Fila Brasileiro (mastif brazylijski)

fila brasileiro rasa psa

Ten południowoamerykański pies myśliwski, znany również jako mastif brazylijski, jest wyraźnie spokrewniony z Bloodhoundem i mastifem. Doświadczeni miłośnicy psów, którzy mają jasno określone, pewne przywództwo i dużo przestrzeni do zaoferowania, mogą trzymać tego psa jako lojalnego, ale i niezależnego towarzysza.

Wygląd

Przy wadze ponad 50 kg u samców, rozłożonej na muskularne ramiona o wysokości 65–75 cm, Fila Brasileiro na pierwszy rzut oka wydaje się być atletycznym siłaczem i typowym molosem. Pomarszczona skóra i długa kufa są wspólne dla mastifów i Bloodhoundów. Uważa się, że samice różnią się od samców nie tylko mniejszym rozmiarem, ale także delikatniejszą budową. Uszy tego psa mają kształt litery V i są wiszące. Krótka sierść powinna być jednolita lub pręgowana, z dopuszczalnymi mniejszymi białymi oznaczeniami.

Historia

Przodkowie mastifa brazylijskiego przybyli do Ameryki Południowej wraz z Europejczykami. W Brazylii rasa ta rozwinęła się stopniowo w wyniku skrzyżowania różnych dogów z psami myśliwskimi. W przypadku tego czworonoga cel użytkowy był na pierwszym planie wcześniejszych działań hodowlanych: Polowanie na dużą zwierzynę i pilnowanie domów to były obszary działania tego odważnego psa. Z biegiem lat rasa ta sprawdziła się również jako pies pasterski i stróżujący. Niestety, przodkowie Fila Brasileiro byli również wykorzystywani do ucisku ludności tubylczej: Te pewne siebie psy były wykorzystywane w czasach kolonialnych do nadzorowania plantacji niewolników i przepędzania zbiegłych niewolników. Dopiero w 1948 r. rozpoczęto celową hodowlę tej rasy z zastosowaniem wzorca wizualnego. W 1954 roku pierwsze Fila Brasileiros dotarły do Europy, gdzie od lat 70. znalazły również swoich fanów. Europejskie prace hodowlane rozpoczęły się głównie w Niemczech i Austrii. W swojej ojczyźnie Fila Brasileiro jest bardzo popularnym psem rodzinnym, którego wierność jest przysłowiowa.

Charakter

Fila Brasileiro to pies pewny siebie, odważny i bardzo terytorialny. Większość przedstawicieli tej rasy zawsze zachowuje skłonność do samodzielnego decydowania o tym, dokąd ma iść, dlatego prowadzenie takiego psa wymaga dużej konsekwencji i wiedzy. Ten doskonały pies stróżujący jest zawsze dość podejrzliwy w stosunku do obcych. Jego głębokie szczekanie podkreśla jego imponujący wygląd. Ponieważ mastif brazylijski ma tendencję do agresywnego zachowania wobec innych psów, niezbędna jest wczesna socjalizacja. Twardy z zewnątrz, miękki w środku: Rasa ta jest dość przytulaśna i wrażliwie reaguje na wszystko, co dotyczy jej opiekuna lub opiekunów, będzie ich chronić z pełnym zaangażowaniem. Żaden zapach nie umknie doskonałemu nosowi tego łowcy, ale uważaj: Zbyt chętnie za nim podąża.

Wychowanie

Wiedza i konsekwencja: Te cechy powinien posiadać każdy, kto myśli o przygarnięciu mastifa brazylijskiego. Intensywna socjalizacja powinna odbywać się już u hodowcy, aby przygotować czworonoga do codziennego życia w przyszłości. Zabieraj go na zajęcia dla szczeniąt i do szkoły dla psów, aby poznał jak najwięcej innych psów i ćwiczył swoje umiejętności społeczne. Od czasu szczenięcego bądź konsekwentny i powstrzymuj dorosłego psa przed robieniem rzeczy, których nie powinien robić, np. skakaniem na Ciebie. Weź pod uwagę siłę tego dumnego psa, która idzie w parze z szybkością – w razie wątpliwości jesteś fizycznie gorszy od tej kombinacji, co sprawia, że nienaganne szkolenie jest szczególnie ważne. Podobnie jak wszystkie molosy, Fila Brasileiro „dojrzewa” stosunkowo późno, więc czeka Cię długi okres dojrzewania pupila. Jasne instrukcje, bez stosowania przemocy, sprawią, że Twój Fila Brasileiro wyrośnie na sympatycznego i niezawodnego czworonożnego przyjaciela, choć nigdy nie będzie „łatwy”.

Zdrowie

Jak wiele dużych psów, Fila Brasileiro ma skłonność do dysplazji stawów biodrowych (HD), rzadziej może wystąpić dysplazja stawów łokciowych. Dlatego przy zakupie szczenięcia należy poprosić o odpowiednie badania hodowlane rodziców, które powinny być udokumentowane na piśmie. Odpowiedni dobór może znacznie zminimalizować ryzyko. Upewnij się, że talia Twojego czworonożnego przyjaciela pozostaje w dobrej kondycji – zbyt duża masa ciała jest szkodliwa dla stawów i może poważnie nasilić istniejące problemy. Ważne jest również, aby dać mastifowi brazylijskiemu odpocząć po posiłku, aby zapobiec ryzyku niebezpiecznego rozdęcia żołądka, które dotyka szczególnie psy dużych ras. Najlepiej jest nakarmić Filę po spacerze, a następnie pozwolić mu na małą drzemkę na trawienie. Poza tym Fila Brasileiro jest wytrzymałym psem, który może dożyć jedenastu lat lub więcej przy odpowiednim ruchu i żywieniu.

Żywienie

Co powinno znaleźć się w misce Fila Brasileiro? Ważne jest, aby szukać karmy o wysokiej zawartości mięsa – mięso powinno znajdować się na szczycie deklaracji składników. Ziarna niskiej jakości, takie jak pszenica, nie wchodzą w skład pełnowartościowej karmy. Otwarta deklaracja pomaga ocenić jakość. Jeżeli na przykład na suchej karmie z kurczaka jest napisane: „Mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, z których min. 4 procent to kurczak”, pojawia się pytanie, z czego składają się pozostałe 96 procent. Karma wysokiej jakości nie pozostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości. Jeśli zdecydujesz się na karmę suchą lub kombinację karmy suchej i mokrej, poszukaj specjalnej karmy dla psów dużych ras – wielkość krokietów i zawartość składników odżywczych są optymalnie dostosowane do potrzeb Twojego Fila. Na przykład zawartość białka w karmie powinna być niższa dla szczeniąt niż dla psów dorosłych. Ponadto można zapewnić swojemu czworonogowi regularne gryzienie kości dla psów lub suchych artykułów do żucia. Podając smakołyki jako nagrodę, sprawdzaj, czy Twój czworonożny przyjaciel nie tyje, odliczaj kalorie od dziennego zapotrzebowania i unikaj przysmaków zawierających zboża i cukier. Idealna jest suszona lub surowa wołowina oraz specjalne przekąski do pielęgnacji zębów, takie jak paski do żucia.

Pielęgnacja

Krótką sierść można szybko doprowadzić do ładu, używając raz lub dwa razy w tygodniu szczotki lub rękawicy do pielęgnacji z gumowymi wypustkami. Jeśli chcesz zmniejszyć ilość włosów fruwających po domu, możesz oczywiście częściej robić „sesje wellness dla sierści” codziennie. Szczególnie pielęgnacja z użyciem rękawic do pielęgnacji to relaksujący masaż dla czworonożnych przyjaciół, który jednocześnie wzmacnia więzi między nimi. Mastifa brazylijskiego należy kąpać tylko w nagłych wypadkach – miej pod ręką łagodny szampon dla psów. Z reguły po wyschnięciu sierści można łatwo usunąć z niej zanieczyszczenia, wyczesując je. Latem Fila lubi czyścić swoją sierść, wskakując do chłodnej wody. Wrażliwe uszy należy czyścić wyłącznie specjalnym środkiem do czyszczenia uszu. Jeśli pazury Twojego towarzysza staną się zbyt długie, należy je skrócić, aby zapobiec ich bolesnemu przytrzaśnięciu. Można to zrobić za pomocą nożyczek do pazurów – w razie wątpliwości weterynarz pokaże Ci, jak to najlepiej zrobić.

Sport

Fila Brasileiro potrzebuje koniecznie ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Nadaje się do wielu rodzajów psich sportów, na przykład do tropienia czy mantrailingu. Oczywiście szkolenie należy rozpocząć dopiero u dorosłego czworonoga, aby nie uszkodzić rosnącego układu mięśniowo-szkieletowego. Sporty, w których wykonuje się dużo skoków, są raczej nieodpowiednie ze względu na dużą masę ciała. Unikaj szkolenia z zakresu ochronnego: W naturze tej rasy leży już chronienie swoich opiekunów z narażeniem życia i zdrowia – skupianie się na tej cesze ma tendencję do wywierania szkodliwego wpływu.

Do kogo pasuje Fila Brasileiro?

Rasa ta jest odpowiednia dla doświadczonych opiekunów psów z dużą przestrzenią, którzy mogą zaoferować swojemu czworonożnemu przyjacielowi posesję do pilnowania i więź z rodziną. Fila Brasileiro dogada się z kotami tylko wtedy, gdy był z nimi socjalizowany już jako szczeniak – wtedy pies i kot mogą zostać przyjaciółmi, ale nie oznacza to, że Fila nie będzie gonił wolno żyjących kotów, jeśli będzie miał ku temu okazję. Dlatego ogród powinien być niezawodnie zabezpieczony przed ucieczką psa. Ureguluj kwestię opieki nad terytorialnym, a jednocześnie bardzo zorientowanym na człowieka psem podczas wakacji lub w przypadku choroby. Jeśli nie możesz lub nie chcesz zabierać go ze sobą w podróż, byłoby idealnie, gdyby osoba, którą pies zna i która jest doświadczona w pracy z psami, przejęła prowadzenie stada.

Zaadoptuj Fila brasileiro

Zanim zdecydujesz się na adopcję Fila Brasileiro, oszacuj koszty, jakie poniesiesz w związku z nowym członkiem rodziny. Wiąże się to z kosztami początkowymi: Oprócz ceny zakupu szczeniaka od odpowiedzialnego hodowcy, który należy do klubu, będzie konieczny zakup podstawowego wyposażenia. Dla brazylijskiego mastifa nadają się miski ze stali nierdzewnej o regulowanej wysokości, które możesz dopasować do wielkości psa. W ten sposób nawet dorosły molos może wygodnie do nich sięgać. Kupując kocyki dla psów, kosze i zabezpieczenia transportowe do samochodu, pomyśl o wielkości, jaką Fila osiągnie w przyszłości. Kup odpowiednią obrożę lub szelki dla szczeniaka i zawczasu zastanów się, czy oprócz zwykłej smyczy nie będziesz potrzebować specjalnych smyczy do treningu. Przybory do pielęgnacji również należą do wyposażenia domu z psem. Należą do nich szczotka i gumowa rękawica, pęseta do kleszczy i cążki pazurów, środek do czyszczenia uszu i łagodny szampon dla psów. Po dokonaniu inwestycji należy przejść do inwestycji regularnych: Wizyty u weterynarza w celu wykonania szczepień i badań kontrolnych, ubezpieczenie psa od odpowiedzialności cywilnej i podatek, a także wysokiej jakości karma dla psa ważącego około 50 kg będą co miesiąc odbijać się na Twoim portfelu przez kilka następnych lat, co lepiej wcześniej oszacować.

Gdzie mogę znaleźć mojego Fila Brasileiro?

Wiesz na pewno, że chcesz Fila Brasileiro na współlokatora? Świetnie! Jest jednak całkiem możliwe, że po podjęciu tej decyzji będziesz musieć uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w Europie jest bardzo niewielu hodowców tej południowoamerykańskiej rasy. Nie będziesz więc mieć zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o wybór szczeniaka. Nie oznacza to jednak, że należy obniżyć swoje oczekiwania wobec zwierzęcia. Koniecznie zakup psa z rodowodem od renomowanego hodowcy, który zwraca uwagę na typ, charakter i zdrowie swoich podopiecznych!

Dobrym punktem kontaktowym przy poszukiwaniu szczeniaka są kluby miłośników molosów, które mogą również udzielić porad na temat drobnych, ale subtelnych różnic między poszczególnymi rasami. Jeśli w Twojej okolicy nie ma hodowcy Fila Brasileiro, być może zainteresuje Cię również Dogue de Bordeaux lub mastiff. Bez względu na to, jakiej rasy jest szczeniak, nie powinien wprowadzać się do domu wcześniej niż po ukończeniu ósmego tygodnia życia. Do tego czasu będzie miał już chip, rodowód i europejskie świadectwo szczepień. Nie zapomnij o szczepieniach przypominających i skorzystaj z okazji, aby omówić z lekarzem weterynarii, jak często warto odrobaczać psa.

Jeśli chcesz zaadoptować dorosłego psa, możesz rozejrzeć się za nim w schronisku dla zwierząt. Szanse na znalezienie bezdomnego Fila Brasileiro czekającego na Ciebie są bardzo małe – w Europie jest po prostu zbyt mało osobników – ale możesz natknąć się na bardzo podobne psy. Pracownicy ośrodków zazwyczaj potrafią bardzo dobrze doradzić, czy Ty i Twój potencjalny zwierzęcy współlokator macie potencjał, aby stworzyć zgrany zespół.

Najczęściej polecane