Żywienie Dobermana
Odpowiednia i dostosowana do potrzeb danego zwierzęcia dieta jest bardzo ważna dla jego zdrowia.
Właściwe żywienie szczeniąt
Jeśli szczenięta będą otrzymywały zbyt kaloryczne posiłki, może się zdarzyć, że osiągną swoją docelową wagę wcześniej niż powinny, pomimo tego, że ich układ mięśniowo-szkieletowy nie jest na to przygotowany, co może prowadzić do nieprawidłowej budowy kończyn.
Z tego powodu szczenięta należy zawsze karmić z uwzględnieniem ich zapotrzebowania energetycznego, ale także zrównoważonych proporcji minerałów, przede wszystkim wapnia i fosforu.
Jako że szczenięta Dobermana należą do dużych ras psów, wybierając dla nich karmę dla szczeniąt, należy szukać takiej z oznaczeniem „Junior Large“ czy „Junior Maxi“. Wielu producentów ma w swojej ofercie specjalną karma dla szczeniąt dużych ras.
Ilość karmy, którą należy podawać szczenięciu zależy od aktualnej wagi psa i jego docelowej wagi jako dorosłego psa, którą możemy założyć, patrząc na jego rodzica tej samej płci. Ilość pożywienia zależy ponadto od stopnia aktywności szczenięcia.
Dzienną rację żywieniową najlepiej podzielić na kilka mniejszych porcji. Poza tym, pies musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody.
Właściwe żywienie dorosłych psów
W zależności od stopnia aktywności i użytkowania Dobermana, będzie on miał różne wymagania w zakresie pożywienia. W przypadku psów stróżujących czy obronnych, zapotrzebowanie na energię i ilość pokarmu będą stosunkowo wysokie, ale Doberman będący psem rodzinnym również potrzebuje dużo ruchu i zajęcia, a co za tym idzie, odpowiednio kalorycznych posiłków.
Podsumowując, oznacza to, że każdy pies ma indywidualne wymagania żywieniowe, które różnią się w zależności od poziomu aktywności, a także wielkości, wagi, stanu zdrowia i wieku.
Po osiągnięciu przez Dobermana dorosłości należy powoli zmieniać jego dietę, przestawiając go na karmę dla dużych, dorosłych psów. Z reguły można zacząć od piętnastego miesiąca życia.
Karma dla psów aktywnych może zwierać więcej węglowodanów, aby dostarczyć im odpowiednią liczbę kalorii. Z kolei w przypadku mniej aktywnych czworonogów należy unikać nadmiernej podaży kalorii, aby zapobiec nadwadze.
Decydujące znaczenie ma również odpowiednia dzienna racja pokarmowa, w której koniecznie należy uwzględnić podawane w ciągu dnia smakołyki.
Decyzja dotycząca wyboru odpowiedniej mokrej czy suchej karmy, czy też może diety BARF, należy do Ciebie. Pamiętajmy, że wszystkie sposoby żywienia mają swoje zalety i wady.
Sprawność psa seniora
Podobnie jak ludzie, psy również się starzeją. Wraz ze zmianami fizycznymi pojawiają się także nowe wymagania dotyczące żywienia psa seniora.
Mniejsza aktywność na przykład sprawia, że zapotrzebowanie energetyczne starszych psów również jest mniejsze, a ewentualne choroby i problemy ze stawami mogą wymagać podawania im karmy specjalnego przeznaczenia. Zmiany te należy wziąć pod uwagę, wybierając karmę dla psa seniora.