Rasy psów przyjazne dla kotów

Żyją jak pies z kotem, mówi powiedzenie – jednak nijak nie odnosi się ono do ras psów przyjaznych wobec kotów! Przy odpowiednim doborze rasy kota oraz rasy psa można całkowicie uniknąć jakichkolwiek konfliktów między zwierzakami. Które rasy psów wyjątkowo dobrze dogadują się z kotami? O rasach psów przyjaznych dla kotów przeczytasz poniżej! Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

11 min

Beagle

Krótkie nogi Beagle‘a mogą zmylić – to bardzo ruchliwa rasa, która przysporzy właścicielowi wielu rozrywek i niespodzianek!
8 min

Bearded Collie

Bearded Collies to bardzo żywotne psy, jednocześnie uchodzące za spokojne i czujne. Zaintrygowany? Przeczytaj już teraz!
7 min

Bernardyn

Przyjazna natura i miłość do dzieci czynią go popularnym psem rodzinnym. Jaki jest Bernardyn?
7 min

Bokser

Wielostronność charakteru czyni psy rasy bokser prawdziwymi multitalentami...
7 min

Broholmer

Stary duński pies w typie doga, który cechuje się dobroduszną naturą i pewnością siebie.
8 min

Elo

Idea rasy: Połączenie tego, co najlepsze w różnych rasach dla stworzenia idealnego psa rodzinnego.
12 min

Golden Retriever

Średniej wielkości Golden Retriever jest najlepszym przyjacielem dziecka i idealnym pupilem dla rodziny. Czytaj o rasie!
11 min

Labrador Retriever

Łatwy do ułożenia, przyjazny dla ludzi i wytrzymały: Labrador Retriever to uwielbiany pies rodzinny, lubiący fizyczne i umysłowe wyzwania.
12 min

Owczarek niemiecki

Za sprawą niezwykłej inteligencji i przyjaznej natury to najpopularniejsza rasa użytkowa i jedna z najbardziej lubianych ras rodzinnych.
10 min

Pudel duży

Wystylizowana fryzurka w parze z małym rozumkiem? Nic z tych rzeczy! Przeczytaj o jednej z najinteligentniejszych ras psów!
7 min

Puggle

Ma łączyć to, co najlepsze w mopsie (ang. „pug“) i beagle’u.

By wytrzymać z kotem, psy potrzebują dużych pokładów cierpliwości i tolerancji. Zasadniczo uchodzące za nawet najbardziej tolerancyjne wobec kotów psy mogą wykazywać wobec niektórych kotów agresywne zachowanie, dlatego zawsze trzeba sprawdzić, jak dogadywać się będą konkretne dwa osobniki. Małe, bardzo ruchliwe psy zwykle nie są odbierane dobrze przez koty. Częściej udaje się kotu nawiązać przyjaźń z dużym psem o przyjacielskim i łagodnym charakterze. Berneńskie psy pasterskie czy Golden retrievery posiadają osobowości, które sprzyjają zarówno życiu w dużej ludzkiej rodzinie, jak i w domostwie z kotem. Cierpliwe i rozważne są także nowofundlandy oraz landseery. Podobnie niewielkie buldogi i mopsy są na tyle spokojnymi zwierzętami, że prawdopodobnie także koty odnajdą się dobrze w ich towarzystwie. Pośród małych ras psów także bolonka zwetna to towarzyska, elastyczna i tolerancyjna istotka, która zaprzyjaźni się i z kotami i z małymi dziećmi. Może dziwić, ale faktem jest, że także olbrzymi dog niemiecki doskonale dogada się z delikatnym kotem, o ile został odpowiednio zsocjalizowany.

Jak pies i kot mogą się ze sobą doskonale dogadywać? Jeśli zdecydujesz się na którąś z przyjaznych kotom psich ras, musisz jeszcze zwierzęta ze sobą oswoić. Najłatwiej jest, gdy zwierzęta dorastają ze sobą. Mają wówczas czas, by nauczyć się interpretować sygnały, które wysyłają, a które różnią się od siebie. Można próbować zaprzyjaźnić ze sobą także dorosłe zwierzęta, jednak w takim przypadku zalecana jest wzmożona ostrożność.

Wspólne życie kota i psa może układać się bardzo harmonijnie. Przyjazne dla kotów rasy psów dogadają się ze sobą pod warunkiem, że spełnionych będzie kilka ważnych warunków. Pierwsze spotkanie kota i psa musi odbyć się pod nadzorem doświadczonego opiekuna. Czas, jaki zwierzęta będą spędzać wspólnie, na początku powinien być ograniczony, a pies zawsze trzymany na smyczy. Całe otoczenie powinno być spokojne i ciche, żeby nic nie niepokoiło zwierząt. Dopiero po długotrwałych i intensywnych ćwiczeniach, kiedy zwierzęta już bardzo dobrze się znają i rozumieją, można zostawiać je spokojnie same.

W Magazynie o zwierzętach zooplus dowiesz się wszystkiego o psich rasach, które są przyjazne wobec kotów. Być może znajdziesz wśród nich swojego nowego pupila! Odwiedź nasz internetowy sklep zoologiczny zooplus.pl i daj się pozytywnie zaskoczyć! Najwyższa jakość, atrakcyjna cena!