Cockapoo

cockapoo rasa mieszana

Cockapoo to przyjazne i dość wysportowane psy, które potrzebują dużo ruchu.

Duże, okrągłe oczy, klapnięte uszy i kudłata sierść –  nic dziwnego, że Cockapoo w mig zdobywa serca miłośników zwierząt swoim wyglądem pluszowego misia. O tym, dlaczego ta przyjazna i sportowa rasa mieszana nadaje się przede wszystkim dla doświadczonych opiekunów psów, dowiesz się z naszego portretu rasy.

Wygląd Cockapoo: Niespodzianka gwarantowana

Cockapoo (także Cockerpoo lub Spoodle) jest mieszanką pudla i angielskiego Cocker Spaniela. Ponieważ jest to pies hybrydowy, nie ma standardu rasy i, co za tym idzie, jednolitego wyglądu. Niektóre psy mają loki pudla, inne mają gładszą sierść. Typowy wygląd Cockapoo to:

 • dłuższa, lekko falująca sierść
 • prawie wszystkie umaszczenia od czarnego do kremowego lub białego
 • mały do średniej wielkości, od 25 do 45 centymetrów wysokości w kłębie
 • waga około dziesięciu kilogramów, wahania w zależności od wielkości
 • klapnięte uszy
 • długi ogon

Charakter: Kocha ludzi – i polowania

Również jeśli chodzi o charakter, Cockapoo jest mieszanką pudla i cocker spaniela. Dużą rolę odgrywa oczywiście wdrukowanie zachowań i socjalizacja przez hodowcę. Zarówno pudle, jak i cocker spaniele to przyjazne psy, które lubią zacieśniać więź ze swoimi ludźmi. Szczególnie ten ostatni jest zapalonym myśliwym. Nic w tym dziwnego, ponieważ przez wieki hodowano go do polowania na ptaki.

Wychowanie psa pełnego energii

Cockapoo bardzo przywiązuje się do ludzi – to optymalne warunki do wychowania psa. Jednak potrafi być też uparty, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. Osoby konsekwentne w wychowywaniu od szczenięcia, mają łatwiej, gdy pies będzie dojrzewał i osiągnie dorosłość. Zaangażowani początkujący także mogą mieć psa rasy Cockapoo, ale szkolenie nie powinno być w żadnym wypadku lekceważone.

Myśliwy z ambicjami

Cockapoo nadaje się do szkolenia myśliwskiego. Jeśli chcesz spuszczać go ze smyczy po prostu – nie w celach myśliwskich, musisz wykonać z nim trochę treningu przeciwko polowaniu. Obowiązkowe jest tutaj dobre szkolenie w zakresie przywoływania. To samo dotyczy szczekania. Zacznij wcześnie od konsekwentnego szkolenia, ponieważ wiele psów rasy Cockapoo lubi głośno szczekać. Nieważne, jak słodko może wyglądać ten hybrydowy pies: Wnosi dużo energii do domu i każdego dnia potrzebuje kilku godzin aktywności. Jeśli mu tego nie zapewnisz, sam znajdzie sobie inne zadania.

Pielęgnacja i warunki utrzymania: Pies rodzinny z dużą ilością sierści

Jeśli chodzi o życie z psem rasy Cockapoo, należy wziąć pod uwagę dwie główne rzeczy:  Po pierwsze, nie należy lekceważyć pielęgnacji sierści. Z drugiej strony ten pies hybrydowy to prawdziwy miłośnik przyrody. Z tego powodu jest szczególnie odpowiedni dla osób i rodzin, które lubią przebywać na zewnątrz również przy gorszej pogodzie.

Pielęgnacja dla zaawansowanych

Wielu miłośników psów chce wiedzieć, czy Cockapoo traci dużo sierści. Różni się to w zależności od psa, ale można stwierdzić, co następuje: Im bardziej kręcona sierść, tym większe prawdopodobieństwo, że Cockapoo – podobnie jak pudel – będzie tracić mało włosów lub nie będzie tracił wcale. Nie jest jednak psem dla alergików.

Większość psów hybrydowych wymaga sporo pielęgnacji sierści. Jeśli nie gubią sierści, muszą być strzyżone trzy do czterech razy w roku. Sierść ma również tendencję do formowania kołtunów. Zaplątują się w nią małe gałązki lub kurz. W zależności od struktury sierści, należy co kilka dni dokładnie szczotkować psa rasy Cockapoo.

Trzeba regularnie sprawdzać, czy klapnięte uszy psy nie są zabrudzone. Ze względu na ciepły, wilgotny klimat szybko rozwijają się w nich stany zapalne. U niektórych psów rasy Cockapoo trzeba regularnie wyrywać włosy z uszu. W razie wątpliwości zapytaj weterynarza, czy jest to konieczne u Twojego psa.

cockapoo © Simon / stock.adobe.com
Pielęgnacja sierści Cockapoo jest czasochłonna.

Czy Cockapoo nadaje się na psa rodzinnego?

Ten designerski pies doskonale nadaje się jako pupil dla aktywnych rodzin. Cockapoo zazwyczaj dobrze dogaduje się z kotami, zwłaszcza jeśli z nimi dorastał.

Chociaż Cockapoo może być również szczęśliwy w mieście, jest to prawdziwy miłośnik natury. Codziennie potrzebuje dużo ruchu na świeżym powietrzu. Wtedy też dobrze czuje się w mniejszym mieszkaniu.

Należy jednak mieć na uwadze poniższe: Ze względu na jego dziedzictwo cocker spaniela, wiele psów rasy Cockapoo szczeka ponadprzeciętnie często. Jest całkiem możliwe, że będzie komentować wiele rzeczy: Drzwi wejściowe sąsiada lub dzieci u sąsiada piętro niżej. Każdy, kto ma „ściany z papieru”, powinien o tym pamiętać.

Sport i aktywność: Niezwykle energiczny pies z zamiłowaniem do węszenia

Cockapoo ma wysportowanych przodków: Zarówno pudle jak i angielskie cocker spaniele lubią być w ruchu. Dlatego dorosłe psy rasy Cockapoo nadają się na długie wędrówki. Można też uprawiać jogging razem z tymi dorosłymi czworonożnymi przyjaciółmi. Jednak Cockapoo tęskni wtedy za obwąchiwaniem pobocza.

Ponadto Cockapoo może zostać psem towarzyszącym podczas jazdy konnej – pod warunkiem odpowiedniego przeszkolenia. Z kolei szybkie bieganie obok roweru powinno się odbywać tylko na krótkich dystansach. Ten skądinąd bardzo atletyczny czworonóg niezbyt się do tego nadaje ze względu na swoje rozmiary. Psy rasy Cockerpoo bardzo chętnie aportują i – szczególnie ze względu na doskonały nos Cocker Spaniela – uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy związane z pracą nosem. Może skusisz się na odpowiedni kurs w szkole dla psów, np. mantrailing lub wyszukiwanie małych przedmiotów?

W skrócie: Cockapoo to mały kłębek energii, który potrzebuje dużo aktywności. Upewnij się jednak, że robisz regularne przerwy, aby Twój czworonożny przyjaciel nie był nadmiernie pobudzony.

hybryda cockerpoo © mountaintreks / stock.adobe.com
Cockerpoo jest miłośnikiem natury i potrzebuje dużo ruchu, aby się wyszumieć.

Zakup psa rasy Cockapoo: Na co należy zwrócić uwagę?

Psy rasy Cockapoo to psy hybrydowe, których nie uznaje żadna nadrzędna organizacja. Niestety, ma to również wpływ na hodowlę. Dlatego bardzo trudno jest znaleźć poważnego hodowcę.

Ponadto Cockapoo, podobnie jak Labradoodle, są bardzo poszukiwane jako rzekome psy dla alergików. Znajduje to odzwierciedlenie w wysokich cenach wynoszących 2000 złotych i więcej. Należy podkreślić, że dotyczy to psów, które nie mają ani rodowodu, ani rodziców, którzy przeszliby testy zdrowotne.

Jeśli więc rozważasz zakup Cockapoo, poszukaj hodowcy, który bada rodziców pod kątem chorób dziedzicznych właściwych dla pudla i cocker spaniela. Rasa mieszana ze zdrowymi rodzicami i unijną kartą szczepień zawierającą chip nie powinna kosztować więcej – ale też niewiele mniej – niż 1000 do 1500 złotych.

Uwaga: Być może trzeba będzie trochę poczekać na szczeniaka z profesjonalnej hodowli. Zdecydowanie lepiej jest się z tym pogodzić niż iść na kompromis w kwestii pochodzenia swojego psa.

Zdrowie – dobre geny są najważniejsze

Czy psy ras mieszanych są zdrowsze od psów rasowych? Zwykle nie, ponieważ hodowla psa rasowego oznacza również hodowanie w celu utrzymania zdrowej rasy. Jeśli hodowcy mieszańców dopuszczą się tu zaniedbań – badania są przecież drogie, a one i tak nie mają papierów – to psy rasy Cockapoo mogą być nosicielami chorób dziedzicznych pudla i cocker spaniela.

Możliwe choroby dziedziczne

 • Dysplazja stawu biodrowego (wada rozwojowa stawu biodrowego)
 • Zwichnięcie rzepki (przemieszczenie rzepki)
 • Postępujący zanik siatkówki (choroba siatkówki)
 • Choroba von Willebranda (zaburzenie krzepnięcia krwi)
 • Mielopatia zwyrodnieniowa (uszkodzenie rdzenia kręgowego)

U psów tej rasy może również wystąpić tak zwany „szał cockera”, czyli niesprowokowana agresja, która jest szczególnie częsta u psów koloru złotego lub rudego.

Ze względu na różną strukturę sierści obu ras, a także skłonności niektórych cocker spanieli, u Cockerpoo pojawiają się czasem problemy skórne. Ponadto, zapalenie przewodów słuchowych występuje częściej u obu tych ras.

Żywienie

Nie ma specjalnych wymagań dotyczących żywienia dla zdrowego Cockapoo. Od cocker spaniela ten czworonożny przyjaciel może odziedziczyć ponadprzeciętny apetyt. Uważaj zatem na sylwetkę psa.

Przewidywana długość życia

Zdrowy Cockapoo żyje średnio 15 lat.

Historia psa rasy Cockapoo

Zarówno pudel, jak i angielski cocker spaniel to znane od wieków rasy psów, które towarzyszyły ludziom podczas polowań. Pudle pierwotnie pochodzą z regionów przybrzeżnych, gdzie pomagały polować na ptactwo wodne.

Cocker spaniel angielski jest również tradycyjnie łowcą ptaków, zwłaszcza słonki (ang. „wood cock“). Czasami jako rodzica Cockapoos używa się również American Cocker Spanieli.

pudel i cocker spaniel © PixieMe / stock.adobe.com
Bardziej cocker spaniel czy raczej pudel? W przypadku Cockerpoo nigdy nie wiadomo z góry, geny którego z rodziców okażą się silniejsze.

Modny trend: Psy designerskie

W Cockapoo tradycja spotyka się z modnym trendem, ponieważ ten czworonożny przyjaciel jest jednym z nowoczesnych psów designerskich. Opiekunowie psów celowo używają do rozmnażania zwierzęta czystej rasy. Szczególnie znany jest Labradoodle, za którym poszło wiele innych ras mieszanych, na przykład Golden Doodle, Aussiedoodle i Cavapoo. Ponieważ te rasy są modne, ale hodowla nie jest monitorowana, wielu pseudohodowców zarabia krocie na sprzedaży tych piesków. Jest to jeden z powodów, dla których Wally Conron, „wynalazca” Labradoodle, żałuje, że rozpoczął trend psów designerskich.

Jakie psy są podobne do Cockapoo?

Ponieważ nie ma standardu, Cockapoo jest podobny do wielu innych mieszańców. Mieszańce pudla, takie jak Labradoodle lub Golden Doodle mogą go przypominać, ale są zazwyczaj większe. Pudle w sportowym umaszczeniu mogą również przypominać Cockapoo. Jednakże istnieje znacznie więcej renomowanych hodowców zajmujących się pudlami. Psy wodne, takie jak hiszpański pies dowodny, również mogą mieć podobny wygląd. Nie tracą sierści, ale potrzebują miłośników psów, którzy lubią przebywać z nimi na świeżym powietrzu przy każdej pogodzie.

Podsumowanie

Psy hybrydowej rasy Cockapoo są urodziwe i bardzo przyjazne. Przyjazny wygląd i charakter nie powinny jednak przesłaniać faktu, że ci czworonożni przyjaciele potrzebują dużo aktywności, odpowiedniego treningu i intensywnej pielęgnacji sierści. Dlatego też psy rasy Cockapoo najlepiej nadają się dla doświadczonych miłośników psów, którzy mają dużo czasu.

Najczęściej polecane