Cocker spaniel amerykański

cocker spaniel amerykański

W Stanach Zjednoczonych Cocker spaniel amerykański jest jednym z najpopularniejszych psów, a w Europie jest uważany za dobry wybór wszystkich tych, którzy szukają przyjaznego czworonoga o szczególnym uroku (byłego) myśliwego.

Wygląd: Elegancka aparycja

Przy wadze około 12 kg ciała i do 38 cm wysokości w kłębie, amerykański cocker spaniel jest najmniejszym z spanieli. Jego ciało jest mocne i zwarte, z długimi, obwisłymi uszami i bardziej okrągłą głową w porównaniu do angielskiego cocker spaniela.

Inną cechą odróżniającą go od lepiej znanego w Europie spaniela brytyjskiego jest znacznie bujniejsza sierść spaniela amerykańskiego. Sierść amerykańskiego cocker spaniela jest raczej krótka i delikatna na głowie. Uszy, jak również brzuch, klatka piersiowa i tylna część nóg są dobrze „upierzone”, a na reszcie ciała sierść jest średniej długości.

Te eleganckie psy występują w wielu różnych kolorach: Przedstawiciele rasy o jednolitym umaszczeniu mają podstawowe kolory: czarny, czekoladowy brąz, czerwony lub kremowy w różnych odcieniach. Wielobarwne amerykańskie cocker spaniele mogą być białe z czerwonymi, kremowymi, brązowymi lub czekoladowo-brązowymi łatami. Występują również umaszczenia, w których biel jest poprzecinana ciemnymi włoskami.

Jaki charakter ma amerykański cocker spaniel?

Ten wesoły i żywiołowy piesek jest nieskomplikowanym i sympatycznym towarzyszem. Jest uważany za bardzo towarzyskiego, otwartego i mądrego czworonoga. Jest doskonałym psem rodzinnym, który potrafi nawiązać bliską przyjaźń z dziećmi. Ponieważ jest bardzo zorientowany na ludzi, należy umożliwić mu życie w bliskim kontakcie z opiekunami.

Amerykańskie cocker spaniele są czujne, ale nie głośne i nie wykazują jakiejkolwiek formy agresji. Jako psy stróżujące raczej nie być używane, gdyż są z reguły bardzo otwarte i przyjazne wobec obcych.

Jedynie jego instynkt łowiecki, który nadal jest obecny, może stanowić wyzwanie w życiu z amerykańskim cocker spanielem.

Wychowanie

Czy amerykański cocker spaniel jest trudny do wychowania?

Szkolenia tego mądrego psa mogą się z łatwością podjąć nawet osoby początkujące. Amerykański cocker spaniel jest mądry, zapalony do zadań i uwielbia się uczyć. Oczywiście, ważna jest konsekwencja, ale jeśli raz ulegniesz urokowi maślanych oczek tego czworonożnego przyjaciela, nie oznacza to, że musisz całe wychowanie zaczynać od początku. Pies ten nie ma tendencji do tego, by chcieć odebrać Ci przywództwo.

Tak więc zawsze trzymaj rękę na pulsie, ale nie bądź przesadnie surowy. Ten milusiński czworonożny przyjaciel nadal ma w sobie dziedzictwo myśliwskie swoich przodków, dlatego pozostaje niezależny i czasami pokazuje swój upór. Jeśli chodzi o dziedzictwo myśliwskie, tylko dobrze wyszkolony cocker spaniel amerykański może biegać bez smyczy. Najlepiej zacząć jak najszybciej od tego, by nauczył się przychodzić do Ciebie na rozkaz. Konsekwencja jest więc niezbędna, aby można było cieszyć się relaksującymi spacerami z tym czworonożnym towarzyszem. W każdym przypadku pomocne są wizyty na zajęciach z zabawy dla szczeniąt, a następnie w szkole dla psów.

Zdrowie

Odporny czworonóg

Ogólnie rzecz biorąc, rasa ta jest uważana za dość wytrzymałą. Aby mieć pewność, że tak pozostanie, hodowcy poddają swoje zwierzęta badaniom na dysplazję stawów biodrowych oraz choroby oczu, czyli postępujący zanik siatkówki i zaćmę. Postępujący zanik siatkówki może być nawet wykluczony z hodowli po przeprowadzeniu badań genetycznych.

Tu i ówdzie można spotkać amerykańskie cocker spaniele o umaszczeniu merle – ale nie należy wspierać takich hodowli poprzez zakup szczeniaka. Wynika to z faktu, że umaszczeniu to jest związane z mutacją w obrębie rasy, która wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób oczu i uszu.

Ile lat żyje cocker spaniel amerykański?

Przy dobrej hodowli i opiece zdrowotnej średnia długość życia amerykańskiego cocker spaniela wynosi od 13 do 14 lat.

Żywienie i zajęcie

Zdrowe żywienie dla amerykańskiego cocker spaniela

Odkryj nasz wybór karm dla psów specjalnie dla amerykańskich cocker spanieli!

Zapewnij swojemu amerykańskiemu cocker spanielowi zdrową i przyjazną dla psa dietę. Jest to bowiem podstawa jego dobrego samopoczucia.

Regularnie stawiaj swojego dorosłego amerykańskiego na wadze, aby sprawdzić, czy przybrał lub stracił za bardzo na wadze. W razie potrzeby odpowiednio dostosuj dietę. Przeciwdziałaj otyłości na wczesnym etapie, ponieważ niesie ona ze sobą liczne zagrożenia dla zdrowia.

Dlatego też należy uwzględnić smakołyki w dziennej racji żywnościowej i wybierać zdrowe przekąski, takie jak suche gryzaki, które zaspokajają potrzebę żucia Twojego pupila lub specjalne smakołyki do pielęgnacji zębów. Ponadto Twój czworonożny przyjaciel powinien mieć zawsze swobodny dostęp do wody pitnej.

Właściwe zajęcie: Idziemy na zewnątrz!

Ten pies uwielbia mieć obok siebie dwunożnego towarzysza podczas wędrówek. Pies myśliwski jest nadal we krwi amerykańskiego cocker spaniela, dlatego nawet jako pies rodzinny preferuje on długie przebywanie na łonie natury, niezależnie od pogody.

Ceni sobie również wodę i – jak typowy spaniel – będzie chciał korzystać z każdej okazji do pływania. Rozejrzyj się więc za odpowiednimi, bezpiecznymi miejscami do kąpieli. Poszukaj również aktywności, które sprawiają Tobie i Twojemu czworonożnemu przyjacielowi przyjemność, a jednocześnie wspierają rozwój jego inteligencji. Z uwagi na jego doskonały nos nadaje się np. do mantrailingu.

Pielęgnacja

Jak pielęgnować sierść amerykańskiego cocker spaniela?

W porównaniu z innymi spanielami jego sierść jest bardzo długa i dość skomplikowana w pielęgnacji. Niestety, oznacza to, że musi być często strzyżony. Najlepiej jest szczotkować swojego amerykańskiego cocker spaniela codziennie – dzięki temu nie będą formować się kłaczki.

Przyjemny efekt uboczny jest taki, że codzienna pielęgnacja wzmacnia więź między Tobą a Twoim towarzyszem. Zacznij więc go do tego przyzwyczajać już w wieku szczenięcym.

Co kilka tygodni konieczne będzie również profesjonalne strzyżenie. Najlepiej zasięgnąć porady u hodowcy lub groomera, który pokaże, jak pielęgnować psa, ponieważ niewłaściwe trymowanie jest często trudne do skorygowania.

Długie uszy, które mogą być podatne na stany zapalne, oraz oczy również wymagają regularnej uwagi z Twojej strony, a w razie potrzeby czyszczenia specjalnymi preparatami dla psów. Jeśli masz wątpliwości w tych sprawach, najlepiej poproś weterynarza lub hodowcę o pokazanie zastosowania w praktyce.

To samo dotyczy pazurów Twojego spaniela. Zwłaszcza starsze psy, które mniej się ruszają, oraz takie, które dużo chodzą po miękkim leśnym podłożu, powinny mieć je przycinane. Istnieje bowiem ryzyko obrażeń, gdyby Twój pies gdzieś zahaczył zbyt długim pazurem. W razie potrzeby skróć więc pazury cążkami lub nożyczkami.

Niektórzy opiekunowie psów polegają nie tylko na przekąskach do pielęgnacji zębów, ale także na regularnym szczotkowaniu zębów pastą i szczoteczką dla psów. W każdym razie ma to sens, ponieważ czyszczenie zębów to najlepsza ochrona przed kamieniem nazębnym i licznymi chorobami z nim związanymi. Jeśli jest to opcja, ku której się skłaniasz, przyzwyczajaj swojego psa od szczeniaka do codziennego rytuału pielęgnacji.

Wprowadzenie się psa i wspólne mieszkanie

Czy amerykański cocker spaniel do mnie pasuje?

Amerykański cocker spaniel to idealny pies dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu ze swoim czworonożnym przyjacielem. Pomimo atrakcyjnego wyglądu i przyjaznego usposobienia w żadnym wypadku nie jest to pies, który będzie Ci siedział tylko na kolanach. Jeśli masz tego świadomość przed jego wprowadzeniem się do domu, zyskasz w tym psie przyjaciela na całe życie.

Warto bowiem podkreślić, że dobrze pasuje on do rodzin i świetnie dogaduje się z dziećmi w każdym wieku. Może być także wspaniałym towarzyszem dla singli – należy jednak zadbać o to, by ten zorientowany na ludzi pies nie musiał zbyt długo pozostawać sam, ponieważ uwielbia towarzystwo. Amerykański cocker spaniel jest odpowiedni dla początkujących psów, ponieważ szkolenie jest łatwe do opanowania – jeśli uwzględnisz jego pasję do polowań.

Przystosuje się do życia w mieszkaniu, ale oczywiście, jak każdy pies, jest szczęśliwy, gdy ma bezpieczny ogród, w którym może węszyć do woli. Jeśli szukasz psa stróżującego, amerykański cocker spaniel nie jest dobrym wyborem.

Potrafi żyć w harmonii kotami, zwłaszcza jeśli jest do nich przyzwyczajony od najmłodszych lat. Nie należy jednak pozostawiać mniejszych zwierząt z byłym myśliwym sam na sam, a nawet pod nadzorem należy upewnić się, że nie są one zestresowane obecnością psa. Amerykański cocker spaniel potrzebuje nie tylko czasu na ćwiczenia i zabawę, ale także na codzienną pielęgnację sierści – należy o tym pamiętać.

Pamiętaj również o tym, że psy długowłose przynoszą do mieszkania więcej zanieczyszczeń niż psy krótkowłose. Dlatego każdy, kto przywiązuje dużą wagę do tego, by mieszkanie było zawsze zadbane, może się spodziewać, że czekają go trudne chwile.

Rozważania przed wprowadzeniem się psa

Czy amerykański cocker spaniel to na pewno rasa psa, która idealnie pasuje do Ciebie i Twojego otoczenia? Przed wprowadzeniem się psa do domu należy pomyśleć o przyszłym życiu z czworonożnym przyjacielem. Upewnij się, że w Twojej rodzinie nikt nie ma alergii na sierść zwierząt.

Zastanów się, kto zajmie się psem, gdy zachorujesz lub pojedziesz na urlop. Wskazówka: Obecnie wiele miejsc można bez problemu odwiedzić z czworonożnymi przyjaciółmi.

Pamiętaj również o kosztach: Oprócz ceny zakupu i podstawowego wyposażenia dla psa konieczne będą regularne wydatki. Obejmują one wysokiej jakości karmę, podatek od psa i ubezpieczenie OC, a także wizyty u weterynarza w celu badań i odświeżenia szczepień oraz odrobaczenia.

Zaplanuj przeprowadzkę swojego czworonożnego przyjaciela tak, aby mieć dla niego dużo czasu, zwłaszcza na początku. Jeśli pracujesz, weź sobie urlop. Zapewnij psu spokojny początek wspólnego mieszkania. Szczeniak to oczywiście duża atrakcja, ale powinien się zadomowić, zanim odwiedzi Cię znów mnóstwo przyjaciół i krewnych.

Zakup psa

Gdzie mogę znaleźć mojego amerykańskiego cocker spaniela?

Historia tego psa zabiera nas do „nowego świata” – i z powrotem: Obecnie w wielu krajach europejskich żyje już  wiele amerykańskich cocker spanieli. Jednak mimo wszystko cocker spaniel angielski jest tu znacznie bardziej powszechny.

cocker spaniel amerykański szczenię © Eudyptula / stock.adobe.com

Jeśli więc interesujesz się tą rasą, zasięgnij informacji o różnicach między nimi. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że o wiele łatwiej jest pozwolić wariantowi brytyjskiemu na wprowadzenie się do domu. Jednak cocker spaniele angielskie mają znacznie większy instynkt łowczy.

Gdzie znajdę hodowcę amerykańskich cocker spanieli?

Kluby spanieli mogą udzielić Ci porad w tym zakresie, a także skontaktować Cię z hodowcami. Jeśli chcesz, żeby szczeniak stał się nowym członkiem rodziny, zdecydowanie musisz poszukać renomowanego hodowcy. Tylko wtedy masz spore szanse na uzyskanie zdrowego i typowego amerykańskiego cocker spaniela.

Szczeniaki najlepiej odwiedzić w domu ich hodowcy, aby mieć wyobrażenie o środowisku i rodzicach. Wszyscy powinni wywierać na Tobie zrównoważone i zdrowe wrażenie.

Poważny hodowca z przyjemnością odpowie na wszelkie pytania dotyczące jego zwierząt, ich opieki zdrowotnej, celów hodowlanych i ogólnie rasy. Najlepiej wcześniej zastanowić się, co jest dla Ciebie ważne, aby nie stracić głowy, gdy szczeniak zacznie się do Ciebie przytulać. Jeśli hodowca zada Ci kilka pytań dotyczących Twojego doświadczenia z psami i warunków życia, jest to również dobry znak. W końcu chce się przecież dowiedzieć, co możesz zaoferować swoim podopiecznym.

Ile kosztuje amerykański cocker spaniel?

Amerykański cocker spaniel pochodzący od renomowanego hodowcy, który jest dobrze zsocjalizowany i ma zapewnioną opiekę zdrowotną, kosztuje średnio około 3000 zł.

Jeśli szukasz już dorosłego spaniela, może być nieco trudniejsze w wypadku tej rasy, gdyż nie jest ona zbyt popularna. Bardziej obiecujące jest poszukanie spanieli w miejscowym ośrodku opieki nad zwierzętami lub w stosownych klubach albo nawet wśród stowarzyszeń, które zajmują się rasami mieszanymi.

Historia: Jego przodkowie to rasowi Brytyjczycy

Pierwotnie amerykański cocker spaniel był odmianą angielskiego cocker spaniela. Początki rasy nie są dobrze znane. Pewne jest tylko to, że amerykańscy miłośnicy psów hodowali cocker spaniele i z czasem coraz bardziej rozwijali swój własny typ, który został uznany za odrębną rasę najpóźniej około 1930 roku. W 1940 roku amerykański cocker spaniel otrzymał własny wzorzec, a federacja kynologiczna FCI uznało go za niezależną rasę w 1951 roku.

W przeciwieństwie do swoich brytyjskich przodków, amerykański cocker spaniel nigdy nie miał być psem myśliwskim. Przy tworzeniu tej rasy kładziono raczej nacisk na wygląd i przydatność jako psa rodzinnego i psa do towarzystwa.

Około połowy XX wieku ten Amerykanin był jednym z najpopularniejszych psów w swojej ojczyźnie. W tym samym czasie pewna samica tej rasy podbiła ekrany kin na całym świecie i stała się popularną gwiazdą filmów dla dzieci. Mowa oczywiście o czarującej Lady z filmu animowanego Walta Disneya „Zakochany kundel”. Popularność tej rasy trwa tam zresztą do dziś, gdyż amerykańskiego cocker spaniela można często spotkać w USA, podczas gdy w Europie jest on stosunkowo rzadki.

Poznaj inne rasy z grupy VIII, sekcji 2 (płochacze):

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane