Historia amerykańskiego pitbulteriera: Odmiana American Staffordshire Terrier’a?
Mimo iż większość amatorów psów zna określenie “Pit Bull”, nie zawsze wiadomo, o którą konkretnie rasę chodzi. Do dziś FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) nie uznała rasy za samodzielną. By to lepiej zrozumieć, przyjrzyjmy się przeszłości Pit Bulli, o której wiele mówi już sama nazwa rasy: Początek hodowli Pit Bulli miał miejsce w Stanach Zjednoczonych.
Pierwsze osobniki powstały z krzyżówek brytyjskich buldogów z terierami i nazwano je American Staffordshire Terrier’ami. Celem tej selektywnej hodowli było przede wszystkim stworzenie wybitego czworonożnego wojownika, który swoje umiejętności miał potwierdzić na arenie (z angielskiego „pit”).
Pit Bullami określano przede wszystkim zwierzęta, które brały udział w walkach. Nacisk kładziono wówczas głównie na ich, dziś powiedzielibyśmy „niepewny”, charakter: Preferowano osobniki agresywne wobec innych zwierząt, o niskim progu odporności na bodźce drażniące. Wygląd zewnętrzny nie był natomiast tak istotny, dlatego też American Pit Bull Terrier wizualnie jest tak podobny do Amstaffa.
W 1898 dopiero co założony amerykański związek kynologiczny UKC (United Kennel Club), który do dziś nie współpracuje z FCI, uznał rasę American Pit Bull Terrier za samodzielną. Na całym świecie określenie „Pit Bull” funkcjonuje potocznie jako nadrzędne określenie dla wszystkich psów tresowanych do walki. Niestety w niektórych krajach wciąż, pomimo zakazów, organizowane są walki psów, wobec czego istnieją także zwierzęta hodowane specjalnie, by brały udział w tych okrutnych spektaklach.