Długowłose rasy psów

Bez wątpienia długowłose psy są przepięknymi stworzeniami. Jednak takie piękno ma swoją cenę. Zarówno duże rasy długowłose, takie jak na przykład chart afgański, jak i małe rasy psów długowłosych, takie jak yorkshire terrier, wymagają kompleksowej i czasochłonnej pielęgnacji włosia. W zależności od rasy i typu szaty okrywowej zalecane jest regularne szczotkowanie, podcinanie, mycie itd., by utrzymać sierść pupila w jak najlepszej kondycji. Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

Akita Inu

Dumny i pewny siebie Akita Inu w swojej ojczyźnie Japonii jest żywym pomnikiem kulturalnym.

Bearded Collie

Bearded Collies to bardzo żywotne psy, jednocześnie uchodzące za spokojne i czujne.

Bernardyn

Przyjazna natura i miłość do dzieci czynią go popularnym psem rodzinnym.

Bichon frisé

Nieskomplikowany amancik, który przyjacielskim usposobieniem urzeknie każdego!

Border Collie

Inteligentny i wymagający Border Collie wciąż spełnia głównie zadanie psa pasterskiego.

Chihuahua

Pieski tej najmniejszej rasy świata mają najsłynniejszych właścicieli na świecie oraz osiągają jedną z najdłuższych długości życia.

Golden Retriever

Średniej wielkości Golden Retriever jest najlepszym przyjacielem dziecka i idealnym pupilem dla rodziny.

Jamnik

Długo-, szorstko- czy krótkowłosy - każdy jamnik to wulkan energii o dużej pewności siebie.

Maltańczyk

Maltańczyk to mały pies charakteryzujący się ogromem pozytywnej energii!

Owczarek niemiecki

Za sprawą niezwykłej inteligencji i przyjaznej natury to najpopularniejsza rasa użytkowa i jedna z najbardziej lubianych ras rodzinnych.

Shih Tzu

Pod długą grzywą skrywa się wesoły i żywotny pies...

Długowłose rasy psów wymagają codziennej pielęgnacji szaty okrywowej. Jednak zaletą tych ras jest zdecydowanie, że marzną one znacznie mniej niż rasy krótkowłose.

Pielęgnacja długowłosych psów

Na początku wielu psom jest bardzo trudno wysiedzieć wystarczająco długo w jednym miejscu podczas pielęgnacji sierści. W takich sytuacjach mogą pomóc odpowiednio dostosowane do żywieniowych potrzeb psa przysmaki, które obniżą stres i zajmą czymś zwierzaka, żeby nie odczuwał nudy. Najlepiej jest przyzwyczajać psa od małego do pielęgnacji, by później rutynowe zabiegi przebiegały bezproblemowo i w dobrej atmosferze – czesząc i głaskając psa, wzmocnisz Waszą wspólną więź. W naszym sklepie zoologicznym zooplus znajdziesz liczne szczotki i inne akcesoria do pielęgnacji długiej sierści, na przykład praktyczne FURminatory.

Częste szczotkowanie wymagane!

Każda długowłosa rasa psa wymaga codziennego szczotkowania! Inaczej sierść może się skołtunić, będzie osadzać się na niej brud i bakterie, w ekstremalnych przypadkach mogą zagnieździć się w niej insekty. Jeśli nie będziesz w stanie rozczesać kołtunów, najlepiej obetnij je. W ten sposób unikniesz ewentualnego zranienia czy podrażniania wrażliwej skóry psa. Jednakże zapobiegać przecież lepiej niż później leczyć – dlatego codzienne szczotkowanie to podstawa codziennej pielęgnacji, o której nie można zapomnieć, opiekując się długowłosym psem.

Higiena

Naturalne jest również, że długowłose rasy psów wymagają częstszych kąpieli niż ich kuzyni o krótszej sierści. Po kąpieli nie zapomnij o porządnym szczotkowaniu sierści pupila, by zapobiec skołtunieniom. W sklepie zooplus znajdziesz liczne delikatne szampony dla psów, które zagwarantują sierści połysk i zdrowie. Zwłaszcza w długiej sierści potrafią zagnieździć się pasożyty, takie jak pchły i kleszcze. Przy rasach długowłosych zaleca się więc stosowanie środków przeciwpasożytniczych, takich jak obroże, spreje lub preparaty roślinne.

Cechy charakterystyczne

Długowłose rasy psów występują w przeróżnych rozmiarach. Rasy duże, takie jak chart afgański czy długowłosy owczarek niemiecki, wymagają dużej ilości ruchu i codziennego wybiegu. Nieco bardziej kanapowy jest na przykład cocker spaniel, który wprawdzie ceni sobie długie spacery, jednak nie wymaga aż tyle ruchu co rasy duże. Dla osób mieszkających w miastach, które chętnie opiekowałyby się małym długowłosym psem, nadają się doskonale rasy bichon frisé lub yorkshire terrier.