańce z rasą Bichon również czekają w schronisku na nowe dwunożne stado. Spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o potencjalnym nowym współlokatorze, aby ocenić, czy pasuje on do Ciebie i Twoich warunków. Najlepiej byłoby, gdybyście mogli się zaznajomić i przejść razem na spacer zanim podejmiesz decyzję.

Poznaj inne rasy z grupy IX FCI, sekcji 1 (psy ozdobne i do towarzystwa, biszony):

Najczęściej polecane