Żywienie ptaków

Ptaki ozdobne, takie jak kanarki czy papużki faliste, pod opieką człowieka dożywają 15 lat, duże papugi osiągają wiek nawet do 70! By jednak ptaki ozdobne mogły cieszyć się długim i zdrowym życiem, konieczne jest optymalnie dopasowane do ich potrzeb odżywianie. Niestety jak do tej pory nie poczyniono badań dotyczących prawidłowego składu pokarmów dla ptaków ozdobnych, a ilość i różnorodność ich gatunków znacznie utrudnia opracowanie jednej obowiązującej receptury. Wielu właścicieli, a nawet hodowców popełnia ten sam znaczący błąd i podaje swoim ptakom zbyt duże ilości pokarmów bogatych w tłuszcze, np. orzechów lub nasion słonecznika. Nierzadko dochodzi wówczas do problemów zdrowotnych związanych z odżywianiem, takich jak nadwaga, niepłodność lub zaburzenia w procesie przemiany materii. Czytaj dalej

Czym więc karmić ptaka ozdobnego?

Przy ustalaniu jadłospisu najlepiej kierować się naturalną dietą dziko żyjących ptaków. W ten sposób przygotować można najbardziej optymalne pożywienie dla ptaków ozdobnych. Istnieją dwie możliwości diety zaopatrującej ich organizmy we wszystkie niezbędne substancje odżywcze:

  1. Ziarna + warzywa/owoce + suplementy
  2. Granulaty + niewielka ilość warzyw/owoców

W pierwszym przypadku ziarna powinny być podawane w takich ilościach, by wieczorem wszystkie, co do jednego, znikały z miski. Odpowiednie mieszanki ziaren bez problemu odnajdziesz w sklepach zoologicznych. Najczęściej rozróżnia się specjalne mieszanki dla papużek falistych, większych papug oraz kanarków. Ponadto zaleca się podawanie ptakom ozdobnym warzyw i owoców, zarówno surowych, jak i gotowanych. Odpowiednie suplementy zaopatrzą zwierzę we wszystkie niezbędne minerały, witaminy, elementy śladowe oraz aminokwasy. W każdej klatce ptaka ozdobnego powinna znaleźć się także kostka do dziobania.

Trend karmienia granulatami pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i nie jest w Europie aż tak rozpowszechniony. Granulaty zaopatrują organizm ptaka we wszystkie niezbędne substancje, tak więc podawanie suplementów nie jest konieczne. Na granulat składają się wybrane rodzaje zbóż oraz części roślin. Można zakupić różne granulaty w różnych wielkościach, w zależności od gatunku i wielkości ptaka.

Aby dowiedzieć się więcej, przejdź do pozostałych zakładek w kategorii PTAKI w Magazynie o zwierzętach zooplus!

Pamiętaj, żeby zawczasu wybrać także odpowiednią placówkę weterynaryjną w swojej okolicy, do której zarówno w nagłych przypadkach, jak i koniecznych rutynowych kontrolach będziesz udawał się ze swoim podopiecznym. W razie jakichkolwiek wątpliwości weterynarz z całą pewnością doradzi Ci, co robić.

Zachęcamy również do odwiedzenia naszego internetowego sklepu zoologicznego. W dziale dla ptaków internetowego sklepu zooplus znajdziesz praktyczne i trwałe klatki dla ptaków, wszelkie potrzebne akcesoria do klatek oraz pokarm dla ptaków, zarówno ozdobnych, jak i dzikich. Dla naszych klientów przygotowaliśmy także całą gamę kodów i kuponów rabatowych zooplus, by zakupy w naszym sklepie zoologicznym były jeszcze większą przyjemnością! Zapraszamy do śledzenia naszych rabatów i obniżek cenowych poprzez zapisanie się do Newslettera oraz do polubienia naszego profilu na Facebooku i Instagramie.