Duże rasy psów

Optycznie niektóre z dużych ras psów wciąż jeszcze przypominają swoich przodków — wilki: Duże rasy psów imponują swoją siłą i wytrzymałością i nierzadko zaskakują przyjacielskim i żywotnym usposobieniem. Dowiedz się więcej o utrzymaniu i charakterze psów dużych ras — mają wiele zalet! Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

11 min

Akita Inu

Dumny i pewny siebie Akita Inu w swojej ojczyźnie Japonii jest żywym pomnikiem kulturalnym.
6 min

Australian Kelpie

Wysportowany, inteligentny, pokorny – pies o takim charakterze z pewnością spodoba się nawet najbardziej wymagającej osobie.
11 min

Doberman

Ostry pies obronny czy nieco wyrośnięty pies pokojowy? Obie wersje mają swoich zwolenników. A Ty jak uważasz? Dowiedz się więcej!
11 min

Labrador Retriever

Łatwy do ułożenia, przyjazny dla ludzi i wytrzymały: Labrador Retriever to uwielbiany pies rodzinny, lubiący fizyczne i umysłowe wyzwania.
12 min

Owczarek niemiecki

Za sprawą niezwykłej inteligencji i przyjaznej natury to najpopularniejsza rasa użytkowa i jedna z najbardziej lubianych ras rodzinnych.
8 min

Rottweiler

Nieustraszony, pewny siebie rottweiler jako pies rodzinny pokazuje również swoją łagodną stronę.

Wierni kompani w formacie XL

Nie tylko w kwestii rozmiarów duże rasy psów mają dużo do zaoferowania — mają one także wielkie serca! Pośród psów o wysokości w kłębie do ponad 60 znajdziesz wiele przyjaźnie usposobionych i nadających się do życia rodzinnego czworonogów. W formacie XL są też chętnie biegający sportowcy i wytrzymali, wierni kompani na każdy dzień. Berneński pies pasterski czy Labrador Retriever na przykład nadają się zarówno dla początkujących właścicieli, jak i dużej rodziny z dziećmi. Zasadniczo wśród dużych ras psów znajdą się rasy o wszelkich pożądanych cechach charakteru. Zapoznaj się z naszymi artykułami z tego działu i dowiedz się wszystkiego o konkretnej rasie!

Silni i wytrzymali potomkowie wilków — dziś niezwykle różnorodni

Duże rasy psów nierzadko z wyglądu wciąż przypominają swoich dzikich przodków — wilki. Pochodzący z arktycznej północy pies grenlandzki na przykład towarzyszy Inuitom przy pracy już od ponad tysiąca lat, w śniegu i mrozie. Ta pierwotna rasa wykazuje się niezwykłą siłą, odwagą, oddaniem i silnymi zachowaniami stadnymi. Labrador Retriever natomiast wydaje się być z kolei nieco niezgrabny, jednak ten przyjazny dla każdego, elastyczny w wymaganiach pies jest i tak niezwykle popularnym przyjacielem rodzin z dziećmi. Smukły i elegancki pies faraona to raczej pupil dla psiego eksperta. Ten pewny siebie i samostanowiący o sobie myśliwy wymaga bardzo konsekwentnego i jednocześnie czułego wychowania.

Cechy wspólne wszystkich psów dużych ras

Obok typowych dla danej rasy cech, wszystkie psy ras dużych mają kilka cech wspólnych. Otóż, wszystkie duże psy potrzebują oczywiście odpowiednio dużo miejsca. Nie tylko kosz czy legowisko musi być duże, ale cała przestrzeń życia psa — najlepiej, jeśli zawierałaby ona jeszcze niemały ogród. Większość psów dużej rasy nie nadaje się do życia w mieszkaniach. Dom na wsi, z ogrodem w tyle i lasem tuż za zakrętem to najbardziej optymalne środowisko do życia dla na przykład kochających ruch Huskich, gorliwych i pracowitych owczarków czy szybkich niczym wypuszczona strzała chartów. Co także ważne: psy dużych ras mają niestety skłonności do zwyrodnień szkieletu i stawów. Z tego względu regularne wchodzenie po schodach nie jest dla nich wskazane. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na konsekwentne wychowanie szczenięcia, ponieważ dorosły pies dużej rasy często góruje siłą nad właścicielem. We współżyciu psy dużych ras są zwykle nieskomplikowane, jednak należy na nie uważać w domach z małymi dziećmi, ponieważ mogę one zostać przez większego od siebie pupila przez przypadek na przykład przewrócone lub podeptane. Wymagania psów dużej rasy pasują do Twojego życia? Wraz z adopcją psa pasterskiego, owczarka czy szpica zyskasz wiernego i oddanego towarzysza całej rodziny.

Duże psy rosną stosunkowo szybko i w niedługim czasie osiągają swoje docelowe rozmiary. Ten naturalny proces powoduje jednak niestety swoistą wrażliwość kości, ścięgien i mięśni. Z tego powodu szczenięta dużych ras potrzebują specjalnie rozwiniętych karm dla szczeniąt dużych ras, a w wieku dorosłym karmy dla psów danej rasy. W internetowym sklepie zoologicznym zooplus znajdziesz doskonałe karmy dla psów dostosowane optymalnie do potrzeb wszystkich psów — według ich wieku, rozmiarów, rasy i kondycji zdrowotnej.