Cavapoo

cavoodle

Cavapoo to mieszanka pudla miniaturowego i Cavalier King Charles Spaniela.

Cavapoo – zwany również Cavoodle – należy do tzw. hybrydowych ras psów. Powstał w wyniku skrzyżowania Cavalier King Charles Spaniela z pudlem miniaturowym i urzeka nie tylko swoim niezwykle uroczym wyglądem, ale także żywym i czułym charakterem.

Wygląd: Misio? Nie, cavapoo!

Okrągła głowa, duże, ciemne oczy i puszysta, miękka, kręcona sierść: oto cały cavoodle. Duże, gęsto owłosione, klapnięte uszy doskonale dopełniają jego uroczą, małą główkę i nadają psu wyglądu pluszowego misia.

Jakie są dostępne kolory umaszczenia Cavapoo?

Typowa dla cavapoo jest niezwykle miękka, lekko falista do kręconej sierść, która może występować w niemal wszystkich odcieniach i kombinacjach kolorów. Zależy to od tego, czy w dziedziczeniu dominujący okaże się pudel miniaturowy czy Cavalier King Charles Spaniel. Psy mogą być brązowe, rude, białe, kremowe, srebrno-beżowe, morelowe i czarne. Nawet w obrębie jednego miotu mogą wystąpić różne odmiany barwne, aż do trójkolorowych szczeniąt.

Jak duży może być Cavapoo?

Nie tylko umaszczenie, ale także wielkość ciała może być bardzo różna – w zależności od rodziców. Przeciętnie dorosły cavapoo osiąga wysokość w kłębie od 30 do 35 centymetrów.

Waga psa wynosi od pięciu do dziewięciu kilogramów, przy czym suki są zwykle nieco lżejsze i delikatniej zbudowane. Pomimo niewielkich rozmiarów, cavoodle ma solidną i zwartą konstrukcję.

Nieskomplikowany charakter

Uroczy wygląd pluszowego misia nie powinien przesłaniać faktu, że cavapoo to prawdziwy pies o poważnych potrzebach. Jeśli jednak weźmiesz to pod uwagę, zyskasz przyjaciela na całe życie.

Towarzyski maluch: Najważniejsze, by być w stadzie

Ten mały lub średni czworonożny przyjaciel jest pełen życia, entuzjastycznie nastawiony do ćwiczeń i wszelkiego rodzaju zabaw. Dzięki swojemu pogodnemu usposobieniu stwarza dobry nastrój w każdym domu. Ma również odważną i czujną naturę. To czyni go towarzyszem, który wie, jak bronić swojej rodziny w sytuacji zagrożenia.

Zabawy z innymi psami lub dziećmi to najlepsza rzecz dla wesołego cavoodle. Niemniej, może on również cieszyć się spokojnym popołudniem spędzonym z rodziną, wtulony w ciepły psi kocyk. Ważne jest dla niego, aby być blisko swojego człowieka.

Cavapoo jest bardzo zorientowany na ludzi i zawsze szuka bliskości swojej rodziny. Dlatego też samotność nie jest dla niego zbyt korzystna. Jeśli musisz zostawiać go na kilka godzin samego w domu, należy go do tego łagodnie przyzwyczaić – jeśli to możliwe, już w wieku szczenięcym. Na szczęście, dzięki jego przyjaznemu i otwartemu charakterowi, możesz bez wahania zabierać go ze sobą na większość spotkań i okazji.

Wychowanie jest niemal dziecinnie proste

Jego inteligencja i szybka percepcja, którą zawdzięcza swojej rasie rodzicielskiej, pudlowi, czynią z cavapoo łatwego w wychowaniu psa do towarzystwa.

Nawet jego instynkt łowiecki, który odziedziczył zarówno po Cavalier King Charles Spanielu, jak i po pudlu, jest łatwy do opanowania dzięki czułej konsekwencji. Jednak uwaga: Polowanie na myszy ten pies ma we krwi!

Cavoodle jest więc odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych opiekunów psów. Jednak początkujący powinien najlepiej zapisać pupila do szkoły dla psów.

Cavapoo brązowy w parku © bonandbon / stock.adobe.com
Cavapoos występują w prawie wszystkich umaszczeniach.

Hodowla i pielęgnacja cavapoo

Jakie wymagania stawia cavapoo przed miłośnikami psów? Najważniejsza jest odpowiednia ilość czasu na wspólne zajęcia i pielęgnację sierści.

Dokładna pielęgnacja sierści

Pielęgnacja sierści i ciała odgrywa dużą rolę dla psów rasy cavapoo. Gęsto pokryte, klapnięte uszy psa są szczególnie wrażliwe i należy je regularnie czyścić, aby zapobiec zapaleniu.

Pielęgnacja sierści jest również nieco bardziej wymagająca. Dzieje się tak dlatego, że miękka, jedwabista sierść ma tendencję do matowienia i dlatego musi być regularnie szczotkowana (kilka razy w tygodniu). Na szczęście czas, który trzeba poświęcić na pielęgnację cavoodle’a, można zaoszczędzić na sprzątaniu mieszkania, ponieważ psy te zrzucają stosunkowo mało sierści.

Z tego względu są one często polecane jako psy dla alergików. Nie ma jednak na to żadnej gwarancji. Przed zakupem cavapoo należy upewnić się, że żaden z członków rodziny nie jest uczulony na nowego zwierzęcego współlokatora.

szczenię rasy cavapoo / cavoodle © Robert / stock.adobe.com
Regularna pielęgnacja sierści jest szczególnie ważna dla cavapoo. W przeciwnym razie jego jedwabista sierść ma tendencję do matowienia.

Współżycie z dziećmi, kotami i innymi przedstawicielami gatunku

Cavapoo jest uważany za psa, który bardzo lubi dzieci. Nic dziwnego, w końcu są tak samo figlarne i energiczne jak on. Jednak przyjazny i zrównoważony pies zazwyczaj dobrze dogaduje się także z innymi psami lub zwierzętami domowymi.

Koty i cavoodle najlepiej harmonizują ze sobą, gdy oba gatunki mają dobre doświadczenia z drugim czworonożnym przyjacielem jako młode zwierzęta.

Miasto czy wieś?

Dla psa tak żywiołowego i zwinnego jak cavapoo idealny jest oczywiście dom z ogrodem i mnóstwem okazji do biegania na zewnątrz. Jednak ten mały, zdolny do adaptacji czworonóg może być bez problemu trzymany także jako pies miejski. Najważniejsze, że jest z nim rodzina i od czasu do czasu może się do woli wyszaleć.

Sport i aktywność: Cavapoo chce mieć zajęcie

W aktywnej rodzinie, która lubi przebywać na świeżym powietrzu i dużo się ruszać, ten czworonożny przyjaciel w każdym przypadku będzie czuł się „jak w siódmym niebie”. Pomimo zgiełku dnia codziennego i życia rodzinnego, ważne jest, aby inteligentny cavoodle miał odpowiednie zajęcie.

Sporty dla psów, takie jak agility dla małych psów, są idealne dla tego potulnego miłośnika sportu. Ponieważ ważne jest to, aby bystry umysł cavapoo również był poddawany wyzwaniom. Zabawy wywąchiwania i na inteligencję lub nauka sztuczek również mogą stanowić udaną odmianę. Cavoodle lubi też towarzyszyć w wędrówkach!

Zdrowie i choroby typowe dla rasy

Zdrowe psy cavapoo, które pochodzą z odpowiedzialnej hodowli, są zazwyczaj bardzo wytrzymałe. Jednak ze względu na dziedziczone geny, na które składają się cechy pudla i Cavalier King Charles Spaniela, u cavapoo mogą wystąpić również następujące choroby typowe dla tych ras:

  • postępujący zanik siatkówki (choroba oczu)
  • choroby serca, takie jak endokardiozy mitralne (MVD)
  • problemy z rzepką kolanową
  • syringomielia (SM), ciężka choroba neurologiczna cavaliera
  • suche oczy

Ponadto mogą wystąpić problemy z sierścią i skórą ze względu na różną strukturę sierści ras rodzicielskich. Ale zdarza się to raczej rzadko.

Wyzwaniem jest jednak znalezienie hodowli, która kładzie nacisk na zdrowie. Wielu „hodowców” po prostu łączy losowo wybranego cavaliera z losowo wybranym pudlem, bez uprzedniego przebadania tych zwierząt.

Zdrowy cavoodle z odpowiedzialnej hodowli może żyć 15 lat lub więcej.

Historia i hodowla: Jak powstał cavapoo?

Po raz pierwszy słyszysz o cavapoo? Nic dziwnego. W końcu ten designerski pies to dość młoda krzyżówka.

Jego historia przebiega podobnie do labradoodle’a. Australijscy hodowcy po raz pierwszy skrzyżowali pudla z Cavalier King Charles Spanielem w latach 90. ubiegłego wieku. Potomstwo szybko stało się bardzo popularne na kontynencie australijskim ze względu na swój uroczy wygląd i przyjazny charakter.

Obecnie cavapoo są jednymi z najpopularniejszych psów rasowych w Australii. Jednak jest też kilku hodowców w USA. W Polsce cavapoo jest nadal dość rzadko spotykany. Większość hodowców na obszarze europejskim znajduje się obecnie w Wielkiej Brytanii.

Jako pies hybrydowy, cavapoo nie jest uznawany przez FCI jako niezależna rasa. Bardzo podobne – i również nie uznawane – są inne psy designerskie, takie jak cockapoo czy golden doodle.

Gdzie kupić cavapoo?

Jeśli chcesz kupić cavapoo np. w Polsce, musisz długo szukać odpowiednich dostawców. Ponieważ nie jest to uznana rasa psów, nie ma oficjalnej listy renomowanych hodowców.

Aby uzyskać zdrowego Cavapoo z odpowiedzialnych rąk, należy dokładnie przyjrzeć się hodowcy. Nie daj się zaślepić słodkimi zdjęciami szczeniaków i nigdy nie kupuj młodych szczeniaków z bagażnika samochodowego na jakimś postoju.

Cavoodle jest i pozostaje kundelkiem, dlatego nie należy godzić się na ceny z księżyca. Jednak na Cavoodle trzeba przeznaczyć i tak sporą sumę, gdyż za szczeniaka tej rasy trzeba zapłacić od 8 do 12 tys. złotych. Poproś o pokazanie rodowodów rodziców i dowiedz się o ich badaniach zdrowotnych.

Przyjazną zwierzętom alternatywą dla cavoodle’a są małe odmiany pudli. O ile nie musi to być szczeniak, na nowy dom czeka oczywiście wiele milutkich psów ras mieszanych wszystkich rozmiarów w schroniskach dla zwierząt!

Podsumowanie: Cavapoo – kundel o wielkim uroku

Przyjazny, zabawny i niezwykle uroczy – cavapoo ma to wszystko. Niemniej miłośnicy psów powinni krytycznie odnieść się do modnej obecnie hodowli psów designerskich. Istnieje wiele ras psów, które również mają takie cechy, ale można je uzyskać od renomowanych i doświadczonych hodowców.

Jeśli zdecydujesz się na psa rasowego, musisz zawsze szukać odpowiedzialnego hodowcy. Pomocny może okazać się tekst: 12 pytań do hodowcy przy zakupie szczeniaka.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane