Grupa 1 FCI: Owczarki i inne psy pasterskie

Od tysiącleci owczarki i psy zaganiające towarzyszyły ludziom w ich codziennych obowiązkach. Pilnowanie owiec, ochrona trzody, samodzielna praca i skrupulatne wykonywanie wszelkich poleceń pasterzy to wyjątkowo rozwinięte umiejętności tych inteligentnych psów. Co jeszcze je cechuje i co odróżnia od siebie psy z pierwszej grupy FCI? Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

6 min

Australian Kelpie

Wysportowany, inteligentny, pokorny – pies o takim charakterze z pewnością spodoba się nawet najbardziej wymagającej osobie.
8 min

Bearded Collie

Bearded Collies to bardzo żywotne psy, jednocześnie uchodzące za spokojne i czujne. Zaintrygowany? Przeczytaj już teraz!
13 min

Border Collie

Inteligentny i wymagający Border Collie wciąż spełnia głównie zadanie psa pasterskiego. Czy nadaje się na psa rodzinnego?
7 min

Kuvasz

Dobry towarzysz dla doświadczonych miłośników psów doceniających psią niezależność.
12 min

Owczarek niemiecki

Za sprawą niezwykłej inteligencji i przyjaznej natury to najpopularniejsza rasa użytkowa i jedna z najbardziej lubianych ras rodzinnych.

Do najpopularniejszych owczarków z całą pewnością należą Border Collie, owczarek australijski czy owczarek niemiecki. Psy pasterskie to psy pracujące, hodowane specjalnie w celu zaganiania owiec w konkretne miejsce i pilnowania ich. Potrafią one również dzielić trzodę na mniejsze grupki. Dziś te niezwykłe umiejętności wykorzystuje się głównie w sportach dla psów. Na zawodach Sheepdog Trials psy pasterskie mogą wykazywać się swoją inteligencją i umiejętnościami. Psy zaganiające różnią się od psów stróżujących pracujących przy stadach. Te ostatnie są wyraźnie większe i bardziej korpulentne niż zwrotne i szybkie psy zaganiające. Psy stróżujące pilnują trzody przed niebezpieczeństwem i dbają o to, by zwierzęta się nie rozchodziły. Do psów stróżujących należą na przykład Kuvasz lub pirenejski pies górski.

Niekoniecznie oczywiście opiekunowie psów pasterskich muszą w domu posiadać stado owiec czy trzodę krów. By jednak te niezwykle wysportowane i inteligentne psy odpowiednio zaangażować fizycznie i psychicznie, należy koniecznie zagwarantować im odpowiednią ilość wybiegu i zadań fizycznych i intelektualnych dziennie. Psy te są niezwykle chętne do nauki i hodowane tak, by przy niskim zużyciu energetycznym były wyjątkowo wydajne. Oznacza to, że psy zaganiające i stróżujące psy pasterskie rzadko bywają zmęczone, szybko się uczą, są ekstremalnie wysportowane. Czyni je to doskonałymi kandydatami do zawodowego uprawiania psich sportów, na przykład Agility. Psy z tej grupy FCI potrzebują przestrzeni do życia (najlepiej dom ze sporym ogrodem) i nie powinny być pozostawiane same na długi czas. Jeśli psy pasterskie nie dostają odpowiednich zadań, same sobie jakieś znajdują – niekoniecznie takie, które spodobają się ich opiekunom.

Tak więc psy, takie jak owczarki Collie na przykład, nie bardzo nadają się na psy do mieszkania. Jednakże w 1 grupie FCI jest kilka takich ras, które spełnią się całkowicie jako kompani rodziny. Puli oraz owczarek belgijski tervueren, welsh corgie czy owczarek pikardyjski – te psy postrzegają swoją ludzką rodzinę jako zamiennik stada. Niemniej jednak także w ich przypadku nie można pominąć konsekwentnego wychowania oraz organizowania dla nich sensownych zadań na inteligencję. Zachęcamy do lektury naszych psich portretów. Dowiedz się wszystkiego na temat owczarków i innych psów pasterskich w Magazynie o zwierzętach zooplus!