Chart afgański

Purebred Afghan hound dog

Purebred Afghan hound dog standing in show position isolated on white background

Od tysiącleci te fascynujące stworzenia w swoim ojczystym Afganistanie uchodzą za cenne i kosztowne. Również dzisiaj ci długowłosi biegacze są dla wielu miłośników psów na całym świecie rasą wyjątkową.

Wygląd

Długa jedwabista szata, opływowe kształty i dystyngowana postawa – chart afgański to prawdziwie urzekający widok. Samce osiągają wysokość do 74 cm w kłębie, wzrost samic sięga z reguły 69 cm, przy wadze maksymalnie 30 kg. Długa sierść, która chroniła przed zimnym górskim powietrzem także samych protoplastów rasy, składa się z grubego, jedwabistego włosia i występuje według standardów rasy we wszystkich barwach.

Historia

Przodkowie rasy chart afgański należeli do najstarszych psich rodów, które żyły z ludźmi. W ojczystym Afganistanie przez całe tysiąclecia służyły jako psy stróżujące i obronne, a przede wszystkim niezawodne psy myśliwskie. Niebywała szybkość pozwalała im odnosić sukcesy w pościgach za zającami czy żbikami. Jako towarzysze polowań byli cenieni tym bardziej, gdyż w surowym pustynnym klimacie ich zdobycze były kluczem do przetrwania. Eksport chartów afgańskich był w ich ojczyźnie zakazany pod groźbą kary śmierci, jednak około roku 1890 nieznanemu z nazwiska brytyjskiemu oficerowi udało się przewieźć do Wielkiej Brytanii pierwsze egzemplarze. W początkach XX wieku miłośnicy chartów krzyżowali ze sobą ich różne rodzaje, zarówno pustynne, jak i górskie. Szczenięta pochodzące z takich krzyżówek dały początek współczesnej hodowli chartów afgańskich. W innych krajach rasę tę poznano nieco później. Wraz z coraz większą popularnością rasy, choćby na wystawach, nastąpiła również zmiana standardu rasy: Sierść miała zwiększyć objętość, co nie sprzyjało sukcesom na torze wyścigowym. Dziś istnieją różne linie hodowlane zorientowane na konkretne przeznaczenie zwierzęcia – do towarzystwa, na wystawy lub uprawiania sportu. Dopuszcza się odstępstwo od standardów w niewielkich detalach.

rasa psa która do mnie pasuje
zabawki dla psa

Charakter

Silna, niezależna osobowość

Jeśli szukasz psa łatwego do ułożenia i posłusznego, ta skomplikowana psia osobowość może nie zadowolić Cię w stu procentach. Charty afgańskie pierwotnie były nad wyraz samodzielnymi myśliwymi, niechętnie się podporządkowywały i pomimo często zażyłych relacji z ludźmi zachowały nieco niezależności, a nawet upartości. Przedstawiciele tej rasy nie mają tendencji do nadmiernego ujadania, są jednak bardzo czujni, jeśli chodzi o ich najbliższych i terytorium. W swoich czterech ścianach chart afgański zachowuje się zwykle spokojnie, na zewnątrz natomiast jest niesamowicie ruchliwy. Ze względu na bardzo silny instynkt łowczy puszczanie charta afgańskiego wolno na niezabezpieczonym terenie nie wchodzi w grę – gdy pies tej rasy dojrzy potencjalną zdobycz, nadaremne są wszelkie próby przywołania go do siebie. Wobec obcych ludzi i innych zwierząt charty afgańskie są powściągliwe, o ile ich całkowicie nie unikają. Psy te są znane z ich nieprzeciętnej pamięci, dzięki której nawet po wielu latach dobrze wiedzą, przez kogo jak zostały potraktowane.

afgan

Wychowanie dla psa o silnym charakterze

Wychowanie charta afgańskiego to zadanie dla doświadczonego właściciela, który będzie cieszył się wyzwaniem, jakim wychowanie tego silnego charakterologicznie psa zdecydowanie jest. Jako niezależny łowca chart afgański niekoniecznie będzie posłuszny człowiekowi, zorientowany jest raczej na samodzielne działanie niż podporządkowywanie się poleceniom. Można nauczyć go posłuszeństwa, jednak nauka ta wymaga od właściciela niemałych pokładów cierpliwości oraz konsekwencji. Charty afgańskie są z reguły wrażliwymi psami, które szorstkość będą miały człowiekowi za złe – szorstkie podejście zmienia te dumne zwierzęta w nieufne i bojaźliwe i nigdy nie powinno mieć miejsca w ich wychowaniu. Miłośnicy chartów afgańskich wiedzą, że tajemnicą sukcesu we współżyciu z nimi stanowi balans pomiędzy dyscypliną oraz wyrozumiałością, który nie jest zawsze taki łatwy do odnalezienia, dlatego początkujący właściciele szybko mogliby poczuć się zmęczeni i bezradni. Doświadczony, cierpliwy właściciel, który podoła wychowaniu afgana, będzie cieszył się lojalnością silnego, niezależnego kompana.

Zdrowie

Zasadniczo większość afganów cieszy się przy odpowiedniej pielęgnacji i wystarczającej aktywności fizycznej bardzo dobrym zdrowiem. Rasa ma lekką predyspozycję do dysplazji stawu biodrowego oraz katarakty. Choroba zwana miopatią afganów występuje wyłącznie u tej rasy. Polega ona prawdopodobnie na uwarunkowanej genetycznie mutacji istoty białej w rdzeniu kręgowym w odcinku szyjnym i piersiowym. Najczęściej występuje w pierwszym roku życia i w ciągu zaledwie kilku tygodni prowadzi do całkowitego paraliżu wszystkich czterech kończyn. Profesjonalni hodowcy potrafią wykluczyć ryzyko choroby za sprawą kompetentnej selekcji osobników do rozrodu. Charty afgańskie przy dobrym zdrowiu osiągają wiek średnio od 12 do 14 lat.

karma dla psow rasowych

Pożywienie dla charta afgańskiego

Chart afgański, podobnie jak i inne psy, lubuje się w mięsie. Faktycznie mięso powinno znajdować się na szczycie jego listy żywieniowej. Jeśli planujesz zmianę karmy, przeznacz na nią kilka dni – mieszaj stopniowo nową karmę ze starą aż do całkowitego jej zastąpienia. Wówczas zminimalizujesz ryzyko podrażnienia żołądka, objawiającego się najczęściej biegunką lub wymiotami. Ta sama zasada obowiązuje, kiedy do domu wprowadza się nowy lokator: Powinieneś karmić go jeszcze przez jakiś czas tą samą karmą, którą podawał mu hodowca, aby zmianą kamy nie pogorszyć jeszcze już i tak bardzo stresującej atmosfery w związku z przeprowadzką. Szczeniętom powinno się dzielić jedzenie na cztery porcje w ciągu dnia, dorosłym osobnikom wystarczą dwie odpowiedniej wielkości porcje pożywienia dziennie, po których zażywać powinny sprzyjającego trawieniu odpoczynku. Ponieważ te wysportowane psy zużywają duże pokłady energii podczas biegania, dzienne zapotrzebowanie energetyczne zależy ściśle od również dziennego poziomu aktywności fizycznej. Możesz wprawdzie bez obaw kierować się przy porcjowaniu posiłków zaleceniami producenta karmy, jednak z reguły afganom podawać można nieco większe porcje, ponieważ pożytkują one często dużo energii i nie mają skłonności do nadwagi. Kontroluj regularnie sylwetkę psa i zmniejsz racje pokarmu, jeśli zauważysz, że Twój pupil przybrał na wadze.

chart afgański szczenię

Wymagająca pielęgnacja

Długa, jedwabista sierść afganów wymaga codziennej pielęgnacji. Szczotkowanie sierści afgana jest zajęciem czasochłonnym, gdyż wymaga dokładnego rozczesywania pod każdym kątem i dotarcia do wszelkich zakamarków, by uniknąć kudłacenia. Szczotkować sierść pupila należy ostrożnie, by nie wyrywać włosów, i już od lat szczenięcych przyzwyczajać do rytuałów pielęgnacyjnych. Po każdym spacerze usuń z sierści psa liście i gałązki, które z łatwością grzęzną w długiej sierści. Ponieważ szata afgana powinna rozwijać się naturalnie, nie stosuje się u niego maszynek czy nożyczek do strzyżenia. By zapobiec inwazji pasożytów oraz porządnie wyczyścić sierść, od czasu do czasu można zorganizować afganowi kąpiel z delikatnym szamponem dla psa. Kontroluj stan uszu pupila, najlepiej codziennie sprawdzaj, czy nie zagnieździły się w nich pasożyty lub nie pojawiły zmiany skórne. W czasie jedzenia afgan powinien mieć podwiązane uszy, by nie lądowały nieustannie w misce i były zabezpieczone przez kłami psa. Pielęgnacja zębów może odbywać się poprzez podawanie psu przysmaków dentystycznych lub regularne szczotkowanie jego kłów specjalną szczoteczką oraz pastą do zębów dla psów.

Zajęcia dla afgana

Zajęcia ruchowe powinny zajmować większość wolnego czasu psa rasy chart afgański. Będzie on chętnie towarzyszył właścicielowi przy bieganiu lub jeździe na rowerze, jednak najlepszym dla niego sportem są oczywiście wyścigi psów, w trakcie których będzie mógł naprawdę się wyżyć. Czworonóg ten jest wytrwały, jednak najbardziej charakterystyczną jego cechą jest szybkość – afgany potrafią rozwinąć prędkość nawet do 60 km/h. Także coursing stanowi dla tego czworonożnego miłośnika sportów doskonałe zajęcie. Sport ten polega na pogoni za plastikową przynętą na odcinku od 500 do 1000 m na wolnym powietrzu. Ponieważ psy biegają z reguły w parach, muszą nosić kagańce, gdyż istnieje ryzyko, że wyścigi za zdobyczą przerodzą się w szamotaninę.

Czy chart afgański do mnie pasuje?

Właściciel odpowiedni dla niezwykle szybkiego charta sam powinien być bardzo wysportowany. Sporadyczne poranne joggingi zdecydowanie nie są w tym przypadku wystarczającą aktywnością fizyczną. Wychowanie charta afgańskiego także jest wymagające, dlatego podejmować się go powinni wyłącznie doświadczeni i zaangażowani właściciele. Ponadto chart afgański do dyspozycji powinien mieć duży zabezpieczony ogród, po którym mógłby się bez ograniczeń poruszać. Ponieważ jest to pies wrażliwy, preferuje domostwa o opanowanej atmosferze, nie lubi chaosu – najlepiej odnajdzie się w spokojnym domu należącym do wysportowanych właścicieli. Z dziećmi psy tej rasy dogadują się z reguły dość dobrze, jednak mowa tu o dzieciach nieco starszych i oczywiście nauczonych szacunku do zwierzęcia. Przed przygarnięciem charta należy ustalić, czy wszyscy domownicy decyzję taką akceptują oraz, czy żaden z nich nie cierpi na alergię. Młode afgany nie mają natomiast z reguły najmniejszego problemu z zaakceptowaniem kotów domowych. Przed przygarnięciem zwierzęcia należy ustalić kto w razie Twojej choroby lub wyjazdu będzie opiekował się pupilem, pamiętaj, że także wówczas afgan będzie potrzebował dużej ilości ruchu!

Poza kosztami zakupu uwzględnić trzeba koszty podstawowego wyposażenia (miski, szelki, smycz, koce lub poduszki, zabawki, transporter czy kratka samochodowa, przyrządy pielęgnacyjne, takie jak szczotki, szampony dla psów itd.) oraz regularne wydatki na karmy, podatek, kontrole weterynaryjne. Należy liczyć się także z wydatkami na leczenie pupila w razie jego zachorowania.

chart afgański

Gdzie znajdę mojego charta afgańskiego?

Ponieważ charty afgańskie są tak wymagające, nie ma zbyt wielu profesjonalnych hodowców zajmujących się tą rasą. Jeśli więc szukasz szczeniaczka tej rasy, rozpocznij poszukiwania wcześnie i uzbrój się w cierpliwość. Sprawdź rejestracje miotów rasy w narodowych organizacjach kynologicznych. Zanim przygarniesz konkretnego pieska powinieneś zapoznać się z nim i jego rodzicami: Hodowca z pewnością Ci to umożliwi, cierpliwie odpowie także na wszystkie Twoje pytania odnośnie opieki zdrowotnej pieska oraz celów hodowlanych względem przeznaczenia i charakteru podopiecznych. Naturalnie pierwszą rzeczą, jakiej powinieneś dowiedzieć się o danym hodowcy jest to, czy specjalizuje się w psach typu sportowego czy wystawowego. Psy wystawowe cechuje sierść bardzo wymagająca w pielęgnacji, sportowym osobnikom natomiast przede wszystkim powinno się zapewniać ilość ruchu nawet większą niż „przeciętnym” afganom. Zwróć uwagę, czy wszystkie pieski sprawiają wrażenie radosnych i rozluźnionych. Hodowca powinien także zadać Ci pytania odnośnie Twojego doświadczenia w wychowaniu psów oraz oczekiwań co do życia z czworonogiem – będzie starał się wybadać, czy oddaje pieska w dobre ręce. Przy przekazaniu odrobaczonego i zaszczepionego szczenięcia dostaniesz poza papierami rodowodowymi także książeczkę szczepień z identyfikatorem chip oraz kilka racji pożywienia, którym do tej pory szczenię było karmione.

W żadnym wypadku nie kupuj szczeniąt od hodowców, którzy nie należą do związku hodowlanego. Kupując, wspierasz ich działalność, a co za tym idzie często złe utrzymanie zwierząt. Poza tym wzrasta ryzyko zakupu obciążonego genetycznie i nieprawidłowo zsocjalizowanego psa.

Życzymy Tobie i Twojemu podopiecznemu wspaniałych wspólnie spędzonych chwil!

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane
11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.
12 min

Golden Retriever

Średniej wielkości Golden Retriever jest najlepszym przyjacielem dziecka i idealnym pupilem dla rodziny. Czytaj o rasie!