Rasy psów dla początkujących

Rasy psów dla początkujących powinny mieć przede wszystkim nieskomplikowany charakter. Jeśli planujesz kupno lub adopcję swojego pierwszego psa, zastanów się nad warunkami, które możesz mu zaoferować oraz, jakie warunki Twój pupil powinien spełniać. Jakie rasy psów nadają się na pierwszego psa i nad czym konkretnie powinno się zastanowić przed jego przygarnięciem, przeczytasz tutaj! Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

11 min

Akita Inu

Dumny i pewny siebie Akita Inu w swojej ojczyźnie Japonii jest żywym pomnikiem kulturalnym.
13 min

Border Collie

Inteligentny i wymagający Border Collie wciąż spełnia głównie zadanie psa pasterskiego. Czy nadaje się na psa rodzinnego?
10 min

Chow Chow

Każdy, kto zna psy tej rasy, wie, że mają one nie tylko wygląd lwa, ale i lwie serca.
11 min

Doberman

Ostry pies obronny czy nieco wyrośnięty pies pokojowy? Obie wersje mają swoich zwolenników. A Ty jak uważasz? Dowiedz się więcej!
11 min

Jamnik

Długo-, szorstko- czy krótkowłosy - każdy jamnik to wulkan energii o dużej pewności siebie. Dowiedz się więcej!
7 min

Kuvasz

Dobry towarzysz dla doświadczonych miłośników psów doceniających psią niezależność.
12 min

Owczarek niemiecki

Za sprawą niezwykłej inteligencji i przyjaznej natury to najpopularniejsza rasa użytkowa i jedna z najbardziej lubianych ras rodzinnych.
8 min

Rottweiler

Nieustraszony, pewny siebie rottweiler jako pies rodzinny pokazuje również swoją łagodną stronę.
12 min

Shar Pei

Shar Pei to spokojny i niezwykle uparty pies, wymagający konsekwentnego wychowania i ciągłego kontaktu z człowiekiem. Czytaj więcej!

Zanim przygarniesz psa do domu, musisz poczynić kilka naprawdę poważnych przemyśleń. Jednym z nich jest właśnie wybór konkretnej rasy, która będzie dla początkującego opiekuna odpowiednia. Na pewno chcesz mieć jak najlepszy start ze swoim nowym pupilem – z niektórymi rasami psów jest to łatwiejsze niż z innymi. Cierpliwy pies o spokojnym i otwartym usposobieniu ułatwi Ci wejście w temat opieki nad psem. Musisz nauczyć psa odpowiedniego zachowania oraz pielęgnacyjnej rutyny. Poza tym także czworonóg musi się przyzwyczaić do Twojego trybu życia. Chodzisz często biegać czy wieczory chętniej spędzasz na kanapie przed telewizorem? Mieszkasz na wsi w dużym domu z ogrodem czy w miejskim mieszkaniu? Na którym piętrze? Jest winda? W Twoim domu mieszkają już inne zwierzęta? Masz dzieci? Na szczęście ras doskonałych dla początkujących właścicieli jest mnóstwo i na pewno znajdziesz jakąś dla siebie – która będzie pasowała do Twojego charakteru, stylu życia i warunków.

Psy chętne do nauki

Wychowanie jest w przypadku młodych psów bardzo aktualnym i istotnym tematem. By szczeniak stał się dla Ciebie długoletnim, godnym zaufania kompanem, musisz wpoić mu kilka reguł, których będzie się bez wyjątku trzymać. Pogodne psy o cierpliwym usposobieniu i ogromnej chęci do nauki uczynią proces wychowania wyjątkowo nieskomplikowanym. Dobrze usposobiony golden retriever uczy się tak samo chętnie jak appenzeller czy berneński pies pasterski. Pudle uchodzą za wyjątkowo mądre psy, a temperamentne teriery z kolei to wyjątkowo zdolni uczniowie, którzy z zamiłowaniem oddają się treningom. Dla początkujących nadają się również małe mopsiki czy maltańczyki, które przywiązują się do człowieka i ufnie go słuchają. Cierpliwość i chęć do nauki po obu stronach sprawi, że z pewnością szybko stworzycie doskonały zespół.

Pojawienie się psa zmienia życie

Harmonogram dnia po pojawieniu się psa musi ulec nieco zmianie. Poza koniecznymi spacerami z psem oraz sesjami treningowymi nieodzowna jest również regularna pielęgnacja sierści. Jeśli spodobał Ci się bearded collie, berneński pies pasterski lub shih tzu, musisz mieć to szczególnie na uwadze. Psy te, poza codziennym szczotkowaniem, potrzebują jeszcze regularnych kąpieli oraz strzyżenia. Aktywne fizycznie psy biegają na zewnątrz równie chętnie w słońcu, co w niepogodę, i nie popuszczą żadnej kałuży. Na zabrudzenia po takim spacerze pomoże tylko ciepła kąpiel – najlepiej ćwicz tę czynność z pupilem od najmłodszych lat.

Zdrowie poszczególnych ras

Kolejnym punktem na liście zmian stanowią wizyty z psem u weterynarza. Musisz wziąć pod uwagę czas, który musisz im poświęcić oraz związane z nimi koszty. Wziąć pod uwagę należy również fakt, iż niektóre rasy psów mają naturalne tendencje do określonych schorzeń, w związku z czym chorują częściej niż inne. Bardzo małe psy często walczą z problemami z kręgosłupem, mopsy i buldogi natomiast często wykazują problemy z drogami oddechowymi.

Przeczytaj o rasach dobrych dla początkujących w Magazynie zooplus i wybierz rasę psa idealną dla siebie!