Maine Coon

Kot rasy maine coon

W ostatnim czasie koty rasy maine coon stały się jedną z najpopularniejszych kocich ras na świecie. Z pewnością przyczynił się do tego ich pierwotny wygląd, nadzwyczajny charakter oraz wytrzymałość i dobre zdrowie.

Pochodzenie Maine coona

Maine coony wyglądem bardzo przypominają koty norweskie leśne, jednak geograficznie rasy te wywodzą się z różnych miejsc – koty norweskie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Norwegii, natomiast maine coony z Ameryki, a dokładniej ze stanu Maine. Istnieje wiele teorii i legend na temat powstania tej rasy. Jedna z nich mówi o tym, że miałaby ona być wynikiem połączenia kota i… szopa pracza (ang. racoon, popularnie coon). Jest to jednak niemożliwe z biologicznego punktu widzenia.

Maine Shag

Charakter

Koty rasy maine coon są bardzo przyjacielskie i towarzyskie. Dlatego też, jeżeli nie jest dla niego przewidziane kocie towarzystwo, musi mieć zapewnioną dużą ilość uwagi ze strony człowieka. To bardzo „gadatliwa” rasa. Ich słodkie mruczenie i miauczenie będzie towarzyszyć właścicielowi przez cały dzień. Maine coony bardzo dobrze przystosowane są do życia z innymi zwierzętami oraz dziećmi. Najchętniej żyją w mieszkaniu, jako koty kanapowe, dlatego są dobrym wyborem także dla ludzi dużo pracujących zawodowo.

maine coon charakterystyka

Budowa i wygląd

Maine coony są jednymi z największych kotów domowych. Ich waga waha się od 6 do 8 kilogramów. Posiadają dobrze umięśnione ciało, z szeroką klatką piersiową, wydłużonym tułowiem i zaostrzonymi rysami. Ich dobrze umięśnione, średniej długości nogi są proporcjonalne i dość szeroko rozstawione. Zakończone są szerokimi, okrągłymi łapami z kosmykami włosów pomiędzy palcami, które mogą osiągać długość nawet do 2 cm. Ogon powinien być mniej więcej podobnej długości jak tułów.

Otoczenie

Koty należące do tej rasy to zdolni i utalentowani myśliwi, co zresztą zwykł wykorzystywać również człowiek. Te inteligentne koty chętnie aportują i wprost uwielbiają wodę. Nie powinno zatem dziwić, jeśli kot będzie się zatrzymywał przy każdym zbiorniku z wodą, kałuży, stawie lub będzie się bawił się wodą w misce! Przy wyborze drapaka i legowisk należy wziąć pod uwagę duże rozmiary maine coona.

Mainkun

Pielęgnacja kotów rasy Maine Coon

Patrząc na futro maine coona, może się wydawać, że jego pielęgnacja jest bardzo czasochłonna. Tymczasem wcale tak nie jest! Dzieje się tak dlatego, że pod półdługimi włosami okrywy wierzchniej, posiadają one bardzo mało podszerstka, przez co sierść nie pląta się i nie kołtuni tak bardzo. Dzięki temu zupełnie wystarczające jest dokładne wyczesanie kota raz w tygodniu.

Ciekawostką jest, że maine coony były pierwszymi kotami wystawowymi w Ameryce. Mieszkańcy stanu Maine, skąd wywodzi się rasa, byli bardzo dumni ze „swoich” nadzwyczajnych kotów i byli przekonani o tym, że są inteligentniejsze, szybsze i mocniejsze od innych kotów, przewyższając wszystkie inne kocie rasy. Już w XVIII wieku zaczęli porównywać koty między sobą na wiejskich festynach.

Szukasz najlepszej karmy dla swojego maine coona? Wybierz z naszego szerokiego asortymentu karmy mokrej oraz suchej.

Najczęściej polecane