Cavachon

Artykuł napisany przez Natalie Decker
Cavalier-bichon

W zależności od tego, czy w danym przypadku przeważają geny king charles spaniela, czy bichona frisé, wygląd cavachona może się różnić.

Cavachon powstał ze skrzyżowania psów rasy bichon frisé oraz cavalier king charles spaniel. Alternatywnie nazywany jest również cavashon, cavalier-bichon oraz bichon-king-charles. Celem hodowli jest stworzenie przyjaznego psa rodzinnego bez nadmiernej potrzeby ruchu.

Wygląd: Niewielki pies o pełnych wyrazu oczach

Cavachon należy do tak zwanych psów hybrydowych. W jego hodowli krzyżuje się psy ras bichon frisé oraz cavalier king charles spaniel.

Przy wysokości w kłębie od 30 do 35 centymetrów i wadze od 4 do 8 kilogramów, cavalier-bichon zaliczany jest do małych psów. Ponieważ obecnie nie istnieje oficjalny wzorzec hodowlany, wygląd tych mieszańców może się znacznie różnić.

W zależności od tego, czyje geny dominują w danym przypadku, może on bardziej przypominać bichona frisé lub cavalier king charles spaniela.

Jedwabista, kremowa lub biała sierść

Miękka, gruba sierść cavachona jest zazwyczaj średniej długości i lekko falowana, ale istnieją również osobniki o krótkiej lub długiej, gładkiej lub kręconej sierści. Jednokolorowe egzemplarze należą raczej do rzadkości, w przypadku większości sierść jest jedno- lub dwukolorowa. Podstawowym umaszczeniem jest białe lub kremowe z domieszką czarnego, brązowego, morelowego i/lub czerwono-brązowego.

Cavachony charakteryzują się zwartą budową ciała. Ich głowa jest okrągła, ciemne oczy wyraziste, a uszy zwisają blisko głowy. Nos jest ciemny, ogon długi i rozłożysty.

Charakter cavachona: Skory do zabawy towarzysz rodziny

Cavachon jest wesołym, towarzyskim psem, co czyni go idealnym kompanem dla singli, rodzin i seniorów. Lubi bawić się z dziećmi i wykazuje przy tym wyjątkową delikatność i cierpliwość. Niemniej, małych dzieci nigdy nie powinno zostawiać się samych z psem i od najwcześniejszych lat należy uczyć je prawidłowego obchodzenia się ze zwierzętami.

Z reguły dobrze rozumie się również z innymi czworonogami oraz kotami. Wiele przedstawicieli rasy cavalier-bichon wręcz bardzo lubi ich towarzystwo, nie przepadają bowiem za samotnością.

Dzielny pies biurowy

Cavachony bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i są wobec nich niezwykle lojalne. Potrzebują wiele uwagi i chętnie podążają za nimi gdziekolwiek by się nie wybierali. Dlatego bez problemu można zabierać je ze sobą na przykład do pracy, a ich wychowanie zazwyczaj nie sprawia trudności nawet początkującym.

Ponieważ psy te są dość temperamentne i czujne oraz sceptycznie nastawione do obcych, od najmłodszych lat należy skupić się na kontrolowaniu ich szczekania. Jest to szczególnie ważne, gdy pies ma Ci towarzyszyć w biurze lub jeśli mieszkasz w bloku i nie chcesz zakłócać spokoju sąsiadom. W razie potrzeby można skorzystać ze wsparcia trenera psów, który pomoże Ci zapanować nad nadmierną hałaśliwością Twojego podopiecznego.

Warunki utrzymania i zajęcie dla cavachona

Niewielkiego wzrostu cavachon ma niską do średniej potrzebę ruchu. Ze względu na kompaktowe rozmiary, sprawdzi się doskonale w rękach aktywnych mieszkańców miasta, którzy lubią codzienne spacery, ale z wielką chęcią pobawi się również w ogrodzie.

Jego rodzice, zarówno bichon frisé, jak i cavalier king charles spaniel są inteligentni i łatwi do ułożenia, i cechy te przekazują swojemu potomstwu, które chętnie uczy się nowych rzeczy i bez problemu przyswaja nawet skomplikowane sztuczki.

Szkolenie cavachona

Tropienie, obedience czy zabawki na inteligencję – istnieje wiele możliwości spędzania czasu, z których cavachon chętnie skorzysta. Niemniej, sesje treningowe nie powinny trwać zbyt długo, aby go nie przemęczyć lub nie znudzić.

Doskonałą motywacją do ćwiczeń są dla niego pieszczoty i wszelkie smakołyki. Po zabawie cavachon uwielbia odpoczywać u boku swojego opiekuna i z przyjemnością oddaje się jego pieszczotom.

Pielęgnacja i żywienie cavachona

Ilość koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych zależy od struktury i długości sierści danego osobnika. Co do zasady zaleca się szczotkowanie kilka razy w tygodniu, aby uniknąć plątania się sierści, którą ponadto od czasu do czasu należy przycinać. Możesz zrobić to samodzielnie lub zlecić to zadanie profesjonalistom.

Pies dla alergików?

Sierść cavachona jest często określana jako hipoalergiczna lub przyjazna alergikom. Niemniej, nie ma żadnej gwarancji, że jego sierść rzeczywiście nie wywoła reakcji alergicznej. Dlatego przed jego przygarnięciem alergicy powinni sprawdzić, czy wspólne mieszkanie jest w ogóle możliwe.

Przycinanie pazurów, sprawdzanie uszu

Aby zapobiec bolesnym stanom zapalnym oczu, sierść wokół oczu należy regularnie przycinać. Regularnej kontroli trzeba poddawać także pazury i w razie potrzeby je skracać.

Sprawdzać należy również podatne za zapalenia zwisające uszy cavachona i czyścić, jeśli to konieczne.

Unikanie nadwagi

Cavachony uwielbiają jeść i niestety szybko przybierają na wadze. Dlatego ich dietę warto skomponować w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Zasadniczo, zaleca się w ich przypadku wysokiej jakości, bogatą w białko karmę, podawaną w ściśle określonych porcjach. Przy obliczaniu dziennej racji pokarmowej należy również uwzględnić wszelkie zjadane w ciągu dnia smakołyki.

Jako że psy te mają skłonności do problemów stomatologicznych, stałą pozycją w ich jadłospisie powinny być przysmaki dentystyczne. Ponadto, warto przyzwyczaić je do mycia zębów – zapytaj lekarza weterynarii, jak robić to prawidłowo.

Zdrowie: Alergie i problemy z oczami

Obie rasy rodzicielskie – bichon frisé i cavalier king charles spaniel, są podatne na określone choroby, które dziedziczy również ich potomstwo. Typowymi dolegliwościami w przypadku małych psów takich jak cavachon są na przykład zwichnięcie rzepki, zaćma, jaskra czy tak zwane wiśniowe oko.

Szczególnie często występują u nich alergie, objawiające się między innymi wzmożonym drapaniem i zaczerwienioną skórą.

Obserwuje się u nich także choroby serca, takie jak wrodzone wady mięśnia sercowego czy problemy z zastawkami.

Jak długo żyje cavachon?

Średnia długość życia przedstawicieli tej rasy wynosi od 10 do 12 lat, ale zdarzają się osobniki dożywające nawet 15 roku życia.

Czy hodowlę cavachona uznaje się za noszącą znamiona znęcania się nad zwierzętami?

Nie, cavachon nie należy do tej niechlubnej grupy psów. Niemniej, hodowla cavalier king charles spaniela jest coraz częstszym przedmiotem krytyki ze względu na jej problemy zdrowotne i została zabroniona na przykład w Norwegii.

Dlatego przy zakupie cavachona bardzo istotne jest wybieranie profesjonalnych hodowców, którzy dbają o zdrowie i dobrostan swoich podopiecznych.

Historia rasy: Skąd pochodzi cavachon?

W połowie lat 90-tych w USA rozpoczęto planowe krzyżowanie przedstawicieli rasy bichon frisé oraz king charles spaniel – popularnych psów do towarzystwa. Miano więc nadzieję, że w wyniku ich skojarzenia uzyska się uroczego designerskiego psa, który połączy w sobie najlepsze cechy swoich rodziców.

Jedna z najpopularniejszych ras hybrydowych

Celem hodowli było stworzenie małego psa rodzinnego, przyjaznego w stosunku do dzieci i o niewielkiej potrzebie ruchu.

Cavachon zyskuje coraz większą popularność zwłaszcza w swojej ojczyźnie. W USA należy obecnie do najczęściej hodowanych psów hybrydowych.

Oprócz cavachona, bichon frisé wykorzystywany jest również w hodowli maltichona – krzyżówki z maltańczykiem oraz chi-chona – krzyżówki z chihuahuą. Natomiast kolejnym psem hybrydowym powstałym ze skrzyżowania cavalier king charles spaniela jest cavapoo – mieszanka pudla miniaturowego.

Brak oficjalnego uznania

Psy hybrydowe takie jak cavachon nie zostały jak dotąd uznane za samodzielne rasy ani przez regionalne stowarzyszenia hodowców, ani przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

W związku z tym nie ustalono jeszcze jednolitych wzorców, co może prowadzić do różnic w wyglądzie i charakterze w obrębie ras. Podejmowane są jednak starania, aby hodowlę psów hybrydowych ściślej uregulować. W USA kluczową rolę w tym zakresie pełni American Canine Hybrid Club.

Biały cavachon © Chameleon Pictures / stock.adobe.com
Cavachon to przyjazny i sympatyczny pies, który uwielbia wszędzie towarzyszyć swoim opiekunom.

Hodowla i zakup: Gdzie można kupić cavachona?

W przeciwieństwie do hodowców psów rasowych, hodowcy psów hybrydowych z reguły nie są zrzeszeni w żadnych stowarzyszeniach. W związku z tym nie istnieją jednolite standardy ani zalecenia dotyczące profilaktyki zdrowotnej, co utrudnia znalezienie godnego zaufania hodowcy.

Bardzo istotne jest, aby hodowcy badali rodziców maluchów pod kątem chorób dziedzicznych i pozwolili im dorastać wśród członków swojej ludzkiej rodziny. Szczenięta powinny od najmłodszych lat mieć kontakt z innymi psami, a najlepiej również z kotami i dziećmi, aby poznać możliwie jak najwięcej różnych bodźców.

Ile kosztuje cavachon?

Zdrowi przedstawiciele rasy z profesjonalnej hodowli kosztują około 4.000 złotych. Uwaga na rzekome okazje i oferty w Internecie – cavachony są często ofiarami nielegalnego handlu szczeniętami i pochodzą z podejrzanych hodowli, w których nie przywiązuje się wagi do zdrowia zwierząt.

Podsumowanie: Czworonożny łamacz serc

Jedwabiście miękka sierść, ciemne paciorkowate oczy: Urokowi cavachonowi ciężko się oprzeć. Jego kompaktowe rozmiary i przyjazny charakter czynią go idealnym towarzyszem dla rodzin i początkujących miłośników psów. Niemniej, należy pamiętać, że indywidualne cechy designerskich psów takich jak cavachon są mniej przewidywalne niż w przypadku ugruntowanych, oficjalnie uznanych ras.

Charakterystyka cavachona

Cechy szczególne: Pies hybrydowy powstały w wyniku skrzyżowania bichona frisé z cavalier king charles spanielem.
Charakter: przyjazny, przywiązany do człowieka, chętny do zabawy, towarzyski
Wysokość w kłębie: 30–35 cm
Waga: 4–9 kg
Sierść: gładka, falowana lub kręcona, zazwyczaj średniej długości podstawowe umaszczenie białe, często dwu- lub trójkolorowe z domieszką brązu, czerni lub czerwieni
Pielęgnacja sierści: średnio wymagająca, szczotkowanie kilka razy w tygodniu
Aktywność: mała do średniej, wspólne zabawy lub obedience
Pies dla początkujących: tak
Szczekanie: intensywne
Długość życia: 10–12 lat, rzadziej do 15 lat
Typowe choroby: choroby oczu, zwichnięcie rzepki, problemy z sercem, alergie
Cena: około 4000 zł
Grupa FCI: nieuznany
Pochodzenie: USA

Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Powiązane artykuły
Najczęściej polecane