Grupa 10 FCI: Charty

Charty to psy gończe, które żyły już przed tysiącami lat. Były one hodowane specjalnie po to, by móc gonić zwierzynę z ogromną prędkością. Dzięki smukłej budowie ciała oraz długim nogom charty niebezpodstawnie zaliczane są do najszybszych zwierząt świata. Wszystkie charty cechuje ogromna potrzeba ruchu, często wykorzystywane są do wyścigów psów, przede wszystkim jednak w Wielkiej Brytanii oraz na bliskim Wschodzie. Dziś do grupy X FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, fr. Fédération Cynologique Internationale) zalicza się 13 ras chartów. Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

Sekcja 1: Charty długowłose

Długowłosy chart afgański to łowca z krwi i kości, który jednocześnie jest jednak niezwykle pieszczotliwy. W swojej pierwotnej ojczyźnie Afganistanie charty te musiały wykonywać nieustannie różnorodne i wymagające zadania. Rasa chart afgański jednoczy w sobie siłę, szybkość oraz dostojeństwo. Dzięki idealnie wyważonym proporcjom ciała sposób poruszania się charta afgańskiego jest niezwykle estetyczny. Spuszczony ze smyczy niekoniecznie od razu zareaguje na wołanie właściciela, o czym należy pamiętać. Wiąże się to z jego wcześnie wykształconą pewnością siebie. Chart perski (Saluki) to natomiast spokojny i generalnie posłuszny pies, jednak niekoniecznie będzie swoim opiekunom niewolniczo oddany. Jak wszystkie inne charty posiada on bowiem nieodpartą potrzebę ruchu. Charakterystyczna dla jego wyglądu jest smukła głowa i muskularna budowa ciała.

Sekcja 2: Charty szorstkowłose

Chart szkocki (Deerhound) to licząca ponad 1000 lat rasa, której korzenie sięgają chartów celtyckich. Jest to pies duży i elegancki, nadający się doskonale na psa towarzyszącego. Jako niegdysiejszy pies pasterski Deerhound jest wciąż wytrzymały i odporny. Ma gęstą, przylegającą sierść występującą w różnorodnych umaszczeniach. Do tej sekcji chartów należy także wilczarz irlandzki będący bardzo dużym psem (wysokość w kłębie samca tej rasy wynosi średnio 79 cm). Wykorzystywany był on już przed 7 tysiącami lat w Irlandii jako pies myśliwski i obronny. Mimo imponujących rozmiarów, które czasami mogą przerażać, jest to zwierzę o raczej delikatnym usposobieniu. Jego ruchy są dostojne i opanowane.

Sekcja 3: Charty krótkowłose

Także chart arabski (Sloughi) należy do grupy X FCI i jest przedstawicielem ras bardzo starych, liczy bowiem przypuszczalnie ponad 3000 lat. Zwierzęta te cechuje niezwykła kondycja zdrowotna i fizyczna oraz wyczulony instynkt. Duże amplitudy temperatur to dla tej rasy również niewielka przeszkoda. Charty arabskie wobec swojego człowieka są wierne, elastyczne wobec jego trybu życia i chętnie spędzają czas blisko niego. Najbardziej komfortowo czują się jednak w towarzystwie rodziny, dlatego są idealnymi psami do towarzystwa. Whippet z kolei to pies mniejszy, hodowany specjalnie z myślą o startach w wyścigach psów. Na pierwszy rzut oka przypomina on miniaturową wersję Greyhounda. Whippety to wrażliwe zwierzęta, jednak bardzo wysportowane, pełne siły i wigoru.