Grupa 8 FCI: Płochacze, psy aportujące i wodne

Grupa 8 w oficjalnym spisie Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI obejmuje trzy sekcje: psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Psy z tej grupy w przeszłości hodowane były przede wszystkim z myślą o pomocy w myślistwie oraz rybactwie. Niektóre spośród nich miały nawet zastosowanie w pasterstwie jako stróżowie i obrońcy trzody. Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

9 min

Barbet

Idealny pies rodzinny, który potrzebuje jednak wielu zadań i zajęć.
12 min

Golden Retriever

Średniej wielkości Golden Retriever jest najlepszym przyjacielem dziecka i idealnym pupilem dla rodziny. Czytaj o rasie!
11 min

Labrador Retriever

Łatwy do ułożenia, przyjazny dla ludzi i wytrzymały: Labrador Retriever to uwielbiany pies rodzinny, lubiący fizyczne i umysłowe wyzwania.

Dziś większość ras z tej grupy trzymana jest jako psy rodzinne. Do najbardziej znanych i lubianych przedstawicieli ósmej grupy FCI należą choćby labradory, goldeny czy cocker spaniele angielskie. Jednak również portugalski pies dowodny zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność jako pies rodzinny.

Najbardziej popularny ze wszystkich

Najbardziej popularnym przedstawicielem grupy 8 FCI jest Golden Retriever. Ten przyjazny pies rodzinny kocha dzieci, jest posłuszny i chętnie się uczy. Prawdopodobnie właśnie dlatego goldeny często odgrywają często niełatwe telewizyjne czy kinowe role. Niegdyś zadaniem goldenów było przynoszenie myśliwym postrzelonego ptactwa. Wiele z nich było wyspecjalizowanych specjalnie do aportowania ptaków wodnych. Goldeny są do dziś doskonałymi pływakami i wykazują ogromne zamiłowanie do zajęć w wodzie. Ponieważ Golden Retrievery to psy aportujące, w tej właśnie czynności znajdują wiele radości.

Portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny zyskał popularność, kiedy do białego domu wprowadził się z rodziną Barack Obama. Ze względu na alergię na sierść jednej z córek prezydenckiej pary rodzina chciała zaadoptować hipoalergicznego psa. Senator Edward Kennedy przekazał im w prezencie szczenię portugalskiego psa dowodnego o imieniu Bo. Obecność w mediach tego czworonoga przyczyniła się do spopularyzowania się rasy portugalski pies dowodny, a także innych hipoalergicznych ras, takich jak na przykład labradoodle, czyli hybryda labradora i pudla. Do dziś jednak teoria o istnieniu takich hipoalergicznych psów nie została do końca potwierdzona. Alergicy reagują bowiem często nie tylko na sierść zwierzęcia, lecz również naskórek i ślinę. Alergicy, którzy zastanawiają się nad adopcją psa powinni najpierw spędzić dłuższą chwilę z przedstawicielem wybranej rasy, by mieć pewność, że kontakt z nim nie wywoła reakcji alergicznej.

Najbardziej rozpoznawalny z płochaczy

Cocker Spaniel angielski jest nie tylko najpopularniejszym spośród płochaczy, lecz należy także do najpopularniejszych ras psów w ogóle i to na świecie. Niezwykle wyczulony zmysł węchu tych niegdyś wykorzystywanych do tropienia psów załatwił im niejednokrotnie pracę w policji lub służbie celnej. Dziś cocker spaniele dalej wykorzystywane są w myślistwie, jednak największą karierę robią jako psy rodzinne.