Olbrzymie rasy psów

Olbrzymie rasy psów nie będą pasować do każdego domostwa. Niemniej jednak dostojeństwo bernardyna, charta czy nowofundlanda niewątpliwe potrafi zachwycić i wzbudzić respekt. Psy ras olbrzymich mają zwykle bardzo przyjazne i subtelne osobowości – z zamieszczonych tutaj portretów psów ras olbrzymich dowiesz się wszystkiego o ich charakterach i potrzebach. Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

7 min

Bernardyn

Przyjazna natura i miłość do dzieci czynią go popularnym psem rodzinnym. Jaki jest Bernardyn?
7 min

Broholmer

Stary duński pies w typie doga, który cechuje się dobroduszną naturą i pewnością siebie.
7 min

Kuvasz

Dobry towarzysz dla doświadczonych miłośników psów doceniających psią niezależność.

Największe rasy psów świata imponują wysokością w kłębie od 70 cm. Do najbardziej znanych przedstawicieli ras olbrzymich należy bernardyn. Psy tej rasy ważą średnio 80 kg i znane są ze swojej wrażliwej i delikatnej natury. Niebywała cierpliwość oraz inteligencja czyni z bernardyna psa niezwykle przyjaznego dzieciom. Mniej znane, ale równie dostojne i eleganckie są rosyjskie charty – borzoje. Ich smukła, pociągła budowa ciała czyni z nich niewątpliwie najbardziej sprawnych, choć extra dużych biegaczy.

Dog argentyński to najprawdziwszy siłacz, którego jednak wciąż (póki co) w naszych stronach nie jest łatwo spotkać na ulicach. Duże i mocarne psy pasterskie, takie jak owczarek anatolijski lub kaukaski pierwotnie ochraniały stada przed wilkami czy niedźwiedziami. Dziś coraz częściej spotyka się je w funkcji psów rodzinnych – dla początkujących opiekunów jednak są to bardzo wymagające zwierzęta o dużej pewności siebie i upartości. Zapoznaj się z portretami różnych ras psów olbrzymich rozmiarów i dowiedz się więcej o ich charakterach i potrzebach!

Psy ras olbrzymich nierzadko okazują się być istotami niezwykle spokojnymi i przyjacielskimi. Do bardzo cierpliwych ras, które harmonijnie potrafią żyć z małymi dziećmi, należą na przykład nowofundland, spokrewniony z nim landseer czy puchaty leonberger. Pokojową i spokojną oraz wierną naturę wykazuje także wilczarz irlandzki, jednak należy zdawać sobie sprawę z jego niezwykle żywotnego usposobienia i nierzadko bardzo entuzjastycznego zachowania. Na psy stróżujące najlepszej nadadzą się kuvasz węgierski oraz pirenejski pies górski. Ich inteligencja, przy jednoczesnej upartości stanowi jednak wyzwanie nawet dla doświadczonych opiekunów. Niezależnie od tego, czy szukasz psa rodzinnego, kompana do sportów czy psa myśliwskiego, pośród olbrzymich ras psów o różnorodnych charakterach i zdolnościach znajdziesz idealnego pupila dla siebie i swojej rodziny.

W kwestii żywienia psa ogromnej rasy istnieje pewna oczywista zależność – większy pies potrzebuje większej ilości jedzenia. Ich silne cielska zużywają na aktywność fizyczną ogromne ilości energii. Ze względu na intensywność wzrostu psy bardzo dużych ras często cierpią z powodu urazów kości czy problemów ze stawami. By temu zapobiegać, psy dużych ras powinny otrzymywać specjalnie dostosowane do ich potrzeb pożywienie. Optymalnie zbilansowane, pełnowartościowe karmy dla psa znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym online. W przypadku większości psów w formacie XXL należy się liczyć ponadto ze stosunkowo krótką długością życia. Naturalnie psy te wymagają też dużej przestrzeni do życia. Jeśli możesz spełnić wymagania psa bardzo dużej rasy, znajdziesz w nim z całą pewnością przyjacielskiego i oddanego kompana.