Inteligentne rasy kotów

Najbardziej inteligentne rasy kotów cechują się między innymi tym, że można je bez większych problemów wytresować, jak psy. Ponadto inteligentne koty dostosowują się z łatwością do różnego rodzaju otoczenia i dobrze zwykle dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Koty takie posiadają wyjątkową chęć do zabaw i potrzebę bycia zaangażowanym, dlatego ich opiekunowie szczególną uwagę powinni zwracać na to, by dostarczyć im zaangażowania intelektualnego oraz ruchu odpowiednio wiele. Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint
8 min

Angora turecka

Wielu wielbicieli i znawców kotów twierdzi, że angora turecka to najstarsza rasa kotów na świecie. Skąd wzięła się ta opinia?
6 min

Burmilla

Srebrzyste futerko i wyraźny „make-up” na pyszczku? Burmilla to prawdziwy elegancik...
6 min

Korat

Według dawnych wierzeń Korat był zwiastunem szczęścia, bogactwa i zdrowia.
10 min

Kot birmański

W tym artykule przedstawiamy fascynującą rasę „Święty kot birmański”, będącą połączeniem kotów perskich i syjamskich.
13 min

Kot somalijski

Jesteś miłośnikiem kotów abisyńskich, ale podobają Ci się jednocześnie rasy długowłose? Na pewno spodoba Ci się kot somalijski!
11 min

Kot syberyjski

Kot syberyjski to wzorcowy przykład naturalnej rasy. Cechuje go pierwotny wygląd, umięśnione ciało i półdługie futro. Dowiedz się więcej!
9 min

Kot tonkijski

Pomimo swoich słynnych przodków, kotów birmańskich i syjamskich, kot tonkijski jest stosunkowo rzadką rasą.
11 min

LaPerm

Tę rasę wyróżnia nie tylko wyjątkowa kręcona sierść, ale i zorientowany na ludzi, czuły charakter.
3 min

Maine Coon

Maine coon to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Przyczyniły się do tego ich nadzwyczajny charakter oraz wytrzymałość i zdrowie.
7 min

Munchkin

Krótkie łapki Munchkina odwołać można do kaprysu natury, to właśnie jednak ten domniemany defekt czyni tę rasę tak wyjątkową.
11 min

Neva Masquerade

Neva Masquerade to rasa pochodząca od kotów syberyjskich, z którymi dzieli większość cech, prócz jednej – charakterystycznego ubarwienia.
10 min

Ragdoll

Niezwykłe umaszczenie typu point i błyszczące niebieskie oczy… To cechy charakterystyczne uroczego Ragdolla. Dowiedz się o nim więcej!
5 min

Sfinks

Sfinks zdecydowanie wyróżnia się pośród kocich ras. Czytaj o rasie!
7 min

Snowshoe

W piersi Snowshoe zdają się bić dwa serca... Jakie sprzeczności łączy w sobie kot tej rasy? Dowiedz się!
12 min

Van turecki

Koty rasy turecki van wprost uwielbiają wodę i chętnie oddają się wodnym rozrywkom. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym kocie.

Szczególnie inteligentne rasy kotów cechuje niezwykle ciekawska natura — chcą one co rusz odkrywać nowe zakamarki i przedmioty w domu, ogrodzie i okolicy. Niejedna z takich ras chętnie czas spędzać będzie z dziećmi, a nawet naturalnymi wrogami — psami!

Abisyńczyk

Kot abisyński jest bardzo pewnym siebie i rozważnym zwierzakiem. Uchodzi za jedną z najinteligentniejszych ras kotów z tego względu, iż kocha interakcje z człowiekiem i najszczęśliwszy jest wówczas, gdy może stawiać czoła wyzwaniom intelektualnym.

Kot syjamski

Koty syjamskie są powszechnie uznawane za najinteligentniejsze spośród wszystkich kocich ras. Posiadają one wyjątkowo ciekawską naturę — czują nieodpartą potrzebę, by zbadać każdą dziurę i każdy kąt w domu i okolicy. Ta rasa zwykle lepiej niż inne daje się tresować. Wielu jej opiekunów relacjonuje, że ich pupile potrafią się nawet nauczyć różnych sztuczek.

Kot bengalski

Te towarzyskie koty cenią interakcje z człowiekiem, często miauczą, by je podtrzymywać. Kochają skakać, wspinać się i zwiedzać najdalsze zakamarki mieszkania i ogrodu.

zabawki interaktywne dla kota

Kot burmski

Te koty często porównywane są do… psów, a to ze względu na to, jak chętnie przebywają i bawią się z ludźmi. To towarzyskie i wesołe koty, które u boku swojego opiekuna są najszczęśliwsze i oferują mu całą swoją uwagę. Łatwo odnajdują się także w towarzystwie dzieci i psów.

drapaki dla kota zooplus

Kot cornish rex

Cornish rex to mądry i ciekawski kot, który uważnie zbada każdy kąt w Twoim domu, jeśli tylko mu na to pozwolisz. To towarzyskie stworzenie chętnie będzie się bawić, angażować w wyzwania intelektualne i z całą pewnością będzie domagać się jak najwięcej uwagi.

Savannah

Również koty rasy Savannah uchodzą za wyjątkowo inteligentne. Są one bardzo aktywnymi zwierzętami, które nierzadko pokazują swój prawdziwie dziki temperament. Koty te potrzebują wielu przestrzeni do zabaw i harców, sprawdzą się u nich także spacery na smyczy.