Saluki

chart saluki

Szlachetny saluki, który od tysięcy lat stoi u boku ludzi jako cenny towarzysz myśliwski i wierny przyjaciel, na Bliskim Wschodzie jest czczony jako „dar od Allaha”. Również w Europie ten orientalny chart zyskuje coraz więcej miłośników dzięki swojemu przyjaznemu charakterowi i wdzięcznemu wyglądowi.

Charakter

Czy Saluki wie, że w oczach wielu muzułmanów jest darem Boga? Wysoki szacunek, jakim od tysiącleci cieszy się w szczególności w swojej ojczyźnie, na Bliskim Wschodzie, prawdopodobnie nie umknął temu wrażliwemu psu rasowemu. Jak prawie żadna inna rasa, emanuje dumą i wdziękiem każdym centymetrem swojego ciała. Chociaż jest blisko przywiązany do swoich ludzi, zawsze zachowuje pewną niezależność. Dlatego z charakteru Saluki czasem przypomina kota, który w pełni cieszy się głaskaniem przez swojego opiekuna, ale równie chętnie i pewnie wycofuje się, gdy potrzebuje odpoczynku.

Niezależny i uparty?

Saluki nigdy nie ulega niewolniczo swojemu opiekunowi, co odróżnia go od wielu innych ras psów, które posiadają tak zwaną „potrzebę przypodobania się”. Tę niezależność często utożsamia się z uporem. Jednak ten, kto od samego początku podejdzie do saluki z niezbędnym szacunkiem i nieco większą odrobiną cierpliwości, szybko zauważy sukcesy w wychowaniu swojego pupila. Dzięki inteligencji i szybkiej percepcji chart perski uczy się bardzo szybko. Nawet jego wrodzony instynkt łowiecki można skutecznie opanować przy odrobinie wiedzy i konsekwencji. Jednak ten pies rasowy z Bliskiego Wschodu szybko się nudzi, więc może się zdarzyć, że czasami „włączy mu się tryb uparciucha” podczas ciągłych powtórzeń lub niezbyt wymagających dla niego sesji treningowych.

Siła tkwi w spokoju

W domu saluki jest niezwykle spokojnym współlokatorem. Szczekanie lub warczenie są obce temu łagodnemu i przyjaznemu czworonogowi. Obcy są początkowo obserwowani z pewną powściągliwością, ale kiedy pierwsze lody zostaną przełamane, saluki jest niezwykle towarzyskim i otwartym psem. Jednak zdecydowanie odrzuca nieproszone głaskanie przez obcych. Niektórzy przedstawiciele tej rasy są również nieco sceptyczni wobec dzieci. Jednak salukis, którzy trafiają do rodziny jako szczenięta, zazwyczaj bardzo dobrze się dostosowują, a następnie dobrze dogadują się również z innymi zwierzętami domowymi i dziećmi.

Warunkiem spokojnego i przyjaznego współżycia jest to, aby chart perski był aktywowany zgodnie z jego upodobaniami. Nigdy nie należy lekceważyć jego potrzeby biegania!

saluki w ruchu © DragoNika / stock.adobe.com

Wygląd

Nie tylko jego pasja do wyścigów, ale także jego wygląd klasyfikują saluki jako typowego charta. Szczególnie charakterystyczne są jego niezwykle długie nogi, wąska, wydłużona głowa i krzywa, ale bardzo muskularna sylwetka. Przy wysokości w kłębie od 58 do 71 cm chart perski typu orientalnego należy do dużych ras psów. Jego masa ciała, która w zależności od wielkości wynosi maksymalnie 30 kg, jest raczej niewielka w stosunku do wielkości ciała. Ogromne połacie terytorium na Bliskim Wschodzie, na których się rozpowszechnił, przyczyniły się do wykształcenia dość zróżnicowanych typów, różniących się głównie budową ciała. Tak więc, w zależności od regionu pochodzenia, istnieją raczej szczupłe lub bardziej krępe odmiany saluki.

Dwie odmiany i wiele kolorów

W hodowli chartów perskich rozróżnia się jednak tylko dwie odmiany: saluki upierzony i saluki krótkowłosy. W ramach FCI ten pies rasowy o wzorcowym numerze 269 jest zaliczany do chartów długowłosych lub upierzonych, ale w zasadzie sierść saluki jest krótka i gładka nawet przy upierzonej sierści. Upierzenie występuje maksymalnie na nogach, uszach i ogonie. Rasa wykazuje również duże bogactwo wariantów pod względem koloru sierści. U saluki można zaobserwować następujące kolory:

 • Kremowy
 • Biały (zwykle z ciemnymi plamkami)
 • Czarny
 • Czekoladowy (brązowy)
 • Czerwony (obecność lub brak czarnych frędzli na uszach)
 • black & tan (czarny z przebarwieniami)
 • black & silver (czarny ze srebrem/srebrna sól pieprzowa)
 • płowy
 • strokaty
 • trójkolorowy
 • grizzle (biały, czarny, czerwono-brązowy)

Historia

Na Bliskim Wschodzie saluki jest znany od tysiącleci. Już wtedy jego zasięg rozciągał się od Sahary do Morza Kaspijskiego i obejmował obszar dzisiejszego Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Iraku, Iranu i Turcji. Szczególnie widoczne są psy dzisiejszego typu rasy na glinie, nagrobkach i rysunkach w jaskiniach z regionu Nilu, które częściowo sięgają 3600 roku p.n.e. Przodkami saluki są prawdopodobnie egipskie psy, takie jak Tesem.

Towarzysz łowiecki beduinów

Ludzie z Bliskiego Wschodu cenili tego szybkiego, wdzięcznego psa o łagodnym usposobieniu przede wszystkim jako towarzysza łowieckiego. Towarzyszył koczownikom na pustyni i w polowaniu na gazele, zające i inną zdobycz, a swoją szybkością i instynktem łowieckim stał się nieocenionym pomocnikiem. Na długo zanim rozpoczęto hodowlę koni arabskich, rzekomo arabscy beduini hodowali już saluki. Uważali go za dar od Boga, pozwalali mu spać w swoich namiotach i troszczyli się o niego z miłością. Należał do rodziny, a sprzedaż tych cennych czworonożnych przyjaciół była dla dumnych opiekunów prawie nie do pomyślenia.

Jako dar honorowy do Europy

Dlatego też psy rasy saluki początkowo tylko pojedynczo znaleźli drogę do Europy. W Wielkiej Brytanii pojawiły się po raz pierwszy w 1840 roku jako „perskie Greyhoundy”. Jednak dopiero 55 lat później, w 1895 roku, baronessa Florence Amherst of Hackney rozpoczęła pierwszą hodowlę na terenie Europy. Podczas podróży po regionie Nilu Brytyjka poznała te eleganckie psy i zabrała ze sobą do ojczyzny sukę i samca z hodowli księcia Abdullaha z Transjordanii. Na początku lat 20. otrzymała wsparcie od angielskiego oficera generała Fredericka Lance’a, który wraz z żoną Gladys prowadził intensywną kampanię na rzecz uznania tej arabskiej rasy. Pierwszy oficjalny miot saluki został zarejestrowany w Anglii w 1922 roku.

szczenię rasy saluki © David / stock.adobe.com

Zakup najcenniejszego psa na świecie

Do dziś saluki należy do najcenniejszych psów na świecie. Stały się one symbolem statusu bogatych Arabów, angielskiej szlachty i amerykańskich multimilionerów. Psy pochodzące z czysto arabskiej linii rodowodowej kosztują od 10 000 do 12 000 euro. W Europie, gdzie nie ma już takich „czystych” arabskich Saluki, nabywcy płacą znacznie mniej, w okolicach od 1500 do 2000 euro, ale cena szczeniaka jest wciąż wyższa niż w przypadku wielu innych ras psów.

Warunki utrzymania: Dla kogo nadaje się saluki?

Już stosunkowo wysoka cena szczeniaka pokazuje, że saluki nie jest psem dla każdego. Jak w przypadku każdego psa, do ceny zakupu dochodzą dodatkowe koszty związane z karmą, wizytami u weterynarza i odpowiednimi dla gatunku warunkami utrzymania, które w przypadku saluki są dość kosztowne. Sama ogromna chęć biegania chartów wymaga dużej przestrzeni i dużego ogrodu. Życie w małym mieszkaniu w mieście nie wchodzi w grę dla byłego psa beduinów.

Posiadając saluki, potrzebujesz czasu i pieniędzy

Oprócz niezbędnych pieniędzy opiekun saluki potrzebuje przede wszystkim czasu. Osoby, które są bardzo zaangażowane zawodowo i przez cały dzień przebywają poza domem, z pewnością nie nadają się na właścicieli tej rasy psów. Nawet jeśli dumny saluki sprawia czasami wrażenie, że nie potrzebuje swoich ludzi, to jednak chce z nimi przebywać. Krótkie spacery po bloku nie wystarczą, aby zaspokoić potrzebę biegania tych chartów. Saluki chce biegać, a ze względu na swój instynkt łowiecki jest to zwykle możliwe tylko w odpowiednich warunkach. Dlatego przed zakupem psa należy skonsultować się z klubami chartów, aby dowiedzieć się, czy w Twojej okolicy są oferty wyścigów lub wybiegi dla Twojego saluki.

Zdrowie i pielęgnacja

Większość saluki pochodzi z hodowli profesjonalnych, których celem jest zachowanie charakteru, piękna i zdrowia tej tysiącletniej rasy psów. Tak naprawdę u saluki nie są znane żadne choroby typowe dla rasy. Niemniej, odnotowano pojedyncze przypadki padaczki, wad zębów i nagłego zatrzymania pracy serca. Od czasu do czasu w wyniku zbyt dużego stresu problemy dla wrażliwego czworonożnego przyjaciela powodują również choroby psychosomatyczne. Jeśli zauważysz zmiany na skórze lub w układzie pokarmowym, zawsze musisz znaleźć przyczynę, konsultując się z weterynarzem.

Czysty saluki

Pomimo tego, że szlachetny wygląd saluki sugeruje coś innego: Pielęgnacja tej rasy psów jest bardzo łatwa dzięki gładkiej, krótkiej sierści. Szczotkowanie raz lub dwa razy w tygodniu wystarczy, aby zachować połysk i strukturę sierści. W przypadku saluki z upierzeniem należy przede wszystkim wyczesać frędzle na ogonie, łapach i uszach, aby uniknąć tworzenia się kołtunów. Te szlachetne psy rasowe okazują się również bardzo czystymi współlokatorami w domu. Praktycznie nie zrzucają sierści i nie wydzielają typowego psiego zapachu.

saluki najdroższy pies świata © vadiml / stock.adobe.com

Saluki – żywienie

W dzisiejszych czasach dobrze wiadomo, jakie znaczenie dla zdrowia psa ma żywienie. Ale która karma jest odpowiednia dla tej szczególnej rasy psów? Przede wszystkim – podobnie jak wszystkie inne psy domowe – saluki wywodzi się od wilka i dlatego z natury jest mięsożerny. Jakościowo pełnowartościowe mięso (np. mięso mięśniowe) powinno zatem stanowić główny składnik jego diety. Jednakże mięso jako jedyna karma nie wystarczy. Aby optymalnie zaopatrzyć psa w składniki pokarmowe i minerały, w jego misce nie powinno zabraknąć jaj, twarogu, warzyw, gotowanego ryżu lub makaronu, a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Czy mogę samodzielnie sporządzić karmę dla saluki?

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie przygotować pokarm dla swojego czworonożnego przyjaciela, musisz dokładnie kontrolować wymagane proporcje ilościowe. Czynniki bardzo indywidualne, takie jak wielkość, wiek, masa ciała i poziom aktywności fizycznej psa, odgrywają w tym przypadku znaczącą rolę. W razie wątpliwości porozmawiaj z hodowcą lub weterynarzem, aby opracować optymalny plan żywieniowy dla Twojego saluki. W niektórych okolicznościach może być konieczna suplementacja składnikami mineralnymi i witaminami, na przykład z komercyjną mieszanką karmy uzupełniającej. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy Twój pies jest wystarczająco i zdrowo odżywiany, jest regularna kontrola wagi. Jeśli zauważysz większe wahania w górę lub w dół, musisz porozmawiać z weterynarzem o przyczynach i możliwych zmianach diety. Ponadto, spadek witalności lub zmiana struktury sierści psa mogą być kolejnym poważnym objawem niewłaściwego żywienia.

Gotować samodzielnie, stosować metodę BARF czy może podawać gotową karmę?

Bez względu na to, jaką metodę żywienia wybierzesz, ważne jest, aby zapotrzebowanie energetyczne i żywieniowe Twojego psa było wystarczająco pokryte. Każda metoda żywienia ma swoje zalety i wady. Psy – podobnie jak ich opiekunowie – są indywidualistami i nie ma takiej diety, która byłaby równie odpowiednia dla wszystkich. Każdy, kto trochę zorientuje się w składnikach, z pewnością będzie mógł zdrowo karmić swojego psa gotową karmą mokrą lub karmą suchą. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby w pokarmie nie było zbyt dużej ilości zbóż. Należy również unikać cukru, chemicznych konserwantów i sztucznych wzmacniaczy smaku.

Więcej wskazówek dotyczących zdrowego żywienia saluki

Nie tylko zawartość pokarmu, ale także gatunek i sposób spożywania posiłków mają decydujące znaczenie dla zdrowia saluki. W przeciwieństwie do wody pitnej, która powinna być oczywiście dostępna dla psa przez cały czas, pokarm należy podawać tylko w ustalonych godzinach (w postaci jednego do dwóch posiłków dziennie). Po posiłku miskę należy usunąć z miejsca karmienia i wyczyścić. Ważne jest również, aby unikać zbyt dużego wysiłku psa po jedzeniu. Po posiłku daj swojemu saluki przynajmniej jedną do dwóch godzin przerwy, zanim wrócisz z nim na tor wyścigowy. W ten sposób można również zapobiec niebezpiecznemu skrętowi żołądka, który mógłby w przeciwnym razie się pojawić u tych dużych chartów.

Poznaj również inne rasy z Grupy 10 FCI:

Najczęściej polecane