Hawańczyk

hawańczyk rasa psa

Hawańczyk to pochodzący z Kuby czworonóg z europejskimi korzeniami. Jest naprawdę wszechstronnym psem dla każdego miłośnika psów, który chciałby mieszkać z nieskomplikowanym, żywiołowym, czarującym zwierzakiem.

Wygląd

Mały i kompaktowy

Małe, zwarte ciało na krótkich nogach: Hawańczyk mierzy około 28 cm wysokości w kłębie. Ten sprytny maluch waży maksymalnie 6 kg. Choć należy do „bichonów”, w przeciwieństwie do innych „piesków salonowych” – jak tłumaczy się francuskie „bichon” – występuje nie tylko w kolorze białym, ale także w odcieniach brązu, szarości, beżu i z plamkami. Sierść prawie nie ma podszerstka (a czasem w ogóle), ale za to miękką warstwę wierzchnią o maks. 18 cm długości, która jest miękka, prosta lub pofalowana.

Historia

Międzynarodowa potoczna nazwa hawańczyka –„Bichon havanaise” zdradza jego pochodzenie: Jest spokrewniony z grupą bichonów, które tak naprawdę pochodzą z Europy. Należą do nich na przykład maltańczyk lub Bichon Frisé. W rzeczywistości korzenie hawańczyka leżą więc w Europie, skąd prawdopodobnie przybył do Ameryki Południowej wraz z hiszpańskimi kolonizatorami. Ta wytrzymała rasa powstała w wyniku skrzyżowania z tamtejszymi psami. Początki ukierunkowanej hodowli miały miejsce – jak sama nazwa wskazuje – w Hawanie, stolicy Kuby. Na Kubie hawańczyk był popularnym towarzyszem ludzi przez kilka stuleci, zwłaszcza wśród bogatych sfer. Jednak po rewolucji kubańskiej pod rządami Fidela Castro, ten elegancki czworonóg przestał być modny: Wielu postrzegało go jako pozostałość po klasie rządzącej. Na szczęście w tym czasue miał już kilku fanów w USA, którzy zajęto się rasą. Do dziś ten przyjazny piesek ma już swoich zwolenników na całym świecie.

Charakter

Nieskomplikowany kompan

Hawańczyk jest idealną opcją, jeśli szukasz nieskomplikowanego psa: Jest inteligentny, żywiołowy, figlarny, wesoły, lubi dzieci, i co nie mniej ważne, umie zjednać sobie sympatię. Ten mały piesek jest zawsze w dobrym nastroju i gotowy do wspólnej aktywności z ludzkim „stadem”. Choć jest dość czujny, nie jest nadpobudliwy ani agresywny. Hawańczyk nie ujada zanadto, ale jeśli nie ma wystarczająco dużo zajęć i nie poświęca mu się wystarczająco dużo uwagi, może zwracać na siebie uwagę właśnie poprzez szczekanie. Ten pewny siebie maluch jest otwarty na obcych ludzi i inne zwierzęta, dzięki czemu wszędzie jest mile widzianym i bezproblemowym towarzyszem.

hawańczyk szczenię

Wychowanie

Łatwy do ułożenia

Bystrość i chęć do nauki, jakie cechują hawańczyka, sprawiają, że jego szkolenie jest stosunkowo łatwe. Jest też bardzo posłuszny i chętnie przypodoba się swoim ludziom. Stwarza więc doskonałe warunki do nauczenia go czegoś nowego. Jest to zadanie, które nie stanowi zbyt wielu wyzwań nawet dla początkujących. Największa trudność polega na tym, by nie dać się przekupić temu słodkiemu pieskowi i nie przymykać oka na jego wybryki. Te bystre psy zapamiętują każdy drobny wyjątek i później upierają się przy swoim „prawie”, gdy już raz je otrzymają – np. miejsce w łóżku. Najlepiej jest wyjaśnić wszystkim członkom rodziny, zanim pies się wprowadzi, co może i czego nie może pupil w waszym gospodarstwie domowym. W szkoleniu szczeniąt i nauce podstawowych komend pomocna jest wizyta w szkole dla psów. Przyjrzyj się paru takim szkołom zanim zdecydujesz, która najlepiej pasuje do Ciebie i Twojego nowego uroczego członka rodziny.

Zróżnicowane zajęcia

Ten mały „Kubańczyk” lubi się przemieszczać, ale ze względu na niewielkie rozmiary, jego chęć do ruchu jest stosunkowo łatwa do zaspokojenia. Oczywiście z radością będzie Ci towarzyszył na długich spacerach. Bardzo lubi też się bawić. Hawańczyk z łatwością uczy się sztuczek, co jest kolejną propozycją dla wspólnego spędzania czasu! Agility jest również odpowiednim sposobem na zapewnienie hawańczykowi zabawy i zajęcia. O wielu obliczach tego małego psa świadczy jego zastosowanie w Ameryce Południowej: Tam hawańczyki opiekują się małymi zwierzętami i drobiem. Oczywiście, ten energiczny pies docenia również przytulne godziny na kanapie z ulubioną osobą, podczas których się go głaszcze.

Hawańczyk – żywienie

Hawańczyki mają tendencję do wybrednego podejścia do jedzenia. Zawsze jednak obserwuj wagę swojego pupila, aby w razie potrzeby dostosować ilość karmy. Niezależnie od tego, czy wybierzesz karmienie na sucho czy na mokro: Upewnij się, że karma nie zawiera zboża i że mięso znajduje się na pierwszym miejscu listy składników. Suche gryzaki są użytecznym dodatkiem do diety i mogą również pomóc w czyszczeniu zębów. Postępuj jednak oszczędnie z przysmakami, aby Twój pies nie nosił ze sobą zbyt wielu kilogramów. Jeśli chcesz zmienić karmę dla psa, rób to powoli i dzień po dniu zastępuj coraz więcej znanej karmy nową, aby zapobiec rozstrojowi żołądka. Twój hawańczyk powinien mieć zawsze pod dostatkiem świeżej wody do picia.

Rytuały pielęgnacyjne

Mimo iż hawańczyk to pies małej rasy, należy zwrócić uwagę na parę kwestii: Pielęgnacja sierści wymaga odrobiny wysiłku, aby hawańczyk zawsze miał jedwabistą sierść. Okrywa włosowa hawańczyka ma tendencję do formowania kołtunów, co widać zwłaszcza podczas zmiany sierści. Warto zaznaczyć, że kołtuny nie są wyłącznie wizualnym problemem. Tworzą one bowiem szybko filcowe płytki, które przylegają do skóry i są trudne do usunięcia, co niesie za sobą ryzyko wystąpienia grzybicy skóry lub stanów zapalnych. Regularne kąpiele są również częścią rytuału pielęgnacyjnego tej rasy. Do tego celu dobrze nadaje się wanienka dla niemowląt. Przyzwyczajaj szczeniaka do rytuału kąpieli z użyciem szamponu i odżywki.

Ważne: Kąpiel jest wyzwaniem dla psiej skóry, dlatego wykonuj ją tak często, jak to konieczne, tak rzadko, jak to możliwe!

W razie potrzeby usuń za pomocą tępej pęsety włoski, które wrastają do kanału słuchowego, w przeciwnym razie może się tam zbierać brud. Chroń również oczy hawańczyka od podrażnień przez sierść – za pomocą spinki do włosów lub regularnie starannie przycinając sierść. Najważniejsze jest to, aby Twój pupil nie miał ograniczonej widoczności! Sprawdzaj pazury co miesiąc i przycinaj je w razie potrzeby – małe psy, ze względu na niewielką masę ciała, zużywają pazury wolniej niż duże. Ogólnie jednak, ze względu na jedwabistą strukturę sierści, hawańczyk jest mniej wymagający w utrzymaniu niż wiele innych psów długowłosych, a także ma tę wielką zaletę, że prawie nie traci sierści.

Zdrowie hawańczyków

Hawańczyk jest uważany za stosunkowo wytrzymałą rasę. Zdrowie zależy naturalnie w dużej mierze od hodowli, z której pochodzi pies, a także od warunków mieszkaniowych i odpowiedniej dla danego gatunku diety. Poważny hodowca przed kryciem przeprowadza kompleksową kontrolę zdrowia rodziców i zleca testy na ewentualne choroby. Należą do nich, podobnie jak u wszystkich bardzo małych psów, zwichnięcie rzepki oraz problemy z oczami w postaci postępującego zaniku siatkówki, który prowadzi do ślepoty. Wskazówka: Poproś hodowcę o przedstawienie na piśmie odpowiednich wyników badań obu zwierząt rodzicielskich. Aby zminimalizować ryzyko tendencji do zwichnięcia rzepki, badania powinny być przeprowadzone w 1 i 3 roku życia rodziców. Badania wzroku psów hodowlanych powinny odbywać się raz w roku. Sebadenitis, choroba skóry, która powoduje wypadanie włosów, również wydaje się być bardziej powszechna u hawańczyków niż u większości innych ras psów.

hawańczyki w ogrodzie

Czy hawańczyk do mnie pasuje?

Ten przyjazny czworonożny przyjaciel pasuje do wielu miłośników psów i jest doskonałym psem dla początkujących. Doskonale nadaje się do życia w mieszkaniach, ponieważ nie potrzebuje dużo ruchu i nie ma skłonności do ujadania. Hawańczyk lubi przebywać z dziećmi, z którymi może się bawić i szaleć, dlatego świetnie nadaje się jako pies rodzinny. Ten mały piesek lubi też mieszkać z jednym opiekunem – dzięki temu zawsze jest w centrum uwagi. Opiekunowie hawańczyków nie powinni lekceważyć regularnej pielęgnacji sierści w przypadku tej rasy. Zanim Twój nowy członek rodziny się wprowadzi, trzeba koniecznie pomyśleć, kto będzie się nim opiekował w razie choroby lub podczas wakacji. Wskazówka: Do wielu hoteli itp., w których zwierzęta są dozwolone, możesz zabrać ze sobą tego nieskomplikowanego psa. Zanim zdecydujesz się na psa, oblicz również koszty, które pojawią się w najbliższych latach. Do nich należą wydatki na wysokiej jakości karmę dla psów, podatek i ubezpieczenie psa, a także regularne wizyty u weterynarza.

Zachowaj ostrożność przy kupnie szczeniaka!

Śliczny wygląd to nie wszystko – odpowiedzialna hodowla to nie tylko kojarzenie ze sobą dwóch hawańczyków, czy nawet psów podobnych do hawańczyków. Poważny hodowca wybiera zwierzęta nadające się do hodowli w oparciu o swój cel hodowlany, w którym główną rolę odgrywa typ, charakter i oczywiście zdrowie zwierząt. Większość renomowanych hodowców inwestuje dużo czasu i pieniędzy w profilaktykę, zdrowe żywienie, a także optymalną kondycję i socjalizację swoich szczeniąt. Zawsze kupuj szczeniaka od hodowcy, który należy do związku hodowców, ponieważ zapewnia to minimalny standard poważnej hodowli. Podczas wizyty w domu hodowcy należy przyjrzeć się rodzicom i ich środowisku. Wszystkie osobniki powinny zrobić na Tobie radosne i zrównoważone wrażenie. Dobry hodowca z przyjemnością przedstawi wyniki badań obu zwierząt rodzicielskich w odniesieniu do podjętej profilaktyki. Szczeniak może przenieść się do nowego domu najwcześniej w wieku 8 tygodni. Wtedy jest już kilkakrotnie odrobaczony, zaczipowany, ma paszport dla zwierząt i przeszedł już pierwsze szczepienia – upewnij się, że dotrzymasz terminów szczepień uzupełniających! Nigdy nie kupuj szczeniaka od pseudohodowcy z litości, bo podaż reguluje popyt, tak więc kupując zrobisz tylko miejsce dla kolejnego szczeniaka dorastającego w złych warunkach. W razie wątpliwości należy poinformować powiatowego lekarza weterynarii w swoim regionie.

Jeśli chcesz dać dom starszemu psu, lub jeśli wygląd i charakter hawańczyka jest dla Ciebie bardzo atrakcyjny, ale nie musisz mieć psa z rodowodem, to zajrzyj do lokalnego ośrodka opieki nad zwierzętami. Często na nowy dom czekają tam małe pieski rasy mieszanej o podobnym do hawańczyka charakterze. Dobrym miejscem na znalezienie wymarzonego pupila jest również Internet – zdarza się, że opiekunowie hawańczyka lub innych Bichonów sami szukają nowego domu dla swojego psa, ponieważ są zmuszeni go oddać ze względu na różne okoliczności.

Przygotowanie przed wprowadzką hawańczyka

Hawańczyk wkrótce z Tobą zamieszka? Serdeczne gratulacje! Można skrócić sobie czas oczekiwania przyjemnym zajęciem i zadbać o kompleksowe przygotowanie przed wprowadzeniem się szczeniaka. Na przykład możesz znaleźć szkołę dla psów, która będzie Ci odpowiadać. Znajdź innych opiekunów Bichonów w swojej okolicy, z którymi będziesz mógł porozmawiać o tych małych pieskach pełnych energii – Twój czworonożny przyjaciel z pewnością zaprzyjaźni się później z innymi psami z sąsiedztwa. Przed przyjazdem zaopatrz się we wszystko, co będzie potrzebne Twojemu nowemu współlokatorowi: Hodowca prawdopodobnie przekaże Ci porcje karmy, która jest już znana psu. Zdecydowanie należy kontynuować karmienie nią przez kilka dni po przybyciu szczeniaka, nawet jeśli chcesz później zmienić dietę. Twój żądny przygód czworonożny przyjaciel będzie potrzebował zabawek dla szczeniąt małych ras, smyczy i obroży lub szelek oraz, oczywiście, wygodnego miejsca do spania, takiego jak kosz dla psa i puszyste koce. Zadbaj również o zabezpieczenie transportowe do samochodu – wielu opiekunów małych psów decyduje się na przenośną budkę, w której psy chętnie przebywają również w domu, jeśli stworzy im się w niej przytulne miejsce, w którym pies może sobie odpocząć. Przybory do pielęgnacji, takie jak szczotki i grzebienie, nożyczki do pazurów, szampon dla psów wraz z odżywką, kleszcze i grzebienie przeciw pchłom to pozostałe elementy podstawowego wyposażenia dla psa. Książki o szkoleniu szczeniąt i posiadaniu psa mogą pomóc Ci przygotować się na przybycie nowego członka rodziny w najlepszy możliwy sposób.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane