Pudelpointer

pudelpointer wszystko o rasie psa

Pół pudel, pół pointer, pudelpointer łączy w sobie pierwotny instynkt myśliwski pudla z czułym nosem pointera. Jest doskonałym psem myśliwskim, którego można wykorzystać na wiele sposobów. Uważa się, że jest łatwy w szkoleniu i posłuszny. Ten pies z brodą i grzywą powinien jednak mieszkać raczej w domach myśliwych.

Zrównoważony charakter i czuły nos

Mówi się, że myśliwy i kynolog Sigismund Freiherr von Zedlitz und Neukirch, lepiej znany pod pseudonimem Hegelwald, skojarzył ze sobą siedem pudli i sto pointerów, zanim był zadowolony z wyniku i zaprezentował pierwszego – przynajmniej świadomie wyhodowanego – pudla pointera. Rezultat jest widoczny do dziś. Pudelpointer to niezwykle wszechstronny pies pracujący, który sprawdza się jako utalentowany pies myśliwski i wyżeł na polach i w lasach, a także w wodzie. Ale nie tylko jego czuły nos, radość z aportowania oraz zręczność w wodzie zapewniły mu dobrą reputację w kręgach myśliwskich. Jego zrównoważony charakter, zdolność uczenia się, a także łatwość wychowania czynią go idealnym towarzyszem polowań dla
ich miłośników.

W wolnym czasie: Oddany pies rodzinny

Po pracy pudelpointer z łatwością wciela się w rolę psa rodzinnego. We własnych czterech ścianach ten energiczny myśliwy staje się kochającym towarzyszem zabaw dla dzieci i spokojnym, wiernym przyjacielem dla całej rodziny. Jest psem towarzyskim, szukającym bliskości z ludźmi, nie jest ani zbyt nieśmiały, ani agresywny w stosunku do obcych. Dobrze dogaduje się również z innymi gatunkami i lubi wspólną zabawę.

Dlaczego należy tylko do myśliwych?

Aby jego spokojna, opanowana i zrównoważona natura mogła się w pełni rozwinąć, jego instynkt łowiecki i ogromna potrzeba ruchu oraz aktywności muszą być bezwzględnie zaspokojone. Jeśli nie pozwoli mu się realizować pasji łowieckiej, może stać się psem problematycznym – pomimo swojej nieskomplikowanej natury. Dlatego renomowani hodowcy pudli pointerów oddają je przede wszystkim osobom, które chcą je trzymać przede wszystkim do polowań.

Solidny wygląd

Zgodnie ze swoją aktywną i nieskomplikowaną naturą, pudelpointer ma bardzo mocną, szorstką i grubą sierść, która niezawodnie chroni go przed wiatrem, warunkami pogodowymi oraz urazami podczas każdej przygody. Zachwyca lśniącą, średniej długości, kudłatą szatą, typową dla rasy brodą, gęstymi brwiami oraz charakterystyczną grzywką.

Przy wysokości w kłębie od 60 do 68 cm u samców i od 55 do 53 cm u suk, pudelpointer należy do dość dużych ras psów. Jego silne, dobrze umięśnione i niemal kwadratowe ciało waży od 25 do 30 kg, przy czym masa ciała nie jest określona we wzorcu rasy. Szorstka i zamknięta sierść występuje w trzech różnych wariantach kolorystycznych:

  • brązowy
  • czarny
  • kolor suchych liści/kolor pszenicy

Jednak w hodowli zwykle preferowana jest sierść ciemnobrązowa i dlatego jest ona najczęstsza. Pudelpointery w kolorze pszenicy są bardzo rzadkie. Akceptowane są małe białe plamki.

Historia pudelpointera

Powstanie tej wywodzącej się z Niemiec rasy psów zawdzięczamy, ściśle rzecz biorąc, przypadkowej znajomości: Duży samiec pudla, który towarzyszył swojemu panu – oficerowi biorącemu udział w manewrze – w podróży służbowej, natknął się na atrakcyjną brązową sukę pointer. Potomkowie tych dwóch dość kontrastujących ras psów myśliwskich, którzy łączyli w sobie wszystkie pozytywne cechy łowieckie, wywarli wrażenie na ówczesnej społeczności łowieckiej.

Przekonany o wyniku tego połączenia myśliwy i kynolog Freiherr von Zedlitz, piszący publikacje łowieckie pod pseudonimem Hegewald, rozpoczął w 1881 roku celową hodowlę pudla-pointera, którego nazwę szybko wymyślono poprzez połączenie nazw dwóch oryginalnych ras psów. O tym, że Hegewald poważnie podchodził do swojego celu, jakim było wyhodowanie wszechstronnego psa pracującego o szorstkiej sierści, który sprawdziłby się jako zręczny pies myśliwski na polu, w lesie i wodzie, świadczy choćby fakt, że skrzyżował siedem różnych pudli ze stoma różnymi pointerami, aż w końcu osiągnął zadowalający go rezultat. Przekonało to również leśnika i kynologa Carla Rehfußa (znanego jako Oberländer), który wkrótce poświęcił się hodowli pudelpointerów.

Początki hodowli i popularyzacja

Na sukces hodowli nie trzeba było długo czekać i wkrótce pierwsze pudelpointery śpiewająco zdały egzamin przydatności do polowań. W 1897 roku Oberländer założył w końcu pierwszy w Niemczech Związek Pudelpointera. Jednak rasa psów została oficjalnie uznana przez FCI (Fédération Cynologique Internationale) dopiero 62 lata później. Mniej więcej w tym samym czasie pierwsze psy tej rasy przybyły do ​​Ameryki Północnej, gdzie zostały uznane przez Kanadyjski Związek Kynologiczny za odrębną rasę psów myśliwskich.

Choć od 1924 roku psy z bezpośrednich skojarzeń pudli i pointerów nie były już wpisywane do księgi hodowlanej, część kynologów przez długi czas krytykowała brak jednolitości rasy. Jednakże, aby chronić rasę przed problemami związanymi z chowem wsobnym, po drugiej wojnie światowej na krótko ponownie skrzyżowano pointery z pudlami, aby rozwinąć słabnącą rasę pudelpointerów. Do dziś pudelpointer jest dość rzadką rasą psów, zarezerwowaną głównie dla myśliwych. Chociaż rasa ta z pewnością może konkurować pod względem cech z innymi psami myśliwskimi, jest raczej rzadka w porównaniu z wyżłami.

Gdzie znajdę renomowanego hodowcę pudelpointerów?

Największe szanse na znalezienie hodowcy w pobliżu z pewnością mają zainteresowani z Niemiec. Ale także w USA, Kanadzie, Francji, Austrii, Holandii, Luksemburgu i innych krajach europejskich można znaleźć ludzi, którzy poświęcili się hodowli tej wyjątkowej rasy. Jeśli szukasz pudelpointera, który poprowadzi Cię podczas polowania, najlepiej najpierw skontaktuj się ze stowarzyszeniem pudli pointerów lub innych psów myśliwskich. Renomowani hodowcy, którzy hodują psy zgodnie ze standardem FCI i podlegają rygorystycznym kryteriom hodowlanym, zwykle organizują się w klubie.

Zdrowie

Hodowla pudelpointera od samego początku podlegała ścisłym zasadom. Do chwili obecnej pudle pointery mogą być wykorzystywane do hodowli jedynie po przejściu odpowiednich testów użytkowych i uznaniu ich przez niezależnego sędziego na wystawie za nadające się do hodowli. Oprócz wyglądu i charakteru, duży nacisk kładzie się na stan zdrowia psa hodowlanego. Jeśli stwierdzono genetyczną predyspozycję do dysplazji stawu biodrowego (HD) lub epilepsji, pies zostanie wykluczony z dalszej hodowli. To surowe podejście w rzeczywistości doprowadziło do tego, że liczba psów cierpiących na HD u pudli pointerów jest bardzo mała. Pomimo swoich rozmiarów i dość imponującej masy ciała, choroby układu kostnego występują u niego niezwykle rzadko.

Właściwa pielęgnacja

Jeśli więc posiadasz czystej krwi pudla pointera, zazwyczaj nie musisz obawiać się częstych wizyt u lekarza weterynarii lub wysokich rachunków weterynaryjnych. Aby jednak utrzymać dobrostan i zdrowie psa, należy przestrzegać następujących zaleceń pielęgnacyjnych:

Tak naprawdę jego sztywna, potargana sierść praktycznie czyści się sama. Aby uczynić sierść nieco bardziej miękką, można od czasu do czasu przeczesać ją szczotką (zgrzebłem). Okazjonalnie wyczesuj brodę za pomocą delikatnego metalowego grzebienia, aby usunąć z niej zabrudzenia.

Średniej wielkości, zwisające uszy należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu i oczyszczać.

Z uwagi na to, że wiele pudli pointerów podczas swojej pracy chodzi głównie po miękkim leśnym podłożu, ich pazury się mało ścierają. Dlatego upewnij się, że regularnie je przycinasz, aby uniknąć urazów.

Pobyt w lesie oraz na polu zwiększa prawdopodobieństwo ugryzienia przez kleszcza. Szczególnie w miesiącach od maja do października po wycieczce na świeżym powietrzu należy dokładnie sprawdzić sierść pod kątem obecności kleszczy. Jeśli mieszkasz na obszarach zagrożonych przez kleszcze, przydatne mogą być szczepienia lub inne środki profilaktyczne.

Kąpiel u pudla pointera nie jest w zasadzie konieczna. W końcu sam często wchodzi do wody, gdy tylko nadarzy się okazja podczas wycieczek. Zbyt częste kąpiele z szamponem dla psów mogą również zaatakować barierę ochronną jego skóry.

Żywienie pudla pointera

Utrzymanie zdrowia psa obejmuje oczywiście również właściwe żywienie. Jako potomkowie wilka, psy również są mięsożercami. Mięso jest dla nich najważniejszym źródłem białka i dlatego powinno stanowić co najmniej 60 procent diety. Dokładna ilość i skład zależą od indywidualnych czynników, takich jak masa ciała, wiek oraz poziom aktywności fizycznej psa. Na przykład pudelpointer, który jest wykorzystywany głównie do polowań, ma wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż ten, który poluje tylko od czasu do czasu. Aby określić dokładne potrzeby psa i wybrać odpowiednią dla niego karmę, zaleca się szczegółową analizę u lekarza weterynarii lub dietetyka dla zwierząt.

Co dziennie zjada pudelpointer?

Aby dać Ci wartość orientacyjną: Pudelpointer o wadze 30 kg, który regularnie poluje, zjada dziennie około 450 g świeżego mięsa, 220 g warzyw (np. marchewki lub fasoli) i 220 g ryżu (gotowanego na miękko), zboża lub płatków dla psów. Jeśli samodzielnie przygotowujesz pokarm świeży, wymieszaj łyżeczkę płatków drożdżowych oraz oleju kukurydzianego lub słonecznikowego. Alternatywnie możesz oczywiście karmić psa gotową karmą (mokrą lub suchą). Również w tym przypadku należy zawsze zwracać uwagę na podany skład oraz unikać produktów, które zawierają zbyt dużo zboża, soi, cukru, sztucznych wzmacniaczy smaku lub chemicznych konserwantów.

Warunki utrzymania psa myśliwskiego

Uroczy wygląd pudelpointera z grzywką i brodą, a także jego zrównoważony charakter oraz wysoka zdolność do nauki mogą sprawić, że na pierwszy rzut oka wyda się miłym, nieskomplikowanym psem rodzinnym. Istnieje jednak dobry powód, dla którego wielu hodowców oddaje swoje szczenięta wyłącznie myśliwym. W przeciwieństwie do swego przodka, pudla, który stopniowo rezygnował ze swojego pierwotnego instynktu łowieckiego na rzecz roli psa rodzinnego, pudelpointer do dziś pozostaje stuprocentowym psem myśliwskim. Polowanie ma we krwi, więc potrzeba dużo ruchu i zajęcia, aby go zadowolić. To, jak bardzo jest zrównoważony i spokojny, zależy przede wszystkim od tego, czy i jak często poluje.

Wszechstronne zastosowanie

Dzięki swojej wszechstronności pudelpointer może być wykorzystywany zarówno jako pies myśliwski, jak i pies dowodny, i czuje się równie dobrze na polach i obszarach leśnych, jak i na obszarach wodnych podczas szperania lub polowania na kaczki. Oprócz dużej pasji do polowań, jego opiekun powinien mieć również dużą (dobrze ogrodzoną) działkę na wsi, z której możliwe są długie spacery na łonie natury. W mieście lub u opiekuna, który woli leżeć na kanapie niż przebywać na zewnątrz lub który musi spędzać wiele godzin dziennie w biurze, pudelpointer nie odnalazłby się.

Alternatywne programy treningowe dla polowań

Oczywiście nawet najbardziej ambitny myśliwy nie będzie mógł codziennie polować. Aby maksymalnie uprzyjemnić pudelpointerowi niezbędne przerwy od polowania, należy zapewnić mu wystarczające alternatywne ćwiczenia. Wykorzystuj jego pasję do wody i radość z aportowania. Wybieraj się na wędrówki obok małego jeziora lub strumienia, bierz ze sobą piłkę lub kij i urozmaicaj czas psa sporadycznymi zabawami w aportowanie. Dla psów rasowych chętnych do nauki, dostępny jest także psi sport w formie tropienia. Zabawny, zorientowany na ludzi charakter, wysoka chęć do nauki oraz szybkie zrozumienie sprawiają, że łatwo jest znaleźć odpowiednie alternatywy i rozsądnie spędzać czas ze swoim pudelointerem.

Najczęściej polecane