Charakter: Elegancki myśliwy
Dwór książęcy w Weimarze, który można uznać za kolebkę psa rasy wyżeł weimarski, już na początku XIX wieku docenił wszechstronne zdolności myśliwskie tego eleganckiego szarego psa gończego.
Jego niezwykły, delikatny nos, wytrzymałość, bystrość wobec zwierzyny i drapieżników, a także posłuszeństwo wobec swego pana oraz instynkt stróżowania i ochrony, którego nie należy lekceważyć, sprawiły, że wyżeł weimarski stał się pożytecznym i szlachetnym towarzyszem szlachty i myśliwych.
Pies myśliwski o wysokich wymaganiach
Nawet dziś, w jego rodzinnych Niemczech, przydatność wyżła weimarskiego do polowań jest głównym celem hodowli. Zgodnie ze wzorcem rasy FCI, decydującymi cechami są niezawodność we wskazywaniu i pracy w wodzie, a także wyraźna skłonność do pracy po strzale.
W tym kontekście podkreśla się również jego wszechstronność, wytrwałe poszukiwania, opanowany temperament i łatwość w prowadzeniu. Psy, które nie są w stanie udowodnić tych cech w teście użytkowości łowieckiej, nie są dopuszczane do hodowli w kraju pochodzenia rasy. Aby spełnić wymagania stawiane psom myśliwskim, wyżły weimarskie w Niemczech są wydawane wyłącznie myśliwym.
Czy wyżeł weimarski jest psem rodzinnym?
W USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii wyżeł weimarski jest wykorzystywany nie tylko jako pies myśliwski, ale także jako pies ratowniczy, pies terapeutyczny oraz pies policyjny i pies do wykrywania narkotyków. Nawet jako pies rodzinny i towarzyszący, ten piękny szary pies cieszy się coraz większą popularnością.
Nie dziwi więc fakt, że w ostatnich latach, nawet w jego rodzinnych Niemczech, wielokrotnie dyskutowano, czy wyżeł weimarski nie nadaje się również na psa rodzinnego.
W końcu nie tylko elegancki wygląd przyczynił się do tego, że również osoby niebędące myśliwymi wykazują coraz większe zainteresowanie pięknymi psami rasowymi. Ale czy można spełnić wyżła weimarskiego, trzymając go jako psa rodzinnego?
Zalety i wady
Podczas gdy krytycy podkreślają, że wyżeł weimarski jest typowym psem dla jednego pana, który jest posłuszny tylko swojemu panu i toleruje co najwyżej innych członków rodziny, zwolennicy podkreślają jego orientację na człowieka, jego przywiązanie i wyraźną chęć uczenia się. To czyni go nie tylko wrażliwym, ale także niezwykle lojalnym i posłusznym towarzyszem.
Choć te dwie oceny mogą wydawać się zupełnie różne, prawdopodobnie w obu jest trochę prawdy. W końcu rozwój charakteru psa zależy nie tylko od genów, ale także od wychowania, socjalizacji i środowiska.
Jedno jest pewne – wyżeł weimarski jest psem wymagającym, który jako pierwotny pies myśliwski ma naturalnie wielką chęć do ruchu i wyraźną potrzebę aktywności. Z tego względu powinien on znajdować się, jeśli nie w rękach myśliwego, to przynajmniej w bardzo doświadczonych rękach. Opiekunowie muszą szanować i wspierać szczególny charakter tej rasy.