Podenco kanaryjski

Artykuł napisany przez Jana Schubert

Żywiołowy, wyglądem przypominający charta podenco kanaryjski pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Jest smukłym psem myśliwskim o wysoko rozwiniętym instynkcie łowieckim, szeroko rozpowszechnionym w Hiszpanii. Poza swoją ojczyzną jest rzadko spotykany.

Podenco canario

Podenco kanaryjskiego rozpoznamy między innymi po dużych uszach.

Charakterystyka podenco kanaryjskiego

W skrócie:żywiołowy pies myśliwski z Wysp Kanaryjskich, zaliczany do grupy chartów
Wysokość w kłębie:50–65 cm
Waga:20–30 kg
Średnia długość życia:12 lat
Cena:ok. 6000 zł
Charakter:energiczny, zaangażowany, samodzielny
Sierść:krótka, gładka, prawie nie linieje
Umaszczenie:biało-brązowe, płowe, biało-rude, rudo-białe
Trudność w wychowaniu:duża
Pielęgnacja:niewymagająca
Potrzeba ruchu:duża
Pochodzenie:Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
Wymagania:średnie do dużych

Wygląd: Jaki wzrost osiąga podenco kanaryjski?

Podenco kanaryjski to wysportowany pies myśliwski, zaliczany do grupy średniej wielkości czworonogów. Dorasta do 50–65 centymetrów w kłębie i jak na tę wielkość waży niewiele, bo zaledwie od 20 do 30 kilogramów, dzięki czemu prezentuje się szlachetnie i z gracją. Ze względu na brak podskórnej tkanki tłuszczowej jego żebra, kręgosłup i kości biodrowe są dobrze widoczne.

Elegancka budowa ciała wskazuje na powinowactwo z chartem. Wrażenie to potęguje dosyć nisko osadzony, cienki ogon, stanowiący przedłużenie zadu. W oczy rzucają się ponadto duże, ruchliwe uszy.

Podenco kanaryjski na białym tle © Callalloo Twisty / stock.adobe.com
Podobnie jak inne charty, podenco kanaryjski charakteryzuje się smukłą i elegancką budową.

Dominujący kolor to rudy

Podenco kanaryjski występuje w różnych maściach. Jego sierść ma rudawy kolor, który może wahać się od pomarańczowego do ciemnoczerwonego lub mahoniowego. Dopuszczalne są wszystkie połączenia tych maści.

Bursztynowe oczy na nieco wydłużonej głowie prawie nie wyróżniają się kolorem wśród gładkiej, gęstej sierści. Końcówka ogona jest często biała.

Warto wiedzieć: Podenco kanaryjski mocno przypomina starożytnego egipskiego psa Tesem. Jeśli rzeczywiście wywodzi się od tego wymarłego czworonoga, oznacza to, że rasa istnieje od kilku tysięcy lat. Nie ma na to jednak żadnych dowodów.

Charakter: Usposobienie podenco kanaryjskiego

Tego psa myśliwskiego cechuje dwoistość natury: W domu jest to niezwykle spokojny, dyskretny pies. Zachowuje się łagodnie w stosunku do otoczenia, a po intensywnym dniu lubi wycofać się do swojego legowiska.

Drzemie w nim nieprzejednany pies myśliwski

Pamiętajmy jednak, że podenco jest psem myśliwskim, w związku z czym może być dość wymagający.

Ma dużo energii, silny temperament i musi mieć zapewnione fizyczne zajęcia, czemu jako opiekunowie mamy obowiązek sprostać. Aby utrzymać jego instynkty w ryzach, nie obędzie się więc bez konsekwentnego szkolenia.

Ciekawość ma we krwi

Nawet jeśli podenco kanaryjski nie jest agresywny, polowanie jest nieodłączną częścią jego natury. Ciężko jest mu stłumić tę potrzebę – poza domem jest zawsze na łowach.

Ciągnięcie na smyczy i ciekawość są w jego przypadku zupełnie normalne. Gdy podenco kanaryjski wyczuje trop, prawie na pewno za nim podąży.

Lepiej na smyczy

Dlatego podczas spacerów należy zawsze trzymać go na smyczy. W przeciwnym razie bowiem jego silnie rozwinięty instynkt łowiecki będzie popychał go do wyruszenia na poszukiwania tropów. W najgorszym wypadku może to się skończyć zaatakowaniem kota lub dzikiej zwierzyny.

Podenco kanaryjski na różowej smyczy © evelp / stock.adobe.com
Podenco ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego lepiej nie spuszczać go ze smyczy.

Przeznaczenie: Czy podenco kanaryjski sprawdzi się w roli zwierzęcia domowego?

Pies ten w tej roli odnajdzie się w ograniczonym zakresie. W genach tej śródziemnomorskiej rasy tkwi bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki, który nie pozwoli jej przedstawicielom cieszyć się spokojnym życiem w rodzinie.

Konieczna duża dawka ruchu

Interesując się podenco kanaryjskim, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest on najprawdziwszym wulkanem energii. Jeśli nie będzie mógł dać upustu swojemu gorącemu temperamentowi w ramach wysiłku fizycznego, energia będzie się w nim kumulować, powodując nerwowość i niepokój.

Nie będąc w stanie jej rozładować, brak równowagi prędzej czy później da o sobie znać w postaci zaburzeń behawioralnych. Może się wówczas zdarzyć, że na przykład zacznie niszczyć meble w mieszkaniu.

Podenco kanaryjski na polowaniu

Podenco kanaryjski został wyhodowany z myślą o wymagającym polowaniu na króliki na nierównych, lawowych polach Wysp Kanaryjskich. Dzięki swojej wytrwałej i oddanej naturze, idealnie nadaje się do takiego rodzaju łowiectwa.

Króliki są szybkie i zwinne, ale podenco kanaryjski w niczym im nie ustępuje. Potrafi dotrzymać kroku swoim zdobyczom nawet na ekstremalnie nierównych ścieżkach. Jego kolejną mocną stroną jest ogromna siła wybicia w skoku.

Stworzony do wysokich temperatur

Ze względu na swoją szczupłą budowę, podenco kanaryjski nie ma podskórnej tkanki tłuszczowej. Pozbawiony jest również gęstej sierści.

Dlatego na przykład w polowaniu w naszych szerokościach geograficznych sprawdzi się jedynie w ograniczonym zakresie. Szybko marznie i może się przeziębić.

Utrzymanie: Dużo ruchu i ochrona przed zimnem

Podenco kanaryjski może być trzymany w mieszkaniu lub na zewnątrz. W obu przypadkach jednak niezmiernie ważne jest, aby miał zapewnioną dużą dawkę ruchu.

Jeśli nie wykorzystujemy go do polowań, zaplanujmy kilkugodzinne spacery ze sprintami i aportowaniem. Wprowadzajmy nowe zabawki do treningu, i w celu stymulacji umysłowej tego czworonoga.

Trzymanie w domu

Podenco kanaryjski pochodzi z ciepłych regionów o umiarkowanym klimacie. Nie jest przystosowany do ekstremalnego zimna. Dlatego w chłodnych porach roku powinien być bezwzględnie trzymany w domu.

Pomimo swojej pobudliwości, po długich spacerach chętnie odpoczywa w towarzystwie opiekuna. Zorganizujmy mu więc odpowiednich rozmiarów legowisko z kocem w przyjemnie ciepłym miejscu.

Ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

Przy zimnej i mokrej pogodzie, podenco kanaryjski bardzo szybko marznie. Ze względu na brak tkanki tłuszczowej, jego odporność na niskie temperatury i wilgoć nie jest zbyt duża.

Dlatego będzie nam wdzięczny, gdy w takim wypadku ubierzemy go w ogrzewający, nieprzemakalny płaszcz. Jeśli zmoknie, należy go jak najszybciej osuszyć ręcznikiem.

Trzymanie podenco kanaryjskiego na zewnątrz

W miesiącach letnich pies ten może być bez przeszkód trzymany w ogrodzie, jednak również w tym przypadku będzie potrzebować ochrony przed niekorzystną aurą. Zapewnijmy mu więc wówczas możliwość schronienia się w przytulnej budzie.

Podenco kanaryjski w trakcie skoku © DG-Fotografie / stock.adobe.com
Podenco kanaryjski dysponuje niezwykłą siłą wybicia.

Zdrowie: Czy podenco kanaryjskie są podatne na choroby?

Podenco kanaryjski jest uważany za wytrzymałego i odpornego i nie są znane w jego przypadku żadne choroby typowe dla rasy. Ponieważ jak dotąd udało mu się nie paść ofiarą trendów, jego hodowla jest zazwyczaj ściśle kontrolowana i czysta.

Nie należy lekceważyć biegunki

Podenco kanaryjski ma solidne zdrowie, ale również on może chorować. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak apatia czy niechęć do aktywności, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Ponadto, w przypadku tej rasy należy zwrócić szczególną uwagę na konsystencję kału. Stres czy zepsute jedzenie mogą powodować problemy trawienne, a uporczywa biegunka jest zawsze sygnałem alarmowym, ponieważ niewystarczające spożycie energii może szybko stać się niebezpieczne dla tego szczupłego zwierzaka.

Jaka jest długość życia podenco kanaryjskiego?

Psy te żyją średnio dwanaście lat.

Żywienie podenco kanaryjskiego

W przypadku tego czworonoga należy zwracać szczególną uwagę na zbilansowaną dietę, opartą na wysokiej jakości pokarmie. Można mieszać ze sobą mokrą i suchą karmę, dostosowując jej ilość do poziomu aktywności psa.

Możemy oczywiście karmić go również samodzielnie przygotowanymi posiłkami lub zdecydować się na barfowanie. W takim przypadku jednak zawsze zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą, w celu opracowania optymalnego składu posiłków. Niedobór składników odżywczych w wyniku złego skomponowania jadłospisu zagraża zdrowiu każdego czworonoga.

Przerwa po jedzeniu

Podczas jedzenia pies powinien mieć zapewniony spokój, a po nim możliwość odpoczynku. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek aktywności, dajmy czas jego organizmowi na zakończenie procesu trawienia. W przeciwnym razie mogą pojawić się dolegliwości ze stronu układu pokarmowego, a w najgorszym wypadku nawet skręt żołądka.

Nasze rekomendacje żywieniowe dla podenco kanaryjskiego:

Pochodzenie: Skąd pochodzi podenco kanaryjski?

Ojczyzną przedstawicieli tej rasy są Wyspy Kanaryjskie. Już w czasach rzymskich ówcześni rdzenni mieszkańcy tamtych terenów – Guanczowie, byli znani z hodowli psów. Nie jest jednak pewne, jakiej rasy były przedstawicielami.

Hiszpańscy konkwistadorzy sprowadzili na wyspy swoje własne psy do polowań. Podenco kanaryjski powstał prawdopodobnie ze skrzyżowania importowanych psów z lokalnymi czworonogami.

Przez FCI rasa została uznana dopiero w roku 1987.

Warto wiedzieć: Rzymianie nazywali Wyspy Kanaryjskie „Wyspami psów” – po hiszpańsku „Islas Canarias”.

Zakup: Ile kosztuje podenco kanaryjski?

Podenco to rasowy pies myśliwski. Jeśli szukamy wysokiej klasy zwierzęcia, które może również być wykorzystywane do profesjonalnych polowań, możemy spodziewać się ceny wynoszącej około 6000 złotych. Taniej można nabyć tę rasę za pośrednictwem towarzystw opieki nad zwierzętami.

Gdzie można kupić podenco kanaryjskiego?

Poza Wyspami Kanaryjskimi psy te nie są zbyt popularne. W rzadkich przypadkach ich mieszanki możemy znaleźć w schronisku dla zwierząt, ale hodowców raczej nie uświadczymy.

Jeśli jesteśmy zainteresowani podenco kanaryjskim od dobrego hodowcy, warto wybrać się do Hiszpanii, gdzie znajdziemy profesjonalistów w swoim fachu, którzy są w stanie w pełni udokumentować rodowód swoich podopiecznych i zagwarantować wysoką jakość hodowli.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać renomowanego hodowcę, dowiesz się z lektury artykułu: 12 pytań do hodowcy przy zakupie szczeniaka.

Podsumowanie: Wyjątkowy pies, któremu należy poświęcić dużo czasu

Zakup podenco kanaryjskiego musi być dobrze przemyślany. Jego utrzymanie jest wymagające, zarówno pod względem czasu, jaki trzeba mu poświęcić, jak i wiedzy na temat psów i ich wychowania.

Został wyhodowany do pełnienia roli psa myśliwskiego, ale może być również doskonałym towarzyszem ambitnych osób, które są w stanie zaoferować mu odpowiednie, alternatywne zajęcia.


Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Najczęściej polecane