Czerwone rasy psów

Czerwone czy jasnobrązowe rasy psów mają zaskakująco wiele podobieństw. Jakie cechy łączą psy o takim umaszczeniu? Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

11 min

Akita Inu

Dumny i pewny siebie Akita Inu w swojej ojczyźnie Japonii jest żywym pomnikiem kulturalnym.
6 min

Australian Kelpie

Wysportowany, inteligentny, pokorny – pies o takim charakterze z pewnością spodoba się nawet najbardziej wymagającej osobie.
7 min

Bernardyn

Przyjazna natura i miłość do dzieci czynią go popularnym psem rodzinnym. Jaki jest Bernardyn?
13 min

Border Collie

Inteligentny i wymagający Border Collie wciąż spełnia głównie zadanie psa pasterskiego. Czy nadaje się na psa rodzinnego?
11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.
8 min

Chihuahua

Pieski tej najmniejszej rasy świata mają najsłynniejszych właścicieli na świecie oraz osiągają jedną z najdłuższych długości życia.
11 min

Doberman

Ostry pies obronny czy nieco wyrośnięty pies pokojowy? Obie wersje mają swoich zwolenników. A Ty jak uważasz? Dowiedz się więcej!
11 min

Jamnik

Długo-, szorstko- czy krótkowłosy - każdy jamnik to wulkan energii o dużej pewności siebie. Dowiedz się więcej!
12 min

Owczarek niemiecki

Za sprawą niezwykłej inteligencji i przyjaznej natury to najpopularniejsza rasa użytkowa i jedna z najbardziej lubianych ras rodzinnych.
9 min

Pinczer niemiecki

Dawniej jedna z najpopularniejszych ras psów stajennych, dziś uwielbiana rasa rodzinna. Pinczer niemiecki - aktywny, wierny i przyjacielski.
10 min

Pudel duży

Wystylizowana fryzurka w parze z małym rozumkiem? Nic z tych rzeczy! Przeczytaj o jednej z najinteligentniejszych ras psów!
8 min

Rottweiler

Nieustraszony, pewny siebie rottweiler jako pies rodzinny pokazuje również swoją łagodną stronę.
12 min

Shar Pei

Shar Pei to spokojny i niezwykle uparty pies, wymagający konsekwentnego wychowania i ciągłego kontaktu z człowiekiem. Czytaj więcej!
10 min

Shih Tzu

Pod długą grzywą skrywa się wesoły i żywotny pies, który potrafi zaskoczyć samodzielnością i z całą pewnością będzie oddanym towarzyszem.

Połyskujące odcieniami czerwieni, jedwabiste futerko chow-chowa sprawia, że pies ten wygląda jak milusiński niedźwiadek. Również dla jamnika, niezależnie od długości jego sierści, typowym umaszczeniem jest czerwone. Szwajcarskie psy pasterskie z kolei zawsze choćby częściowo posiadają rudawobrązowe umaszczenie, a szpic fiński ze swoimi szpiczastymi nomen omen uszami i rdzawoczerwonym umaszczeniem przypomina liska. Wiele jest ras psów, które mogą mieć umaszczenie w różnych odcieniach czerwieni i rudego brązu.

Poza charakterystycznym umaszczeniem czerwone rasy psów mają również inne cechy, które przed kupnem psa należy rozpatrzeć. Czerwono umaszczone psy uchodzą za bardziej podatne na stres, na który ich systemy odpornościowe reagują w sposób odmienny od tego, w jaki reagują organizmy psów szarych czy czarnych. Jak to możliwe, że umaszczenie ma wpływ na charakter i zdrowie psa? Czy prawdą jest, że czarno umaszczone psy są bardziej wytrzymałe, a nawet według niektórych założeń bardziej agresywne niż inne psy? Czy czerwone rasy psów mogą być bardziej nerwowe niż inne?

Jak umaszczone jest futerko psa, zależy od konkretnej konstelacji genów, które sterują barwą i jej intensywnością. Geny te mają również wpływ na gospodarkę hormonalną zwierzęcia, w związku z czym przyjmuje się, że umaszczenie może mieć związek z konkretnymi cechami charakteru czy tendencjami zdrowotnymi psa. Do tej pory teoria ta nie została jednak jednoznacznie potwierdzona. Zachowania społeczne i charakter zwierząt zależy natomiast przede wszystkim na pewno od ich wychowania i nabytych doświadczeń.

Interesuje Cię któraś z ras o możliwym czerwonym umaszczeniu red? Pamiętaj, że przy wyborze psa decydujące powinny być potrzeby psa i Twoje doświadczenie, niekoniecznie kolor sierści. Na szczęście – możliwości jest bardzo wiele. Niezależnie od tego, czy szukasz przyjacielskiego psa rodzinnego, na przykład Elo, czy pracującego psa stróżującego, takiego jak na przykład owczarek australijski czy kanapowego pieszczocha, takiego jak buldog francuski: naprawdę wiele różnych ras psów występuje w różnych odcieniach umaszczenia czerwonego. Dowiedz się na ich temat więcej z zamieszczonych na tej stronie szczegółowych portretów psich ras.