Małe rasy psów

Psy małych ras mają liczne zalety, poza tym często wyglądają ekstremalnie uroczo! Małe rasy psów nie wywołują strachu u osób bojących się psów i nawet ich najmniejsi przedstawiciele mogą zaskakiwać ilością talentów i zalet, na przykład w utrzymaniu. Dowiedz się więcej o małych rasach psów, ich zaletach i najpiękniejszych przedstawicielach tej urokliwej grupy. Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

Bichon frisé

Nieskomplikowany amancik, który przyjacielskim usposobieniem urzeknie każdego!

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.

Chihuahua

Pieski tej najmniejszej rasy świata mają najsłynniejszych właścicieli na świecie oraz osiągają jedną z najdłuższych długości życia.

Jamnik

Długo-, szorstko- czy krótkowłosy - każdy jamnik to wulkan energii o dużej pewności siebie.

Maltańczyk

Maltańczyk to mały pies charakteryzujący się ogromem pozytywnej energii!

Mops

W małym ciałku mopsa drzemie zupełnie niemały charakterek.

Shih Tzu

Pod długą grzywą skrywa się wesoły i żywotny pies...

Kompaktowe rozmiary

Wysokość w kłębie do około 39 cm uchodzi za górną granicę dla piesków małych ras. Ich waga wynosi nie więcej niż 12 kg, a przeciętna długość życia, oscylująca przy około 14 latach, jest stosunkowo wysoka. Jednak jest ona dość silnie zróżnicowana w zależności od konkretnej rasy oraz naturalnie kondycji zdrowotnej danego osobnika. Długowieczność jest generalnie uznawana za domenę na przykład rasy Jack Russell Terrier, sznaucera miniaturowego czy szpica.

W związku z niewielkimi rozmiarami pieski zajmują mniej miejsca na kanapie, a ich mieszkanie nie musi oferować specjalnie dużej przestrzeni. Także w podróży i na wycieczce pupil małej rasy nie zabiera za dużo miejsca: Bez najmniejszego problemu zmieści się w koszu rowerowym i w praktycznej torbie transportowej na tylnym siedzeniu samochodu. Wszelkie akcesoria wchodzące w skład podstawowego wyposażenia psa oraz wysokiej jakości karmy dla psów znajdziesz w internetowym sklepie zoologicznym zooplus!

Witalność nie do zdarcia

W kwestii zdrowotnej małe rasy, podobnie jak psy ras średnich, cechują się raczej odpornością i witalnością. Jednak, jeśli pies zachoruje, przynajmniej transport do weterynarza nie powinien sprawiać problemów, ponieważ lekkie zwierzątko można z łatwością zanieść na rękach. W zależności od rasy małe psy mają tendencje do zapadania na określone choroby, jak na przykład schorzenia oczu i problemy z oddychaniem u mopsa. Niektóre inne rasy, na przykład pinczer małpi, cieszą się z kolei doskonałym zdrowiem i dożywają nawet 15 lat.

Chcesz przygarnąć psa małej rasy?

Przyjrzyj się zamieszczonym w tym dziale portretom małych ras psów i dowiedz się o nich jak najwięcej zanim podejmiesz decyzję. Znajdź rasę, która charakterem i potrzebami będzie pasowała do Ciebie i reszty domowników!

Małe psy i małe dzieci to częste połączenie, jednak zaleca się przy nim zachowanie ostrożności. Niektóre małe rasy psów są bardzo delikatne i wrażliwe, dlatego wymagają pomocy przy zbyt czułym okazywaniu miłości przez wylewne małe dzieci. Bardzo mały piesek może zostać poza tym bardzo łatwo przeoczony i taka nieuwaga może wyrządzić mu bardzo wiele szkód. Za szczególnie przyjazne wobec dzieci i nadające się do życia rodzinnego uchodzą na przykład foxterriery lub małe pudle. Także rzadziej spotykane małe rasy piesków, takie jak na przykład spaniel tybetański czy Bichon Frisé, często bardzo sobie cenią towarzystwo dzieci. Przed zakupem psa dowiedz się koniecznie, które rasy najlepiej dopasują się do Twojego trybu życia i warunków otoczenia. Wówczas z całą pewnością będziesz cieszyć się wiernym i oddanym czworonożnym przyjacielem przez długie lata!