Grupa 6 FCI: Psy gończe i posokowce

6 grupa FCI podzielona została na trzy sekcje: psy gończe, posokowce oraz rasy pokrewne. Pierwotnie rasy wchodzące w skład tej grupy hodowane były w celach myśliwskich. Do dziś niektóre z nich znajdują swoje zastosowanie w polowaniach na zwierzynę. Dowiedz się więcej o rasach psów z tej właśnie grupy! Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

9 min

Basset Hound

Dowiedz się wszystkiego o krótkonożnej rasie myśliwskiej, która jest dziś wiernym kompanem wielu rodzin.
11 min

Beagle

Krótkie nogi Beagle‘a mogą zmylić – to bardzo ruchliwa rasa, która przysporzy właścicielowi wielu rozrywek i niespodzianek!

Sekcję pierwszą w grupie 6 FCI stanowią psy gończe. Są to rasy zarówno małych, jak i dużych rozmiarów. Niegdyś zadaniem ich były przede wszystkim długodystansowe pogonie za zwierzyną łowną. Do tej sekcji należy na przykład basset hound, gończy niemiecki oraz beagle. Posokowce jako wykwalifikowani myśliwi pomagali z kolei w wytrapianiu i śledzeniu zwierzyny. Do sekcji posokowców należy na przykład posokowiec bawarski. Trzecia sekcja – ras pokrewnych – obejmuje obecnie dwie rasy, jakimi są dobrze znany dalmatyńczyk oraz wysportowany Rhodesian Ridgeback. Dziś większość z tych psów jednak nie pracuje jako myśliwi, za to jako psy do towarzystwa są bardzo lubiane. Niektóre z nich są stosunkowo lekkie w utrzymaniu. Niemniej jednak wszystkie rasy psów z tej grupy wymagają dużo ruchu każdego dnia.

Basset hound

Bassety to niegdysiejsze psy gończe o budowie ciała pozornie przysadzistej i krótkich łapkach. Pochodzą one z Wielkiej Brytanii. Ich zadaniem na polowaniach było jak najszybsze doprowadzenie myśliwego do zwierzyny. Pomimo krótkich łapek bassety to z natury szybkie i ruchliwe pieski. Z jednej strony cechuje je stoicki i zrównoważony charakter, jednak nie jest bynajmniej flegmatyczny – potrafi działać z prędkością błyskawicy. Z ogromną prędkością oraz godną podziwu wytrwałością przez wiele godzin basset będzie śledził podjęty trop. Te sprzeczności czynią jego charakter szczególnie interesującym. Bassety są poza tym bardzo społecznymi zwierzętami, są pogodne i posiadają wysoką odporność na duże ilości bodźców.

Posokowiec bawarski

Do sekcji posokowców należy między innymi posokowiec bawarski – średniej wielkości wszechstronny pies myśliwski, którego zadania były liczne i różnorodne. Jednak najmocniejszą stroną posokowca bawarskiego było tropienie i śledzenie zwierzyny. Zmysły tego profesjonalnego łowcy są bardzo czujne, ale pies pozostaje opanowany. Gdy tylko nie zwietrzy potencjalnej zdobyczy, urzeka niezwykle spokojną i delikatną osobowością.

Dalmatyńczyk – pies na 102

Wszystkim doskonale znany dalmatyńczyk należy do sekcji trzeciej 6 grupy FCI – a więc do psów pokrewnych posokowcom i gończym. Jest to pies średniej wielkości o niezwykle eleganckim i niepowtarzalnym wizerunku. Na białej sierści dalmatyńczyk posiada bowiem wątrobiane lub czarne nieregularnie rozmieszczone łaty. Dalmatyńczyki to psy bardzo aktywne, pełne energii i chęci do działania. Jednocześnie są bardzo wrażliwe, przywiązują się łatwo, są bardzo wierne. Najchętniej spędzają czas u boku swojego opiekuna. Potrzebują dużo uwagi i pieszczot. Wobec obcych dalmatyńczyki są najczęściej neutralne, jednak bywają również zdystansowane. Te psy są dla swojej ludzkiej rodziny czujnymi stróżami, jednak nie mają skłonności do agresji. Bardzo cieszą je długie spacery, są też doskonałymi towarzyszami dla swoich opiekunów w joggingu, jeździectwie i jeździe na rowerze.