Owczarek szkocki krótkowłosy (Smooth Collie)

Artykuł napisany przez Jana Schubert
Owczarek szkocki krótkowłosy w promieniach słońca

Owczarek szkocki krótkowłosy jest znacznie mniej znany niż jego bliski krewny o długiej sierści.

Owczarek szkocki krótkowłosy (collie krótkowłosy) jest mało znaną rasą psów. Za sprawą swojej sportowej sylwetki i wąskiej głowy na pierwszy rzut oka przypomina bardziej charta, ale to jednak collie z krwi i kości, ze wszystkimi jego pozytywnymi cechami. Ponadto uchodzi za łatwiejszego w pielęgnacji i bardziej wytrzymałego niż jego długowłosy kuzyn.

Charakterystyka owczarka szkockiego krótkowłosego

Metryczka: krótkowłosy, atletycznie zbudowany pies pasterski z Wielkiej Brytanii o przyjaznym usposobieniu i wybitnej inteligencji
Wielkość: 56-61 cm
Waga: 26-44 kg
Średnia długość życia: 12-15 lat
Cena: ok. 5000 zł
Usposobienie: czujny, wesoły, wierny
Sierść: krótka, szorstki włos okrywowy, gruby podszerstek
Umaszczenie: śniade z białym (sable-white), trójbarwne, marmurkowe (blue-merle)
Trudność w wychowaniu: mała
Pielęgnacja: mało wymagająca
Potrzeba ruchu: bardzo duża
Pochodzenie: Wyspy Brytyjskie
Wymagania: umiarkowane

Wygląd: Dobrze zbudowany osiłek

Owczarek szkocki krótkowłosy pod wieloma względami przypomina popularnego collie długowłosego – z wyjątkiem wyglądu. Charakterystyczne dla collie krótkowłosego są wąska, długa głowa, atletyczna sylwetka i twarda, gruba sierść.

W porównaniu do swojego długowłosego odpowiednika, jest bardziej wysportowany i silniejszy.
Krótka, gładka okrywa włosowa podkreśla dobrze rozwinięte mięśnie i smukłą sylwetkę. Niewielkie, szpiczaste uszy osadzone są półpionowo na klinowatej czaszce, a spod nich wyziera czujne, inteligentne spojrzenie.

Odporny na warunki atmosferyczne
Gęsty podszerstek niezawodnie chroni owczarka szkockiego krótkowłosego przed zimnem i niepogodą.

Waga ciężka wśród owczarków collie

Pomimo bardzo smukłej budowy, collie krótkowłose to prawdziwe osiłki, ważące średnio od 5 do 8 kilogramów więcej niż długowłosi przedstawiciele rasy.

Zgodnie z wzorcem FCI, maksymalna waga psów wynosi 29 kilogramów, a suk 25 kilogramów, ale osobniki ważące jeszcze więcej również nie należą do rzadkości.

Jednak dzięki dość pokaźnej wysokości w kłębie i zgrabnym, długim nogom, collie krótkowłose nigdy nie sprawiają wrażenia krępych czy ciężkich. Psy mierzą zazwyczaj od 56 do 61 centymetrów w kłębie, natomiast suki od 51 do 56 centymetrów.

Owczarki szkockie krótkowłose na łące
Owczarki szkockie krótkowłose są cięższe i bardziej umięśnione niż collie długowłose.

Trzy kolory collie krótkowłosego

Zgodnie z wzorcem rasy, dopuszczalne są trzy warianty umaszczenia:

  • śniade z białym: jasnozłote do mahoniowego, także z czarnym nalotem
  • trójbarwne: czarne podpalane, z przewagą czarno-białego koloru
  • niebieskie marmurkowe: srebrzysto-szara sierść z czarnymi plamkami i łatkami

W przypadku każdego z tych umaszczeń mogą występować białe znaczenia i prawie wszyscy przedstawiciele rasy mają białe łapy. Cienki, sięgający stawów skokowych ogon może przybierać różne maści.

Owczarek szkocki krótkowłosy od lat pozostaje w cieniu dobrze znanego collie długowłosego, a zupełnie niesłusznie, bowiem tak zwany smooth collie ze swoją przyjazną naturą ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Bliskość przede wszystkim

Ten wrażliwy i przywiązany do swojego opiekuna pies uwielbia spędzać czas razem z nim. Jest lojalny i bardzo oddany człowiekowi.

Nie musisz się martwić, że podczas spaceru wybierze własną ścieżkę, bo w zasadzie nigdy nie spuszcza swojego opiekuna z oczu. Najbardziej ceni sobie przytulanie i pieszczoty – mógłby się nim oddawać bez końca. Niemniej jednak, collie krótkowłosy bardzo lubi zabawę i wszelkie szaleństwa, jest psem bardzo aktywnym.

Inteligentny i chętny do pracy

Gdy tylko zamachasz smyczą lub pokażesz mu piłkę, skacze radośnie, szczeka, ciesząc się z okazanej mu uwagi. Jest wszechstronnie uzdolniony i inteligentny, więc będzie świetnym kompanem w uprawianiu prawie każdego psiego sportu.

Jeśli stawiasz przed nim jakieś wymaganie, możesz mieć pewność, że będzie starał się sprostać mu najlepiej, jak potrafi. Psy tej rasy lubią sprawiać przyjemność swoim opiekunom i wyróżniają się niezwykłą chęcią do nauki.

Nieco ostrożności nie zaszkodzi

Collie krótkowłose nie należą do najśmielszych – podczas spotkań z nieznajomymi są na początku bardzo powściągliwe i dopiero po kilku chwilach, powąchaniach i wymianach spojrzeń, zbierają się na odwagę, by się otworzyć.

Niemniej jednak, wśród owczarków szkockich występują osobniki o silnym charakterze, nadające się na psy stróżujące. Jeśli zwęszą zagrożenie, nie zawahają się stanąć w obronie swojego domu, podwórka i bliskich.

Jego przystępne, łagodne usposobienie sprawia, że jest idealnym psem rodzinnym i towarzyszącym. Bardzo lubi dzieci i potrafi z troską obchodzić się nawet z najmłodszymi członkami rodziny.

Ze względu na swój charakter psa pasterskiego, zawsze stara się być blisko swojej rodziny i ją chronić. Uwielbia być częścią stada i brać udział w jego codziennych czynnościach. Częste przebywanie samemu lub trzymanie na uwięzi w jego przypadku absolutnie nie wchodzą w grę.

Czy owczarki szkockie krótkowłose są łatwe w wychowaniu?

Wychowanie collie krótkowłosego jest nad wyraz proste. Przy zachowaniu podstawowej konsekwencji, można w jego przypadku naprawdę wiele osiągnąć – należy bowiem do najszybciej uczących się czworonogów w pieskim świecie. Poza tym, bardzo łatwo jest skupić ich uwagę, są wrażliwe i wyczulone na każdy gest – reagują nawet na surowe spojrzenie.

Wieczne kwestionowanie obowiązujących zasad? W przypadku owczarka szkockiego krótkowłosego można o tym zapomnieć: Psy te chętnie podporządkowują się raz ustalonym regułom.

Ważna jest dla nich przede wszystkim miłość ich opiekunów i są w stanie zrobić wiele, aby ją sobie zaskarbić. Nadmierna surowość w wychowaniu wrażliwych i przyjaznych collie działa na nie demotywująco i sprawia, że wycofują się z relacji lub nawet rozwijają zaburzenia behawioralne.

Jak dużo aktywności potrzebuje owczarek szkocki krótkowłosy?

Jego żywiołowy temperament i zwinne, silne ciało pozwalają przypuszczać, że jest to aktywny pies. Pomimo tego, że uwielbia głaskanie i przytulanie i sprawia wrażenie zrównoważonego i spokojnego, nie należy lekceważyć potrzeby ruchu i aktywności tego byłego psa pracującego. Dlatego zaplanuj dla swojego podopiecznego codzienne sesje treningowe.

Jeśli chodzi o rodzaj ćwiczeń i zajęć, collie krótkowłosy nie jest jednak w żadnym wypadku wymagający. W przeciwieństwie do wielu innych ras psów pasterskich, nie musisz nakładać na niego specjalnej odpowiedzialności czy zapewniać mu wyzwań.

Oto, co sprawia collie krótkowłosemu największą przyjemność:

Zaletą stosunkowo niewielkiej popularności collie krótkowłosych jest to, że choroby typowe dla rasy występują obecnie rzadziej niż w przypadku ich długowłosych krewnych.

Wytrzymała, pierwotna rasa psów
Owczarek szkocki krótkowłosy nigdy nie był modnym psem, dzięki czemu w jego hodowli kładziono nacisk na jakość, a nie na jak największą liczbę egzemplarzy.

Choroby typowe dla rasy

Niemniej jednak, collie krótkowłosym zdarza się cierpieć na pewne dolegliwości, takie jak mutacja genu MDR1, czyli powszechną u collie nadwrażliwość na określone lekarstwa.

Poza tym, owczarki szkockie mają tendencję do zapadania na zapalenie skórno-mięśniowe (dermatomyositis), oraz chorobę oczu, której nazwa pochodzi od nazwy rasy „Collie Eye Anomaly” (CEA), mogącą prowadzić nawet do ślepoty. Ponieważ te charakterystyczne dla rasy choroby są uwarunkowane genetycznie, wykonywanie badań genetycznych u psów hodowlanych może przeciwdziałać ich dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Długość życia owczarka szkockiego krótkowłosego

Collie krótkowłose żyją z reguły od 13 do 15 lat. Długość życia zależy oczywiście, oprócz genów, od właściwych warunków utrzymania i pielęgnacji.

Jak dbać o sierść owczarka szkockiego krótkowłosego?

Dzięki swojej krótkiej, twardej sierści, collie krótkowłosy nie należy do szczególnie wymagającego w utrzymaniu. Regularne szczotkowanie w zupełności wystarczy, by pozbyć się brudu przyniesionego ze spacerów i zachować lśniącą sierść.

Tak, jak w przypadku wszystkich ras psów, nieco więcej czasu na pielęgnację należy poświęcić mu w okresie zmiany sierści. Z wykorzystaniem odpowiedniej szczotki do sierści uda się wówczas usunąć wszelkie splątane czy martwe włosy. Niewielka ilość zrzucanej sierści w ciągu roku jest zresztą u psów tej rasy zupełnie normalna.

Profesjonalny hodowca chętnie doradzi Ci jaka dieta będzie najlepsza dla Twojego nowego podopiecznego. Po zakupie szczenięcia zaleca się karmić go dotychczasową karmą, a dopiero w miarę dorastania i zachodzących zmian w zakresie wymagań żywieniowych,  zmienić karmę na karmę dla dorosłych psów.

Im pies jest starszy, tym rzadziej podaje się mu posiłki – podczas gdy szczenięta powinny jeść nawet do czterech razy dziennie, dla dorosłego collie krótkowłosego wystarczą dwa, a nawet jeden posiłek.

Czy istnieje specjalna karma dla owczarków collie?

Ostateczny wybór karmy należy do Ciebie, nie istnieje jedna właściwa karma. Collie mają generalnie takie same potrzeby, jak każdy inny pies. Do zdrowego rozwoju potrzebują dużo wysokiej jakości białka (np. mięsa) oraz warzyw.

Żywienie powinno być zawsze dostosowane do sytuacji życiowej psa: Poziomu aktywności, wieku, wagi i stanu zdrowia. Czynniki te są decydujące jeśli chodzi o rodzaj i ilość pożywienia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub specjalistą ds. żywienia psów.

Zwłaszcza jeśli nie chcesz samodzielnie przygotowywać posiłków ani tym bardziej stosować diety typu barf, dokładnie przyjrzyj się oferowanym na rynku produktom – lista składników dostarczy Ci informacji na temat pochodzenia, jakości oraz składu zawartych w niej składników odżywczych.

Owczarek szkocki krótkowłosy i owczarek szkocki długowłosy mają wspólną przeszłość. Podczas gdy ten ostatni szybko awansował na szlachetnego, modnego psa i zjednywał sobie zwolenników za sprawą swojej pięknej, długiej sierści, collie krótkowłosy długo pozostawał prawdziwym psem pasterskim i pomocnikiem rolników.

Hodowany był przede wszystkim ze względu na swoją użyteczność, a mniej ze względu na walory zewnętrzne. Krótka sierść collie podkreśla jego przeszłość jako psa pracującego – zbyt długa szata byłaby bowiem przeszkodą w pracy przy stadach owiec.

Hodowany jako wytrzymałe zwierzę pracujące

Rolnicy z Wysp Brytyjskich już dawno zwrócili uwagę na te wytrzymałe, silne i łatwe w prowadzeniu psy. Na początku hodowali je do pracy przy zwierzętach gospodarskich. Sprawdzały się znakomicie nie tylko jako strażnicy owiec, ale także jako obrońcy opiekujących się nimi rolników.

Niedługo potem pierwsi przedstawiciele owczarka szkockiego krótkowłosego pojawili się na wystawach psów w Anglii. W 1870 roku istniała już osobna klasa dla tych krótkowłosych psów pasterskich, jednak do dziś w większości krajów rasa ta jest mało znana.

W cieniu „Lassie”

Pomimo niewątpliwej popularności collie w Europie, Ameryce i Australii, odmiana krótkowłosa zawsze pozostawała w cieniu collie długowłosego. Owczarek szkocki stał się sławny za sprawą głównej roli w serialu dla dzieci „Lassie” i z dnia na dzień został ulubieńcem wszystkich dzieci.

W podróż z Wysp Brytyjskich do innych krajów, owczarkowi szkockiemu krótkowłosemu udało się wybrać dopiero w połowie XX wieku, a konkretnie w latach sześćdziesiątych.

Dzięki swojemu przyjaznemu usposobieniu, zrównoważonemu charakterowi, miłości do dzieci oraz krótkiej, łatwej w pielęgnacji sierści, collie krótkowłosy zyskuje coraz więcej zwolenników wśród miłośników psów. Jednak przedstawicielom tej rasy prawdopodobnie nigdy nie uda się dorównać popularności swoich długowłosych krewnych.

Zakup: Ile kosztuje owczarek szkocki krótkowłosy?

Ceny młodych collie krótkowłosych zaczynają się od 5000 zł.

Jeśli interesuje Cię szczeniak owczarka szkockiego krótkowłosego, zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie hodowca wykonuje swoim podopiecznym wszystkie zalecane badania i szczepienia.

Przestrzeganie przez hodowcę wymagań dotyczących hodowli jest bowiem podstawą zdrowia szczeniąt. Dlatego szukając hodowcy, zdecyduj się na takiego, który może przedstawić całą dokumentację dotyczącą piesków. Profesjonalny hodowca będzie zainteresowany również Tobą – z pewnością zada Ci kilka pytań, aby dowiedzieć się, czy oddaje swojego podopiecznego w dobre ręce.

Uwaga na tak zwane okazje
Do wyjątkowo korzystnych ofert podchodź ostrożnie – przeważnie zawsze kryje się w nich jakiś haczyk lub są one wręcz niezgodne z prawem.

Marmurkowe owczarki szkockie krótkowłose na trawie
Szczenięta należy kupować wyłącznie od profesjonalnych hodowców.

Podsumowanie: Owczarek szkocki krótkowłosy jest aktywnym, uwielbiającym ruch i zabawę psem dla początkujących

Collie krótkowłosy sprawdzi się również w rękach nowicjuszy. Uwielbia być członkiem rodziny, kocha dzieci i nie sprawia problemów wychowawczych. Może być trzymany w towarzystwie innych zwierząt domowych, takich jak koty.

Potrzebuje dużo miłości, atencji i aktywności. Najlepiej czuje się w towarzystwie swojego stada i cieszy się z każdej wspólnie spędzonej chwili.

Ten niegdysiejszy, doskonały strażnik stad zwierząt, jest dziś świetnym towarzyszem wszelkich zabaw i sportów, do których nie trzeba go dwa razy zachęcać.

Dlatego opiekun, który z powodów zawodowych musi często zostawiać psa samego, z pewnością nie będzie odpowiednim partnerem dla tego na wskroś towarzyskiego i oddanego człowiekowi czworonoga. Jednak, jeśli masz chęć i czas na wspólne aktywności, owczarek szkocki krótkowłosy będzie idealnym wyborem.


Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Najczęściej polecane