Do najpopularniejszych owczarków z całą pewnością należą Border Collie, owczarek australijski czy owczarek niemiecki. Psy pasterskie to psy pracujące, hodowane specjalnie w celu zaganiania owiec w konkretne miejsce i pilnowania ich. Potrafią one również dzielić trzodę na mniejsze grupki. Dziś te niezwykłe umiejętności wykorzystuje się głównie w sportach dla psów. Na zawodach Sheepdog Trials psy pasterskie mogą wykazywać się swoją inteligencją i umiejętnościami. Psy zaganiające różnią się od psów stróżujących pracujących przy stadach. Te ostatnie są wyraźnie większe i bardziej korpulentne niż zwrotne i szybkie psy zaganiające. Psy stróżujące pilnują trzody przed niebezpieczeństwem i dbają o to, by zwierzęta się nie rozchodziły. Do psów stróżujących należą na przykład Kuvasz lub pirenejski pies górski.
Grupa 1 FCI: Owczarki i inne psy pasterskie
Od tysiącleci owczarki i psy zaganiające towarzyszyły ludziom w ich codziennych obowiązkach. Pilnowanie owiec, ochrona trzody, samodzielna praca i skrupulatne wykonywanie wszelkich poleceń pasterzy to wyjątkowo rozwinięte umiejętności tych inteligentnych psów. Co jeszcze je cechuje i co odróżnia od siebie psy z pierwszej grupy FCI? Czytaj dalej
Znajdź rasę psa
Ważne cechy
Mój pies powinien być
Wygląd
Grupa FCI
Jak obliczyć wiek kota?
Jak sprawdzić, czy mój kot mnie kocha? 10 oznak, które temu dowodzą!
Świnka morska (kawia domowa)
Niekoniecznie oczywiście opiekunowie psów pasterskich muszą w domu posiadać stado owiec czy trzodę krów. By jednak te niezwykle wysportowane i inteligentne psy odpowiednio zaangażować fizycznie i psychicznie, należy koniecznie zagwarantować im odpowiednią ilość wybiegu i zadań fizycznych i intelektualnych dziennie. Psy te są niezwykle chętne do nauki i hodowane tak, by przy niskim zużyciu energetycznym były wyjątkowo wydajne. Oznacza to, że psy zaganiające i stróżujące psy pasterskie rzadko bywają zmęczone, szybko się uczą, są ekstremalnie wysportowane. Czyni je to doskonałymi kandydatami do zawodowego uprawiania psich sportów, na przykład Agility. Psy z tej grupy FCI potrzebują przestrzeni do życia (najlepiej dom ze sporym ogrodem) i nie powinny być pozostawiane same na długi czas. Jeśli psy pasterskie nie dostają odpowiednich zadań, same sobie jakieś znajdują – niekoniecznie takie, które spodobają się ich opiekunom.
Tak więc psy, takie jak owczarki Collie na przykład, nie bardzo nadają się na psy do mieszkania. Jednakże w 1 grupie FCI jest kilka takich ras, które spełnią się całkowicie jako kompani rodziny. Puli oraz owczarek belgijski tervueren, welsh corgie czy owczarek pikardyjski – te psy postrzegają swoją ludzką rodzinę jako zamiennik stada. Niemniej jednak także w ich przypadku nie można pominąć konsekwentnego wychowania oraz organizowania dla nich sensownych zadań na inteligencję. Zachęcamy do lektury naszych psich portretów. Dowiedz się wszystkiego na temat owczarków i innych psów pasterskich w Magazynie o zwierzętach zooplus!