Puggle

rasa hybrydowa Puggle

Puggle jest jednym z nowoczesnych psów designerskich, które powstają w ten sposób, że dwie uznane rasy psów są krzyżowane w celu idealnego połączenia tego, co najlepsze w obu rasach. Puggle jest krzyżówką mopsa (ang. „pug“) i beagle’a.

Wygląd

Mały pies o wyglądzie mieszańca

Puggle nie jest rasą o jednolitym standardzie, lecz rasą mieszaną. Dlatego pod wieloma względami nie jest pewne, jakie cechy będą przeważać u danego psa. Puggle ma gładką, krótką sierść. Często jest to kolor beżowy z czarną maską mopsa, ale ten czworonóg może być również brązowy, srebrny lub czarny. Psy te ważą od 7 do 20 kilogramów i są silnej postury. Mają klapnięte uszy, a kształt ich głowy bardziej przypomina kształt głowy mopsa, jednak nie mają tego samego płaskiego pyska. Mają też mniej fałdów skórnych.

Historia rasy Puggle

Najbardziej znanym z designerskich psów jest Labradoodle. Wally Conron, „wynalazca” rasy, pod koniec lat 80-tych wpadł na pomysł skrzyżowania pudla i labradora, aby wyhodować psa przewodnika dla osób niedowidzących, uczulonych na sierść zwierząt, gdyż pies ten miał nie zrzucać sierści. Conron powiedział później kilka razy publicznie, że żałuje swojej decyzji. Powodem tego był rozwój ras hybrydowych pod koniec XX wieku, przy czym nie zawsze skupiano się na starannej selekcji psów hodowlanych. Ponieważ rasy często nie są za bardzo kompatybilne, ich rozwój był trudny do przewidzenia. Choroby charakterystyczne dla danej rasy są przekazywane bez względu na to, że stają się częścią rasy mieszanej. No i nie można zapominać o jednym: Dla wielu hodowców szum wokół psów designerskich jest źródłem dochodów, ponieważ daje on możliwość oferowania czworonożnych przyjaciół bez papierów lub z pseudo-papierami za cenę, która często przewyższa nawet cenę zwykłych psów rasowych.

Podobnie rozwijała się sytuacja w przypadku rasy Puggle: Pochodzi ona również z lat 80-tych XX wieku. Celem rasy było zrekompensowanie niezdrowego rozwoju, jaki miał miejsce w wielu liniach mopsów. Życzeniem hodowców był i jest mały pies, który ma pozytywne cechy mopsów, a jednocześnie jest sprawniejszy i zdrowszy niż obecni przedstawiciele tej rasy. Jednak pytanie, dlaczego mops ma być ulepszany poprzez krzyżowanie z psem myśliwskim, zamiast zainwestować energię w zdrową hodowlę mopsów, pozostaje bez odpowiedzi. Puggle nie jest (jeszcze) tak dobrze znany jak Golden Doodle i Labradoodle, ale stale zyskuje coraz więcej fanów ze względu na swój poręczny rozmiar i argument, że jest to zdrowsza alternatywa dla mopsa.

Charakter

Przyjazny pies rodzinny

Nie wiadomo, czy w tej rasie przeważać będą cechy mopsa czy beagle’a. Potomstwo może być odpowiednio zróżnicowane. Ponieważ zarówno beagle, jak i mops są przyjaznymi psami rodzinnymi, zwykle przenoszą tę cechę ze sobą na Puggle’a. Natężenie instynktu łowieckiego bywa różne. W każdym razie pilnuj już na wczesnym etapie wychowania, aby Twój Puggle dał się szybko przywołać. W przeciwnym razie, jak w przypadku każdego czworonożnego przyjaciela, obowiązują następujące zasady: Konsekwencja pełna miłości jest najlepszym sposobem na dobrze wychowanego psa. Nie pozwól więc, by jego słodkie oczy skusiły Cię do podporządkowania się, bo jeden wyjątek sprawi, że cofniesz się o kilka tygodni w jego wychowaniu. Znajdź szkołę dla psów, w której Twój czworonożny przyjaciel będzie mógł uczestniczyć w zajęciach dla szczeniaków.

© AMD / stock.adobe.com

Zdrowie

Czy Puggle to zdrowy pies?

Niestety, w żadnym wypadku nie jest tak, że rasy mieszane są automatycznie zdrowsze od psów rasowych. Tak więc Puggle może przenosić geny chorób typowych dla rasy mopsów i beagle. Dlatego tak ważne jest, aby hodowcy rasy Puggle wybierali tylko psy, które przeszły odpowiednie badania. Obejmuje to, na przykład, test DNA na postępujący zanik siatkówki, czyli chorobę oczu, która może wystąpić u obu ras. Beagle są podatne na osłabienie chrząstki, co może prowadzić do bolesnych chorób krążka międzykręgowego. Puggle może odziedziczyć tę cechę. Dobrą profilaktyką jest unikanie nadwagi i regularne ćwiczenia, podczas których można zapewnić swojemu Puggle’owi odpowiednią dawkę ruchu bez przeciążania go. Niektóre beagle są podatne na choroby tarczycy, które zwykle można leczyć za pomocą hormonów i odpowiedniej diety.

Ze względu na kształt twarzy, psy te należą do ras brachycefalicznych, które wyróżniają się wystającymi oczami, okrągłą głową i krótką kufą. Niestety wiele mopsów ma problemy z oddychaniem, co ogranicza ich jakość życia na co dzień. W przypadku Puggle ma być z tym lepiej dzięki krzyżówce z beaglem. Jednak nadal należy sprawdzać przodków Puggle’a pod kątem następujących kwestii, czy pies wygląda na zdrowego, czy może swobodnie oddychać. Trzymaj się z dala od zwierząt, które wywodzą się od ekstremalnych wersji mopsów. Zdrowy Puggle może osiągnąć wiek 14 lat a nawet więcej.

Puggle – żywienie

Beagle i mopsy mają to wspólne ze wszystkimi innymi psami: Najlepiej służy im karma możliwie najbardziej bogata w białko. Dlatego też podawaj swojemu Puggle karmę, która składa się z dużej ilości mięsa. Do tego nadaje się wysokiej jakości karma mokra lub sucha, z mięsem na pierwszym miejscu w deklaracji składników. Puggles zwykle nie gardzą pożywieniem, raczej mają tendencję do gromadzenia zbyt wielu kilogramów w konsekwencji sporego apetytu. Jako pies stadny, beagle ma we krwi przede wszystkim brak umiarkowania w jedzeniu. Dlatego należy zwracać uwagę na dzienne racje żywnościowe i regularnie ważyć dorosłego Puggle, aby móc na wczesnym etapie przeciwdziałać ewentualnej nadwadze. Przy liczeniu kalorii uwzględnij również przysmaki: Pałeczki do żucia i małe przekąski są często bardzo kaloryczne. Jeśli chcesz nagrodzić swojego czworonożnego przyjaciela smakołykami, zrób to częścią jego zwykłej racji suchej karmy lub polegaj na przekąskach do pielęgnacji zębów i liofilizowanym mięsie. Od czasu do czasu możesz zapewnić mu sporo przyjemności dzięki suszonym uszom wołowym lub specjalnym kościom do żucia wykonanym ze skóry wołowej.

Pielęgnacja

Futro Puggle’a jest tak samo łatwe w pielęgnacji jak futro beagle’a i mopsa. Wystarczy co kilka dni usuwać luźne włoski. Pomocna będzie do tego rękawica do sierści dla psa. Jeśli już przyzwyczaisz szczeniaka do takiego masażu, doceni on później tę małą sesję pielęgnacyjną. Jeśli twój Puggle ma fałdy skórne, należy je regularnie czyścić wilgotną szmatką. W przeciwnym razie szybko mogą się tam tworzyć stany zapalne. Trzymaj pod ręką preparat do pielęgnacji oczu i uszu psa, aby użyć go w razie potrzeby. Jeśli Twój Puggle ma brud w sierści, wyczesz ją po wyschnięciu. Na co dzień wystarczy przetrzeć psa wilgotną szmatką. Wielu opiekunów Puggle zaleca kąpanie psa dwa razy do roku przy użyciu łagodnego szamponu dla psów. W miarę jak Twój Puggle będzie się starzeć, należy regularnie sprawdzać jego pazury. Często na starość nie zużywają się już prawidłowo, co może prowadzić do skaleczeń. Z parą nożyczek lub cążek do pazurów dla psów, możesz je łatwo skrócić w domu.

Sport

To sprawia przyjemność Twojemu Puggle’owi

Choć Puggles to małe psy, to przedstawiciele tej rasy bardzo lubią sport. To zawdzięczają swoim przodkom rasy beagle. Dojrzałe i z należytą delikatnością wyszkolone psy rasy Puggle dobrze nadają się do trenowania agility i są entuzjastycznymi uczestnikami wielu psich sportów. Wypróbuj, co Ty i Twój czworonożny przyjaciel lubicie razem najbardziej: Aportowanie, praca nosem, dog dancing lub sztuczki z klikerem – wszystko co lubisz jest dozwolone. Zazwyczaj Puggle jest znacznie bardziej aktywny niż mops, więc nie pasuje w ogóle do osób, które spędzają czas na kanapie. Puggle chciałby razem z Tobą odkrywać przyrodę i lubi długie spacery. Oczywiście czasem spędzi też chętnie jakieś popołudnie z Tobą na kanapie.

Puggle rasa mieszana © AnetaPics / stock.adobe.com

Czy Puggle do mnie pasuje?

Puggle to dobry wybór dla ludzi szukających psa rodzinnego, który nie musi zostawać sam na dłużej. Dogaduje się z innymi psami, pod warunkiem, że został dobrze zsocjalizowany, lubi też dzieci. Koty też mogą z nim żyć w pokoju, pod warunkiem, że jako szczeniak miał z nimi kontakt. Jeśli jest dobrze wychowany, możesz bez problemu zabrać swojego Puggle’a do pracy – a następnie wykorzystać przerwę obiadową na spacer. Seniorzy, którzy lubią przebywać na świeżym powietrzu, mogą również znaleźć doskonałego towarzysza w przedstawicielu tej rasy hybrydowej.

Zanim Twój Puggle się do Ciebie wprowadzi, musisz wziąć pod uwagę, że bierzesz na siebie odpowiedzialność na następne co najmniej 10 do 15 lat. Ważne jest, aby wszyscy członkowie rodziny zgodzili się na nowego współlokatora i aby nikt nie miał alergii na sierść zwierząt. O opiece na wakacje należy również pomyśleć wcześniej. Wskazówka: Wiele hoteli przyjmuje obecnie czworonożnych gości. Oprócz czasu, jaki trzeba będzie poświęcić, należy oszacować koszty, jakie Cię czekają. Oprócz ceny zakupu psa i podstawowego wyposażenia obejmuje to bieżące wydatki na wysokiej jakości karmę, kontrole u weterynarza, ubezpieczenie psa od odpowiedzialności cywilnej i podatek.

Gdzie mogę znaleźć mojego wymarzonego Puggle’a?

Puggle to sympatyczny mały pies, tyle jest jasne. Zanim jednak zaczniesz szukać hodowcy Puggle’a, rozejrzyj się za już uznanymi rasami psów. Ci, którzy są wysportowani i mogą zapewnić swoim czworonożnym przyjaciołom mnóstwo ćwiczeń i ruchu, mogą na przykład zapoznać się z rasą beagle. Przyjazny charakter beagle’a sprawia, że jest on odpowiednim psem rodzinnym o niezbyt dużych rozmiarach. Poszukiwanie hodowców mopsów, którzy hodują psy tej rasy według starego typu, tak zwanych retro-mopsów, może być również sensownym podejściem: Coraz więcej hodowców mopsów dystansuje się od skrajności i stawia na pierwszym miejscu zdrowie swoich podopiecznych.

Jeśli nadal chcesz szukać psa rasy Puggle, musisz koniecznie zobaczyć dokumenty obojga rodziców psiaka. Należy również zweryfikować renomę klubu, który powinien być zrzeszony w międzynarodowej organizacji takiej jak FCI. Rodzice powinni być również przebadani pod kątem chorób typowych dla rasy. Odpowiedzialny hodowca ucieszy się z Twojej wizyty i pozwoli Ci poznać szczenięta w swoim domu. Zwierzęta mogą zamieszkać w nowym domu najwcześniej od ósmego tygodnia życia. Powinny być wtedy kilkakrotnie zaszczepione, zaczipowane i odrobaczone. Unikaj sprzedawców szczeniąt, którzy nie dają żadnego wglądu w warunki utrzymania swoich psów i którzy przede wszystkim reklamują swoje usługi „niską ceną”.

Alternatywą dla szczeniaka Puggle są również małe pieski ze schroniska. Zwłaszcza jeśli rozważasz przyjęcie do swojego domu dorosłego czworonożnego przyjaciela, możesz się tam z powodzeniem rozejrzeć. Chociaż mniejsze psy często szybciej znajdują dom niż ich większe odpowiedniki, to każde schronisko regularnie przyjmuje i przekazuje dalej urocze małe psy, które straciły swoje domy z różnych powodów.

Najczęściej polecane