Agility dla psa: Wymagania, sprzęt, praktyczne wskazówki

We współpracy z Pedigree
agility dla psa slalom

Psie sporty pozwolą utrzymać Twojego pupila w dobrej formie fizycznej i psychicznej.

Spacery nudzą się już powoli Twojemu psu? Może nudzą się Tobie? Chciałbyś robić ze swoim psem coś więcej? Proponujemy Agility! Agility to nowoczesny sport dla psów, służący poprawie komunikacji między człowiekiem a jego podopiecznym, w lecie doskonale nadający się także do uprawiania na powietrzu.

Czym właściwie jest Agility dla psa?

Agility dla psa jest bardzo popularnym sportem dla psów, który polega na pokonaniu toru przeszkód w określonym czasie. Pies nie może być prowadzony na smyczy, nie może też mieć obroży.

Ta dyscyplina psiego sportu, pierwotnie wprowadzona jako wypełniacz przerw między kolejnymi rundami wystawy Crufts Dog Show w Wielkiej Brytanii, zyskała sobie wielu zwolenników na całym świecie. Rozwinęła się na tyle, że zaczęto organizować zawody, na początku na mniejszą skalę, a następnie na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Warto wiedzieć
Słowo Agility pochodzi z języka angielskiego i oznacza zwinność.

Czego pies może się nauczyć dzięki Agility?

Celem tej dyscypliny sportowej jest oczywiście aktywność fizyczna, zarówno psa jak i jego opiekuna. Ponadto dzięki Agility rozwija się ich wzajemne zaufanie oraz oboje uczą się komunikacji za sprawą mowy ciała.

Według zasad Agility pies pokonuje przeszkody bez obroży czy smyczy. Opiekun może kierować krokami swojego psa jedynie za pomocą gestów i wydawanych poleceń. Nie powinno się także dotykać psa.

Wymagania dotyczące uprawiania Agility dla psa

Trening Agility wymaga od psa i właściciela wyjątkowej zręczności, ponieważ przeszkody mogą być tak różnorodne, jak tylko można sobie to wyobrazić. Pies trenujący tę dyscyplinę sportu powinien być zdrowy, aby podczas ćwiczeń jego ewentualne dolegliwości nie uległy pogorszeniu.

Kiedy można zacząć treningi Agility dla psa?

Wielu właścicieli psów zadaje sobie pytanie, w jakim wieku psa można zacząć z nimi treningi Agility. Otóż przede wszystkim ważne jest, by faza dorastania psa była już zakończona. W oficjalnych turniejach przeważnie mogą brać udział psy, które ukończyły 18. miesiąc życia.

Pedigree Biscrok w 3 różnych smakach

  • Idealne jako nagroda w codziennych treningach
  • Zawierają witaminy, minerały i kwasy Omega-3
  • Dostępne w trzech smakach: kurczak, wołowina, jagnięcina
  • Bez dodatku sztucznych aromatów

Psy jakich ras nadają się do trenowania Agility?

Ten niezwykle wymagający sport kochają zwłaszcza psy z zamiłowaniem do biegania, na przykład husky syberyjski. Brać udział w treningach mogą przedstawiciele prawie wszystkich ras – do Agility nadają się wszystkie psy, które tylko będą cieszyć się ze stawianych im wyzwań. Agility nie jest sportem z ukierunkowaniem na konkretny cel, zdecydowanie bardziej chodzi o samą satysfakcję z treningu oraz o rozmaitość zadań do wykonania.

Pies musi być po prostu zainteresowany. Jeśli nie jest, szczera chęć właściciela na niewiele się zda.

Czego potrzebujemy, aby uprawiać Agility dla psa?

Mamy do wyboru pełen wachlarz akcesoriów: Tunele, huśtawki wagowe, opony, drążki slalomowe, a nawet taczki.

W przypadku mniejszych torów przeszkód, które zorganizujesz w ogrodzie, sprawdzą się Zestawy Agility dla psa składające się z drążków, huśtawek wagowych i tuneli, które znajdziesz w sklepie dla psa zooplus!

Pedigree Ranchos Originals Cuts Hundesnacks

  • Delikatne przysmaki idealne jako nagroda podczas codziennych treningów
  • Przeznaczone dla wszystkich psów
  • Bez sztucznych barwników i aromatów

Czy Agility jest zdrowe dla psa?

Agility jest rodzajem aktywności fizycznej, która angażuje psa zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Pies uczy się biegania pomiędzy drążkami w slalomie, skakania przez płotki lub pokonuje przeszkody takie jak huśtawki wagowe czy tunele.

Wszystkie te czynności wymagają od psa koncentracji i umiejętności koordynacyjnych. Dla psów, które większość czasu spędzają w mieszkaniu, Agility stwarza możliwość wyładowania energii.

Przy okazji wspólny trening z opiekunem wzmacnia łączącą ich więź. Podczas pokonywania toru przeszkód, pies jest prowadzony przez swojego przewodnika za pomocą gestów i poleceń słownych, co wymaga dobrej komunikacji i zaufania. W ten sposób ćwiczymy również posłuszeństwo psa, co sprawia, że Agility stanowi też pewien element wychowawczy.

Kiedy Agility nie będzie najlepszym pomysłem

Ze względu na indywidualne cechy i uwarunkowania, psy niektórych ras nie powinny brać udziału w tej aktywności sportowej. Są to psy o mocnej budowie, takie jak nowofundlandy czy bernardyny. W ich przypadku obciążenie fizyczne podczas Agility jest za duże.

Również dla mniejszych psów o wydłużonej sylwetce, takich jak jamniki czy bassety powinniśmy wybrać inny rodzaj aktywności.

Kolejnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę jest dysplazja stawów biodrowych: Dla psów o predyspozycjach do zapadania na tę dolegliwość, Agility nie będzie najlepszym wyborem. W przypadku wątpliwości czy Agility będzie dobrym pomysłem dla Twojego psa, skontaktuj się z weterynarzem, który udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji.

Od czego zacząć Agility?

Zanim Twój pies będzie mógł pokonać cały tor przeszkód, musi najpierw nauczyć się jak pokonywać pojedyncze jego elementy. Na początek, zamiast profesjonalnych sprzętów do Agility, możesz wykorzystać przedmioty, które na pewno masz w domu czy ogrodzie.

Płotki łatwo skonstruujesz z kartonu i miotły. Mały slalom możesz zbudować na przykład ze szklanych butelek wypełnionych piaskiem. Zwróć jednak uwagę, aby przeszkody były bezpieczne i nie stwarzały ryzyka zranienia czy skaleczenia.

Teraz pozostaje już tylko nauczyć psa odpowiednich komend. Polecenie „naprzód” będzie wysyłało psa do znajdujących się przed nim przeszkód. „Zmiana” nakazuje zmianę kierunku, a „szybciej” zmianę tempa.

Aby Twój pies lepiej przyswoił sobie te polecenia, powinien znać już podstawowe komendy.

Pies na rampie agility

Proste ćwiczenia do wypróbowania

Po tym jak pies pozna już podstawowe przeszkody, możemy je ustawić w niewielki tor przeszkód. Ważne jest przy tym, aby ustawiać je w różnych kombinacjach, najlepiej za każdym razem w innej. W przeciwnym razie pies przyzwyczai się do danej trasy i zamiast myśleć, będzie automatycznie pokonywał tą raz już zapamiętaną.

Dla początkujących adeptów tego sportu, idealne będą:

  • Tunele: Na początku tunel należy możliwie jak najbardziej skrócić i skłonić psa do jego przejścia za pomocą jego ulubionego przysmaku. W miarę postępów ćwiczeń, tunel możemy stopniowo wydłużać. Na polecenie „tunel” pies ma wejść do środka.
  • Bieg przez płotki: Ustaw dwa płotki w odpowiedniej odległości od siebie. Aby zmotywować psa do ich pokonania, skacz razem z nim. Jak tylko pies zrozumie czego od niego oczekujesz, możesz stanąć obok przeszkód i z tej perspektywy zachęcić go do ich pokonania.
  • Równowaga: Podczas spaceru możesz kazać swojemu psu przejść po zwalonym drzewie. Alternatywnie, możesz ułożyć w ogrodzie kładkę z kawałków drewna i spróbować zachęcić psa do wejścia na nią z pomocą smakołyków.

Agility dla zaawansowanych

Kiedy już Ty i Twój pies będziecie mieli za sobą odpowiednio dużo ćwiczeń i stwierdzisz, że sprawiają wam one przyjemność, możecie spróbować swoich sił w zawodach. Agility jest jednym z najpopularniejszych psich sportów. Corocznie organizowane są zawody na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Udział w zawodach

Podczas zawodów, pies musi bezbłędnie pokonać tor przeszkód w określonej normie czasu. Przeszkody ustawiane są przez sędziów, według zasad ustalonych przez FCI, które jednak pozostawiają budowniczym toru sporo swobody, co umożliwia im samodzielne decydowanie o jego przebiegu. W ten sposób powstaje kreatywna trasa, pełna wyzwań dla czworonożnych zawodników.

Regulamin zawodów wskazuje co jest oceniane jako błąd. Błędem jest na przykład zeskoczenie z huśtawki czy stołu zanim zostaną pokonane do końca. Za każdy błąd pies otrzymuje punkty karne. Zadaniem jest pokonanie różnych przeszkód w określonej kolejności i w określonej normie czasu, ale oczywiście pomimo panującej atmosfery rywalizacji, najważniejsze jest, aby zarówno pies jak i jego opiekun czerpali z tej aktywności dużo radości i przyjemności.

Najczęściej polecane