Gryfon Korthalsa

Artykuł napisany przez Kerstin S.
gryfon korthalsa portret rasy

Gryfon Korthalsa to inteligentny i przyjazny rodzinom wyżeł.

Szukasz psa, który buduje bliską więź ze swoim opiekunem, świetnie odnajduje się w rodzinie i będzie doskonałym towarzyszem polowań? W takim razie Griffon d’arrêt à poil dur-Korthals, czyli gryfon Korthalsa będzie dla Ciebie idealny.

Wygląd: Poczochrany pies myśliwski

Gryfon Korthalsa ma szorstką okrywę włosową, która w dotyku przypomina szczecinę dzika. Pod nią natomiast znajduje się delikatny, obfity podszerstek. Krzaczaste brwi, broda i wąsy dopełniają charakterystycznego wyglądu tego wyżła.

W jakich umaszczeniach występuje gryfon Korthalsa?

Griffon d’arrêt à poil dur jest zazwyczaj stalowoszary z kasztanowo-brązowymi łatami, jednolicie kasztanowo-brązowy lub biało-brązowy. Dopuszczalne są białe łaty lub plamki.

Jaki wzrost osiąga gryfon Korthalsa?

Gryfon Korthalsa należy do średnich, względnie dużych ras. Psy mierzą od 55 do 60 centymetrów, suki są zazwyczaj około pięć centymetrów niższe. Ich waga waha się od 23 do 27 kilogramów.

gryfon korthalsa w ruchu © Dogs / stock.adobe.com
Gryfon Korthalsa musi mieć zapewnione odpowiednie zajęcia. Świetnie sprawdzi się na przykład w mantrailingu – tropieniu użytkowym.

Charakter gryfona Korthalsa: Myśliwy i obrońca

W stosunku do swojego opiekuna i rodziny pies ten jest niezwykle przyjazny i łagodny. Uwielbia spędzać z nią czas. Niemniej jako pies myśliwski jest również do pewnego stopnia niezależny i uparty. Poza tym, jest doskonałym stróżem o silnie rozwiniętym zachowaniu terytorialnym i instynkcie obronnym.

Wychowanie: Zalecane szkolenie myśliwskie

Griffon d’arrêt à poil dur powinien zawsze przejść szkolenie myśliwskie. W życiu codziennym natomiast należy zadbać o odpowiednią kontrolę wspomnianego zachowania terytorialnego i instynktu obronnego, aby zapobiec nadmiernemu szczekaniu i stresującym sytuacjom.

Utrzymanie: Łatwy w pielęgnacji pies rodzinny

Przedstawiciele tej rasy najlepiej czują się w domu z odpowiednio zabezpieczonym ogrodem, którego będą mogli strzec.

Czy griffon d’arrêt à poil dur może mieszkać w mieszkaniu?

Pies ten może mieszkać również w mieście, pod warunkiem, że będzie miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, na przykład w postaci codziennych spacerów po parku.

Jeśli masz dostęp do lasu lub innych terenów treningowych i będziesz z nich korzystać, śmiało możesz trzymać tego zapalonego myśliwego również w mieszkaniu. Niemniej, musisz pamiętać, że za sprawą silnie rozwiniętego instynktu terytorialnego, może mieć skłonność do intensywnego szczekania.

Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja sierści gryfona Korthalsa nie jest wymagająca. Obfity podszerstek chroni go przed urazami i zapewnia komfort termiczny w każdych warunkach atmosferycznych.

Należy go jednak regularnie szczotkować, aby uniknąć plątania się włosów.

Zwłaszcza w okresie linienia zaleca się codzienne sięganie po szczotkę. Dzięki temu zapobiegniesz gromadzeniu się sierść w mieszkaniu. Wiszące uszy trzeba regularnie sprawdzać pod kątem ewentualnych zabrudzeń, aby nie dopuścić do rozwoju stanów zapalnych.

Czy griffon d’arrêt à poil dur sprawdzi się w roli psa rodzinnego?

Przedstawiciele tej rasy są wprost stworzeni do bycia częścią rodziny. Nie zapominaj jednak, że ma on silnie rozwinięty instynkt stróżujący i może chcieć bronić jej członków przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Jeśli w gospodarstwie domowym mieszkają również koty, zaleca się przeprowadzenie gruntownej socjalizacji jeszcze w wieku szczenięcym.

Zajęcie dla gryfona Korthalsa

Psy tej rasy zostały wyhodowane do polowań i to właśnie w roli myśliwych czują się najlepiej.

Bardzo dobrze sprawdzają się w mantrailingu lub trening z dummy.

 

Griffon d’arrêt à poil dur jako zapalony myśliwy

Ponieważ gryfon Korthalsa należy do grupy wyżłów, których głównym zadaniem jest wystawianie zwierzyny, w takich zadaniach odnajduje się najlepiej. Wskazuje wówczas potencjalną ofiarę, robiąc tak zwaną stójkę i podnosząc przednią łapę. Może być również wykorzystywany do tropienia rannej zwierzyny.

Zdrowie: Wytrzymała rasa

Griffon d’arrêt à poil dur cieszy się dobrym zdrowiem. Nie są znane w jego przypadku żadne choroby typowe dla rasy.

Niemniej, badanie psich rodziców pod kątem zdrowych bioder jest – podobnie jak w przypadku większości średnich i dużych ras psów – obowiązkowe przed dopuszczeniem ich do hodowli.

 

Jaka jest średnia długość życia gryfona Korthalsa?

Griffon d’arrêt à poil dur Korthals żyje średnio 12 lat.

Żywienie: Na co należy zwrócić uwagę w kwestii żywienia?

Psy tej rasy nie mają skłonności do nadwagi  ani nietolerancji pokarmowych i nie potrzebują żadnej specjalnej karmy. Warto jednak zwrócić uwagę na jej jakość i wysoką zawartość mięsa.

W Magazynie zooplus znajdziesz wszystkie istotne informacje na temat żywienia psów.

Historia rasy: Do powstania gryfona Korthalsa przyczyniło się siedem ras

Nazwa rasy pochodzi od jej założyciela: Ewalda Karela Korthalsa. Urodzony w Amsterdamie w 1851 roku został dyrektorem hodowli niemieckiego księcia Solms i zajmował się hodowlą wyżłów.

Rasa wywodzi się od siedmiu psów wybranych przez Korthalsa, w tym wyżłów szorstkowłosych z Hesji, holenderskich psów dowodnych i francuskich gryfonów. Po 15 latach hodowli udało się uzyskać jednolity typ.

Po śmierci założyciela rasy, baron de Gingins d’Eclepens przejął jego schedę i kontynuował hodowlę z udziałem dwunastu najlepszych psów z hodowli Korthalsa. Pomimo że rasa ta pochodzi z Niemiec, a Gingins był Szwajcarem, na liście FCI figuruje jako rasa francuska.

Zakup: Wskazówki dotyczące zakupu gryfona Korthalsa

Szczenięta tej rasy hodowane są przez myśliwych dla myśliwych i oddawane wyłącznie w ręce myśliwych. Griffon d’arrêt à poil dur jest dość rzadką rasą – w Niemczech na przykład w 2022 roku zarejestrowano zaledwie 30 szczeniąt.

Dla porównania: W tym samym roku w tym samym kraju na świat przyszło sto razy więcej szczeniąt wyżła niemieckiego szorstkowłosego (3119).

Dopuszczenie do hodowli po ukończeniu testów

Przedstawicieli rasy griffon d’arrêt à poil dur należy kupować wyłącznie od hodowców, których podopieczni posiadają rodowód FCI i są zrzeszeni w renomowanej organizacji. Przed dopuszczeniem do hodowli rodzice maluchów muszą przejść różne testy, w tym testy związane z tropieniem i pracą w wodzie. Agresywne lub lękliwe egzemplarza są z hodowli wykluczane. Przed wydaniem zezwolenia na hodowlę sprawdzany jest również wzorzec rasy pod kątem cech wizualnych.

Ile kosztuje gryfon Korthalsa?

Ceny gryfona Korthalsa z rodowodem zaczynają się od 1.000 euro i mogą wynosić nawet 2.000 euro i więcej. Niższe są zazwyczaj w przypadku starszych zwierząt, które nie mogą być już wykorzystywane w myślistwie.

Podobne rasy

Gryfon Korthalsa ma wiele wspólnego z różnymi rasami psów myśliwskich, zwłaszcza z równie rzadko spotykanym wyżłem niemieckim ostrowłosym czy bardziej popularnym wyżłem niemieckim szorstkowłosym.

Do grupy gryfonów zaliczamy również wyżła słowackiego szorstkowłosego oraz spinone italiano.

Pozostałe rasy z członem „griffon” lub „gryfon” w nazwie mają niewiele wspólnego z gryfonem Korthalsa: griffon fauve de bretagne, griffon vendéen, griffon nivernais oraz griffon bleu de gascogne są psami gończymi. Trzy rasy gryfonów miniaturek należą natomiast do psów do towarzystwa.

Podsumowanie: Myśliwy o przyjaznym usposobieniu

Jeśli szukasz rodzinnego czworonoga i jesteś w stanie zapewnić mu aktywności z zakresu łowiectwa, gryfon Korthalsa będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Miłośnicy rasy nie mają wątpliwości – psy tej rasy wyróżniają się niezwykłą urodą, oddaniem człowiekowi, a także pewną niezależnością oraz uporem.

Charakterystyka gryfona Korthalsa

Cechy szczególne:Gryfon Korthalsa jest przyjaznym rodzinom, średniej wielkości psem myśliwskim. Bardzo lubi pracować z człowiekiem, ale jest przy tym do pewnego stopnia niezależny. Przedstawiciele tej rasy należą do grupy wyżłów i powinni być wykorzystywani w łowiectwie.
Charakter:inteligentny, przyjazny w stosunku do dzieci, wszechstronny myśliwy
Wysokość w kłębie:Psy: 55–60 cm suki: 50–55 cm
Waga:23–27 kg
Sierść:średniej długości, szorstki włos okrywowy i miękki podszerstek, wyraźne broda i wąsy
Pielęgnacja sierści:wymagane regularne szczotkowanie, zwłaszcza w okresie linienia
Potrzeba ruchu:duże zapotrzebowanie na wysiłek fizyczny i umysłowy, w tym zadania łowieckie
Pies dla początkujących:tak, pod warunkiem odbycia szkolenia myśliwskiego
Szczekanie:tendencja do obrony terytorium
Długość życia:12 lat
Typowe choroby:brak znanych typowych dla rasy chorób dziedzicznych
Cena:od 1.000 do 2.000 euro
Grupa FCI:grupa 7, wyżły
Pochodzenie:Francja

Kerstin S.
puppy

Forum zooplus było dla niej wstępem do pisania: Tam zainteresowani miłośnicy kotów spotkali się w 2011 r., aby stworzyć własne czasopismo drukowane o nazwie "Pfotenhieb". W kontekście swojej nauki niemieckiego mogła napisać kilka artykułów do "Pfotenhieb". Dzisiaj, jako szczęśliwa posiadaczka psa, poświęca się głównie tematom związanym ze zwierzętami i ich zdrowiem.


Powiązane artykuły
Najczęściej polecane