Grupa 2 FCI: Pinczery, sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła

By móc lepiej przyjrzeć się oficjalnie uznanym rasom psów, organizacja FCI podzieliła je według cech wspólnych na grupy i podgrupy, zwane sekcjami. Grupa 2 FCI obejmuje rasy pinczerów, sznaucerów, molosów, szwajcarskich psów do bydła oraz psów górskich. Podzielona jest na trzy sekcje. Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

7 min

Bernardyn

Przyjazna natura i miłość do dzieci czynią go popularnym psem rodzinnym. Jaki jest Bernardyn?
7 min

Bokser

Wielostronność charakteru czyni psy rasy bokser prawdziwymi multitalentami...
7 min

Broholmer

Stary duński pies w typie doga, który cechuje się dobroduszną naturą i pewnością siebie.
11 min

Doberman

Ostry pies obronny czy nieco wyrośnięty pies pokojowy? Obie wersje mają swoich zwolenników. A Ty jak uważasz? Dowiedz się więcej!
9 min

Pinczer niemiecki

Dawniej jedna z najpopularniejszych ras psów stajennych, dziś uwielbiana rasa rodzinna. Pinczer niemiecki - aktywny, wierny i przyjacielski.
8 min

Rottweiler

Nieustraszony, pewny siebie rottweiler jako pies rodzinny pokazuje również swoją łagodną stronę.
12 min

Shar Pei

Shar Pei to spokojny i niezwykle uparty pies, wymagający konsekwentnego wychowania i ciągłego kontaktu z człowiekiem. Czytaj więcej!

Jakie sekcje wchodzą w skład grupy 2 FCI

Sekcja pierwsza obejmuje psy w typie pinczera i sznaucera. Sekcja druga natomiast molosy — duże, masywne psy. Sekcja trzecia składa się natomiast ze szwajcarskich psów pasterskich. Tym sposobem w grupie 2 FCI znajdują się rasy o przeróżnych rozmiarach — od kruchutkiego pinczera miniaturowego do olbrzymiego doga niemieckiego czy nowofundlanda. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię któraś rasa z pinczerów, molosów, sznaucerów, psów pasterskich czy górskich z tej grupy — na tej stronie znajdziesz szczegółowe portrety wybranych ras.

Popularne szwajcarskie psy do bydła

Najbardziej znanym spośród szwajcarskich psów do bydła jest bez wątpienia berneński pies pasterski. Jednak do popularnych ras należą również jego krótkowłosi, bliscy krewniacy, na przykład duży szwajcarski pies pasterski, Appenzeller czy Entlebucher.

Berneński pies pasterski pierwotnie wykorzystywany był przede wszystkim przez rolników, gdyż cechował go spokojny ale czujny charakter. Dziś podbija serca wielu ludzi także w miastach, służąc im jako niezawodny pies rodzinny. Jego pieszczotliwa natura sprawia czasami, że właściciele zapominają o tym, że pies ten wymaga naprawdę wiele zajęć ruchowych, by nie rozwinął prowadzącej do schorzeń nadwagi.

Pinczer w formacie mini

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary pinczer miniaturowy często traktowany jest jako wyjątek w grupie 2 FCI. Jednak jego musza waga od 4 do 6 kg może wprowadzać w błąd! Być może pinczer miniaturowy wygląda jak piesek pokojowy, jednak jego charakter przypomina zdecydowane charakterki jego większych krewnych. Pinczer miniaturowy bowiem to doskonały towarzysz do sportowych aktywności wszelkiego rodzaju. Ten mały wulkan niespożytej energii może bez żadnych przeszkód uczestniczyć w Twoich codziennych sesjach joggingowych i innych wymagających sportach.

Duże rasy

Jeśli marzysz o rasie w naprawdę dużym formacie, przyjrzyj się dogowi niemieckiemu. Dorosły samiec tej rasy osiąga wysokość w kłębie do 80 cm, a jego waga wynosi często nawet ponad 90 kg. Dog niemiecki szokuje delikatnym i spokojnym usposobieniem, które nie współgra z jego posturą. Adoptując psa tej rasy, należy mieć na uwadze, że nie będzie on odstępował opiekuna na krok. Dogi zdecydowanie nie przypadają za byciem samym. Za sprawą ich łagodnej natury nie są jednak problematyczne i z radością towarzyszą we wszelkich codziennych sprawach i zadaniach.