Transport psa

Lato to najpopularniejsza pora roku na urlop i wypoczynek. A czy jest ktoś, kto chętnie zostawia swojego pupila w domu? Także pies często udaje się na wakacje ze swoim właścicielem. By wspólny urlop przyniósł pożądany wypoczynek, powinien zostać zawczasu dokładnie zaplanowany i przygotowany. Należy pamiętać o tym, że nie tylko dwunożni członkowie rodziny potrzebują spakowanych walizek, ale i ich czworonożny kompan. Czego potrzebują psy w czasie podróży? Jakie aspekty powinno uwzględnić się podczas planowania urlopu? Dokąd się udać i co załatwić? Czytaj dalej

2 min

Z psem w samolocie

Podróż samolotem to dla psa duży stres. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu może jednak znieść lot znacznie lepiej.

Zasady przekroczenia granicy

Zanim wybierzesz kraj, w którym chciałbyś spędzić urlop, dowiedz się o warunkach przekraczania granicy owego państwa ze zwierzętami domowymi. W większości krajów Unii Europejskiej panują te same warunki wjazdu. Według nich powinieneś mieć ze sobą ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz paszport zwierzęcia domowego, który może wydać weterynarz. Ponadto pies musi mieć wszczepione elektroniczne urządzenie radiolokacyjne lub czytelny tatuaż.

Uwaga!

W przypadku powrotu do Unii Europejskiej z kraju, którego status w odniesieniu do wścieklizny jest nieznany, wymagane jest badanie krwi zwierzęcia, które przeprowadza się przed odjazdem.

Przemyślenia przed podróżą

Zapobiegnij ewentualnej przykrej niespodziance i upewnij się zawczasu, że zarezerwowany przez Ciebie hotel na pewno akceptuje zwierzęta oraz że na pewno uiściłeś za psa dodatkową opłatę.

Dowiedz się, jaki klimat panuje w wybranym przez Ciebie kraju oraz, czy w pobliżu hotelu znajdzie się odpowiedni obszar na spacery z psem oraz miejsce do kąpieli.

Powinieneś też wiedzieć, gdzie w razie czego znajduje się najbliższa placówka weterynaryjna.

Ochrona psa przeciwko insektom jest ważna zwłaszcza za granicą! Skonsultuj się ze swoim weterynarzem, jakie środki ostrożności powinieneś podjąć zabierając pupila a w dane miejsce. Szczotki, grzebień do wyczesywania pcheł czy pęseta na kleszcze zdecydowanie powinny znaleźć się w torbie na rzeczy psa.

Naturalnie spakować należy także przysmaki oraz ulubioną karmę psa, najlepiej w zapasie, by zapobiec ewentualnym problemom z zakupieniem karmy na miejscu. Miski na pokarm i wodę, smycz, szelki czy obrożę, ręcznik psa oraz woreczki na odchody – nie zapomnij zapakować najpotrzebniejszych rzeczy!

Ważne są także leki i suplementy, które Twój pupil regularnie zażywa, oraz apteczka podróżna na wszelki wypadek.

Adresówka przyczepiona do obroży, przygotowana specjalnie na potrzeby wyjazdu, także jest jak najbardziej wskazana – w razie zgubienia się psa, szybciej znajdzie do Ciebie drogę powrotną.

By pies czuł się na wakacjach całkowicie komfortowo, zapakuj także jego legowisko oraz zabawki.

Ponadto: W naszym sklepie dla psa zooplus znajdziesz praktyczne transportery dla psów oraz niezbędny sprzęt podróżny.