Małe rasy psów

Psy małych ras mają liczne zalety, poza tym często wyglądają ekstremalnie uroczo! Małe rasy psów nie wywołują strachu u osób bojących się psów i nawet ich najmniejsi przedstawiciele mogą zaskakiwać ilością talentów i zalet, na przykład w utrzymaniu. Dowiedz się więcej o małych rasach psów, ich zaletach i najpiękniejszych przedstawicielach tej urokliwej grupy. Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.
11 min

Jamnik

Długo-, szorstko- czy krótkowłosy - każdy jamnik to wulkan energii o dużej pewności siebie. Dowiedz się więcej!
10 min

Pudel duży

Wystylizowana fryzurka w parze z małym rozumkiem? Nic z tych rzeczy! Przeczytaj o jednej z najinteligentniejszych ras psów!
10 min

Shih Tzu

Pod długą grzywą skrywa się wesoły i żywotny pies, który potrafi zaskoczyć samodzielnością i z całą pewnością będzie oddanym towarzyszem.

Charakterystyka: Co wyróżnia małe rasy psów?

Wysokość w kłębie do około 40 cm uchodzi za górną granicę dla piesków małych ras. Ich waga wynosi od 5 kg do nie więcej niż 12 kg, a przeciętna długość życia, oscylująca przy około 14 latach, jest stosunkowo wysoka. Jednak jest ona dość silnie zróżnicowana w zależności od konkretnej rasy oraz naturalnie kondycji zdrowotnej danego osobnika. Długowieczność jest generalnie uznawana za domenę na przykład rasy Jack Russell Terrier, sznaucera miniaturowego czy szpica.

W związku z niewielkimi rozmiarami pieski zajmują mniej miejsca na kanapie, a ich mieszkanie nie musi oferować specjalnie dużej przestrzeni. Także w podróży i na wycieczce pupil małej rasy nie zabiera za dużo miejsca: Bez najmniejszego problemu zmieści się w koszu rowerowym i w praktycznej torbie transportowej na tylnym siedzeniu samochodu. Wszelkie akcesoria wchodzące w skład podstawowego wyposażenia psa oraz wysokiej jakości karmy dla psów znajdziesz w internetowym sklepie zoologicznym zooplus!

Zdrowie: Jak wytrzymałe są małe rasy psów?

Rasy małych psów charakteryzują się wysoką średnią długością życia wynoszącą średnio 14 lat.

Witalność nie do zdarcia

W kwestii zdrowotnej małe rasy, podobnie jak psy ras średnich, cechują się raczej odpornością i witalnością. Jednak, jeśli pies zachoruje, przynajmniej transport do weterynarza nie powinien sprawiać problemów, ponieważ lekkie zwierzątko można z łatwością zanieść na rękach. W zależności od rasy małe psy mają tendencje do zapadania na określone choroby, jak na przykład schorzenia oczu i problemy z oddychaniem u mopsa. Niektóre inne rasy, na przykład pinczer małpi, cieszą się z kolei doskonałym zdrowiem i dożywają nawet 15 lat.

Czy małe rasy psów nadają się jako psy rodzinne?

Małe psy i małe dzieci to częste połączenie, jednak zaleca się przy nim zachowanie ostrożności. Niektóre małe rasy psów są bardzo delikatne i wrażliwe, dlatego wymagają pomocy przy zbyt czułym okazywaniu miłości przez wylewne małe dzieci. Bardzo mały piesek może zostać poza tym bardzo łatwo przeoczony i taka nieuwaga może wyrządzić mu bardzo wiele szkód. Za szczególnie przyjazne wobec dzieci i nadające się do życia rodzinnego uchodzą na przykład foxterriery lub małe pudle. Także rzadziej spotykane małe rasy piesków, takie jak na przykład spaniel tybetański czy Bichon Frisé, często bardzo sobie cenią towarzystwo dzieci. Przed zakupem psa dowiedz się koniecznie, które rasy najlepiej dopasują się do Twojego trybu życia i warunków otoczenia. Wówczas z całą pewnością będziesz cieszyć się wiernym i oddanym czworonożnym przyjacielem przez długie lata!

Przy ostrożnym i odpowiedzialnym obchodzeniu się z pupilem małe psy są idealne do życia w rodzinie. Małe, żywe rasy psów, takie jak West Highland White Terrier, Fox Terrier i Small Poodle czują się w rodzinach z dziećmi komfortowo i szczęśliwie. Także rzadsze rasy, takie jak spaniel tybetański, Alopekis czy Bichon Frisé, są przyjaznymi dla dzieci czworonogami. Jeśli chcesz wnieść odrobinę szlachetności do swojego domu, sprawdź rasy Cavalier King Charles Spaniel lub Welsh Corgi Pembroke  – ich przodkowie zdobyli kiedyś popularność w europejskich rodzinach królewskich!

Wychowanie i aktywność

Konsekwentne wychowanie jest szczególnie ważne w przypadku małych ras psów, ponieważ te żywotne zwierzaki mogą szybko stać się zbyt pewne siebie. Agility z małymi psami to tylko jeden z wielu sposobów na utrzymanie psiaka w dobrej kondycji oraz wyżycie go fizyczne i intelektualne przy jednoczesnym wzmocnieniu więzi między człowiekiem a  zwierzęciem.

Chcesz przygarnąć psa małej rasy?

Przyjrzyj się zamieszczonym w tym dziale portretom małych ras psów i dowiedz się o nich jak najwięcej zanim podejmiesz decyzję. Znajdź rasę, która charakterem i potrzebami będzie pasowała do Ciebie i reszty domowników!