Kooikerhondje

Kooikerhondje rasa psa

Kooikerhondje był pierwotnie używany w Holandii do wabienia kaczek podczas polowań. Obecnie wesoła natura tego małego czworonoga przyciąga coraz więcej miłośników psów.

Wygląd kooikerhondje

Dla rasy kooikerhondje typowe są pomarańczowo-czerwone plamki na białej sierści, jak również czarne końcówki uszu, nazywane czasem „kolczykami”. Głowa powinna być ozdobiona białą plamką. Jest to pies średniej wielkości o harmonijnej, niemal kwadratowej budowie o wysokości ramion od 38 do 40 cm. Kooikerhondje nosi swój dłuższy i owłosiony ogon prosto lub powyżej linii grzbietu. Uszy są również nieco dłuższe i otaczają elegancką głowę z wyraźnymi oczami. Włosy są średniej długości i mogą być gładkie lub lekko faliste. Sierść jest miękka w dotyku, powinna być dłuższa w okolicach klatki piersiowej i ma gęsty podszerstek.

Historia

Sprytne polowanie na kaczki

Jak to często bywa, nazwa rasy zdradza, do czego psy były pierwotnie hodowane. W tym przypadku była to szczególna forma polowania na kaczki w Holandii, która cieszyła się popularnością w XVI wieku oraz później. Holandia jest bogata w rzeki i stawy, dzięki czemu mogła się tu rozwinąć forma łowiecka dostosowana do tego środowiska. W trakcie tego procesu myśliwi rozkładali krzaki i maty wokół zbiornika wodnego, tworząc mniej lub bardziej naturalną klatkę, którą nazywali po niderlandzku „kooi” (koja). Następnie wypuszczano oswojone kaczki, które służyły jako wabiki i zachęcały dzikie kaczki do lądowania. Wtedy na scenę wkroczył kooikerhondje. Warto zaznaczyć, że był on raczej przynętą na kaczki niż myśliwym. Podczas polowania zadaniem kooikerhondje było zwabienie ciekawskich kaczek do koi na brzegu poprzez skakanie i merdanie ogonem. Tam kaczki były już w pułapce i zabijano je. Choć do dziś w Holandii istnieją takie kooi, to są one wykorzystywane głównie do celów naukowych, np. do obrączkowania ptaków. Również w tym przypadku wykorzystuje się psy rasy kooikerhondje.

Prawie wymarła rasa

Warto wspomnieć, że kooikerhondje niemalże wymarł w trakcie II wojny światowej. Jednak baronessa van Hardenbroek van Ammerstol zleciła poszukiwanie okazów tej rasy za pomocą zdjęć. W ten sposób we Fryzji znaleziono Tommy, która uważana jest za pierwotną sukę dzisiejszej rasy. Z jej udziałem w 1942 roku rozpoczęto wznowienie hodowli, której celem były historyczne wzory tej rasy. W sumie hodowcy rozpoczynali hodowlę tylko z 25 zwierzętami. Do 1971 r. kooikerhondje odbudował swoją pozycję i został uznany przez FCI jako niezależna rasa. Dziś populacja jest stabilna – przykładowo w samych Niemczech rodzi się około 200 zwierząt rocznie. Wygląd i zachowanie przypominają rasę Nova Scotia Duck Tolling Retriever, ale nie jest jasno udokumentowane, w jakim stopniu wpłynęła ona na kooikerhondje. Również w USA, Kanadzie czy Skandynawii nieskomplikowany kooikerhondje zyskuje coraz większe zainteresowanie miłośników psów.

szczenię rasy Kooikerhondje

Charakter

Przyjazny, wesoły, zabawny

Kooikerhondje to wesoły i zabawny towarzysz, który jest bardzo blisko związany ze swoim dwunożnym stadem. Pomimo swojej czujności nie ma tendencji do szczekania i nie staje się agresywny. Do późnej starości Kooikerhondje uwielbia figle i przytulanie. W skrócie: Kooikerhondje jest psem o dobrym humorze, który swoim urokiem owija sobie ludzi i inne psy wokół palca. Może być wspaniałym towarzyszem dla dzieci, o ile one również oferują mu możliwości odosobnienia i nauczyły się traktować zwierzęta z szacunkiem. Zwykle jest zdystansowany w stosunku do obcych.

Wychowanie kooikerhondje

Pies chętny do nauki

Ze względu na wieki bliskiej współpracy z ludźmi, kooikerhondje nadal lubi wiązać się ze swoim dwunożnym towarzyszem. Jest nie tylko posłuszny i podporządkowany, ale także bardzo chętny do nauki. Nawet początkujący mogą łatwo wyszkolić tego sprytnego czworonożnego przyjaciela, pod warunkiem, że przyswoją sobie odpowiednią wiedzę teoretyczną i będą konsekwentnie wyznaczać psu drogę. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, że kooikerhondje będzie chciał sprawdzić swoje granice i się zbuntuje. Jeśli jednak będziesz wydawać jasne komunikaty i chwalić swojego towarzysza, gdy zrobi coś dobrze, szkolenie powinno pójść sprawnie. Dla psa rasy kooikerhondje pochwała jest zwykle bardziej atrakcyjna niż smakołyki! Ma w sobie mało instynktu łowieckiego, gdyż w końcu dla jego przodków ważniejsze było wabienie kaczek niż polowanie na nie. Niektóre psy tej rasy lubią jednak czasem łowić małe zwierzęta, takie jak szczury. Warto więc zadbać o to, by pies od pierwszych lat wychowania dał się bezproblemowo przywołać. Szkoła dla szczeniąt jak również dalsza „edukacja” w szkole dla psów to rozsądne inwestycje, które zaowocują towarzyskim i dobrze wychowanym czworonożnym przyjacielem.

Zdrowie

Jeśli chcesz mieć zdrowego psa rasy kooikerhondje, zdecydowanie kupuj go od renomowanego hodowcy. Jest to najważniejszy warunek, aby pies cieszył się dobrym zdrowiem. Rasa ta może być podatna na problemy zdrowotne, jeśli rodzice nie zostaną wybrani przez doświadczonego hodowcę i sprawdzeni pod względem zdrowotnym przez weterynarza. Możliwe predyspozycje genetyczne to choroby nerek, zwichnięcie rzepki i choroby oczu. W przeszłości często występował również zespół Willebranda-Jürgensa, w którym tworzą się siniaki i silne krwawienia. Jednak dziś, dzięki odpowiedniej selekcji, choroba ta prawie nie występuje u przedstawicieli tej rasy. Poważną chorobą jest mielopatia martwicza (ENM), która występuje tylko u tej rasy. Jest to ciężka, śmiertelna choroba neurologiczna wiążąca się z postępującym paraliżem. Od 2012 roku obowiązuje test genetyczny, który każdy renomowany hodowca powinien przeprowadzić u swoich zwierząt hodowlanych. Zdrowe kooikerhondje mogą osiągnąć wiek 14 lat i więcej.

Żywienie dla długiego życia psa

Większość psów tej rasy ma dobry apetyt i zdecydowanie należy go kontrolować, aby Twój czworonożny przyjaciel nie nabawił się nadwagi, gdyż rasa ta ma do tego skłonność. Podawaj mu więc karmę bogatą w białko, która zawiera przede wszystkim mięso. Postaw więc na wysokiej jakości mokrą lub suchą karmę z dużą ilością mięsa podanego na etykiecie, bez cukru i zbóż. Wskazówka: możesz również podawać dorosłemu psu tej rasy jeden posiłek z karmą mokrą dziennie, a pozostałą porcję dać mu w postaci karmy suchej. Aby to zrobić, odważ dzienną ilość karmy suchej i przygotuj ją jako nagrodę na wspólny trening albo na zabawy w poszukiwanie. Jeśli chcesz podawać psu dodatkowe smakołyki, odpowiednie będą przekąski do pielęgnacji zębów lub parę kawałków suszonego mięsa albo surowego gulaszu wołowego. Specjalne kości do żucia dla psów, a także suszone przysmaki, takie jak uszy wołowe, idealnie nadają się, by zapewnić Twojego kooikerhondje trochę przyjemności. Woda powinna być zawsze swobodnie dostępna dla Twojego czworonożnego towarzysza.

Łatwy w pielęgnacji towarzysz

Średniej długości sierść tej rasy składa się z wierzchniej warstwy i podszerstka. Pod względem pielęgnacji kooikerhondje jest dość nieskomplikowany. Wystarczy go szczotkować co dwa dni, aby usunąć luźne włosy. Jeśli Twój kooikerhondje się zabrudzi, zazwyczaj wystarczy wyszczotkować wyschnięty brud z sierści. Tylko w wyjątkowych przypadkach należy umyć kooikerhondje łagodnym szamponem dla psów. Nie należy jednak przyzwyczajać szczeniaka jedynie do zabiegów kosmetycznych w postaci szczotkowania, ale również do kąpieli, aby nie bał się jej jako dorosły pies. Miej pod ręką parę szczypiec na kleszcze, abyś mógł/mogła w razie czego szybko usunąć niemiłych gości. Cążki do pazurów mogą być szczególnie pomocne w przypadku starszych psów tej rasy, ponieważ często ich pazury stają się zbyt długie. Z uwagi na to, że może to prowadzić do obrażeń, należy je regularnie skracać. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej poradź się weterynarza, który zaprezentuje Ci, jak najlepiej obcinać pazury.

Zajęcia

Chętny do prawie każdej zabawy

Kooikerhondje to dobry towarzysz dla osób wysportowanych: Ten pies uwielbia chodzić na długie spacery lub towarzyszyć właścicielowi podczas joggingu, jazdy konnej lub rowerowej, a ponadto lubi, jeśli zachęca się go do myślenia. Nadają się do tego agility, flyball czy dog dancing. Twój kooikerhondje ucieszy się z praktycznie każdej formy aktywności. Temu czworonożnemu przyjacielowi odpowiadają również zabawy z aportowaniem, obedience lub tropienie. Jego szerokie zainteresowania wynikają po części z tego, że historycznie należy do psów pracujących, które bardzo lubią bliską współpracę ze swoim człowiekiem. Możesz więc wypróbować, co Ci się najbardziej podoba. Czy to jako towarzysz, czy w psich sportach: Intensywny trening należy rozpocząć dopiero z dorosłym psem!

Kooikerhondje na łące

Czy kooikerhondje pasuje do mnie?

Kooikerhondje pasuje do wielu miłośników psów bez względu na to, czy to rodzina czy pojedyncza osoba. Jest to odpowiedni pies dla początkujących i może z powodzeniem żyć w mieście, jeśli dostanie wystarczająco dużo ćwiczeń i aktywności. Ucieszy się oczywiście również z ogrodu z płotem, w którym może do woli szaleć i się bawić. Obojętnie czy masz dzieci czy inne zwierzęta domowe: dobrze zsocjalizowany kooikerhondje zwykle doskonale dogaduje się ze wszystkimi członkami stada. Uwielbia towarzystwo swoich ludzi, dlatego nie powinien być zmuszony do długiego przebywania w samotności. Należy to wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na kooikerhondje. Jako nieskomplikowany towarzysz lubi również spędzać czas ze swoim właścicielem w biurze, jeśli zapewni mu się od czasu do czasu jakieś zajęcie. Kooiker to świetny pies, by zabrać go ze sobą na wakacje, na przykład jeśli planujesz piesze wycieczki. Jednak musisz lubić przebywać na łonie natury, jeśli zdecydujesz się na tę rasę, gdyż godzina bądź dwie spaceru dziennie są jej potrzebne. Do tego dochodzą treningi lub zabawy pomiędzy spacerami. Dlatego zanim zdecydujesz się na szczeniaka rasy kooikerhondje, zastanów się dokładnie, czy możesz poświęcić swojemu przyszłemu czworonożnemu przyjacielowi niezbędny czas przez następne 14 lub więcej lat.

Oprócz wymagań czasowych pojawiają się również koszty. Musisz uwzględnić nie tylko cenę zakupu, ale także podstawowe wyposażenie od miski przez smycz po transporter i legowisko do spania. Należy również wziąć pod uwagę wydatki bieżące: Obejmują one na przykład pełnowartościową karmę dla psów, podatek od psa, jak również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i regularne wizyty u weterynarza.

Gdzie mogę znaleźć psa rasy kooikerhondje?

Jeśli szukasz kooikerhondje, potrzebujesz poważnego hodowcy, który jest zrzeszony w jakimś klubie. Upewnij się, że hodowca zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną i chętnie udzieli Ci informacji o swoich celach hodowlanych. Dużym plusem odpowiedzialnej hodowli jest nie tylko zdrowe szczenię, ale także o silnym charakterze: Stowarzyszenia zrzeszone w renomowanych organizacjach, takich jak FCI, dopuszczają do hodowli tylko psy, które wcześniej przeszły testy umiejętności.

Jeśli wybrany przez Ciebie hodowca będzie się Ciebie wypytywał o wiele rzecz, to dobry jest to dobry znak sugerujący, że odpowiedzialnie postępuje ze swoimi podopiecznymi. Szczeniak powinien przenieść się do nowego domu najwcześniej po ukończeniu 8 tygodnia życia, ale lepiej będzie, jeśli stanie się to później. Oprócz niewielkiego zapasu zwykłego jedzenia i być może ulubionego kocyka powinien być wtedy wyposażony w świadectwo szczepień i papiery. Powinny być wtedy kilkakrotnie zaszczepione, zaczipowane i odrobaczone. Udaj się jak najszybciej z nowym współlokatorem do weterynarza, aby umówić się na kolejne szczepienia.

Jeśli szukasz starszego kooikerhondje, rzadko znajdziesz go w lokalnym schronisku dla zwierząt, ponieważ rasa jest stosunkowo rzadka. Kluby i stowarzyszenia działające na rzecz ras kooikerhondje mogą pomóc w znalezieniu dorosłych zwierząt, które potrzebują nowego domu.

Najczęściej polecane