Springer spaniel angielski

springer spaniel angielski

Springer spaniel angielski jest jednym z najstarszych płochaczy na świecie i jest uważany za ojca wszystkich spanieli myśliwskich. Ten elegancki, średniej wielkości pies myśliwski jest bardzo silny i wytrzymały, a dzięki swojemu przyjaznemu charakterowi i wielkiej miłości i tolerancji wobec dzieci nadaje się również na psa rodzinnego. Jest jednak psem, który najmocniej przywiązuje się do jednego opiekuna i nie ma potrzeby przypodobania się każdemu.

Springer spaniel angielski – charakter

Być lubianym przez wszystkich? Springer spaniel angielski nie ma w tym większego interesu – nawet jeśli jego przyjazny i lojalny wygląd sugeruje coś innego. Chociaż zazwyczaj dobrze dogaduje się z ludźmi i innymi przedstawicielami swojego gatunku ze względu na swoją dobroduszność, jego wyraźny upór czasami po prostu przeszkadza. Ten pies rasowy wykazuje naturalną „chęć przypodobania się” tylko najbliższemu opiekunowi. Springer spaniel angielski może być więc opisany jako typowy pies dla jednej osoby. Nawet jeśli uwielbia bawić się z dziećmi, radośnie chodzić na spacery z innymi członkami rodziny, jego świat jest kompletny tylko wtedy, gdy jest ze swoim wybranym opiekunem. Rzadko opuszcza swoją „głowę stada” i bardzo stara się jej przypodobać.

Mistrz aportowania

Jako płochacz, którego zadaniem przed wiekami było wyszukiwanie i wypłaszanie królików i kuropatw, Springer spaniel angielski nadal pragnie sensownego zadania, które będzie dla niego wyzwaniem zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Jednak jego gotowość do bliskiej współpracy z opiekunem i słuchania jego poleceń zwykle ułatwia szkolenie i wychowanie. Szczególnie lubi zabawę w aportowanie – zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Ten kochający wodę spaniel nadal również doskonale nadaje się do polowania. Jako wszechstronny pies myśliwski, dziś wykorzystywany jest przede wszystkim do prac poszukiwawczych po oddaniu strzału.

Wierny, pełen temperamentu – i zawsze w dobrym humorze

Odpowiednio zajęty, energiczny i chętny do pracy Springer spaniel angielski wydaje się spokojny i zrównoważony. Jego przyjazny, beztroski charakter i potrzeba bliskości czynią z niego miłego i niezwykle lojalnego kompana, którego bez problemu można wszędzie zabrać. Nie musisz obawiać się agresywnego, czy nawet nerwowego zachowania u tego psa. W czasach szczenięcych najwyżej czasem wyjdzie na jaw jego temperament i żywiołowy charakter, ale bardzo sprawnie idzie mu wtedy zarażanie innych dobrym humorem.

płochacze: pies rasy springer spaniel

Wygląd

Nie tylko przyjazny i wesoły charakter, ale także wygląd sprawia, że Springer spaniel angielski jest mile widzianym towarzyszem. Ze swoją szlachetną, wyrazistą głową, typowymi dla spanieli długimi uszami, czujnym i jednocześnie łagodnym spojrzeniem oraz jedwabistą, lekko falującą sierścią wszędzie znajduje zwolenników. Jego symetrycznie zbudowane, zwarte ciało przy wysokości w kłębie ok. 50 cm również nie wydaje się ani za duże, ani za małe. Ten średniej wielkości pies, który ma najdłuższe nogi ze wszystkich spanieli angielskich, ma typowy chód przechodni, a w kłusie wykazuje szybkie i dalekie ruchy.

Gęsta, dłuższa i gładko przylegająca sierść zewnętrzna występuje w czterech wariantach kolorystycznych:

  • Czarno-biała
  • Brązowo-biała
  • Czarno-biała z odcieniem brązu
  • Brązowo-biała z odcieniem czerni

Historia przodka wszystkich spanieli

Springer spaniel angielski jest jednym z najstarszych angielskich płochaczy. Uważa się, że jego przodkowie zostali sprowadzeni do Królestwa przez rzymskich zdobywców, gdzie skrzyżowano spaniele z lokalnymi psami. Już pierwsze wzmianki z XVII wieku opisują znany dziś typ psa myśliwskiego. Springer spaniel zawdzięcza rozwój własnej rasy spanieli przede wszystkim księciu Norfolk, który zajął się tym wszechstronnym i wytrzymałym psem myśliwskim. Pierwszy Klub Spanieli powstał w Anglii w 1885 roku. Uznanie go przez Fédération Cynologique Internationale (FCI), gdzie Springer spaniel angielski figuruje dziś pod numerem 125 w grupie psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, miało miejsce w 1954 roku.

Od Springera do Gun-Doga

Słowo „Springer“ w nazwie rasy wywodzi się od pierwotnego zadania tego psa. „Springing the game“ był terminem używanym w starym angielskim języku myśliwych do opisania tropienia, znajdowania i płoszenia zwierzyny. Wylatujące na skutek ich działań kuropatwy czy uciekające zające łapano początkowo za pomocą chartów (Greyhounds) lub sieci. Gdy myśliwi w końcu zaczęli wykonywać tę pracę, używając strzelb, Springer spaniel angielski stał się tak zwanym „gun-dogiem”.

Hodowla i rozpowszechnienie

W swojej ojczystej Anglii, Springer spaniel angielski był jedną z najpopularniejszych ras psów od 1946 roku do lat 70-tych. Nawet dzisiaj niektórzy Brytyjczycy cenią go zarówno jako psa myśliwskiego, jak i psa rodzinnego. Ma również sporo fanów we Francji, Holandii i Skandynawii. W innych krajach europejskich, takich jak Niemcy czy Austria, popyt rośnie powoli dopiero od kilku lat. W przeciwieństwie do USA, gdzie znalazł się na 26 miejscu wśród najpopularniejszych ras psów, w wielu innych krajach natomiast Springer spaniel wciąż jest rzadkością.

Springer spaniel angielski – zakup

Tak więc to, czy uda Ci się znaleźć hodowcę w pobliżu, zależy wyłącznie od tego, gdzie mieszkasz. Najlepszym sposobem na uzyskanie listy renomowanych hodowców jest skontaktowanie się z oficjalnym klubem spanieli w Polsce. Zanim jednak skontaktujesz się z hodowcą i umówisz na osobiste spotkanie, musisz sprecyzować, czego właściwie oczekujesz od swojego Springer spaniela angielskiego i do jakich celów dążysz z tym psem. Podobnie jak w przypadku wielu innych ras, w hodowli Springer spaniela angielskiego rozwinęła się linia wystawowa i robocza („field trailer”). Kto nastawia się na sukcesy łowieckie ze swoim psem, powinien raczej pójść w stronę field-doga. Z drugiej strony, jeśli szukasz przyjaznego i żywego psa rodzinnego, wybierz szczeniaka z hodowli ukierunkowanej na wygląd i domową socjalizację.

szczenia rasy springer spaniel angielski

Uważaj na pseudo-hodowców!

Nieważne, czy szukasz ambitnego Spaniela pracującego, czy ładnego Springer spaniela wystawowego: Kupuj tylko od renomowanych hodowców! Niestety, wśród sprzedawców zawsze znajdą się „czarne owce“, które wabią niskimi cenami szczeniąt i liczą na szybki zysk kosztem zdrowia i socjalizacji zwierząt. Aby uniknąć później przykrych niespodzianek i konieczności „walki” z chorym lub zaburzonym (np. agresywnym) spanielem w domu, przy wyborze hodowcy należy koniecznie zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Umów się na osobiste spotkanie w domu hodowcy: Tylko na miejscu można uzyskać pełny obraz hodowli. Dobra hodowla jest jasna i czysta, a psy mają bliski kontakt z rodziną hodowcy. Hodowca powinien chętnie pokazać Ci wszystko (w tym psią matkę) i poświęcić czas na udzielenie odpowiedzi na Twoje pytania. Poważny hodowca zada Ci również wiele pytań dotyczących Twojej motywacji i warunków życia – w końcu chce mieć pewność, że szczeniak będzie miał u Ciebie dobre warunki.
  • Kupuj tylko szczeniaki z papierami: Nawet jeśli papiery nie wydają Ci się ważne – są gwarancją przestrzegania przez hodowcę określonego minimalnego standardu w zakresie zdrowia i chowu. Psy z tzw. hodowli hobbystycznych nie są zazwyczaj kompleksowo badane pod kątem chorób dziedzicznych i często cierpią na choroby takie jak dysplazje stawów, zanik siatkówki oka lub gorsze. Tylko certyfikowany rodowód (z logo FCI) daje Ci pewność, że Twój pies wywodzi się z czystej i zdrowej linii.
  • Czy hodowca należy do jakiegoś klubu/związku? Poważni hodowcy są zazwyczaj zorganizowani w ramach nadrzędnego związku lub klubu. Zwykle wiąże się to z surowymi wymogami hodowlanymi i zdrowotnymi, które wychodzą poza minimalne standardy.
  • Zapytaj koniecznie o świadectwa zdrowia! Nie wystarczy, że szczenięta są odrobaczone i zaszczepione. Powinny wraz krewnymi być również przebadane pod kątem typowych chorób, w tym HD, ED, FN i dziedzicznych chorób oczu.
  • Uważaj na ogłoszenia w gazetach, import z zagranicy i tanie ceny szczeniaków: Renomowani hodowcy zazwyczaj nie reklamują swoich szczeniąt na portalach ogłoszeniowych w Internecie ani w gazecie. Dlatego najlepiej jest skontaktować się z klubem hodowców psów rasowych, aby uzyskać listę hodowców, którzy wkrótce spodziewają się miotów. Nie ufaj hodowcy, jeśli cena za jego szczeniaka wynosi znacznie mniej niż 2000 złotych. Czystej krwi szczeniak z poważnej hodowli ma swoją cenę i zwykle kosztuje od 2500 do 3500 złotych.

Zdrowie: Jakie są typowe choroby tej rasy?

Następujące choroby występują częściej u rasy Springer spaniel angielski. Większość wymienionych chorób można wykryć za pomocą testu genetycznego. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się, chore psy należy wykluczyć z hodowli.

  • Choroby oczu: Należą do nich PRA (postępujący zanik siatkówki, stopniowe obumieranie siatkówki) lub RPED (dystrofia nabłonka barwnikowego siatkówki).
  • Fukozydoza: U Springer spaniela choroba zwykle objawia się zaburzeniem neurologicznym, w postaci problemów ruchowych lub psychicznych (np. zaburzenia koordynacji ruchowej, głuchota, zaburzenia behawioralne, wymioty czy zaburzenia połykania). Objawy pojawiają się zwykle między 18 miesiącem a 4 rokiem życia i mogą prowadzić do śmierci już po kilku tygodniach. Fukozydoza występuje najczęściej w hodowlach we Wielkiej Brytanii i Australii. Jak dotąd nie ma skutecznej terapii.
  • Nefropatia rodzinna (FN): Choroba nerek, która jest spowodowana mutacją genu, ujawnia się zwykle między 6 miesiącem a 2 rokiem życia i objawia się na przykład nadmiernym pragnieniem, zmniejszonym tempem wzrostu, utratą wagi lub zmniejszonym apetytem i wymiotami. Przewlekła dysfunkcja nerek czasami prowadzi do zniszczenia obu nerek, a tym samym do śmierci zwierzęcia.
  • Infekcje uszne: Wiele Springer spanieli angielskich jest podatnych na zapalenia uszu. Ryzyko to można jednak zmniejszyć poprzez regularne sprawdzanie i czyszczenie uszu.
  • Dysplazja stawów biodrowych (HD) i dysplazja stawów łokciowych (ED): Podobnie jak wiele innych średnich i dużych ras psów, Springer spaniel angielski czasami cierpi na problemy ze stawami. Zwykle są one dziedziczne, ale może im sprzyjać niewłaściwa dieta i zbyt duży stres w fazie wzrostu.

Właściwa dieta dla Springer spaniela angielskiego

Dla zdrowia psa ogromne znaczenie ma nie tylko materiał genetyczny, ale także właściwe pożywienie i odpowiednie dla danego gatunku warunki hodowli. Ale jaka jest właściwa karma dla Springer spaniela angielskiego? Jaka forma żywienia jest najlepsza? W zasadzie nie ma nic złego w żadnej z tych metod, ponieważ można zdrowo karmić psa zarówno gotowymi karmami, jak i tymi, które samemu się przygotowuje – pod warunkiem, że przestrzega się kilku ważnych kryteriów.

zajęcia dla springer spaniela

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kluczowe znaczenie

W zależności od wieku, wagi i poziomu aktywności pies ma określone zapotrzebowanie na białko, tłuszcze, minerały i witaminy. Na przykład pies, który dużo się rusza podczas polowania ma inne potrzeby niż pies rodzinny, który na co dzień zadowoli się drobnymi zabawami w aportowanie. Przy wyborze karmy należy brać pod uwagę te indywidualne potrzeby – dlatego tym trudniej jest udzielić ogólnej odpowiedzi na pytanie o właściwą karmę. Zasadniczo dorosły Springer spaniel angielski powinien dostawać około 200 do 250 gramów chudego mięsa mięśniowego dziennie. Należy do tego dodać płatki owsiane, ryż, warzywa i / lub owoce. Alternatywnie, to surowe żwacze wołowe (ok. 400 do 500 g) mogą dostarczyć odpowiednią ilość błonnika pokarmowego. Ryby bez ości i surowe jaja są również dobrym źródłem białka.

Jeśli chcemy sami przygotowywać pokarm, najlepiej postawić na produkty surowe. Tylko wieprzowina powinna być zawsze gotowana. Jeśli wolisz używać gotowych produktów przemysłowych, musisz dokładnie przyjrzeć się liście składników na opakowaniu. W karmach dla psów nie ma miejsca na zboża, cukier lub inne słodziki, sztuczne wzmacniacze smaku czy chemiczne konserwanty. Możliwe jest również mieszanie obu rodzajów pokarmu, tzn. podawanie pokarmu domowego w domu i gotowego w drodze. Należy jednak unikać zbyt częstych lub nagłych zmian pomiędzy rodzajami karmienia, ponieważ mogą one łatwo doprowadzić do niestrawności.

Jakiej opieki potrzebuje Springer spaniel angielski?

Regularna pielęgnacja jest dla Twojego psa tak samo ważna jak zbilansowana i zdrowa dieta. Długą sierść Springer spaniela angielskiego należy czesać i szczotkować raz dziennie, aby zapobiec splątaniu i usunąć martwe włosy. Należy również zwrócić uwagę na uszy Springera. Niektóre Spaniele są podatne na infekcje z powodu długich uszu. Jednak regularne kontrole i codzienne czyszczenie mogą im skutecznie zapobiegać. Twój Springer spaniel angielski powinien mieć ponadto przycinaną sierść co najmniej cztery razy w roku (lub częściej).

Springer spaniel angielski jako pies rodzinny

Mimo iż Springer spaniel angielski jest powszechnie uważany za osobnika czułego i spokojnego w roli psa rodzinnego, należy pamiętać, że pierwotnie był psem pracującym i wciąż potrzebuje angażującego zajęcia. Dotyczy to również psów hodowanych pod kątem estetyki – nawet jeśli zazwyczaj mają słabszy instynkt myśliwski niż psy z linii roboczej.  Dzięki dużej chęci uczenia się i bliskiej więzi z opiekunem Springer spaniel angielski to bardzo wdzięczny kompan, który z przyjemnością wykonuje prawie wszystkie ćwiczenia i zabawy razem ze swoim panem lub panią. Sporty dla psów, takie jak Agility, Obedience, trening z manekinem lub tropienie są dobrymi sposobami na zajęcie psa pod względem fizycznym i umysłowym. Udział w zadaniach dla psów myśliwskich jest również możliwy dla Spanieli rodzinnych. Najważniejsze jest to, aby Twój pies był z Tobą i miał zapewniony ruch!

Najczęściej polecane