Najinteligentniejsze rasy psów

Niejedna rasa psa charakteryzuje się bystrością umysłu, jednak niektóre spośród nich uchodzą za szczególnie inteligentne. Opiekunowie najinteligentniejszych psich ras powinni uczyć pupili i nieustannie zapewniać im nowe bodźce intelektualne. Psy te cieszą się angażującymi wyzwaniami — potrzebują one codziennie nie tylko ruchu, ale i zadań umysłowych. Lubią także często imponować swoim opiekunom. Poniżej znajdziesz portery najinteligentniejszych ras psów! Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

Airedale Terrier

Nazywany często „królem terierów“ Airedale Terrier to jedna z najstarszych ras użytkowych świata.

Australian Kelpie

Wysportowany, inteligentny, pokorny – pies o takim charakterze z pewnością spodoba się nawet najbardziej wymagającej osobie.

Beagle

Krótkie nogi Beagle‘a mogą zmylić – to bardzo ruchliwa rasa, która przysporzy właścicielowi wielu rozrywek i niespodzianek!

Bearded Collie

Bearded Collies to bardzo żywotne psy, jednocześnie uchodzące za spokojne i czujne. Zaintrygowany? Przeczytaj już teraz!

Bernardyn

Przyjazna natura i miłość do dzieci czynią go popularnym psem rodzinnym. Jaki jest Bernardyn?

Bichon frisé

Nieskomplikowany amancik, który przyjacielskim usposobieniem urzeknie każdego!

Bokser

Wielostronność charakteru czyni psy rasy bokser prawdziwymi multitalentami...

Border Collie

Inteligentny i wymagający Border Collie wciąż spełnia głównie zadanie psa pasterskiego. Czy nadaje się na psa rodzinnego?

Chihuahua

Pieski tej najmniejszej rasy świata mają najsłynniejszych właścicieli na świecie oraz osiągają jedną z najdłuższych długości życia.

Cocker Spaniel angielski

Wdzięczny i towarzyski cocker spaniel angielski to jedna z najbardziej popularnych i lubianych ras. Dowiedz się o nim więcej!

Dalmatyńczyk

Cętkowany pies, który chętnie podejmuje wyzwania zarówno fizyczne, jak i umysłowe.

Doberman

Ostry pies obronny czy nieco wyrośnięty pies pokojowy? Obie wersje mają swoich zwolenników. A Ty jak uważasz? Dowiedz się więcej!

Golden Retriever

Średniej wielkości Golden Retriever jest najlepszym przyjacielem dziecka i idealnym pupilem dla rodziny. Czytaj o rasie!

Labrador Retriever

Łatwy do ułożenia, przyjazny dla ludzi i wytrzymały: Labrador Retriever to uwielbiany pies rodzinny, lubiący fizyczne i umysłowe wyzwania.

Maltańczyk

Maltańczyk to mały pies charakteryzujący się ogromem pozytywnej energii! Dla kogo się nadaje i czego potrzebuje? Dowiedz się!

Ogar polski

Tego psa cechuje przyjacielska osobowość, lecz bywa również uparty...

Owczarek niemiecki

Za sprawą niezwykłej inteligencji i przyjaznej natury to najpopularniejsza rasa użytkowa i jedna z najbardziej lubianych ras rodzinnych.

Pinczer miniaturowy

Pinczer w miniaturowym formacie? Nie daj się nabrać na słodki wygląd tej rasy! Dowiedz się więcej. Przejdź do artykułu.

Pinczer niemiecki

Dawniej jedna z najpopularniejszych ras psów stajennych, dziś uwielbiana rasa rodzinna. Pinczer niemiecki - aktywny, wierny i przyjacielski.

Pudel duży

Wystylizowana fryzurka w parze z małym rozumkiem? Nic z tych rzeczy! Przeczytaj o jednej z najinteligentniejszych ras psów!

Anatolijski pies pasterski

Anatolijskie psy pasterskie są z wyglądu mocarne i olbrzymie, jednak ich natura jest pokojowa i delikatna. Te dostojne psy mają silną wolę i potrafią działać na własną „łapę”. Przy nieodpowiednim utrzymaniu może stać się to problematyczne, jednak traktowany prawidłowo anatolian będzie lojalnym, posłusznym i przywiązanym pupilem.

Border Collie

Za najbardziej inteligentne rasy uchodzą także psy pracujące i pasterskie. Mówi się o nich, że to najbystrzejsze i najbardziej zaradne z psów w ogóle. Przykładem takiej rasy jest Border Collie. Przedstawicielka tej rasy o imieniu Chaser potrafiła nawet nauczyć się 1022 nazw swoich zabawek!

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie są najbardziej popularnymi i docenianymi psami pracującymi w policji, wojsku i służbach ratunkowych. Należą do najpowszechniejszych ras świata, do tego zajmują drugie miejsce na podium w klasyfikacji najmądrzejszych ras psów. Psy trapiące, celne, lawinowe czy terapeutyczne — owczarki niemieckie doskonale sprawdzają się we wszystkich tych odpowiedzialnych rolach i są ekstremalnie wierne swoim opiekunom.

Doberman

Doberman to pies temperamentny, odważny i bardzo inteligentny. Ze swoją muskularną budową ciała odpowiada wyobrażeniu idealnego psa. Jest doskonałym psem stróżującym, któremu zupełnie niesłusznie przypisuje się z automatu ostry i niezrównoważony charakter. Odpowiednio prowadzony pokaże swoją przyjazną i delikatną stronę. Ze względu na doskonałe wręcz umiejętności tropiące wykorzystywany jest powszechnie jako pies policyjny i militarny.

Golden Retriever

Do ulubionych psich ras należy również Golden Retriever. Uzupełnia on także listę najinteligentniejszych ras psów. Posłuszny, uważny, spokojny i cierpliwy Golden to fantastyczny pies rodzinny. Pierwotnie używany do pomocy w polowaniach, dziś odgrywa ważną rolę jako pies ratunkowy czy przewodnik niewidomych lub niesłyszących.

Pudel

Również pudle są niesłychanie mądrymi stworzeniami o ponadprzeciętnych zdolnościach do uczenia się, dlatego uchodzą za rasę niezwykle łatwą do tresowania. Można znaleźć w historii podania o pudlach, które nie tylko pracowały w cyrku, ale potrafiły nawet liczyć! Faktem jest na pewno, że pudle uczą się szybko i mają wyjątkowo dobrą pamięć.

Rottweiler

Rottweilery są wytrzymałe, mądre i mają rozwinięte odruchy stadne. Już w starożytnym Rzymie wykorzystywano je do zaganiania bydła. Te silne i pewne siebie psy chętnie stosowane są również w policji i wojsku. Uchodzą za posłuszne i przywiązane. Nadają się również na psy rodzinne, ponieważ doceniają pieszczoty.