Ratler praski

Ratler praski rasa psa z Czech

Ratler praski jest obok Chihuahuy uznawany za najmniejszą rasę psa na świecie.

Jako wdzięczny miniaturowy piesek ratler praski zakręci niejednej osobie w głowie. Niezależnie od tego, jak małych rozmiarów jest pies: Tkwi w nim prawdziwy łowca, a tym samym ruchliwy towarzysz.

Wygląd

Dzięki optymalnej masie ciała wynoszącej zaledwie dwa i pół kilograma, ratler praski należy do psów typu toy, czyli do bardzo małych czworonożnych przyjaciół. Ma błyszczącą, przylegającą do ciała sierść. Istnieje również odmiana z półdługą sierścią i dłuższą sierścią na uszach. Ratler praski może być jednobarwny, czarny, czerwony lub żółty. Dozwolone są również psy dwukolorowe, zazwyczaj w kolorze czarno-brązowym, jak również z różnokolorowymi łatami. Laicy często mylą go z nieco większym pinczerem karłowatym lub bardziej znaną Chihuahuą. Ratler praski ma jednak z Chihuahua wspólną cechę: Obie rasy należą do najmniejszych psów na świecie. Zarówno Chihuahua, jak i ratler praski mają ponadto ostre, stojące uszy i kształt głowy w kształcie gruszki.

Historia

Pomiędzy gospodarstwem rolnym a pałacem

Pochodzenie i obszar zastosowania ratlera praskiego ujawnia nam jego nazwa: „Ratler” to zbiorowa nazwa dla psów polujących na szczury lub myszy. Ci czworonożni przyjaciele byli trzymani w stajniach przez wieki, aby utrzymać dom i podwórko wolne od małych gryzoni. Do „ratlerów” należą, oprócz ratlera praskiego, również przodkowie sznaucerów lub pinczerów.

Przodkowie praskiego ratlera pochodzą z Czech i byli popularni zarówno wśród szlachty, jak i biedniejszych ludzi. Władcy czescy przekazywali okazy ratlera praskiego szlachcicom w całej Europie, co doprowadziło do tego, że rasa stała się szybko znana poza granicami Czech. W ten sposób ci mali myśliwi trafili do rolników, gdzie szybko się popularni jako zręczni i zwinni łapacze szczurów.

W latach 80-tych XX wieku miłośnicy psów postanowili ożywić niemalże zapomnianą rasę. Ich przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem: Obecnie na całym świecie jest wiele ratlerów praskich, a w wielu krajach rasa jest oficjalnie zarejestrowana. Czeski Morawski Związek Kynologiczny (ČMKU) oficjalnie wymienia ratlera praskiego jako rasę pełnoprawną. Podczas gdy duża FCI (jeszcze) nie uznaje go za niezależną rasę, niektóre kluby krajowe, takie jak VDH w Niemczech, przyznały jej już status niezależnej rasy.

Charakter ratlera praskiego

Mały, ale jaki energiczny!

Chociaż są to dawne psy stajenne, dzisiejsze ratlery praskie zazwyczaj nawiązują bliską więź ze swoim człowiekiem jako psy towarzyskie. Mimo to mają często własne zdanie i zawsze są odważne. Ratlery praskie charakteryzują się szybkością i doskonałym węchem, co predestynowało je do polowań na szczury i myszy. Jeśli tylko ten czworonożny przyjaciel jest odpowiednio zajęty, jest również przyjazny, zabawny i zawsze gotowy na nowe przygody ze swoimi ludźmi. W stosunku do obcych ludzi lub obcych psów jest raczej powściągliwy. Rasa może również wykazywać zachowania terytorialne. Po zaprzyjaźnieniu się, zazwyczaj nie ma już oporów: Ratler praski uwielbia przytulanie i zabawę z ludźmi, psami, a nawet z kotami ze swojego stada.

Wychowanie pewnych siebie mini-psów

Połączenie dużej pewności siebie i bardzo małego ciała jest często trudne: Wielu opiekunów nie docenia tego małego czworonożnego przyjaciela, a ten może odważyć się niemal na wszystko – nawet na drażnienie dużego doga z sąsiedztwa. Od samego początku należy być konsekwentnym i wychowywać ratlera praskiego z miłością, ale i konsekwencją względem ustalonych zasad. Szczególną wagę należy przywiązywać do zgodności socjalnej. Udaj się ze swoim szczenięciem na zajęcia zabaw dla szczeniąt, a następnie do szkoły dla psów. Tutaj nie tylko otrzymasz wsparcie w zakresie indywidualnych potrzeb małych psów, ale także Twój pies pozna inne psy w różnych rozmiarach. Jest to ważne dla zachowań społecznych Twojego pupila, ponieważ słabo socjalizowane ratlery praskie mogą być podatne na manię wielkości. Wtedy szczekają i prowokują nawet duże psy. Oprócz nauki podstawowego posłuszeństwa i możliwości przywołania, należy zwrócić dużo uwagi także właśnie na kontrolę szczekania, aby Twój czworonożny przyjaciel nie zmienił się w stereotypowego „małego szczekacza”.

Małe psy i ich zdrowie

Ratlery praskie pochodzące od renomowanych hodowców mają niewielkie ryzyko wystąpienia chorób genetycznych. Ratler praski należy do wytrzymałych ras. Jego zdrowie ma jednak dwa słabe punkty, typowe dla bardzo małych psów: Deformacje zębów oraz skłonność do zwichnięcia rzepki. W tym drugim schorzeniu dochodzi do przesunięcia stawu kolanowego, co może prowadzić do bólu i kulawizny. Możesz temu zapobiec, kupując szczeniaka od renomowanego hodowcy, stosując zbilansowaną dietę i odpowiedni dla psa ruch poprzez regularne długie spacery. Dobrze utrzymany ratler praski może żyć średnio do 15 lat.

miniaturowa rasa z czech - ratler praski

Żywienie

Pożywienie dla ratlera praskiego

Pies tej wielkości potrzebuje niewiele pokarmu – tym ważniejsze jest, aby kupić pokarm dostosowany do potrzeb Twojego czworonożnego przyjaciela. Pokarm powinien zawierać przede wszystkim dużo mięsa i najlepiej zero zbóż. W przypadku suchej karmy należy zwrócić uwagę na małe krokiety, które pies tej wielkości będzie mógł z łatwością przeżuć. Jeśli chodzi o karmę mokrą wybór jest duży. Karma mokra ma tę zaletę, że zapewnia Twojemu ratlerkowi praskiemu wystarczającą ilość płynów. Ponadto wiele psów woli karmę mokrą od suchej. Jeśli zdecydujesz się na konkretną markę, nie należy nagle zmieniać karmy, aby Twój czworonożny przyjaciel nie zareagował nietolerancją pokarmową, czyli biegunką lub wymiotami. Zawsze zmieniaj pokarm powoli.

Aby uzyskać wyobrażenie o dziennej ilości karmy, zaleca się ją przez pewien czas ważyć. W ten sposób zyskasz większą kontrolę i będziesz w stanie odpowiednio szybko przeciwdziałać grożącej psu nadwadze. Podczas zakupów zwróć uwagę na mini-kości do żucia i małe liofilizowane przekąski, aby zapewnić Twojemu ratlerkowi praskiemu przyjemność i korzyści z żucia.

Łatwy w pielęgnacji ratler

Rasa jest bardzo łatwa w pielęgnacji: Szczotkuj swojego małego ratlera praskiego co kilka dni, aby usunąć martwe włosy. Im częściej go szczotkujesz, tym mniej sierści znajdziesz w swoim mieszkaniu. Brud można usunąć wilgotną ściereczką lub po wyschnięciu po prostu wyszczotkować. Jeśli piesek potrzebuje kąpieli, możesz skorzystać z łagodnego szamponu dla psów. Następnie dobrze go wysusz, aby się nie przeziębił. Za pomocą nożyczek do pazurów dla małych psów możesz skrócić pazury swojego czworonożnego przyjaciela, jeśli staną się one zbyt długie. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w obcinaniu pazurów, weterynarz może Ci pomóc przy pierwszym razie.

Ruch

Kłębek energii na drobnych łapkach

Ci, którzy szukają wysportowanego pupila do wspólnego biegania, pewnie zrezygnują z ratlera praskiego z powodu jego małych rozmiarów. Nie oznacza to jednak, że jest on psem dla domatorów – wręcz przeciwnie! Właściciele ratlera praskiego mogą z nim spędzać czas bardzo aktywnie, ponieważ pies ten lubi ruch i zawsze jest gotowy na wspólne przygody. Krótkie wypady na bieganie i codzienne spacery nie stanowią problemu dla wysportowanego, dorosłego ratlera. Bardzo lubi się bawić, dlatego też możesz sprawić mu wielką radość zabawkami dla małych psów. Zadania stawiane przez zabawki na inteligencję zwykle dość szybko są rozwiązywane przez jego sprytny umysł. Dla tego szybkiego i ruchliwego towarzysza doskonale nadają się również gry poszukiwawcze lub agility dla psów tej wielkości. Dowiedz się o klubach, które oferują odpowiednie szkolenie w Twojej okolicy lub wyposaż się w odpowiednie akcesoria.

Czy ratlerek praski do mnie pasuje?

Niestety, ze względu na niewielkie rozmiary rasa ta często trafia do osób, którzy raczej szukają akcesorium niż psa. Rattler praski – podobnie jak każdy inny pies – nie jest dla takich osób odpowiedni. W tym małym czworonogu tkwi niemały charakterek oraz duża potrzeba aktywności w stosunku do jego małych rozmiarów. Jeśli się nudzi, z pewnością spróbuje zwrócić na siebie uwagę. Należy o tym pamiętać, zanim zdecydujesz się na zakup ratlera praskiego.

Niemniej, jego potrzeba ruchu i przestrzeni jest oczywiście mniej wyraźna niż u niektórych innych ras psów. Ratler praski nadaje się również do małych mieszkań, ale oczywiście może również wzbogacić dom ze starannie zabezpieczonym ogrodem. Rasa jest również optymalna dla osób starszych, które lubią przebywać na świeżym powietrzu. Osoby pracujące mogą zabrać małego czworonożnego przyjaciela do biura, jeśli pozwala na to pracodawca – pod warunkiem, że wcześniej przeprowadziły konsekwentną pracę wychowawczą z psem. Rodziny również mogą mieć sporo radości z tym wesołym psem. Upewnij się jednak, że zwłaszcza małe dzieci obchodzą się z czworonogiem ostrożnie, aby przypadkowo nie zrobiły mu krzywdy. Dlatego też dzieci poniżej pięciu lat nigdy nie powinny być zostawiane same z psem. Jeśli ratlerek praski natknie się na towarzyskiego kota, szybko się z nim zaprzyjaźni. Lepiej jednak nie socjalizować go z kotem, który lubi drapać, ponieważ mały pies będzie od niego fizycznie słabszy.

Chociaż pies ten jest bardzo mały, oczywiście warunki utrzymania praskiego ratlera również wiążą się z odpowiednimi kosztami. Zastanów się nad tym, zanim zdecydujesz się na kupno czworonożnego przyjaciela i ogromną odpowiedzialność na następne 15 lat. Wydatki jednorazowe obejmują oprócz ceny zakupu zdrowego szczenięcia, również koszt podstawowego wyposażenia. Chociaż mały pies potrzebuje odpowiednio małej ilości pokarmu, nie należy też lekceważyć regularnych wydatków – karma, szczepienia, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za psa oraz podatki razem tworzą kwotę, której trzeba mieć świadomość. Ponadto należy wcześniej zaplanować urlop: Ratlera można z łatwością zabrać wszędzie ze sobą, w końcu zmieści się nawet w bagażu podręcznym do samolotu. Jeśli jednak planujesz w wakacje opalać się na plaży, lepiej oddać go pod opiekę innego miłośnika psów, który będzie się o niego troszczył z miłością i niezawodnością.

Gdzie znajdę mojego ratlera praskiego?

Ratler praski jest uznawany przez kilka renomowanych klubów psów w Europie, dlatego też możesz rozpocząć poszukiwania szczenięcia z papierami. W ten sposób masz pewność, że Twój czworonożny przyjaciel pochodzi z odpowiedzialnej hodowli. Ignoruj ogłoszenia, w których pochodzenie rodziców nie jest jasne. Każdy zakup od nieprofesjonalnych hodowców prowadzi do tego, że biznes ze szczeniętami pozostaje dla nich opłacalny. Dlatego nigdy nie kupuj z poczucia litości. Dobry hodowca przywiązuje wagę nie tylko do wiedzy o przodkach pod względem zdrowia, standardu i charakteru. Świadomie planuje te cechy, aby osiągnąć swój cel hodowlany. Pamiętaj: Ratler praski to rasa psów, która jest w fazie odbudowy. W tym kontekście szczególnie ważna jest wiedza i zaangażowanie hodowców. Porozmawiaj z hodowcą, aby rozpoznać, czy jest kompetentny. Dobry hodowca będzie również chciał Ciebie poznać. W końcu chce znaleźć najlepszy dom dla swoich podopiecznych. Twój ratler praski wprowadzi się do Ciebie najwcześniej w wieku ośmiu tygodni – zaszczepiony, zaczipowany, wielokrotnie odrobaczony i z międzynarodowym paszportem dla zwierząt domowych.

Jeśli szukasz starszego psa, rozejrzyj się za psami podobnej lub mieszanej rasy. Oprócz ratlera praskiego, również nieco większy pinczer miniaturowy, chihuahua lub toy terier mogą być dla Ciebie odpowiedni i interesujący. W schroniskach dla zwierząt możesz poszukać małych psów, które szukają nowego domu. Często rzekome „psy kieszonkowe” trafiają do organizacji pośredniczących lub schronisk dla zwierząt, gdy opiekunowie zdają sobie sprawę, że to „czworonożne akcesorium” stawia wysokie wymagania czasowe i finansowe. Często jednak psy te nadal wymagają dużo wychowania. Przed podjęciem decyzji należy jak najbardziej szczegółowo zapoznać się z historią zwierzaka lub wybrać się z nim na dłuższy spacer. W ten sposób możecie się wzajemnie poznać i dowiedzieć się, czy dobrze do siebie pasujecie.

Najczęściej polecane