Boston Terrier

rasa boston terrier

W swojej ojczyźnie, czyli w USA, Boston Terrier jest bardzo popularny i lubiany, natomiast w Europie dopiero zdobywa popularność. Jego fani wiedzą jednak, że mają za co cenić tego nietypowego czworonożnego przyjaciela. Boston Terrier jest nieskomplikowanym psem do towarzystwa, który swoim pogodnym charakterem i wyjątkową mimiką wszędzie wywołuje dobry humor.

Kompaktowy i elegancki

Boston Terrier należy do psów w typie doga i charakteryzuje się krępą budową, kwadratową, masywną głową, a także charakterystycznie wyprostowanymi „uszami nietoperza”, krótkim nosem i zadartym ogonem. W standardzie rasy kładzie się duży nacisk na równowagę proporcji. Dlatego też Boston Terrier występuje w trzech kategoriach wagowych: poniżej 6,8 kg (lekki), od 6,9 do 9 kg (średni) i wreszcie od 9 do 11,3 kg (ciężki). Maksymalna wysokość w kłębie wynosi około 43 cm. Pysk pozbawiony jest zmarszczek, a krótka, błyszcząca sierść bez podszerstka może być pręgowana, czarna lub w kolorze „seal” (czarna z czerwonawym odcieniem) – w każdym z tych wariantów kolorystycznych występują białe plamy na całym ciele.

Pochodzenie Boston Terriera: Amerykanin z brytyjskim rodowodem

Boston Terrier wbrew swojej nazwie nie jest terierem, czyli nie jest psem myśliwskim, ale należy do psów typu dog. Początki rasy sięgają USA lat 70-tych XIX wieku, kiedy to białe teriery angielskie – rasa już nieistniejąca – zostały skrzyżowane z buldogami angielskimi. Później do rodowodu Boston Terriera dołączyły również buldogi francuskie. Nowa rasa została po raz pierwszy zauważona przez opinię publiczną w 1878 roku, kiedy te niezwykłe psy zostały zaprezentowane w Bostonie. To właśnie w tym mieście, od którego wzięła się nazwa rasy, jej zwolennicy założyli pierwszy klub miłośników rasy. W 1893 roku Amerykański Kennel Club nadał nowej rasie nazwę „Boston Terrier”. Do lat 60-tych XX wieku Boston Terrier był bardzo popularnym psem w USA, o czym świadczy choćby fakt, że regularnie plasował się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących ras w Stanach Zjednoczonych i nadal jest tam często spotykany. Dopiero w 1927 roku przedstawiciele rasy przybyli do Europy, gdzie nadal jest rzadkością, ale w ostatnich latach cieszy się pewnym wzrostem popularności. Ciekawostka: Od 1979 roku Boston Terrier jest oficjalnym psem amerykańskiego stanu Massachusetts.

Wesoły i pewny siebie

Boston Terrier jest towarzyszem na całe życie: Ma żywiołowy temperament i wykazuje ciągłą chęć do zabawy, a jednocześnie jest przyjazny i towarzyski w stosunku do innych psów oraz innych zwierząt. U pojedynczych przedstawicieli rasy może jednak dojść do głosu instynkt myśliwski, gdy wyjdą na zewnątrz. Chociaż Boston Terrier jest czujny, nie jest agresywny. U niektórych osobników, głównie samców, dziedzictwo teriera ujawnia się w obronie terytorium przed gatunkami pokrewnymi. Chociaż zwykle zwraca uwagę szczekaniem na to, co nieznane, nie ma tendencji do ujadania przez cały czas. Mimo że jest zawsze gotowy do działania, nie jest psem nerwowym, lecz emanuje spokojem. Boston Terriery reagują na nastrój swoich opiekunów i są bardzo wrażliwe. Ogólna zasada jest taka: Im cięższy pies, tym spokojniejszy i bardziej zrelaksowany. Zwłaszcza lekkie Boston Teriery pozostają bardzo figlarne aż do późnej starości.

rasa psa boston terrier

Partner, który potrafi się dostosować

Długi spacer lub przytulne popołudnie na kanapie – Boston Terrier wszędzie chętnie dołączy! Nie domaga się długich spacerów na co dzień, ale zawsze cieszy się towarzystwem swojego „stada”, gdyż ten amerykański dżentelmen nie lubi być sam przez długi czas. Boston Terier uwielbia uczyć się małych sztuczek, co nie tylko wzmacnia więź między Tobą a Twoim czworonożnym przyjacielem, ale także ćwiczy jego bystry umysł. Niektóre Boston Teriery lubią też obedience, dog dancing oraz agility dla mniejszych psów – spróbuj i sprawdź, czy Twojemu pupilowi się to spodoba. Ze względu na swój nieskomplikowany, spokojny charakter przedstawiciele tej rasy doskonale nadają się również jako psy wizytujące w placówkach opiekuńczych, wywołujące uśmiech na twarzach kochających zwierzęta pensjonariuszy. Niektóre Boston Terriery z powodzeniem ukończyły nawet szkolenie psów terapeutycznych.

Dobre zdrowie dzięki dobrej hodowli

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom dziedzicznym jest zakup szczeniaka rasy Boston Terrier od renomowanego hodowcy, który konsekwentnie wyklucza z hodowli czworonogi dotknięte pewnymi upośledzeniami. Do dziedzicznych predyspozycji u Boston Terriera należy zwichnięcie rzepki, przez co dochodzi do jej wysunięcia się. Pies będzie wtedy w widoczny sposób oszczędzać jedną nogę. Boston Terriery są również podatne na choroby oczu, takie jak zaćma czy PRA, czyli postępującą atropię siatkówki, która może prowadzić do ślepoty. W końcu rasa jest jedną z krótkogłowych. Ten kształt głowy, znany wśród ekspertów jako brachycefalia, może powodować ograniczenia zdrowotne. Obejmują one na przykład duszności spowodowane zwężeniem nozdrzy i jam nosowych w połączeniu z pogrubieniem podniebienia miękkiego i zmianami w krtani. Głośny oddech i chrapanie nie są rzadkością u Boston Terrierów, a niektóre zwierzęta mają również nawracające problemy z oddychaniem. Przed zakupem szczeniaka zapoznaj się z tymi możliwymi ograniczeniami i odpowiednio wybierz hodowcę – powinien on zawsze przedkładać zdrowie i dobre samopoczucie psów nad skrajności w wyglądzie. Latem chroń swojego Boston Terriera przed nadmiernym upałem, ponieważ wielu przedstawicieli tej rasy nie toleruje go dobrze. Oczy Twojego czworonożnego przyjaciela nie powinny być narażone na przeciągi, ponieważ szybko może dojść do ich zapalenia. Boston Terrier żyje do 15 lat.

Zdrowe żywienie

Tak jak w przypadku każdego psa, zbilansowania dieta z dużą zawartością mięsa jest najlepszym sposobem żywienia Boston Terriera, aby utrzymać go w zdrowiu i dobrej kondycji. Bez względu na to, czy podawana jest karma sucha czy mokra: Mięso powinno być na pierwszym miejscu listy składników. Unikaj karm z dużą zawartością zbóż i w miarę możliwości wybieraj takie, które są całkowicie bezzbożowe. Przy dość małej i zwartej rasie, takiej jak Boston Terrier, ważne jest również, aby mieć na oku dzienne racje żywnościowe, aby uniknąć nadwagi u psa. Pamiętaj zwłaszcza o tym, aby uwzględnić smakołyki przy liczeniu dziennych kalorii psa. Jeśli chcesz zmienić karmę, musisz zawsze postępować ostrożnie, aby nie podrażnić żołądka swojego czworonożnego przyjaciela. Najlepiej przez jakiś czas dodawać nową karmę do znanej i powoli zwiększać proporcje nowej. Zbyt szybka zmiana nawyków żywieniowych może prowadzić do wystąpienia biegunki. Najlepszą porą karmienia jest czas po spacerze. Młode psy jedzą jedną porcję do czterech razy dziennie, a dorosłym psom zazwyczaj wystarczają dwie porcje dziennie. Zadbaj o to, aby Twój czworonożny przyjaciel mógł jeść bez zakłóceń, jak również o odpoczynek po posiłku np. drzemkę w celu lepszego trawienia. Oczywiście Twój Boston Terrier zawsze powinien mieć możliwość wypicia wystarczającej ilości świeżej wody.

Pielęgnacja od głowy po łapy

Pielęgnacja Boston Terriera to nic trudnego: Szczotkuj go co kilka dni, aby usunąć wypadającą sierść. Dobrze nadają się do tego np. rękawice pielęgnacyjne z gumowymi wypustkami. Pies nie ma podszerstka, przez co kołtuny raczej się nie robią. Jednak w zimie może to również oznaczać, że Twój zwierzak szybko będzie marznąć – w zimnych regionach zakup ciepłego ubranka dla psa może być dobrą inwestycją zimową dla Boston Terriera. Regularnie sprawdzaj uszy swojego pupila i w razie potrzeby używaj odpowiedniego preparatu do czyszczenia uszu ze specjalistycznego sklepu, aby zapobiec zapaleniu. Niektórzy opiekunowie psów przyzwyczajają swoje szczenięta do czyszczenia zębów specjalną szczotką i pastą do zębów dla psów. Alternatywnie można stosować przekąski do pielęgnacji zębów lub co parę dni podawać suche smakołyki, takie jak suszone uszy wołowe lub surową wołowinę (nie podawać surowej wieprzowiny).

szczenię rasy boston terier

Czy Boston Terrier jest dla mnie odpowiedni?

W Europie Boston Terrier jest nadal w wielu miejscach kojarzony tylko przez znawców psów – mimo że w niemal każdych warunkach jest on dobrym towarzyszem dla miłośników psów. Ze względu na swoje gabaryty nie jest oczywiście supersportowcem, który odbywa codzienne treningi z dwunożnym maratończykiem. Mimo to lubi dłuższe wycieczki. Kochający dzieci Boston Terrier dobrze pasuje do rodzin z dziećmi, singli, a także do osób starszych. Ze względu na swój rozmiar i niewielką chęć do poruszania się, Boston Terrier czuje się całkiem dobrze w mieszkaniu w mieście. Najlepiej jednak, aby było ono usytuowane na parterze lub budynek posiadał windę, ponieważ częste wchodzenie po schodach nie jest optymalne dla tego małego psa. Boston Terrier zwykle dobrze dogaduje się z innymi psami, również koty nie stanowią większego problemu – zwłaszcza jeśli jako szczeniak był przyzwyczajony do życia z nimi. W każdym razie, przed wprowadzeniem się nowego towarzysza dowiedz się, czy ktoś z Twojej rodziny ma alergię „na psy”. Boston Terier może być z powodzeniem trzymany w mieszkaniu, ale: Jeśli mieszkanie nie jest Twoją własnością, koniecznie potrzebujesz zgody właściciela mieszkania na trzymanie w nim zwierzęcia. Jeszcze zanim zamieszka u Ciebie Boston Terrier, warto pomyśleć o opiece nad nim na wypadek wakacji lub choroby. Możesz zabrać swojego czworonożnego przyjaciela do wielu hoteli, więc wakacje z psem mogą być dla Ciebie również odpowiednią opcją. Należy jednak odpowiednio wcześnie dowiedzieć się o możliwości wspólnych wyjazdów lub rzetelnej i troskliwej opieki nad psem pozostawionym w domu. Pamiętaj też, że Boston Terrier nie jest zwolennikiem wysokich temperatur.

Posiadanie psa oznacza odpowiedzialność na długi czas. Zanim się na niego zdecydujesz, dokładnie zastanów się, czy przez lata możesz codziennie zapewnić psu zajęcie i weź również pod uwagę koszty utrzymania psa. Oprócz kosztów podstawowego wyposażenia w postaci miseklegowiska i koca dla psazabezpieczenia do samochodusmyczy, obroży i szelek oraz zabawek, zaliczają się do nich regularne wydatki na podatek od posiadania psa, OC psa, wizyty weterynaryjne i oczywiście wysokiej jakości karma. Jeśli Twoje zwierzę jest chore, koszty weterynaryjne mogą szybko poszybować w górę.

Jak znaleźć wymarzonego Boston Terriera

Boston Terrier to Twoje marzenie? Świetnie! Już wszystko jest dla Ciebie jasne w kwestii tego, co należy wziąć pod uwagę przed wprowadzeniem się psa? Idealnie! W takim razie możesz zacząć szukać kompetentnego hodowcy Boston Terrierów! Dobrego hodowcę można rozpoznać nie tylko po tym, że należy do klubu psów rasowych i że oddaje swoje szczenięta tylko z dowodem pochodzenia, czyli z tzw. papierami. Jest w nich udokumentowany pełen rodowód. Poważny hodowca wyklucza ze swojej hodowli choroby dziedziczne tak dalece, jak to możliwe, a ponadto pozwala zwierzętom-rodzicom przejść różne testy przydatności do hodowli. Daje im również wystarczająco dużo czasu na regenerację pomiędzy miotami i zapewnia dobrze zsocjalizowane szczenięta, które są zaszczepione i odrobaczone kilka razy w momencie przekazania – dowód dostajesz w załączeniu. Niektórzy hodowcy podkreślają na swoich stronach, że młode z miotów urodziły się bez cesarskiego cięcia. Cesarskie cięcie nie jest kryterium wykluczającym w kontekście dobrej hodowli, ale należy być sceptycznym, jeśli zwierzęta z kilku miotów z rzędu urodziły się przez cesarskie cięcie, bo to zwykle oznacza, że głowa szczeniąt jest zbyt szeroka w stosunku do miednicy matki. Poważni hodowcy nie popierają takich tendencji poprzez mądry dobór rodziców, bo jest to jedna z raczej negatywnych skrajności hodowli Boston Terriera. Również relacje pomiędzy Tobą a „Twoim” hodowcą powinny być właściwe: Jeśli odwiedzisz go w jego domu, odważnie zadawaj mu wszelkiego rodzaju pytania dotyczące wymarzonego szczeniaka oraz jego przodków i koniecznie poznaj ich osobiście. Hodowca powinien Ci to umożliwić i zapewne zada Ci kilka pytań dotyczących Twojego doświadczenia z psami i Twojej sytuacji życiowej – ciesz się, bo pokazuje to, że dobro jego podopiecznych jest dla niego ważne.

Ignoruj rzekome okazje lub „przypadkowe mioty”, ponieważ nie wyświadczasz ani sobie ani zwierzętom żadnej przysługi, kupując szczeniaka od pseudohodowcy – popyt determinuje podaż. Zwierzęta hoduje się tam w większości bez niezbędnej wiedzy i bardziej z miłości do własnego portfela niż z miłości do zwierzęcia, co niestety skutkuje również brakiem socjalizacji i zdrowia u piesków.

Jeśli nie wykluczasz przygarnięcia starszego Boston Terriera, możesz skontaktować się np. z klubami pomagającymi takim osobnikom w potrzebie, które często umieszczają w Internecie różne psy w typie doga, w tym Boston Terriery. Szansa na dorosłego psa czystej krwi jest jednak niewielka, ponieważ Boston Terrier nie jest powszechną rasą psów w Europie. Przygotuj się na dłuższe oczekiwanie lub rozważ osobnika rasy mieszanej ze schroniska – bywają w nich starsze zwierzęta, które w nowym domu czują się tak szczęśliwe, wdzięczne i urocze, że przynależność rasowa staje się dla ich opiekuna sprawą drugorzędną. Organizacje pomagające takim osobnikom również zajmują się pośrednictwem takich zwierząt. Podczas rozmowy z domem zastępczym lub schroniskiem dla zwierząt możesz dowiedzieć się, czy Ty i dany czworonóg będziecie do siebie dobrze pasować.

Najczęściej polecane