Pointer (English Pointer)

English Pointer

Ten atrakcyjny i mądry czworonóg jest ceniony przez wielu miłośników zwierząt na całym świecie. Jednak ze względu na swoje cechy psa myśliwskiego – zwłaszcza w terenie – pointer jest wymagającym towarzyszem, który powinien znaleźć się w rękach doświadczonych opiekunów, dzielących z nim jego największą pasję: łowiectwo.

Mocny i elegancki

Pointer również wizualnie wyraża swoją myśliwską pasję: Już przy pierwszym spojrzeniu na tego psa rzucają się w oczy harmonijne proporcje jego ciała. Pointer angielski to żylasty i elegancki czworonóg, który łączy w sobie siłę i zwinność. Miłośnicy pointerów zachwycają się estetyką tego psa, który elegancko i wytrwale porusza się po lasach i łąkach. Dynamiczna sylwetka zdradza dziedzictwo chartów, ponieważ wśród przodków pointera można znaleźć również psy rasy Greyhound. Podczas tropienia pointer unosi nos bardzo wysoko. Umaszczenie krótkowłose występuje w kombinacjach: biało-cytrynowej, biało-brązowej, biało-czarnej, trójkolorowej, a także jednolicie brązowej lub czarnej. We wszystkich wariantach kolorystycznych sierść powinna być gładka i błyszcząca. U samców maksymalna wysokość w kłębie wynosi 69 cm, suki są nieco mniejsze. Pointery ważą od 25 do 30 kilogramów.

Brytyjczyk z hiszpańskimi korzeniami

Mimo że z dzisiejszego punktu widzenia ten czworonóg jest typowym brytyjskim psem myśliwskim, jego przodkowie pochodzą prawdopodobnie z Hiszpanii. Dotarli oni do Wielkiej Brytanii wraz z brytyjskimi żołnierzami. Przodkowie pointera mieli swój udział w tym, aby stał on się atrakcyjnym i skutecznym myśliwym, jakim jest dzisiaj: Do jego przodków należą szybkie Greyhoundy, Foxhoundy oraz francuskie psy gończe. Pointer jest uważany za pioniera wśród psów wskazujących. Ten typ psa charakteryzuje się tym, że podczas skutecznego tropienia zwierzyny pozostaje w bezruchu. Przypuszczalnie cecha ta pojawiła się w wyniku spontanicznej mutacji u niektórych psów, które następnie wykorzystano do hodowli. Takie jest też pochodzenie nazwy pointera, która wywodzi się od hiszpańskiego perro de punta, czyli „pies do wskazywania”. Pointer jest często używany do polowań na „zwierzynę pierzastą”, taką jak bażanty.

Charakter: Łagodny myśliwy

Pointer jest wszechstronnym i mądrym psem. Jest bardzo lojalny wobec swojego stada i przyjazny wobec ludzi i zwierząt. Wspólne mieszkanie psa tej rasy z dziećmi lub kotami przebiega zazwyczaj bardzo harmonijnie. Najlepiej byłoby, gdyby koty i inne zwierzęta domowe zostały zapoznane z tym myśliwym już u hodowcy. Ten wrażliwy pies ceni sobie przytulanie z najbliższymi po przygodach w lesie i na łące. Prowadzony w sposób myśliwski pointer może więc doskonale funkcjonować w rodzinie. Pointery nie są zbyt terytorialne i ze względu na swój otwarty charakter niekoniecznie nadają się na psy stróżujące. Pies ten lubi spełniać życzenia, ale nie jest bezmyślnie uległy.

english pointer rasa psa

Wrażliwe wychowanie

Zasadniczo wrażliwy pointer jest łatwy do wyszkolenia poprzez łagodne, konsekwentne wychowanie. Z natury lubi być posłuszny, a ponieważ jest również inteligentny, szybko rozumie, co się od niego wymaga. Jednak nawet dobrze wychowane psy mają trudności z wydawaniem komend, kiedy są w trakcie polowania – pointer może być trudny do przywołania. Nie wymagaj od swojego pointera rzeczy niemożliwych i zawsze szkol go z wielką delikatnością: W sprawach szkolenia zawsze postępuj konsekwentnie, ale bez chęci podporządkowania sobie towarzysza, ponieważ ten pies lubi robić to, o co go poprosisz, ale jednocześnie chce być traktowany jak partner. Należy zawsze pamiętać, że skuteczne szkolenie może przynieść efekty tylko wtedy, gdy czworonożny przyjaciel może realizować swoje pragnienia łowieckie lub jest intensywnie zajęty w inny sposób. Niewykorzystany pies myśliwski zawsze będzie „trudny do wyszkolenia” i będzie szukał innych kanałów dla upuszczenia swojego nadmiaru energii. Najlepiej byłoby, gdyby pies ten przeszedł profesjonalne szkolenie dla psów myśliwskich. Jeśli szukasz odpowiednich trenerów, zwróć uwagę na to, by kłaść nacisk na pozytywną motywację. Ogólnie rzecz biorąc, kluczem do sukcesu w szkoleniu pointerów jest konsekwencja i pozytywne wzmacnianie.

Sportowy miłośnik przyrody

Ulubionym zajęciem tego czworonożnego przyjaciela są polowania, do których był hodowany przez wieki. Bez możliwości zaspokojenia tej potrzeby trudno jest utrzymać pointera w odpowiednio dobrym stanie. W przypadku niektórych osobników możesz również w inny sposób zająć tę wysportowaną rasę. Interesujące dla tych psów z doskonałym zmysłem węchu mogą być psie sporty, takie jak mantrailing lub szkolenie dla psów ratowniczych. Pointer powinien korzystać z intensywnego ruchu każdego dnia i przy każdej pogodzie. Dorosły przedstawiciel tej rasy jest doskonałym towarzyszem do biegania, jazdy na rowerze lub jazdy konnej. Dla tych aktywnych zwierząt idealna jest również możliwość biegania w ogrodzonym ogrodzie. Zwłaszcza, że swobodne bieganie nie jest możliwe dla każdego pointera angielskiego.

Solidny sportowiec

Pointery to wytrzymałe psy, które z łatwością osiągają wiek 14 lat. Jeśli zdecydujesz się na pointera od renomowanego hodowcy, najprawdopodobniej zyskasz czworonożnego przyjaciela, który ma najlepsze warunki do długiego i zdrowego życia. Warto porozmawiać z hodowcą na temat opieki zdrowotnej – na przykład, na jakie choroby zostali przebadani rodzice? W każdym przypadku wskazana jest ocena bioder rodziców, ponieważ dysplazja stawów biodrowych może wystąpić również u pointerów. Ten wytrwały myśliwy może czasami reagować wrażliwie na zimno i wilgoć oraz łatwo się przeziębiać. Pamiętaj więc, aby po spacerze w deszczową pogodę wytrzeć swojego pupila do sucha.

Pointer – żywienie: Znalezienie właściwej równowagi

Odżywianie jest ważnym elementem życia zdrowego psa. Pointer, podobnie jak wszystkie inne rasy psów, potrzebuje diety bogatej w białko, której głównym składnikiem jest mięso – niezależnie od tego, czy wybierzemy karmę mokrą czy suchą. Należy więc upewnić się, że mięso jest na pierwszym miejscu na liście składników i unikać pokarmów zawierających zboża. Zapotrzebowanie energetyczne tego psa jest ściśle związane z jego wysiłkiem fizycznym, a zalecane dzienne dawki pokarmowe podane na opakowaniu są jedynie wskazówkami. Pointery niewykorzystywane do polowań lub innych psich sportów mają tendencję do szybkiego tycia. Dlatego należy obserwować obwód w talii psa i odpowiednio dostosować dietę, jeśli pointer przybiera lub traci na wadze. Ważne jest, aby dać psu odpocząć po każdym posiłku, aby zapobiec zagrażającemu życiu rozdęciu żołądka. Dorosłemu psu należy podawać dzienne zapotrzebowanie w co najmniej dwóch posiłkach. Jako odpowiednie przysmaki nadają się suche gryzaki lub przekąski dentystyczne. Upewnij się, że Twój pupil ma zawsze dostęp do świeżej wody pitnej.

Łatwa w pielęgnacji sierść

Krótka sierść pointera jest łatwa w pielęgnacji. Szczotkuj swojego pupila dwa razy w tygodniu miękką szczotką, aby usunąć luźne włosy – to również zmniejszy ilość włosów, które trafiają do Twojego domu. Psa należy kąpać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, a brudu nie da się wyszczotkować z sierści po wyschnięciu. Pamiętaj, aby używać łagodnego szamponu dla psów i upewnij się, że Twój pointer nie zmarznie po kąpieli. Regularnie sprawdzaj klapnięte uszy i w razie potrzeby czyść je preparatem do czyszczenia uszu, aby zapobiec zapaleniu. Z reguły chęć poruszania się pointera powoduje ścieranie się jego pazurów, dlatego nie trzeba ich przycinać. Tylko starsze psy potrzebują czasem pomocy przy wykonywaniu pedicure, aby nie wbić sobie zbyt długich pazurów i nie zranić się.

english-pointer-pies

Do kogo pasuje pointer?

Ten czworonożny miłośnik przyrody nie nadaje się do mieszkania w mieście i jako pies myśliwski z zamiłowania najlepiej nadaje się właśnie dla myśliwego. Nawet wśród myśliwych trzymanie go nie jest wskazane dla wszystkich, ponieważ pointer jest specjalnie wyhodowany do polowań na otwartych polach. Rasa ta najlepiej czuje się w rękach ekspertów, którzy potrafią zapanować nad ogromną szybkością psa w połączeniu z jego niezależnością. Nie ulega więc wątpliwości, że pointer nie jest odpowiedni dla osób wygodnych i początkujących. Pointer szkolony jako pies myśliwski może być doskonałym psem rodzinnym, ponieważ zazwyczaj bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Oczywiście od najmłodszych lat należy przyzwyczajać dzieci do traktowania zwierząt z szacunkiem – wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby pies zawarł z nimi przyjaźń na całe życie! Jeśli pointer ma mieszkać z kotami lub małymi zwierzętami, powinien mieć z nimi kontakt już jako szczeniak, tak aby szybko zaakceptował je jako członków stada. Nie należy jednak pozostawiać go bez nadzoru z małymi zwierzętami. Bardzo korzystne jest zapewnienie pointerowi bezpiecznego miejsca do ćwiczeń w postaci dobrze ogrodzonego ogrodu, w którym będzie mógł biegać i węszyć do woli. Ze względu na jego instynkt łowiecki, nie każdy przedstawiciel tej rasy może pozwolić mu biegać bez smyczy. Jeśli nie jesteś pewien, czy pies myśliwski jest dla Ciebie odpowiednim towarzyszem, lepiej rozejrzyj się za innymi rasami psów.

Przed wprowadzeniem się

Przed wprowadzeniem się nowego pupila należy wziąć pod uwagę, że kupując pointera, na wiele lat bierzesz na siebie ogromną odpowiedzialność. Wiąże się ona nie tylko z dużą ilością czasu, ale także z dużą ilością pieniędzy, które wydasz na życie z psem w nadchodzących latach. Oprócz podstawowego wyposażenia potrzebuje on również regularnych wizyt u weterynarza; ponadto do bieżących wydatków trzeba doliczyć wysokiej jakości karmę, a także ubezpieczenie psa od odpowiedzialności cywilnej i podatek od psa. Należy mieć wystarczające rezerwy finansowe na wypadek choroby czworonoga. Należy również podjąć środki ostrożności na wypadek choroby lub wyjazdu opiekuna. Pointer, który ma ogromną potrzebę ruchu, ma mniejsze szanse na znalezienie odpowiedniej opieki wakacyjnej niż mały pies do towarzystwa. Najlepiej zawczasu pomyśleć o możliwościach dobrej opieki. Należy również rozważyć codzienny czas, jaki należy spędzać na zewnątrz ze swoim czworonożnym przyjacielem od momentu jego wprowadzenia się: Pointer potrzebuje co najmniej dwóch godzin ruchu dziennie w postaci spacerów, sportów lub polowań.

Gdzie mogę znaleźć mojego wymarzonego pointera?

Pointera należy kupować wyłącznie od zarejestrowanego hodowcy. Jednak nawet wśród nich zdarzają się czarne owce. Koniecznie odwiedź szczenięta w ich pierwotnym domu i poznaj rodziców. Czy wszyscy sprawiają zrównoważone, zdrowe wrażenie? Szczenięta zamieszkają z Tobą najwcześniej w wieku ośmiu tygodni, a do tego czasu będą już kilkakrotnie odrobaczone, zaszczepione – pamiętaj o szczepieniach przypominających – i będą miały paszport dla zwierząt. Porozmawiaj z potencjalnymi hodowcami o ich celach hodowlanych oraz o myśliwskim zastosowaniu pointera. Ciesz się, jeśli hodowca zadaje Ci również krytyczne pytania – świadczy to przecież o tym, że leży mu na sercu dobro jego podopiecznych. Pointery nie są zbyt powszechne, co oznacza, że aby zdobyć szczeniaka rasy pointer, być może trzeba będzie pokonać duże odległości i/lub długo czekać. Ale warto poczekać, jeśli nowy pupil będzie pochodzić z rąk doświadczonego hodowcy.

Jeśli chcesz dać dom dorosłemu pointerowi, poszukaj w Internecie, zwłaszcza w specjalnych klubach pointerów. Skupiają się one na pośredniczeniu w adopcji pointerów i mieszańców pointerów, które potrzebują nowego domu. Wcześniej dokładnie wypytaj o charakter psa i porównaj go ze swoimi doświadczeniami z psami.

Poznaj inne rasy z grupy VII, sekcji 2 FCI (wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery):

Najczęściej polecane