Hiszpański pies dowodny

Perro de Agua Español rasa psa

Błyskotliwy, wesoły i żądny przygód: Perro de Agua Español, znany po polsku jako „hiszpański pies dowodny” lub w skrócie jako Perro, jest czworonogiem, który szybko zachwyca swoim urokiem. Nadaje się idealnie jako towarzysz dla rodzin lubiących sport.

Wygląd

Sierść z loczkami

Rozmyty i rustykalny wygląd jest charakterystyczny dla psów dowodnych – dotyczy to również Perro de Agua Español. Zazwyczaj czworonożny przyjaciel jest strzyżony równomiernie. Jeśli pozwolisz włosom rosnąć, tworzą się sznurki. Dwuwarstwowa sierść z gęstym podszerstkiem optymalnie izoluje go podczas wszystkich wodnych aktywności. Zgodnie z normą dopuszczona jest sierść w kolorze białym, czarnym i brązowym w różnych odcieniach, również dwukolorowa. Hiszpański pies dowodny jest średniej wielkości, ma wydłużoną, proporcjonalną sylwetkę i waży około 20 kilogramów przy wysokości w kłębie do 50 cm. Jak to zwykle bywa u psów pierwotnych, samice są znacznie mniejsze i delikatniejsze od samców.

Historia Perro de Agua Español

Z bagien andaluzyjskich

Na wszystkich wybrzeżach Europy różne „psy dowodne” oddawały rybakom cenne usługi.  Hiszpański pies dowodny pochodzi z bagiennych regionów Andaluzji, do których jest optymalnie przystosowany. Nie wiadomo do końca, jak jego przodkowie tam trafili. Przypuszcza się, że zostali sprowadzeni przez Maurów z Afryki Północnej lub też później jako towarzysze Turków, którzy w tym samym czasie sprowadzili owce merynosy na Półwysep Iberyjski. W Andaluzji podobnych czworonożnych przyjaciół od dawna nazywa się „psami tureckimi”. Hiszpański pies dowodny jest blisko spokrewniony z nieco większym portugalskim psem wodnym, francuskim Barbetem i prawdopodobnie z węgierskim Puli. Przodkowie tych psów byli bardzo wszechstronni i nie tylko pomagali rybakom wciągać sieci i aportować złowione ryby, ale ceniono ich także w roli doskonałych psów pasterskich i towarzyszy polowań. Hodowla tej rasy jest jeszcze bardzo młoda: Jej początki sięgają lat 70-tych XX wieku. Perro de Agua Español po raz pierwszy wziął udział w wystawie w pobliżu Malagi w 1981 roku. Dzięki niej zwrócono uwagę na tego dotychczas mało znanego psa, który dopiero w 1999 roku został ostatecznie uznany przez FCI. Od tego czasu jest coraz częściej widywany w południowej Europie, a jego popularność rośnie powoli, ale stale w pozostałej części Europy.

Charakter

Łatwość uczenia się i pogodna natura

Ten wszechstronny czworonożny przyjaciel sprawia radość: Jest bardzo uważny i ma szybką spostrzegawczość, co w połączeniu z jego wielką przyjaznością czyni go sympatycznym towarzyszem. Potrzebuje jednak dużo aktywności, aby się nie nudzić, ale potem cieszy się z odpoczynku i pokazuje, że potrafi być zrównoważony. Ponieważ Perro de Agua Español jest nie tylko inteligentny, ale również chętnie wykonuje polecenia, szkolenie tego psa nie jest wielkim wyzwaniem, nawet dla początkujących, jeśli nabywają potrzebną wiedzę i przede wszystkim: są konsekwentni. Uczestnictwo w lekcjach zabaw dla szczeniąt i szkoła dla psów to zawsze dobre urozmaicenia, o ile znajdziesz odpowiednią szkołę dla psów, która idzie w parze z Twoimi pomysłami edukacyjnymi. Warto zacząć szukać odpowiedniej szkoły dla psa jeszcze zanim szczeniak wprowadzi się do domu.

Zdrowie przy małej puli genów

Zdrowy Perro jest bardzo wytrzymały, ale jego zdrowie wymaga odpowiedniej selekcji wstępnej ze strony kompetentnych hodowców: Ze względu na małą pulę genów tej młodej rasy zwiększa się ryzyko niektórych chorób dziedzicznych. Zanim zwierzęta rodzicielskie zostaną użyte do hodowli, powinny mieć potwierdzenie bioder w idealnym stanie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych, poproś hodowcę wybranego przez Ciebie szczeniaka o pokazanie wyników badań rodziców. Dodatkowo należy wykonać badanie genetyczne w kierunku postępującego zaniku siatkówki (progressive retina atrophy, PRA) – jest to choroba oczu prowadząca do ślepoty, do której rasa ta ma predyspozycje. Nosiciele nie muszą sami zachorować, ale mogą przekazać chorobę dalej, o czym należy pamiętać przy dopuszczaniu osobników. W obrębie tej rasy stwierdzono również kilka przypadków dystrofii neuroaksonalnej (NAD). Ponieważ choroba pojawia się przed ukończeniem 18 miesiąca życia i objawia się deficytami neurologicznymi, istnieje niewielkie ryzyko, że psy w hodowli są nią dotknięte. Ale nawet tutaj są bezobjawowi nosiciele – na szczęście istnieje badanie genetyczne w tym zakresie. Zdrowy Perro może osiągnąć wiek od 12 do 14 lat.

szczeniak rasy hiszpański pies dowodny © otsphoto / stock.adobe.com

Hiszpański pies dowodny – żywienie

Zdrowe odżywanie z każdym posiłkiem

Kto się dużo rusza, może dużo jeść – ale tylko po wspólnych zajęciach, aby uniknąć niebezpiecznego skrętu żołądka. Dostosuj ilość karmy do zużycia energii Twojego towarzysza. Informacje producenta na opakowaniu mogą stanowić przybliżone wskazówki co do wielkości dziennych porcji posiłków. Waż swojego Perro de Agua Español co kilka tygodni, aby móc odpowiednio wcześnie zareagować, jeśli w dorosłym życiu zdarzy mu się przytyć. Jeśli podajesz psu smakołyki, zdecydowanie musisz je uwzględnić w bilansie kalorycznym, jeśli chcesz zadbać o smukłą linię swojego czworonożnego przyjaciela. Ale nie tylko ilość, również jakość odgrywa ważną rolę w optymalnym żywieniu psów: Nie ma znaczenia, czy podajesz suchą karmę, mokrą karmę czy obie na zmianę – wybierz karmę o wysokiej zawartości mięsa. Głównym składnikiem karmy powinno być mięso i nie powinno być w niej nieodpowiednich dodatków, takich jak zboże czy cukier. Warto przyjrzeć się bliżej tematowi żywienia psów, w końcu jest to ważny aspekt długiego życia Twojego czworonożnego towarzysza. Świeża woda powinna być oczywiście dostępna dla psa przez cały czas. Na dłuższych trasach warto mieć ze sobą miskę na wodę.

Warunki utrzymania

Kudłaty i łatwy w pielęgnacji

Dobra wiadomość jest taka: Hiszpański pies dowodny prawie nigdy nie traci sierści, dlatego szczotki i odkurzacze mogą pozostać w szafie. Przez większość opiekunów Perro de Agua Español jest regularnie strzyżony na krótko. To zadanie można z łatwością wykonać samodzielnie przy pomocy dobrej maszynki do strzyżenia, jeśli posiada się odpowiednie instrukcje. Psa tej rasy nie trzeba czesać, ale należy zapewnić mu regularne sesje pielęgnacyjne, podczas których można również usunąć z jego sierści wszelkie zanieczyszczenia, takie jak małe gałązki lub pasożyty. Jeśli nie przeraża Cię więcej pracy, możesz pozwolić, aby sierść urosła i ukształtowały się charakterystyczne loczki. Wymaga to jednak czasu i cierpliwości. Kąpiel z łagodnym szamponem dla psów co kilka tygodni usuwa brud z sierści czworonoga, ale powinna być wykonywana tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jeśli Twój Perro de Agua Español regularnie pływa, dodatkowa kąpiel zazwyczaj nie jest konieczna. Sprawdź uszy i pazury swojego towarzysza – czyściki do uszu i nożyczki do paznokci to przydatne akcesoria pielęgnacyjne, z którymi trzeba umieć się obchodzić. Twój weterynarz może Ci pomóc w czynnościach pielęgnacyjnych, jeśli to konieczne.

Ciało i głowa w ruchu

Nuda to obce słowo dla opiekunów rasy Perro de Agua Español: Sportowy czworonóg nadaje się bowiem do wielu psich sportów od agility po flyball i dog dancing. Oczywiście nie każdy pies jest taki sam – nawet wśród psów wodnych istnieją indywidualne upodobania i preferencje. Wypróbujcie razem różne dyscypliny sportowe i wybierzcie to zajęcie, które sprawia Wam największą przyjemność. Jeśli zaoferujesz swojemu psu wodnemu możliwość regularnego pływania, chętnie z niej skorzysta, ponieważ naturalnie uwielbia wodę. Zarówno w swoich czterech ścianach, jak i podczas wypraw możesz co jakiś czas uczyć go sztuczek. Perro ceni sobie również zabawki na inteligencję, dzięki którym może wystawić na próbę swój bystry, mały umysł. Jeśli lubisz biegać, możesz odpowiednio przeszkolić dorosłego Perro de Agua Español i zabrać go ze sobą na jogging – nie trzeba dodawać, że chętnie będzie u Twojego boku podczas długich wędrówek. Bierze również chętnie udział w mniejszych wycieczkach rowerowych oraz jako pies towarzyszący do jazdy konnej. Hiszpański pies dowodny nadaje się również do zadań wymagających empatii: Możesz go wyszkolić na psa towarzyszącego bądź terapeutycznego.

rasa hiszpański pies dowodny © avarand / stock.adobe.com

Pies dla alergików?

Często miłośnicy psów interesują się psami dowodnymi, ponieważ obiło im się o uszy, że są one „hipoalergiczne”, a zatem odpowiednie dla osób uczulonych na białka zwierząt. Nie można tego jednak uogólniać, gdyż obowiązuje raczej następująca zasada: Jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny cierpi na alergię, a chcesz zaadoptować szczeniaka, pamiętaj, aby wcześniej zasięgnąć porady lekarza i spędzić trochę czasu z psem rasy Perro de Agua Español – najlepiej kilka godzin w domu hodowcy. Alergeny znajdują się bowiem w płatkach skóry i ślinie Twojego czworonożnego przyjaciela. To, że prawie w ogóle nie traci sierści, nie musi stanowić decydującej różnicy. Ponadto pyłki szczególnie dobrze przylegają do sierści szczeniąt, co z kolei może źle zadziałać w przypadku osób uczulonych na sierść zwierząt, gdyż często reagują również na pyłki. Hiszpański pies dowodny może być odpowiedni dla alergików, ale nie zawsze tak musi być. Aby uniknąć większych rozczarowań i wywiązać się z odpowiedzialności za czworonożnego członka rodziny, musisz w każdym razie wyjaśnić ten aspekt przed adopcją szczeniaka.

Czy hiszpański pies dowodny będzie do mnie pasował?

Sprytny Perro pasuje do wielu miłośników psów: Jeśli jednak myślisz o przygarnięciu osobnika tej żywiołowej rasy, musisz uprawiać sporty i często przebywać na świeżym powietrzu. Kanapowcy nie będą się raczej dobrze bawić z takim kłębkiem energii – jednak zrównoważony pies dowodny również lubi spokojne godziny spędzone ze swoim dwunożnym stadem. Perro de Agua Español to wspaniały wybór dla rodzin – również z młodszymi dziećmi, które w tym kudłatym psie znajdą przyjaciela na całe życie. Jeśli zapewnisz mu odpowiednio dużo ruchu, możesz trzymać tego czworonożnego przyjaciela w przestronnym mieszkaniu, ale lepiej jest przynajmniej mieć połączenie z ogrodem, gdzie będzie mógł swobodnie się wyszaleć. Będzie zwracał uwagę na obcych, ale bez szczekania. Po przyzwyczajeniu się do innych zwierząt domowych, potrafi dobrze dogadać się z nimi, a także żyje w pokoju z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Gdzie znajdę mojego hiszpańskiego psa dowodnego?

Jeśli zauroczyła Cię ta rasa ze swoim ujmującym charakterem, wspieraj ją, kupując szczeniaka wyłącznie od odpowiedzialnych hodowców. Kładą oni nacisk na utrzymanie rasy w zdrowiu i wykorzystują swoją specjalistyczną wiedzę, aby wybrać odpowiedniego osobnika, który spełnia ich cele hodowlane. Psy o solidnym charakterze wymagają odpowiedniego „dzieciństwa” jako szczeniaki wraz z fazą socjalizacyjną, czego poważny hodowca z pewnością dopilnuje. Nie decyduj się nigdy na hodowców, którzy oferują Ci rzekomego hiszpańskiego Perro de Agua po okazyjnej cenie i bez dokumentów! Twój nowy współlokator nie może opuścić domu hodowcy, dopóki nie skończy ośmiu tygodni. W tym wieku jest już zaczipowany, zaszczepiony i kilkakrotnie odrobaczony. Chociaż liczba hiszpańskich psów dowodnych poza Hiszpanią wzrosła w ostatnich latach – na przykład w Niemczech regularnie rejestruje się ponad 100 szczeniąt rocznie – ogólnie rasa ta jest nadal stosunkowo rzadka. Możliwe więc, że musisz się nastawić na pokonywanie dużych dystansów i długi czas oczekiwania, aby otrzymać wymarzonego szczeniaka. Nie idź jednak na żadne kompromisy, wszak odpowiedzialność za psie życie zaczyna się od zakupu szczeniaka. Kluby dla (hiszpańskich) psów dowodnych mogą pomóc Ci znaleźć odpowiedniego hodowcę w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Takie kluby to również najlepszy sposób na znalezienie dorosłego hiszpańskiego psa dowodnego, jeśli wolisz go od szczeniaka. „Psy z drugiej ręki” są zawsze psami z charakterem i mogą Ci zapewnić fascynujące przeżycia. Pamiętaj jednak, aby dokładnie zbadać historię psa, zwłaszcza jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z psami. Bardzo zalecane jest wcześniejsze poznanie się, najlepiej podczas wspólnego spaceru, ale nie zawsze jest to możliwe w przypadku adopcji psa dowodnego z zagranicy. Organizacje działające na rzecz praw zwierząt oferują mieszańców psów dowodnych z Hiszpanii, które nie mają papierów, ale i tak mogą oczarować Cię swoim urokiem. Należy jednak pamiętać o zapoznaniu się z wymogami prawnymi dotyczącymi sprowadzania psów z zagranicy oraz o zagrożeniach związanych z leiszmaniozą, czyli chorobą, która jest szczególnie rozpowszechniona w południowej Europie.

Poznaj inne rasy z grupy VIII FCI, sekcji 3 (psy dowodne):

Najczęściej polecane