Czerwone rasy psów

Czerwone czy jasnobrązowe rasy psów mają zaskakująco wiele podobieństw. Jakie cechy łączą psy o takim umaszczeniu? Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

Airedale Terrier

Nazywany często „królem terierów“ Airedale Terrier to jedna z najstarszych ras użytkowych świata.

Akita Inu

Dumny i pewny siebie Akita Inu w swojej ojczyźnie Japonii jest żywym pomnikiem kulturalnym.

Amerykański pitbulterier

Pit Bulle cechuje wysoka inteligencja oraz pociąg do zabawy. Niekoniecznie są groźne, jak większość uważa. Poznaj rasę Pit Bull!

Australian Kelpie

Wysportowany, inteligentny, pokorny – pies o takim charakterze z pewnością spodoba się nawet najbardziej wymagającej osobie.

Bernardyn

Przyjazna natura i miłość do dzieci czynią go popularnym psem rodzinnym. Jaki jest Bernardyn?

Border Collie

Inteligentny i wymagający Border Collie wciąż spełnia głównie zadanie psa pasterskiego. Czy nadaje się na psa rodzinnego?

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.

Chihuahua

Pieski tej najmniejszej rasy świata mają najsłynniejszych właścicieli na świecie oraz osiągają jedną z najdłuższych długości życia.

Cocker Spaniel angielski

Wdzięczny i towarzyski cocker spaniel angielski to jedna z najbardziej popularnych i lubianych ras. Dowiedz się o nim więcej!

Doberman

Ostry pies obronny czy nieco wyrośnięty pies pokojowy? Obie wersje mają swoich zwolenników. A Ty jak uważasz? Dowiedz się więcej!

Jamnik

Długo-, szorstko- czy krótkowłosy - każdy jamnik to wulkan energii o dużej pewności siebie. Dowiedz się więcej!

Labradoodle

Labradoodle nie tylko wyglądają przyjaźnie – takie też są. Poznaj rasę labradoodle!

Ogar polski

Tego psa cechuje przyjacielska osobowość, lecz bywa również uparty...

Owczarek niemiecki

Za sprawą niezwykłej inteligencji i przyjaznej natury to najpopularniejsza rasa użytkowa i jedna z najbardziej lubianych ras rodzinnych.

Pinczer miniaturowy

Pinczer w miniaturowym formacie? Nie daj się nabrać na słodki wygląd tej rasy! Dowiedz się więcej. Przejdź do artykułu.

Pinczer niemiecki

Dawniej jedna z najpopularniejszych ras psów stajennych, dziś uwielbiana rasa rodzinna. Pinczer niemiecki - aktywny, wierny i przyjacielski.

Pudel duży

Wystylizowana fryzurka w parze z małym rozumkiem? Nic z tych rzeczy! Przeczytaj o jednej z najinteligentniejszych ras psów!

Shar Pei

Shar Pei to spokojny i niezwykle uparty pies, wymagający konsekwentnego wychowania i ciągłego kontaktu z człowiekiem. Czytaj więcej!

Shih Tzu

Pod długą grzywą skrywa się wesoły i żywotny pies, który potrafi zaskoczyć samodzielnością i z całą pewnością będzie oddanym towarzyszem.

Połyskujące odcieniami czerwieni, jedwabiste futerko chow-chowa sprawia, że pies ten wygląda jak milusiński niedźwiadek. Również dla jamnika, niezależnie od długości jego sierści, typowym umaszczeniem jest czerwone. Szwajcarskie psy pasterskie z kolei zawsze choćby częściowo posiadają rudawobrązowe umaszczenie, a szpic fiński ze swoimi szpiczastymi nomen omen uszami i rdzawoczerwonym umaszczeniem przypomina liska. Wiele jest ras psów, które mogą mieć umaszczenie w różnych odcieniach czerwieni i rudego brązu.

Poza charakterystycznym umaszczeniem czerwone rasy psów mają również inne cechy, które przed kupnem psa należy rozpatrzeć. Czerwono umaszczone psy uchodzą za bardziej podatne na stres, na który ich systemy odpornościowe reagują w sposób odmienny od tego, w jaki reagują organizmy psów szarych czy czarnych. Jak to możliwe, że umaszczenie ma wpływ na charakter i zdrowie psa? Czy prawdą jest, że czarno umaszczone psy są bardziej wytrzymałe, a nawet według niektórych założeń bardziej agresywne niż inne psy? Czy czerwone rasy psów mogą być bardziej nerwowe niż inne?

Jak umaszczone jest futerko psa, zależy od konkretnej konstelacji genów, które sterują barwą i jej intensywnością. Geny te mają również wpływ na gospodarkę hormonalną zwierzęcia, w związku z czym przyjmuje się, że umaszczenie może mieć związek z konkretnymi cechami charakteru czy tendencjami zdrowotnymi psa. Do tej pory teoria ta nie została jednak jednoznacznie potwierdzona. Zachowania społeczne i charakter zwierząt zależy natomiast przede wszystkim na pewno od ich wychowania i nabytych doświadczeń.

Interesuje Cię któraś z ras o możliwym czerwonym umaszczeniu red? Pamiętaj, że przy wyborze psa decydujące powinny być potrzeby psa i Twoje doświadczenie, niekoniecznie kolor sierści. Na szczęście – możliwości jest bardzo wiele. Niezależnie od tego, czy szukasz przyjacielskiego psa rodzinnego, na przykład Elo, czy pracującego psa stróżującego, takiego jak na przykład owczarek australijski czy kanapowego pieszczocha, takiego jak buldog francuski: naprawdę wiele różnych ras psów występuje w różnych odcieniach umaszczenia czerwonego. Dowiedz się na ich temat więcej z zamieszczonych na tej stronie szczegółowych portretów psich ras.