Cavalier King Charles Spaniel

rasa psa cavalier king charles spaniel

Cavalier King Charles Spaniel różni się od King Charles Spaniela jedną jedynie szczególnie wyróżniającą się cechą – długością nosa. Obie rasy zostały nazwane na cześć królów Karola I i Karola II, którzy byli wielkimi miłośnikami spanieli. Po dziś dzień Cavalier King Charles Spaniel nie stracił nic ze swojego pierwotnego uroku.

Bardziej krępy i długonosy

Wielkość robi różnicę: „Cavaliery” różnią się od King Charles Spanieli przede wszystkim większym nosem, ale i wyższą cięższą posturą (do maksymalnie 8 kg). Wysoko osadzone wiszące uszy są długie i bujnie owłosione. Długa, jedwabista sierść występuje w czterech umaszczeniach: czarno-popielatym, czerwonym, biało-popielatym i trójkolorowym. Może być falowana, ale nie kręcona.

Przodkowie z królewskimi miłośnikami

Spaniele karłowate od wieków były popularnymi psami towarzyskimi europejskiej szlachty, wyhodowanymi ze spanieli myśliwskich. Można rzec, że swoistymi patronami Cavalier King Charles Spanieli byli dwaj brytyjscy królowie Karol I (1600–1649) i jego syn Karol II (1630–1685), za którymi krok w krok podążały ich ukochane spaniele. Tych czworonożnych pupili można podziwiać na niezliczonych współczesnych obrazach, a ich przyjazność dla dzieci również została przekazana przez sztukę: Malarz Anthonis van Dyck na przykład, uwiecznił nie tylko królewskie potomstwo na obrazie „Dzieci Karola I”, ale także dwóch zwierzęcych towarzyszy – spaniele, które już wyglądem bardzo przypominają dzisiejszego Cavalier King Charles Spaniela.

Przodkowie tej rasy cieszyli się dużą popularnością jako psy do towarzystwa również wśród dam arystokracji. Kiedy w 1892 roku dokonano pierwszego wpisu rasy „King Charles Spanieli” do księgi hodowlanej Brytyjskiego Związku Kynologicznego, psy te straciły na długości nosa w porównaniu z przodkami, ponieważ większość hodowców krzyżowała rasy o krótszych nosach, takie jak mopsy, ze względu na ówczesne trendy w modzie. Rok 1926 uważa się za ponowne narodziny Spaniela długonosego, ponieważ w tym roku Amerykanin Roswell Eldridge wyruszył na poszukiwanie Spanieli w starym typie. Przy okazji wystawy psów zaoferował wysoką nagrodę pieniężną za spaniela z długim nosem. Najbardziej znanym zwycięzcą tego konkursu, który odtąd odbywał się corocznie, był „Syn Anny”, który zajmował pierwsze miejsce w latach 1928–1930. Samiec ten, wielokrotnie nagradzany na wystawach, uważany jest za protoplastę rasy Cavalier King Charles Spaniel, która jako samodzielna rasa została wpisana do księgi Brytyjskiego Związku Kynologicznego w 1945 roku.

cavalier king charles spaniel szczenię

Charakter prawdziwego kawalerzysty

Rasa Cavalier pokrywa się również charakterologicznie z jej nazwą: małe Cavaliery są zawsze łagodne i przyjazne. Świetnie dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami, są czułe, jeśli chodzi o „swoich” ludzi. Wprawdzie od czasu do czasu daje o sobie znać dziedzictwo psa myśliwskiego i Cavalier King Charles Spaniel zapoluje nieraz na mysz. Jednak zazwyczaj przybiega na wołanie. Rasa ta jest bowiem łatwa do wyszkolenia, inteligentna i nigdy nie nerwowa. Nie ma skłonności do warczenia i dlatego nie sprawdza się szczególnie dobrze jako pies stróżujący.

Zdrowie Cavaliera to nie przypadek

Chorobą, która występuje wyłącznie u Cavalier King Charles Spanieli jest neurologicznie spowodowany zespół epizodycznego upadania, w skrócie EFS. W tym przypadku czworonóg cierpi na skurcze mięśni po wysiłku lub stresie, co może prowadzić do bezruchu i przewracania się. Skurcze zazwyczaj nie są bolesne i można je leczyć – jednak często są mylone z padaczką. Zespół suchego oka także u Cavalier King Charles Spanieli występuje częściej niż u innych ras i objawia się przewlekłą suchością oka, która wymaga stałego leczenia, aby zapobiec zapaleniu rogówki. Ponieważ istnieją obecnie testy DNA na choroby dziedziczne rasy, większość z nich można wykluczyć poprzez ukierunkowaną selekcję. Profesjonalni hodowcy, którzy poddają swoje zwierzęta badaniom, regularnie uczęszczają na kontrole do lekarzy weterynarii i specjalnie wybierają swoje zwierzęta hodowlane, w znacznym stopniu przyczyniają się do ograniczenia występowania tych chorób. W takich hodowlach wymienione choroby dziedziczne powinny występować rzadko lub wcale.

Niestety, nadal istnieją typowe choroby rasowe, które nie są bynajmniej nieszkodliwe. Do najbardziej problematycznych chorób należą: syringomyelia (SM) i endokardioza mitralna (MVD). Syringomyelia jest ciężką chorobą neurologiczną, która dotyka kręgosłupa psa. Jest to miejsce, w którym płyn mózgowo-rdzeniowy gromadzi się i tworzy jamę w tkance rdzenia kręgowego z powodu zbyt małej kości potylicznej i wynikającego z tego upośledzenia krążenia płynu. Częstym objawem jest pozorowane drapanie, kiedy pies wydaje się drapać, ale nie dotyka swojej sierści. Jednakże, psy dotknięte chorobą mogą nie wykazywać żadnych objawów, natomiast paraliż lub dysfunkcja ruchowa mogą wystąpić w późniejszym okresie choroby. W obszarze głowy i szyi, zwierzęta są zazwyczaj wrażliwe na ból. Syringomyelia jest diagnozowana za pomocą rezonansu magnetycznego.

MVD jest chorobą serca, która powoduje zwyrodnienie zastawki mitralnej. W wyniku zwyrodnienia zastawka mitralna nie może się całkowicie zamknąć. W konsekwencji krew przepływa z powrotem przez zastawkę do przedsionka. Stan ten pogarsza się z czasem. W większości przypadków, jeśli choroba pozostanie nieleczona, doprowadzi w końcu do niewydolności serca. MVD dotyka Cavalier King Charles Spaniele w młodym wieku. U innych ras psów choroba nie pojawia się aż do późnego wieku. Wcześnie rozpoczęta terapia jest jednak zazwyczaj skuteczna. Wybór profesjonalnej hodowli to najlepszy środek ostrożności, aby uniknąć chorób dziedzicznych u pupila. Hodowca powinien poddać swoje zwierzęta badaniom na obecność chorób na wczesnym etapie i w razie konieczności wykluczyć je z hodowli. Dzięki temu opiekun psa rasy Cavalier King Charles Spaniel może cieszyć się zdrowym czworonożnym przyjacielem, który wymaga wizyt u weterynarza jedynie na coroczne badania kontrolne i szczepienia i zwykle osiąga wiek do 15 lat.

Polecana karma mięsna

Układ pokarmowy Cavalier King Charles Spaniela jest przystosowany do optymalnego przetwarzania mięsa. Dlatego też kupując karmę, należy zwrócić uwagę na to, aby jej głównym składnikiem było mięso – niezależnie od tego, czy podajemy karmę mokrą, karmę suchą czy obie. W sklepach zoologicznych dostępne są również specjalne karmy dla Cavalier King Charles Spanieli z dostosowaną do rasy wielkością granulatu.

Przy wyborze karmy należy przede wszystkim upewnić się, że skład karmy jest odpowiedni dla danego zwierzęcia. Zboża powinny w wysokiej jakości karmie być zawarte w jak najmniejszym stopniu lub wcale. Jeśli masz szczenię od renomowanego hodowcy, zwykle daje on mały zapas karmy, do której szczeniak jest przyzwyczajony. Należy kontynuować podawanie tej karmy przez jakiś czas, a jeśli chcesz zmienić karmę na inną, rób to ostrożnie i w kilku krokach, mieszając coraz więcej nowej karmy z karmą znaną. W ten sposób unikniesz reakcji wrażliwego żołądka szczeniaka, takich jak biegunka. Nawet w przypadku dorosłych zwierząt, zmiana karmy powinna być zawsze dokonywana stopniowo. Do 10 miesiąca życia Cavaliera można podawać szczeniakowi karmę w trzech do czterech porcjach dziennie. Dorosłe psy powinny otrzymywać dzienną dawkę karmy podzieloną na dwie porcje. Ze względu na długie zwisające uszy, zaleca się stosowanie wąskiej, głębokiej miski dla psów, aby uszy pupila nie dostawały się ciągle do jedzenia. Pamiętaj, że smakołyki dla psów również mają kalorie i podawaj je z umiarem, aby utrzymać psa w formie. Do pielęgnacji zębów Cavalier King Charles Spanieli nadają się suszone gryzaki, surowa wołowina lub specjalne przysmaki dentystyczne – niektórzy opiekunowie przyzwyczajają swoje psy już za szczeniaka do regularnego mycia zębów specjalną pastą do zębów dla psa.

Pielęgnacja sierści dla dobrego samopoczucia

Najlepszym sposobem na przyzwyczajenie czworonożnego przyjaciela do codziennej  pielęgnacji sierści jest szczotkowanie Cavalier King Charles Spaniela, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Szczególnie zagrożone są obszary za uszami i pod zgięciami łap. Co kilka dni należy również przeczesać sierść grzebieniem. Opiekunowie nie muszą umawiać się na wizyty u groomera, gdyż rasa ta nie musi być strzyżona. Jeśli pies, który nie stroni od błotnistych kałuż, ubrudzi się tak bardzo, że samo szczotkowanie go nie wyczyści, można go wykąpać i sierść umyć łagodnym szamponem dla psów. Od wiosny do jesieni należy również zwracać uwagę na nieproszonych gości w sierści zwierzęcia i usuwać ich, np. szczypcami do kleszczy. Codziennie sprawdzaj uszy swojego Cavalier King Charles Spaniela, aby usunąć tam z sierści małe gałązki lub inne „pamiątki”. Ze względu na oklapnięte uszy, u przedstawicieli tej rasy szybciej mogą rozwijać się stany zapalne, gdyż sprzyja im ciepły, wilgotny klimat. W specjalistycznych sklepach można znaleźć specjalne środki do pielęgnacji uszu dla psa z długimi uszami. W razie potrzeby oczyść oczy pupila specjalnym roztworem czyszczącym i szmatką. Jeśli sierść między opuszkami łap staje się zbyt długa, można ją lekko przyciąć – jest to zalecane zwłaszcza zimą.

pielęgnacja cavalier king charles spaniela

Wychowanie niedużego psa o ogromnym uroku

Największym wyzwaniem w konsekwentnym wychowywaniu Cavalier King Charles Spaniela jest chyba oparcie się jego wielkim, słodkim, proszącym oczom. Ten, komu się to uda, pokonał już największą przeszkodę, ponieważ ta chętna do nauki rasa nadaje się również dla początkujących. Dla każdego szczeniaka szkoła dla psów z grupą dla szczeniąt będzie wspaniałym urozmaiceniem. Młode psy nie tylko mogą się razem wyszaleć, ale także uczą się jak radzić sobie w różnych sytuacjach i są socjalizowane z innymi psami różnej wielkości. Jest to wspaniała podstawa dla zrównoważonego, spokojnego i przyjaznego uosobienia czworonożnego przyjaciela.

Mały, ale wszechstronny: Zajęcia dla Cavaliera

Pomimo swoich rozmiarów Cavalier King Charles Spaniele są psami atletycznymi, które uwielbiają ćwiczenia fizyczne. Zdecydowanie nie nadają się dla kanapowców – uwielbiają długie spacery i zabawy z innymi psami. Społeczne Cavalier King Charles Spaniele zdecydowanie powinny mieć zapewnione regularne spotkania z innymi psami, ponieważ dobre życie towarzyskie u tych zwierząt jest bardzo ważne dla ich dobrego samopoczucia. Czworonogi tej rasy są zawsze chętne do zabawy, niezależnie od tego, czy chodzi o zabawy z piłką, gry poszukiwawcze, czy o ćwiczenie łatwych sztuczek z klikerem. Wiele z żywiołowych Cavalierów doskonale sprawdza się także w psich sportach, na przykład agility dla małych psów. Ponadto z przedstawicielami tej rasy test na psa towarzyszącego zdać można zazwyczaj bez większego problemu.

Czy pies rasy Cavalier King Charles Spaniel to pupil dla mnie?

Cavaliery są optymalnymi towarzyszami dla wszystkich miłośników psów, którzy szukają niezawodnego i przyjaznego czworonożnego przyjaciela. Rasa nadaje się dla początkujących opiekunów, ponieważ jest łatwa w szkoleniu i bardzo przyjaźnie nastawiona do ludzi i zwierząt. Czy to rodzina, czy single, ludzie młodsi czy starsi – Cavaliery zwykle czują się dobrze u każdego, jeśli tylko mogą spędzać wystarczająco dużo czasu ze swoją ukochaną „dwunożną paczką”. To przebywanie powinno obejmować jednocześnie codzienne ćwiczenia i aktywność, ponieważ pomimo swoich niedużych rozmiarów Cavalier King Charles Spaniel uwielbia przebywać na łonie natury. Jeśli tylko ma codziennie okazję zaspokoić swoją niemałą potrzebę ruchu, dobrze będzie czuł się również w mieszkaniu w mieście. Te przyjazne i otwarte spaniele lubią także dzieci. Jeśli zostaną one nauczone pełnego szacunku obchodzenia się z małym zwierzęcym współlokatorem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wywiązała się między nimi głęboka przyjaźń. Jeśli w domu mieszkają już jakieś zwierzęta, elastyczny Cavalier King Charles Spaniel zazwyczaj szybko i z nimi się zaprzyjaźnia.

Jeśli zastanawiasz się nad przygarnięciem Cavaliera, najlepiej wcześniej zaplanuj, kto zajmie się psem w razie urlopu lub choroby, czy będziesz zabierać go ze sobą na wycieczki, jeśli zajdzie taka potrzeba – ze względu na jego niewielką posturę i przyjazny charakter może to być dobra okazja, by razem z czworonożnym przyjacielem wyruszyć w odkrywczą podróż! Dowiedz się również wcześniej o kosztach zakupu podstawowego wyposażenia (legowisko dla psa, koc dla psa, smycz, obroża, szelki, pas lub fotelik samochodowy, miski, szczotka, zabawki itp.). Weź pod uwagę regularne wydatki na kontrole weterynaryjne, w tym szczepienia, podatek od posiadania psa i oczywiście na wysokiej jakości dietę odpowiednią dla rasy.

zajęcia dla cavalier king charles spaniela

Jak znaleźć swojego Cavalier King Charles Spaniela

Jeśli zdecydujesz się na zakup Cavalier King Charles Spaniela jako swojego nowego współlokatora, niezmiernie ważne jest znalezienie kompetentnego hodowcy! Ponieważ niestety istnieje wiele pseudohodowli, gdzie sprzedaje się szczenięta bez rodowodu, socjalizacji i opieki zdrowotnej w celu osiągnięcia wyłącznie zysku finansowego. Przegranymi w tych transakcjach są nie tylko same szczenięta, ale także ich rodzice, których często nie można nawet zobaczyć, ponieważ nie są one trzymane i socjalizowane w sposób właściwy do ich potrzeb. Szczenięta często chorują i zamiast „prawdziwego Cavaliera” otrzymujemy czworonożnego przyjaciela wątpliwego pochodzenia, który może kryć w sobie kilka „niespodzianek”, zarówno pod względem zachowania, jak i zdrowia. Nie należy kupować z litości od takich hodowców, bo popyt reguluje przecież dalszą podaż.

Kupując szczeniaka, nie tylko upewnij się, że maluchy wyglądają na zadbane, przyjazne i zdrowe, ale także poznaj ich rodziców: powinni oni sprawiać radosne i zrównoważone wrażenie. Profesjonalny hodowca jest otwarty na pytania dotyczące rasy oraz opieki zdrowotnej swoich zwierząt i ze swojej strony edukuje, nieraz może nawet troszkę działając swoją dosadnością na nerwy przyszłego opiekuna, w związku z planowanym utrzymaniem psa. Oczywiście, oprócz rodowodu, ważny jest również dowód szczepień i odrobaczenia. Wizyty u szczeniąt są zazwyczaj możliwe najwcześniej od 4 tygodnia życia, gdyż wcześniej są one podatne na choroby z zewnątrz. Ponadto, spowodowałoby to stres dla matki, która chce chronić swoje dzieci.

Wolisz dać starszemu Cavalier King Charles Spanielowi nowy dom? Ponieważ rasa ta jest dość popularna, zawsze można znaleźć psy, które z różnych powodów szukają nowego domu w schroniskach. Jeśli nie znajdziesz tego, czego szukasz w lokalnym schronisku dla zwierząt, warto poszukać w Internecie. Istnieją organizacje specjalizujące się w Cavalier King Charles Spanielach, głównie poświęcone tej rasie, które także prezentują na swoich stronach potrzebujące psy tej rasy, które z niecierpliwością oczekują na nowy dom.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane