Miniaturowe rasy psów

W stosunku do wielkości ciała, miniaturowe rasy psów często wykazują nieproporconalnie wielką siłę charakteru. Owijają sobie wokół łap miłośników psów zarówno małych, jak i dużych. Poznaj uroczych przedstawicieli wielu ras psów miniaturowych i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o ich utrzymaniu i wychowaniu! Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

10 min

Chihuahua

Pieski tej najmniejszej rasy świata mają najsłynniejszych właścicieli na świecie oraz osiągają jedną z najdłuższych długości życia.
10 min

Maltańczyk

Maltańczyk to mały pies charakteryzujący się ogromem pozytywnej energii! Dla kogo się nadaje i czego potrzebuje? Dowiedz się!

Mini rasy psów? Które bardzo małe rasy psów do nich należą?

Wśród i tak już dość małych czworonogów (waga od pięciu do dziesięciu kilogramów) są też okazy szczególnie małe. Pieski w rozmiarze XS są określane jako rasy miniaturowe. Zazwyczaj psy miniaturowych ras ważą mniej niż cztery kilogramy.

Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli mini ras psów jest Chihuahua: najmniejszy pies na świecie rośnie tylko do wysokości około 23 centymetrów i waży średnio nie więcej niż trzy kilogramy. Do bardzo małych ras psów należą również Praski Ratlerek, Yorkshire Terrier oraz tak zwane rasy Toy, takie jak na przykład Russkiy Toy.

Wszystkie te psy mają jedną wspólną cechę: nie rosną powyżej 30 centymetrów i ważą o prawie połowę mniej niż psy ras małych. Istnieją również rasy, takie jak szpic miniaturowy, które są miniaturową wersją swoich większych krewnych.

Do kogo pasują mini rasy psów?

Bardzo małe rasy psów są idealne do trzymania w mieszkaniu, ponieważ dla psów miniaturek wszystko wydaje się dużo większe niż dla innych ras. Mini rasy psów są doskonałe także dla lubiących porządek opiekunów: istnieje wiele psów miniaturek, które nie tracą sierści, należą do nich na przykład maltipoo lub bolończyk.

W drodze do weterynarza, w lesie czy na wakacjach – bardzo małe rasy psów można bez problemu zabrać wszędzie i nie potrzebują one wiele miejsca ani w domu, ani w samochodzie. W związku z tym wydatki na odpowiedni sprzęt dla psa lub na psią karmę dla tych bardzo małych czworonogów są również niewielkie.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz dla swojego miniaturowego pupila wszystko, czego zapragniecie. Zakupy dostarczymy prosto pod drzwi Waszego domu.

Jakie są wymagania dla miniaturowych ras psów?

Nawet jeśli pieski w rozmiarze mini wydają się urocze jak pluszaki i są przecież tak małe niczym zabawki, mają takie same potrzeby jak duże psy.

Jeśli chcesz kupić psa mini rasy, skontaktuj się ze zrzeszonym hodowcą. Dzięki temu nie otrzymasz zwierzęcia, które jest niezdrowo małe – tak zwane psy teacup są hodowane tak malutkie, że problemy zdrowotne u nich z pewnością się pojawią.

Na szczęście, większość bardzo małych ras psów cieszy się dobrym zdrowiem. Kupując mini czworonoga od sprawdzonego hodowcy, zminimalizujesz ryzyko wystąpienia schorzeń charakterystycznych dla danej rasy, takich jak nieprawidłowo ustawione zęby czy przemieszczone stawy kolanowe. Bardzo małe psy, takie jak Chihuahua, mogą z łatwością dożyć 14 lat lub więcej.

Nawet bardzo małe rasy psów potrzebują dużo ruchu. Większość tych malutkich kłębków energii uwielbia biegać na zewnątrz. Pomimo silnego charakterku i chęci do ruchu, większość psów w rozmiarze XS jest łatwa w szkoleniu i lubi przebywać w towarzystwie ludzi.

Ponadto psy ras miniaturowych dobrze czują się w rodzinach z dziećmi starszymi. Na przykład, popularnym psem rodzinnym wśród bardzo małych ras psów jest maltańczyk. Małe dzieci muszą zostać najpierw uwrażliwione na małe zwierzęta, które w wyniku zbyt intensywnych pieszczot mogłyby doznać obrażeń.

Pomocne wskazówki dotyczące postępowania z psami miniaturowymi można znaleźć w naszych artykułach o rasach psów. Dzięki lekturze poznasz cechy charakteru bardzo małych ras psów i zyskasz gwarancję, że znajdziesz odpowiedniego towarzysza dla siebie i swojej rodziny.