Spaniel francuski (Épagneul Français)

Spaniel francuski (Épagneul Français)

Spaniel francuski, będący utalentowanym psem myśliwskim, ma małą, ale wierną społeczność fanów, zwłaszcza w swojej ojczystej Francji, a także w Kanadzie.

Wygląd

Epagneul Français wygląda elegancko i sportowo – to właśnie typowy francuski pies naprowadzający. Wyglądem przypomina niemieckie psy krótkowłose, z którymi jest spokrewniony. Wysokość w kłębie u samców wynosi od 56 do 61 cm, u suk do 59 cm. Średniej długości sierść jest dłuższa na zakrzywionym ogonie w kształcie litery S, na trójkątnych klapniętych uszach i w okolicy klatki piersiowej. Spaniel francuski ma kolor biało-brązowy zgodnie ze standardem, przy czym oprócz brązowych plam pożądanych jest również wiele plamek w sierści.

Historia

Kiedyś Epagneul Français był bardzo popularnym towarzyszem myśliwych, którzy polowali na ptaki. Dowody pisemne świadczą o tym, że kilka egzemplarzy Epagneul Français – a także egzemplarze Epagneul Picarda – istniało już na dworze króla Ludwika XII w 1512 roku. Także w Wersalu w XVII wieku żyło kilka jego przodków, którzy byli wykorzystywani do polowań na bażanty i króliki. Jednak wraz z pojawieniem się brytyjskich psów naprowadzających, gwiazda jego popularności przygasła, ponieważ brytyjscy koledzy myśliwscy byli od niego szybsi. Do tego doszły chaotyczne czasy rewolucji francuskiej, która potężnie wstrząsnęła arystokracją. W wyniku tego niektóre rasy, w szczególności psy myśliwskie, które były pielęgnowane głównie przez szlachtę, całkowicie odeszły w niepamięć. Ten sam los omal nie spotkał Epagneul Français. Jednak w połowie XIX wieku podjęto intensywniejsze wysiłki hodowlane. Przyczynił się do tego ksiądz i myśliwy Abbé Fournier, który osiągnął sławę dzięki swojej hodowli. Jego dążenia doprowadziły w 1891 roku do powstania pierwszego standardu rasy, który od tego czasu został kilkakrotnie zmieniony. Podobieństwo do rasy Münsterländer nie jest chyba przypadkowe: Możliwe, że dużo krwi Epagneul Français przepływa przez żyły dzisiejszych Münsterländerów. Ich przodkowie byli prawdopodobnie psami francuskimi, które towarzyszyły Francuzom podczas podbojów napoleońskich. Nawiasem mówiąc, polska nazwa rasy Epagneul Français –„spaniel francuski” może prowadzić do dezorientacji, ponieważ „spaniele” są w rzeczywistości psami płochaczami, a Epagneule psami naprowadzającymi. Rasa cieszy się popularnością od czasu jej wprowadzenia do Kanady w latach 70-tych, jednak w wielu krajach europejskich jest w dużej mierze nieznana i odpowiednio rzadka.

Charakter

Warto podkreślić wielką przyjazność i bliską więź, jaką Epagneul Français wykazuje w stosunku do swojego przywódcy stada. Jest bez wątpienia psem nieskomplikowanym – pod warunkiem, że potrafisz poprowadzić go na polowanie. Tylko wtedy – oprócz wybitnych umiejętności jako myśliwy – mogą się rozwinąć inne jego cechy charakteru: Rasa jest uważana za otwartą i spokojną, dobrze dogaduje się z innymi osobnikami i innymi zwierzętami domowymi należącymi do stada. W stosunku do swojego opiekuna spaniel francuski jest wyrozumiały i bardzo chce mu się przypodobać. W stosunku do innych ludzi jest otwarty i nigdy nie jest agresywny. W polowaniach, oprócz różnorodności zastosowań, charakteryzuje go to, że mimo wielkiej pasji zawsze podejmuje działania rozważnie i zawsze pozostaje w bliskim kontakcie ze swoim człowiekiem.

Wychowanie

Niezależnie od tego, jak przyjaźnie zachowuje się w stosunku do Ciebie Epagneul, Ty też musisz zachowywać się zawsze odpowiednio – zwłaszcza, jeśli chodzi o jego wychowanie. Empatyczne i zrelaksowane wychowanie jest kluczem do sukcesu – wtedy prawie nic nie może pójść nie tak. Epagneul jest bowiem gotowy do podporządkowania się swojemu opiekunowi, co oznacza, że: Jeśli cechuje Cię konsekwentność i opanujesz podstawy szkolenia psów, nie będziesz mieć żadnych problemów z wychowaniem Epagneul Français. Trzeba być jednak cierpliwym: Szczenięta tej rasy uczą się powoli, ale tym bardziej nie zapominają o nauce, pod warunkiem, że później nie popełni się żadnego błędu. Dlatego daj swojemu spanielowi odpowiednio dużo czasu. Powstrzymuj się od wszelkiej surowości, aby nie zniszczyć relacji zaufania, na której wychowanie znajduje najlepszy grunt do rozwoju.

Spaniel francuski pysk © jmorelphoto / stock.adobe.com

Zdrowie

Ten uwielbiający naturę pies jest zazwyczaj bardzo wytrzymały – pod warunkiem, że otrzymasz go od dobrego hodowcy. Zimna lub wilgotna pogoda nie przeszkadza mu ani trochę w wojażach. Pamiętaj o zbilansowanym żywieniu i odpowiedniej ilości ruchu, aby zapobiec dysplazji stawów biodrowych, która może dotknąć psy tej rasy. Ogólna profilaktyka obejmuje również wybór renomowanego hodowcy: Kupuj wyłącznie od hodowcy, który jest zrzeszony w klubie i pokaże Ci na piśmie testy zdrowotne – na przykład pod kątem zdrowych bioder. Twój czworonożny przyjaciel może mieć również skłonności do chorób skóry – porozmawiaj na ten temat z hodowcą, któremu zaufasz. Zdrowy Epagneul Français może osiągnąć wiek 12 lat i więcej.

Epagneul Français – żywienie

Pokarm bogaty w mięso

Odkryj nasz wybór karmy dla psów!

Nie musi to być koniecznie dziczyzna, ale mięso bez wątpienia powinno się znaleźć w misce spaniela fransuckiego. Dlatego przed zakupem karmy dla psów upewnij się, że mięso znajduje się na pierwszym miejscu listy składników. Jeśli nie, lepiej rozejrzeć się za pełnowartościowym produktem, ponieważ odpowiednie dla psa odżywianie jest najlepszą podstawą do długiego i zdrowego życia psa. Należy również unikać produktów zawierających zboża. Jeśli chcesz zmienić pokarm, postępuj powoli, aby nie nadwyrężać żołądka Epagneul Français. Ponieważ zbyt szybka zmiana rodzajów karmy, zwłaszcza jeśli są one różnej jakości, często prowadzi do reakcji, takich jak biegunka lub wymioty. Można temu zapobiec, mieszając przez kilka dni coraz więcej nowego pokarmu z tym, który jest już znany, aż do całkowitej podmiany. Zawsze pozwól swojemu spanielowi francuskiemu odpocząć po posiłku, aby zapobiec skrętowi żołądka. Zwróć uwagę również na jakość smakołyków: Unikaj tych z zbożem lub cukrem i zamiast tego wybierz na przykład suszone mięsne kąski dla psów lub przysmaki do pielęgnacji zębów. Ważne jest również, aby zawsze zapewnić zwierzęciu wystarczającą ilość świeżej wody do picia. Na dłuższych wycieczkach przenośna miska na wodę zapobiegnie dłuższym okresom bez picia.

Pielęgnacja

Łatwa w pielęgnacji sierść

Średniej długości sierść Epagneul Français jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, ale należy ją szczotkować raz dziennie – również w celu usunięcia wszelkich pozostałości z wycieczek w plenerze. Mocno zabrudzone psy można dać pod prysznic – należy jednak przyzwyczaić je już od szczenięcia do ciepłej wody i używać wyłącznie łagodnego szamponu dla psów. Ważne jest, aby regularnie przyglądać się uszom tego czworonoga, ponieważ w owłosionych klapniętych uszach mogą szybko niezauważalnie rozwinąć się stany zapalne lub problemy ze skórą. Najlepiej mieć zawsze pod ręką preparat do czyszczenia uszu dla psów. Skracaj pazury swojego Epagneul Français za pomocą specjalnych nożyczek do pazurów dla psów, aby uniknąć obrażeń spowodowanych zaczepieniem się o coś za długiego pazura. Niektórzy opiekunowie psów stosują codzienne mycie zębów psa pastą do zębów i szczoteczką. Jeśli zabieg ten stanie się rutyną, możesz utrzymać zdrowe zęby u swojego psa aż do późnego wieku – zajmie Ci to tylko kilka minut dziennie.

Wszechstronny pies z wieloma zainteresowaniami

Epagneul powinien być stosowany na polowaniach – w ten sposób wiele zajęć z czworonożnym przyjacielem byłyby już pokrytych. W przeciwnym razie – pod warunkiem odpowiedniego szkolenia – jako dorosły czworonożny przyjaciel jest również doskonałym towarzyszem do biegania lub na wycieczki rowerowe, które powinny być oczywiście dostosowane do szybkości psa. Epagneul Français ceni sobie każdą pracę nosem i bardzo chętnie aportuje.

Spaniel francuski (Épagneul Français) na łące © Dogs / stock.adobe.com

Czy spaniel francuski do mnie pasuje?

Rasa Epagneul Français najlepiej sprawdza się i czuje w gospodarstwie domowym myśliwego i jego rodziny. Tam Epagneul Français może pokazać swoje oba oblicza: wielką pasję do łowiectwa, jak również swoją łagodną i zabawną naturę w otoczeniu bliskich mu ludzi. Zdarzają się jednak przypadki, w których przedstawiciel tej rasy, trzymany wyłącznie jako pies do towarzystwa, również będzie czuł się szczęśliwy. Czasami też spaniele francuskie szukają nowego domu, kiedy nie nadają się już do polowań i ucieszą się z miejsca u boku rodziny. W takim przypadku należy jednak przywiązywać dużą wagę do dużej ilości ruchu i zajęć oraz uprawiać wymagające psie sporty z czworonożnym przyjacielem. Dlatego też dla ludzi, którzy nie lubią sportu i wolą przesiadywać na kanapie, Epagneul Français nie będzie dobrą opcją.

Z drugiej strony, początkujący mogą dobrze dogadać się z Epagneul Français, pod warunkiem, że wcześniej szczegółowo poinformują się o szkoleniu psa i regularnie będą uczęszczać z nim na treningi, na przykład w ramach szkolenia psów myśliwskich. Najlepiej jest zaoferować spanielowi francuskiemu życie w zieleni, w domu na parterze i z bezpiecznym ogrodem, w którym może się wyszaleć. Kot może mieszkać w domu z tym spanielem, jeśli pies jest do niego przyzwyczajony od najmłodszych lat, a kot najlepiej ma już doświadczenie z psami. Ze względów bezpieczeństwa nie należy jednak pozostawiać królików i innych małych zwierząt sam na sam z tym myśliwym – nawet, gdy są w klatce, ponieważ na dłuższą metę mogłoby to stanowić zbyt duży stres dla wrażliwych królików.

Przed wprowadzeniem się psa zawsze upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny zgadzają się na jego obecność i że nikt nie jest uczulony. Szczególnie w gospodarstwie domowym z dziećmi, które często niespodziewanie reagują alergicznie, może to mieć smutne konsekwencje dla wszystkich stron. Należy również zaplanować opiekę dla psa podczas wakacji – wiele hoteli przyjmuje obecnie również czworonożnych członków rodziny, pod warunkiem, że są dobrze wychowani.

Koszty zakupu i podstawowego wyposażenia należy wcześniej oszacować, ale jeszcze ważniejsze są regularne wydatki na pełnowartościowy pokarm, opłaty za szkołę dla psów lub szkolenie myśliwskie, wizyty u lekarza weterynarii, a także podatek od psa i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za psa. Warto je obliczyć przed wprowadzeniem się nowego członka rodziny, aby nie doświadczyć nieprzyjemnych niespodzianek, a ponadto nadal mieć rezerwy na nieprzewidziane wizyty u weterynarza.

Ile kosztuje spaniel francuski?

Cena spaniela francuskiego waha się od 2500 zł do 3500 zł, w zależności od rodziców, wieku i płci pieska oraz renomy hodowli.

Gdzie mogę znaleźć mojego spaniela francuskiego?

Większość przedstawicieli rasy wciąż znajduje się w ich ojczystej Francji. W pozostałych krajach Europy rasa jest raczej rzadko spotykana – w niektórych miejscach psy myśliwskie, takie jak münsterländer lub niemiecki krótkowłosy, są zdecydowanie bardziej popularne, w Wielkiej Brytanii z kolei najczęściej można spotkać spaniele brytyjskie. Jeśli chcesz mieć Epagneul Français czasami musisz zdecydować się na podróż lub pogodzić się z dłuższym czasem oczekiwania. Nie rezygnuj jednak z dokładnych poszukiwań renomowanego hodowcy, ponieważ tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że otrzymasz prawdziwego Epagneul Français z najlepszymi papierami. Skontaktuj się z klubami dla francuskich psów naprowadzających lub klubami dla psów myśliwskich, które mogą Ci pomóc w znalezieniu odpowiedniego Epagneul. Nasza wskazówka: Dowiedz się więcej o dość podobnych francuskich psach naprowadzających, na przykład o mniejszym Epagneul Breton, Epagneul Picard lub Epagneul Bleu de Picardie.

Nawet ci, którzy szukają już dorosłego Epagneul Français, powinni korzystać z odpowiednich klubów dla miłośników, które często pośredniczą również w przekazywaniu zwierząt w potrzebie – czasem także nawet z zagranicy. Wśród nich może być kilka mieszańców – bardzo możliwe, że jeden z nich owinie Cię sobie wokół łapy. Zanim zdecydujesz się na czworonożnego przyjaciela ze schroniska dla zwierząt lub z „drugiej ręki”, zapoznaj się dokładnie z jego historią, aby ustalić, czy pies pasuje do Ciebie i Twoich warunków życia.

Poznaj inne rasy z grupy VII, sekcji 1 FCI (wyżły kontynentalne):

Najczęściej polecane