Bokser

bokser rasa psa

Bokser jest pełen sprzeczności i właśnie to czyni go tak popularnym.

Zwinny i silnie zbudowany, uparty, ale zrównoważony, przyjacielski, ale gotowy do obrony – bokser zdaje się łączyć w sobie same przeciwieństwa. Jednak ta właśnie wielostronność czyni psy rasy bokser najprawdziwszymi multitalentami. Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tej fascynującej rasie psów.

Charakterystyka boksera

Metryczka: Boksery to średniej wielkości, atletycznie zbudowane psy. Pierwotnie hodowano je do polowań, dziś są doskonałymi psami stróżującymi i rodzinnymi.
Wielkość: 53–63 cm
Waga: 25–32 kg
Średnia długość życia: 10–12 lat
Cena: od 4000 zł
Usposobienie: oddane, aktywne, chętne do zabawy, inteligentne, czujne, przyjazne, zrównoważone
Sierść: krótka, gładko przylegająca do ciała
Kolor sierści: żółta maść podstawowa, od jasnożółtej do ciemnej czerwieni jeleniej lub pręgowana, czarna maska
Trudność w wychowaniu: średnia
Pielęgnacja: mało wymagająca
Potrzeba ruchu: duża
Pochodzenie: Niemcy
YT channel 1000x160

Wygląd: Dobrze zarysowane mięśnie

Boksery to średniej wielkości psy o atletycznej i krępej budowie. Pomimo tego ich ruchy są pełnej energii, elastyczne i eleganckie.

Jaki wzrost osiąga bokser?

Sylwetka boksera jest kwadratowa, to znaczy, że wysokość w kłębie odpowiada długości ciała. Czworonogi te osiągają wzrost od 53 do 63 centymetrów, a ich waga waha się między 25 a 32 kilogramami,

Znaki charakterystyczne

Mocna, okrągła szyja boksera, łącząc kark z ramiona, układa się w elegancki łuk. Charakterystyczna jest przede wszystkim jego głowa – wąska, kanciasta czaszka i możliwe jak najszersza i jak najmocniejsza kufa. Ciemne oczy z czarnymi obwódkami nadają bokserom charakterystycznego dla nich wrażenia naładowania energią.

Inną charakterystyczną cechą wyglądu tej rasy jest tak zwany przodozgryz, co oznacza, że dolne siekacze układają się przed górnymi.

Sierść boksera

Krótka, gładka i przylegająca sierść boksera podkreśla jego muskularną sylwetkę. Najważniejsze fakty dotyczące sierści boksera:

  • Wzorzec FCI dopuszcza żółte oraz pręgowane umaszczenie.
  • Żółta maść podstawowa może przybierać odcień od jasnożółtego do ciemnej czerwieni jeleniej, przy czym preferowane jest umaszczenie pośrednie (czerwonożółte).
  • Ciemna maska wyraźnie kontrastuje z kolorem na pozostałej części głowy.
  • U bokserów o maści pręgowanej, ciemne lub czarne pręgi muszą wyraźnie odcinać się od żółtej maści podstawowej.
  • Białe znaczenia są dopuszczalne, ale nie powinny przekraczać jednej trzeciej powierzchni ciała.

Dlaczego możemy wciąż spotkać boksery z przyciętymi ogonami i uszami?

Zgodnie z ustawą, od 2012 roku kopiowanie (przycinanie) uszu i ogona jest w Polsce zabronione. Niemniej, na ulicach nadal można spotkać przedstawicieli tej rasy ze skróconymi uszami i ogonem.

Najczęściej są to zwierzęta pochodzące z zagranicy, z krajów, w których zakaz ten nie obowiązuje. Z tego względu FCI nie uznaje kopiowanych ogonów i uszu za wadę, pomimo tego, że praktyka ta nie jest powszechnie akceptowana ze względów estetycznych.

pies rasy bokser

Charakter: Pogodny i chętny do zabawy

Ich wrodzone opanowanie i pewność siebie oraz na pierwszy rzut oka sprzeczne cechy charakteru łączą się w jeden spójny, zdecydowanie pozytywny obraz. Boksery czują się doskonale w rodzinach z dziećmi. Podobnie bowiem jak najmłodsi, mają wesołą i pogodną naturę oraz nieposkromioną chęć do zabawy.

Czy boksery są niebezpieczne?

Boksery nigdy nie reagują agresywnie bez wyraźnego powodu, również w stosunku do obcych. Kiedy człowiek da im znak, że nie ma zagrożenia, szybko dają się o tym przekonać i chętnie zawiązują nowe przyjaźnie.

Boksery nie są więc ani trochę groźne czy niebezpieczne. Może zdarzyć się, że młode zwierzęta wystraszą dzieci czy dorosłych swoją żywiołowością, ale trzeba im to wybaczyć. Młode psy nie znają jeszcze granic, których nie powinny przekraczać i potrafią reagować w zabawie w sposób całkowicie niepohamowany.

Wychowanie

Aby młode boksery nauczyły się, jak postępować z większymi i mniejszymi ludźmi, należy od samego początku poddać je konsekwentnemu szkoleniu – tylko w ten sposób damy im szanse na poznanie ważnych zasad i granic w kontaktach z ludźmi. Niemniej, nawet dorosłe boksery, które w okresie szczenięcym nie zostały prawidłowo wychowanie, mogą to nadrobić w późniejszym wieku.

Chęć do nauki i posłuszeństwo czynią boksera idealnym uczniem, jednak wobec nauczyciela, który przymusem czy nawet przemocą będzie próbował egzekwować od niego działanie, okaże swoją upartą i niezależną stronę. Większy sukces w nauce osiągniesz, traktując swojego podopiecznego ze spokojem, w zrelaksowany i przyjacielski sposób.

Wskazówka: Jeśli interesuje Cię przygarnięcie psa ze schroniska, warto udać się z nim do szkoły dla psów, która z pewnością obudzi w bokserze chęć do nauki.

Pielęgnacja i utrzymanie boksera

Pielęgnacja boksera to nic prostszego: Wystarczy, że jego łatwą w pielęgnacji, krótką sierść wyszczotkujesz po wyprawach na łono natury i sprawdzisz ją pod kątem obecności kleszczy.

Prawidłowe żywienie boksera

Boksery to bardzo aktywne fizycznie psy, wobec czego potrzebują one karmy odpowiednio dostosowanej do poziomu ich aktywności. Niektórzy producenci mają nawet w swojej ofercie karmy opracowane specjalnie z myślą potrzebach bokserów.

Jeśli nie masz pewności co do odżywiania swojego psa, warto udać się po poradę do profesjonalnego hodowcy lub lekarza weterynarii.

Czy bokser sprawdzi się w roli psa rodzinnego?

Za sprawą ich zrównoważonego i spokojnego usposobienia psy te są szczególnie cenione jako psy rodzinne, zwłaszcza wśród rodzin z małymi dziećmi. Boksery kochają dzieci i chętnie bawią się z nimi, będąc nawet już w podeszłym wieku.

Tak jak pies rasy bokser jest przyjazny i niezawodnie wierny wobec swojej rodziny, tak samo czujny jest wobec rzeczy, które mogą rodzinną sielankę zakłócić. W stosunku do obcych bokser jest zwykle początkowo zdystansowany i nieco nieufny.

W razie potrzeby zrobi wszystko, by ochronić swoją rodzinę. Śmiałość i odwaga, jakie cechują większość bokserów, czyni je ponadto godnymi zaufania psami stróżującymi, obronnymi i ratunkowymi, a także psami do towarzystwa i partnerami we wszelkich aktywnościach sportowych.

Czy bokser może trafić do rąk amatorów?

Z racji chęci do nauki i dzięki wrodzonemu posłuszeństwu bokser nadaje się również dla niedoświadczonych opiekunów – niedoświadczonych nie znaczy niedoinformowanych.

Dlatego jeśli rozważasz boksera jako swojego pierwszego psa, pamiętaj, aby oprócz zwykłej wiedzy ogólnej o rasie, przyswoić sobie zasady dotyczące wychowania i szkolenia. Dzięki temu Ty i Twój pies będziecie uczyć się wspólnie i bez wątpienia staniecie się zgranym i nierozłącznym zespołem.

Zajęcia: Jakiej dawki ruchu potrzebuje bokser?

Na szczycie potrzeb boksera znajduje się intensywny program treningowy. Boksery to bardzo ruchliwe psy, dla których aktywność fizyczna jest koniecznością. Można je trzymać w mieszkaniu, ale tylko wówczas, gdy będą miały zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu.

Psy te kochają długie spacery ze swoja rodziną, podobnie zresztą jak jogging z opiekunem.

Kiedy ruch na świeżym powietrzu będzie dodatkowo połączony z zabawą, bokser będzie w swoim żywiole. Nawet starsze psy są zawsze gotowe do zabawy piłkami, piszczącymi zabawkami czy szarpakami.

Znajdź ulubioną zabawkę Twojego boksera w sklepie internetowym zooplus i zacznij zabawę.

Zdrowie: Czy bokser jest odporny na choroby?

Boksery mają tendencję do deformacji stawów, dysplazji stawów biodrowychchoroby zwyrodnieniowej stawów czy spondylozy. Występują u nich także częściej choroby serca i choroby nowotworowe.

Ostrożna i świadoma hodowla jest więc dla psów tej rasy niezmiernie istotna. Przy ocenie zdrowia psów hodowlanych warto wziąć pod uwagę kondycję nie tylko rodziców szczenięcia, ale również jego rodzeństwa, przyrodniego rodzeństwa, dziadków i wujostwa.

Jak długo żyje bokser?

Długość życia przedstawicieli tej rasy zależy w dużej mierze od sposobu ich hodowli. Jeśli hodowca stawia na pierwszym miejscu zdrowie i dobrostan swoich podopiecznych, a nie zysk z ich sprzedaży, boksery takie żyją średnio dwanaście lat lub więcej.

Historia rasy: Od bullenbeissera i bierboxera do psa rodzinnego

Za bezpośrednich przodków boksera uchodzą bullenbeissery, które w Średniowieczu były bardzo popularne w wielu europejskich krajach. Podczas gdy w Anglii wykorzystywane były do pokazów psich walk, w innych krajach do polowań na dziką zwierzynę pokaźnych rozmiarów, na przykład dziki czy niedźwiedzie.

Do walk wybierane były psy o szerokiej szczęce – ofiara uchwycona w takie szczęki bullenbeissera nie miała szans na wygraną w starciu.

Postura i budowa ciała bullenbeissera cechuje się dużym podobieństwem do dzisiejszego boksera, jednak charakterem znacznie odbiegał on od przyjacielskiego, godnego zaufania, rodzinnego psa, jakim jest dziś bokser.

Opracowanie wzorca rasy w Monachium

Zmiana usposobienia rasy ma związek z wynalezieniem broni palnej, która sprawiła, że psy te stały się do polowań zbędne, dlatego też zmniejszyła się ilość ich hodowli. Pod koniec XIX wieku miłośnicy rasy próbowali stworzyć nową rasę.

Miała ona przypominać bullenbeissery z wyglądu, ale usposobienie i zastosowanie miała mieć zupełnie inne. W tym celu zaczęto krzyżować je z buldogami angielskimi. W 1895 roku w Monachium powstał pierwszy klub rasy.

Nazwa „bokser” wywodzi się od nazwy „bierboxer” używanej w Monachium.

Warto nadmienić, że powstały w 1905 roku w klubie standard rasy do dziś nie zmienił się.

Popularność od lat 30-tych ubiegłego wieku

Popularność na skalę światową bokser zyskał w latach 30-tych, kiedy to kynolog Friederun Stockmann zaczęła z przedstawicielami rasy wygrywać nagrody na znaczących wystawach i stworzyła podwaliny pod współczesną hodowlę rasy.

Dziś związki i kluby rasy istnieją na całym świecie, a klub bokserów z siedzibą w Monachium wciąż jest odpowiedzialny za standardy rasy.

szczenięta rasy bokser

Zakup: Tylko od hodowcy

Bokser skradł Twoje serce? Szukając idealnego szczenięcia, skieruj swoje kroki do zrzeszonego, odpowiedzialnego hodowcy, sprzedającego swoje psy wraz z rodowodem zawierającym nr rejestracyjny pod którym pies jest zapisany w ZKwP oraz posiadającym emblemat FCI.

Ile kosztuje bokser?

Kupując psa od hodowcy, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 4000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty zakupu podstawowego wyposażenia, jeśli szczenię jest Twoim pierwszym psem. Korzystniejszym cenowo rozwiązaniem jest oczywiście adopcja psa ze schroniska.

Podsumowanie: Idealny towarzysz rodzin i początkujących miłośników psów

Bokser to przyjazny wobec dzieci i dorosłych, zrównoważony i chętny do nauki pies, co czyni go idealnym kompanem dla rodzin i miłośników czworonogów, którzy mogą pozwolić sobie na poświęcenie sporej ilości czasu na szkolenie i wspólne aktywności.

Ponieważ jest on praktycznie niewymagający pod względem pielęgnacji, będziecie mogli więcej czasu poświęcić na uprawianie sportu, który bokser kocha ponad wszystko.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane