Krótkowłose rasy kotów

Najwięcej popularnych dzisiaj kocich ras to rasy krótkowłose ─ co czyni z kota rasę krótkowłosą i co odróżnia ją od innych kocich ras? Zapoznaj się z informacjami o tej różnorodnej grupie kotów, ich charakterze oraz wymaganiach względem żywienia, otoczenia i towarzystwa. Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint
6 min

Burmilla

Srebrzyste futerko i wyraźny „make-up” na pyszczku? Burmilla to prawdziwy elegancik...
6 min

Korat

Według dawnych wierzeń Korat był zwiastunem szczęścia, bogactwa i zdrowia.
10 min

Kot birmański

W tym artykule przedstawiamy fascynującą rasę „Święty kot birmański”, będącą połączeniem kotów perskich i syjamskich.
9 min

Kot tonkijski

Pomimo swoich słynnych przodków, kotów birmańskich i syjamskich, kot tonkijski jest stosunkowo rzadką rasą.
7 min

Munchkin

Krótkie łapki Munchkina odwołać można do kaprysu natury, to właśnie jednak ten domniemany defekt czyni tę rasę tak wyjątkową.
7 min

Snowshoe

W piersi Snowshoe zdają się bić dwa serca... Jakie sprzeczności łączy w sobie kot tej rasy? Dowiedz się!

Mimo krótszej sierści koty brytyjskie krótkowłose, kartuzy czy koty bengalskie wymagają odpowiedniej pielęgnacji sierści. Nakład pracy z sierścią tych kotów jest jednak naturalnie mniejszy niż w przypadku ras długowłosych. Wśród różnorodnej rodziny krótkowłosych ras kotów znajdzie się konkretna rasa o osobowości odpowiadającej każdemu. Jedną cechę wszystkie koty krótkowłose mają jednak wspólną: porównywalne w teksturze, krótkie futerko. Koty krótkowłose występują niemalże we wszystkich możliwych umaszczeniach i wielkościach, a także wykazują przeróżne cechy charakteru i preferencje do stylu życia. Do grupy kotów krótkowłosych zaliczana jest największa rasa kota na świecie ─ Savannah, jak również najmniejsza rasa ─ azjatycka Singapura.

Koty rodzinne i samotnicy, inteligentne szczególnie i przeciętnie koty znajdą się wśród krótkowłosych ras. Eleganckie koty abisyńskie czy towarzyskie kartuzy, popularne u nas brytyjczyki czy chętne do nauki koty syjamskie ─ wszystkie te koty należą do ras krótkowłosych. Decyzja, którą z kocich ras przygarnie się do domu, powinna zapaść na podstawie nie tylko własnych preferencji, ale również wymagań określonej rasy wobec warunków życia. Natomiast czy wybór padnie na rasę krótko- czy długowłosą, zależy już tylko od gustu opiekuna.

Ponieważ grupa ras kotów krótkowłosych jest bardzo duża i różnorodna, nie da się ustalić ogólnych wymagań względem ich utrzymania, stylu i warunków życia. Jeśli szukasz kota, który nadaje się dla alergików, dowiedz się jak najwięcej o kotach antyalergicznych. Znajdziesz je również wśród krótkowłosych ras, podobnie jak rasy nadające się dla początkujących opiekunów, egzotyczne rasy kotów, szczególnie społeczne lub inteligentne, a także te bardzo wymagające, których pielęgnacją i wychowaniem mogą zajmować się wyłącznie doświadczeni właściciele. Olbrzymie koty Savannah zalicza się do najbardziej wymagających ras: Najchętniej żyją jako koty wychodzące, posiadają ogromną potrzebę ruchu i, ze względu na swoje pokaźne rozmiary, bardzo dużą przestrzeń do życia. Towarzyski kot syjamski natomiast najlepiej czuje się w towarzystwie krewnego, również ludzi chętnie ma w ogół siebie. Także atletyczny kot bengalski w otoczeniu rodziny czuje się doskonale. Te przypominające dzikie zwierzęta koty potrzebują nieustannie dużo ruchu i wymagających wyzwań, potrafią być przy tym także bardzo uparte i nierzadko kapryśne i psotne. Dużo prościej i spokojniej będzie układało się życie z kotami brytyjskimi. Rasę tę cechuje wysoko rozwinięta zdolność adaptacji, uwielbia przytulanie i dogaduje się doskonale z dziećmi, psami i innymi kotami.

Zanim zdecydujesz się na zakup krótkowłosej rasy kota, najpierw dowiedz się jak najwięcej o cechach i potrzebach poszczególnych ras. Tutaj znajdziesz wszystko o wyglądzie, cechach i potrzebach wszystkich krótkowłosych ras kotów. Całe potrzebne wyposażenie dla kocięcia w korzystnej cenie kupisz w sklepie dla kota zooplus.pl.