Grupa 3 FCI: Teriery

Radosne okrągłe oczka, uroczy wygląd i przyjazne usposobienie: Teriery należą do grupy 3 według organizacji FCI i zaklasyfikowane zostały tak, ponieważ wykazują znaczne podobieństwa. O jakie cechy chodzi i czym różnią się od siebie poszczególne rasy terierów, tego dowiesz się u nas! Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

Pochodzenie terierów

Pierwsze wzmianki o psach przypominających teriery pochodzą już ze średniowiecza: Przodkowie dzisiejszych terierów pochodzą z Wysp Brytyjskich. Polowały one wówczas na szczury i myszy i chroniły ptaki hodowlane przed lisami i kunami. Wszyscy członkowie 3 grupy FCI do tej pory preferują życie stadne, w większości zachowały się również instynkty łowcze.

Teriery dzisiaj

Dziś teriery spełniają głównie rolę towarzysza dla człowieka, nie wymaga się od nich żadnych prac. Najwięcej ras terierów zalicza się do ras małych lub średnich, na przykład popularnego West Highland Terriera, zwanego potocznie Westie. Największym spośród terierów jest mierzący 60 cm w kłębie Airdale Terrier, najmniejszy z kolei Yoreczek mierzy niecałe 20 cm. Do trzeciej grupy według FCI należy ponad 30 różnych ras terierów.

Wierni kompani z zadziornymi charakterkami

Temperament terierów często sprawia, że między nimi a innymi psami wynikają konflikty. Z tego powodu niestety nie nadają się zbytnio na pierwszego psa, jedynie pod pewnymi warunkami — są również wyjątki, na przykład przyjacielskie yorki, norwich teriery czy westies. Mogą one także z powodzeniem żyć w miejskim otoczeniu, podobnie jak krótkowłose manchester teriery czy wyważone i przyjacielskie bulteriery. Większość terierów jest wesoła, kocha przygody i doskonale nadaje się do życia rodzinnego. Jedynie w obecności małych dzieci zaleca się wzmożoną ostrożność — zbyt radosne powitania z najmłodszymi mogą skończyć się upadkiem malucha na podłogę i w konsekwencji płaczem. Za to przyjaźń z terierem to przyjaźń na jego całe życie, czyli w większości przypadków na około 15 radosnych lat.

Zdrowie terierów

Teriery nie wykazują wielu problemów zdrowotnych. Te solidne zwierzęta pochodzą z brytyjskich dzielnic pracowniczych, gdzie stabilna kondycja zdrowotna była niezbędna do przetrwania. Jednak najmniejsze spośród terierów, na przykład Yorczek lub Westie, cierpią stosunkowo często na schorzenia nerek lub choroby uwarunkowane hodowlą. Niektóre teriery rozwijają alergie lub niestrawności pokarmowe. Zdrowe teriery dożywają średnio 15 lat, przez co zaliczane są do długowiecznych ras.

Pełne temperamentu, wytrzymałe, przyjazne i nieskomplikowane

Tacy właśnie są przedstawiciele grupy 3 według FCI. Te małe i średnie psy to wierni kompani dla rodziny, myśliwych, leśniczych i osób aktywnych fizycznie. Wiele ras terierów będzie też zadowalać życie w mieście. Dowiedz się więcej o poszczególnych rasach terierów i daj się zafascynować tym żywotnym i pełnym temperamentu i radości z życia czworonogom!