Duży münsterländer

Artykuł napisany przez Kerstin S.
duży muensterlaender wyżeł

Duży münsterländer jest uważany za doskonałego towarzysza polowań.

Elegancki i wszechstronnie uzdolniony: Chętny do pracy duży münsterländer ma wiele wspólnych cech z niemieckim długowłosym, ponieważ pierwotnie był wariantem barwnym tej rasy. Co jeszcze wyróżnia tego utalentowanego psa myśliwskiego, dowiesz się właśnie tutaj.

Wygląd dużego münsterländera

Zgodnie ze standardem FCI duży münsterländer jest silnym, muskularnym psem o „eleganckim wyglądzie ogólnym”. Choć ma innych przodków, jest bardzo podobny do małego münsterländera, ale jest o kilka centymetrów wyższy.

Tułów ma muskularny z prostym, krótkim grzbietem i szeroką klatką piersiową widoczną z przodu. Zad opada tylko nieznacznie. Długość ciała powinna odpowiadać wysokości w kłębie, ale może ją przekraczać o dwa centymetry.

Głowa jest wydłużona, szlachetna, o mądrym spojrzeniu, czarnym nosie i mocnej, długiej kufie. Oczy powinny być tak ciemne, jak to tylko możliwe.

Ogon dużego münsterländera jest noszony poziomo lub lekko wyprostowany i bez załamań.

W akcji ma sprężysty chód i żywy galop, który nie pozostawia wątpliwości, że jest to dynamiczny pies pracujący.

Duży münsterländer charakterystyka

Jakiej wielkości jest duży münsterländer?

Samce osiągają wysokość od 60 do 65 cm. Suki osiągają wysokość w kłębie od 58 do 63 centymetrów. Waga wynosi około 30 kilogramów.

Faktura i kolor sierści

Duży münsterländer ma długą, gęstą sierść, która jest szczególnie widoczna na tylnych częściach łap i na ogonie. Podobnie uszy powinny mieć „frędzle”, tzn. dłuższą sierść. Sierść na głowie jest krótka w porównaniu z resztą sierści.

Rasa ta występuje w odmianach o umaszczeniu czarno-białym – białym z czarnymi płytkami i plamkami, a także czarno-siwym. Głowa jest czarna, przy czym dozwolona jest na niej biała gwiazdka. Zdarzają się psy o umaszczeniu brązowym, ale są wykluczone z hodowli.

duży muensterlaender siedzi na łące
Duże münsterländery występują w różnych odmianach czarno-białych, głowa jest przeważnie czarna z białą gwiazdą.

Charakter: Duży münsterländer jest czujnym towarzyszem polowań

Ten czworonożny przyjaciel nie tylko ma wiele talentów, ale jest też zorientowany na ludzi i uwielbia uczyć się nowych rzeczy ze swoim dwunożnym przyjacielem.

Biorąc pod uwagę, że münsterländer jest psem myśliwskim, jest to czworonóg łatwy do szkolenia i prowadzenia. Ponieważ jest inteligentny, czuły, żywiołowy i uważany jest za przyjaznego dzieciom. Jest też dobrym psem stróżującym, niezawodnie ostrzegającym przed obcymi. Nie jest przy tym agresywny.

Jeśli ma wystarczająco dużo zadań i może realizować swoje naturalne potrzeby łowieckie, jest zrównoważonym i łatwo przystosowującym się towarzyszem. Jeśli jednak się nudzi, jest podatny na problemy behawioralne, takie jak nadmierne szczekanie.

Szkolenie psów myśliwskich jako najlepsza forma edukacji

Duży münsterländer powinien przejść profesjonalne szkolenie dla psów myśliwskich. Ponieważ dzięki szkoleniu myśliwskiemu ten czworonożny przyjaciel uczy się w kontrolowany sposób odgrywać swoje naturalne zachowania myśliwskie. Szczekanie wymaga również konsekwentnej kontroli, aby czworonożny przyjaciel nie stał się jazgotliwy.

Duży münsterländer uwielbia się uczyć i szybko przyswaja wiedzę. Jest łatwy w obsłudze, co oznacza, że lubi współpracować ze swoim człowiekiem. Dlatego też szkolenie psów tej rasy jest zazwyczaj łatwe do opanowania. Niemniej w tym celu należy wykazać się dużą cierpliwością i konsekwencją.

Duży münsterländer jest psem dla początkujących, tylko pod dobrą opieką fachowca.

Warunki utrzymania: Najlepiej u myśliwego

Duży münsterländer (Großer Münsterländer Vorstehhund) najlepiej pasuje do domu myśliwego, gdzie ma dużo kontaktu ze swoim dwunożnym stadem.

Oto kilka dodatkowych wskazówek dotyczących hodowli:

Pielęgnacja sierści dużego münsterländera

Długa sierść dużego münsterländera z dużą ilością podszerstka nie może być zbyt wymagająca podczas polowań. Przecież czworonożny przyjaciel ma się jeszcze sprawdzić na swoim terenie, w lasach i na łąkach, w ciernistych zaroślach, na wrzosowiskach i torfowiskach. Mimo to rozsądnie jest szczotkować psa co dwa dni.

Po każdym spacerze w lesie należy sprawdzić sierść pod kątem obecności zadziorów, karbów i w celu usunięcia kleszczy, jeśli znajdziesz te małe szkodniki. Upewnij się również, że stosujesz dokładną profilaktykę przeciw kleszczom, aby uchronić swojego münsterländera przed chorobami takimi jak borelioza. Długie uszy należy regularnie sprawdzać i czyścić. Zwłaszcza u psów, które spędzają dużo czasu w wodzie, klapnięte uszy mają tendencję do ulegania stanom zapalnym.

W magazynie zooplus dowiesz się więcej o pielęgnacji sierści psów.

Dla kogo nadaje się duży münsterländer?

Tego psa myśliwskiego powinni przyjąć tylko Ci, którzy są w stanie zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu, ćwiczeń i zajęć dostosowanych do jego gatunku. Myśliwi zawodowi lub hobbystyczni, którzy są bardzo aktywni na polowaniu i szukają psa wszechstronnego, z tym uroczym wyżłem trafią w dziesiątkę.

Czy duży münsterländer jest psem rodzinnym?

Duży münsterländer potrzebuje kontaktu z rodziną w domu i jest przyjazny w stosunku do dzieci. Ten towarzysz polowań nie jest psem miejskim, najlepiej czuje się w domu z ogrodem zabezpieczonym odpowiednio przed ucieczką. Najlepiej jest dać mu możliwość pilnowania „swojej” własności.

Koty i inne mniejsze zwierzęta nie powinny mieszkać w domu z psem tej rasy. Połączenie z kotami może być obiecujące wyłącznie wtedy, jeśli duży münsterländer był do nich przyzwyczajony już jako szczeniak. Jednak zawsze pamiętaj: Münsterländer może być niebezpieczny dla kotów. W przypadku małych zwierząt, takich jak króliki i inne, nigdy nie należy pozostawiać ich bez nadzoru.

Zajęcie: Duży münsterländer na polowaniu

Jeśli zadamy sobie pytanie, jak najlepiej zapewnić zajęcie dużemu münsterländerowi, odpowiedź jest oczywista – poprzez profesjonalne polowanie. W tym celu był hodowany od wieków i może wykorzystać w nim swoje liczne talenty. Przede wszystkim jest popularny jako pies „po strzale”. Jest on często wykorzystywany w poszukiwaniach zaginionej zwierzyny lub do intensywnych prac, tj. poszukiwania rannej zwierzyny. Charakteryzuje się dokładnym i wytrwałym poszukiwaniem.

Innym obszarem aktywności, do którego doskonale nadaje się duży münsterländer, jest wykorzystanie go jako psa tropiącego w wodzie. Wielu sokolników lubi też polegać na dobrym nosie i chęci do pracy dużych münsterländerów. Rasa nadaje się również do psich sportów, takich jak mantrailing lub dummy.

Zdrowy wyżeł

Podobnie jak niemiecki długowłosy, duży münsterländer z renomowanej hodowli jest uważany za wytrzymałego i zdrowego. Jednak, jak wszystkie większe rasy, również może być dotknięty dysplazją stawów biodrowych. Jednak badania suk i samców przed rozpoczęciem hodowli, jak również odpowiednia dla gatunku dieta, utrzymują ryzyko na bardzo niskim poziomie.

Staranna higiena uszu zapobiega ich infekcjom, na które rasa ta może być podatna.

Ile lat żyje duży münsterländer?

W dobrym zdrowiu duży münsterländer może zachować sprawność do późnej starości. Średnia długość życia wynosi u psa tej rasy od 11 do 13 lat.

Historia: Pochodzenie od psów na ptactwo

Historia dużego münsterländera jest ściśle związana z wyżłem niemieckim długowłosym. Obie rasy psów wywodzą się od średniowiecznych długowłosych psów na ptaki. Przez długi czas były to dwa umaszczenia jednej i tej samej rasy. Jednak w 1908 r. decydujący Niemiecki Związek Hodowców Długowłosych wykluczył czarne psy z hodowli.

Dziesięć lat później zwolennicy czarno-białych psów założyli nowe stowarzyszenie – “Verein für die Reinzucht des langhaarigen schwarz-weiß Münsterländer Vorstehhundes” (Związek na rzecz czystej hodowli czarno-białego długowłosego wyżła münsterländer). Nowa rasa powstała w oparciu o pierwotną listę 83 czarno-białych psów rasy niemieckich długowłosych. Wiele z nich pochodziło z niemieckiego regionu Münsterland w Nadrenii Północnej-Westfalii. W 1922 r. rasa została uznana za niezależną.

Hodowla dużego münsterländera dziś

Najwięcej hodowców jest w Niemczech – co roku rodzi się tam od 300 do 400 szczeniąt tej rasy. W innych krajach rzadko spotyka się tego czworonożnego przyjaciela.

Porady dotyczące zakupu szczeniaka

Jeśli szukasz szczeniaka rasy duży wyżeł münsterländer, najlepiej skontaktuj się z odpowiednią grupą krajową w Verband Großer Münsterländer (Związku Dużych Münsterländerów).

Większość hodowców oddaje szczenięta tylko myśliwym. Na regionalnych stronach internetowych grup krajowych znajdziesz osoby kontaktowe dla rasy oraz hodowców, którzy aktualnie posiadają szczenięta. Terminy regionalne dają możliwość zobaczenia psów danej rasy na żywo i wymiany poglądów z ich właścicielami.

Związek Dużych Münsterländerów prowadzi również na bieżąco listę międzynarodowych osób do kontaktu  dla fanów tego wyżła poza granicami Niemiec. Tutaj miłośnicy psów z Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Finlandii, Czech, Danii, Austrii i Ameryki Północnej mogą znaleźć odpowiednie kontakty.

Ile kosztuje duży münsterländer?

Duży münsterländer pochodzący z odpowiedzialnej hodowli kosztuje zwykle od 1500 do 2000 euro, w Polsce zwykle nie przekracza 4000 zł.

Przed zakupem szczeniaka zawsze dokładnie sprawdź hodowcę, zadając mu 12 pytań do hodowców psów.

Alternatywne rasy psów

Pod względem charakteru i typu wyżeł duży münsterländer ma najwięcej wspólnego z długowłosym wyżłem niemieckim. W końcu jeszcze około 100 lat temu oba psy należały do tej samej rasy i od tego czasu były podobnie wykorzystywane do polowań.

Inne wyżły, takie jak wyżeł niemiecki szorstkowłosy, niemiecki krótkowłosy lub francuskie psy myśliwskie, takie jak większy Epagneul Picard lub Epagneul Français, również wykazują wiele podobieństw do dużego münsterländera.

Mały münsterländer wywodzi się od innych przodków, ale jest także sprytnym myśliwym, który utrzymuje bliskie stosunki ze swoimi dwunożnymi przyjaciółmi.

Wskazówka: Jeśli szukasz dorosłego psa myśliwskiego ze schroniska dla zwierząt, możesz skontaktować się z takimi stowarzyszeniami. Od czasu do czasu można tam również znaleźć sympatyczne mieszańce o podobnych cechach.

Podsumowanie: Sympatyczny pomocnik myśliwego

Ten czworonożny przyjaciel jest uroczy, ładny, mądry i bardzo rodzinny. Niemniej nadaje się on tylko dla miłośników psów, którzy potrafią sprostać jego wysokim wymaganiom w zakresie aktywności i ruchu. Trudno jest zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi zajęcie poprzez same psie sporty, dlatego też duży münsterländer jest psem, który będzie szczęśliwy przede wszystkim z myśliwymi.


Kerstin S.
puppy

Forum zooplus było dla niej wstępem do pisania: Tam zainteresowani miłośnicy kotów spotkali się w 2011 r., aby stworzyć własne czasopismo drukowane o nazwie "Pfotenhieb". W kontekście swojej nauki niemieckiego mogła napisać kilka artykułów do "Pfotenhieb". Dzisiaj, jako szczęśliwa posiadaczka psa, poświęca się głównie tematom związanym ze zwierzętami i ich zdrowiem.


Powiązane artykuły
Najczęściej polecane