Potrzeba kompleksowej opieki zdrowotnej
W niektórych źródłach można przeczytać, że psy ras mieszanych są zdrowsze i rzadziej narażone na choroby dziedziczne niż psy rasowe. Nie musi to jednak koniecznie być prawdą. Profesjonalny hodowca psów rasowych kładzie bowiem duży nacisk na kompleksową opiekę zdrowotną, a chore psy rasowe rodzą się częściej tylko wówczas, gdy hodowca przywiązuje większą wagę do pieniędzy niż do zdrowia swojego szczenięcia.
Dziedziczenie problemów zdrowotnych
Niestety wiele goldendoodli nie łączy w sobie tego, co najlepsze, ale raczej to, co jest problematyczne dla obu ras. Wynika to z faktu, że w hodowli psów mieszanych praktycznie nie ma dostępnych psów z najwyższej półki żadnej z ras. Odpowiedzialnie hodowany golden retriever ze zdrowymi biodrami jest wykorzystywany do hodowli przez hodowców czystej rasy lub przekazywany w ręce jej entuzjastów.
Ponadto, bardzo dużo golden retrieverów jest obecnie hodowanych na całym świecie. Corocznie tylko w Niemczech rejestruje się około 2200 szczeniąt tej rasy. Trend ten sprzyja działalności pseudohodowców, którzy hodują psy bez jakiejkolwiek dokumentacji i nie przywiązują dużej wagi do ich charakteru i zdrowia, licząc na szybki zysk. W rezultacie, takie szczenięta od samego początku stają się obarczone problemami.
Skłonność do dysplazji stawów biodrowych i innych chorób
Rodzice goldendoodla powinni być przebadani pod kątem chorób typowych dla rasy, zanim zostaną dopuszczeni do hodowli. Pudle duże, podobnie jak golden retrievery, mogą być podatne na dysplazję stawów biodrowych. Dlatego hodowca powinien przedstawić zaświadczenie, potwierdzające, że psi rodzice nie mają problemów w tym zakresie.
Może u nich również wystąpić postępujący zanik siatkówki (PRA), który można wykluczyć za pomocą badań genetycznych, a także choroby nerek. Z powodu mieszanki sierści pudla i golden retrievera, goldendoodle mogą również cierpieć na problemy ze skórą i sierścią.
Ich przewidywana długość życia w dużym stopniu zależy od linii hodowlanych: Jeśli goldendoodle wywodzi się od zdrowych rodziców, może żyć nawet 15 lat.