Grupa 9 FCI: Psy ozdobne i do towarzystwa

Psy do towarzystwa i psy ozdobne stanowią według FCI dziewiątą grupę ras psów. Należą do niej na przykład rosyjska bolonka kolorowa, chihuahua, mops czy maltańczyk. Te niewielkich lub bardzo malutkich rozmiarów pieski hodowane były specjalnie z myślą o towarzyszeniu człowiekowi. O innych cechach poszczególnych ras psów z tej grupy przeczytasz właśnie na tej stronie! Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.
8 min

Chihuahua

Pieski tej najmniejszej rasy świata mają najsłynniejszych właścicieli na świecie oraz osiągają jedną z najdłuższych długości życia.
11 min

Maltańczyk

Maltańczyk to mały pies charakteryzujący się ogromem pozytywnej energii! Dla kogo się nadaje i czego potrzebuje? Dowiedz się!
10 min

Pudel duży

Wystylizowana fryzurka w parze z małym rozumkiem? Nic z tych rzeczy! Przeczytaj o jednej z najinteligentniejszych ras psów!
8 min

Rosyjski toy

Przyjazny, żywy i elegancki zarówno w wersji z krótką, jak i długą sierścią.
10 min

Shih Tzu

Pod długą grzywą skrywa się wesoły i żywotny pies, który potrafi zaskoczyć samodzielnością i z całą pewnością będzie oddanym towarzyszem.

Zadanie psów do towarzystwa da się bardzo łatwo opisać: mają one przynosić swoim właścicielom radość. Towarzyszenie i polepszanie nastroju człowiekowi jest celem w hodowlach ras z grupy 9 FCI. Te najczęściej małych rozmiarów zwierzęta są wobec tego naprawdę wymarzonymi towarzyszami dla człowieka. Dzięki poręcznemu formatowi mieszczą się w każdym transporterze, a w razie potrzeby nawet w koszyku rowerowym czy torebce! Pośród psów do towarzystwa jest naprawdę wiele przedstawicieli psów małych ras: Cavalier King Charles Spaniel ze swoimi słodkimi oczkami jest tak samo uroczy jak francuski Coton de Tuléar. Chihuahua i bolończyk znane są jako typowe pieski kanapowe. Do popularnych małych ras z tej grupy należą również pudel miniaturowy, terier tybetański oraz Bichon frisé.

U psów ozdobnych, jak wskazuje nazwa, bardzo istotną rolę odgrywa ich wygląd. Ci uroczy malcy często posiadają długą lub szczególnie charakterystyczną sierść: długie loki ozdabiają na przykład biszona hawańskiego. Zarówno jego sierść, jak i sierść pekińczyka czy lwiego pieska potrzebuje regularnej i kompleksowej pielęgnacji, o czym pod żadnym pozorem w ich utrzymaniu nie należy zapominać.

Niestety, zdarza się, że psy to towarzystwa cierpią z powodu niegdysiejszych błędów hodowlanych. U mopsów i pekińczyków problemy z oczami i oddychaniem nie należą niestety do rzadkości. Grzywacz chiński z kolei wymaga zwracania szczególnej uwagi na jego ekstremalnie rzadkie futerko. Długowłosy Shih Tzu to jedna z najstarszych ras na świecie – już przed tysiącleciami tybetańscy mnisi wyznaczali te psy na strażników świątyń. Dziś te milusińskie pieski strzegą co najwyżej domowej kanapy. Zdrowie Shih Tzu pozostało żelazne – jednak jego płaski nosek przysparza mu czasami problemów z oddychaniem.

Psy do towarzystwa to naturalnie pogodne, posiadające łatwość w kontaktach pieski. Zwłaszcza w pekińczykach, pudlach miniaturowych i maltańczykach bez trudu można dostrzec te dominujące cechy charakteru. Ponadto mopsiki i teriery tybetańskie uchodzą za niezwykle przyjazne wobec dzieci, cierpliwe i wyrozumiałe. Psy do towarzystwa są z człowiekiem w każdych codziennych czynnościach – czasami dosłownie, chodzą za opiekunem krok w krok. Na zakupach i w dalekiej podróży, na spacerach dłuższych i dalszych, wieczorem przed telewizorem – te pieski są zawsze ze swoim ulubionym człowiekiem i chętnie robią to, co on. Jeśli więc szukasz psa, który będzie z Tobą w każdej sytuacji, z pewnością któraś rasa z grupy 9 FCI będzie dla Ciebie idealna!

Psy ozdobne i do towarzystwa są tak różnorodne, że grupę 9 FCI podzieliła na aż 11 sekcji! Wszystkie jednak rasy z tej grupy są zdecydowanie przyjaznymi i nieskomplikowanymi osobowościami o rzucającym się w oczy imponującym wyglądzie. Na tej stronie znajdziesz portrety wielu ras psów z tej grupy!